Uradni list

Številka 44
Uradni list RS, št. 44/2002 z dne 21. 5. 2002
Uradni list

Uradni list RS, št. 44/2002 z dne 21. 5. 2002

Kazalo

2146. Zakon o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic (ZLPZ-1), stran 4289.

Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena ustave Republike Slovenije izdajam
U K A Z
o razglasitvi zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic (ZLPZ-1)
Razglašam zakon o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic (ZLPZ-1), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji 7. maja 2002.
Št. 001-22-42/02
Ljubljana, dne 16. maja 2002.
Predsednik
Republike Slovenije
Milan Kučan l. r.
Z A K O N
O LASTNINSKEM PREOBLIKOVANJU ZAVAROVALNIC (ZLPZ-1)
I. SPLOŠNI DOLOČBI
Predmet zakona
1. člen
(1) Ta zakon ureja način določitve deleža nenominiranega kapitala v kapitalu zavarovalnice oziroma pozavarovalnice, prenos delnic, izdanih za nenominirani kapital v kapitalu zavarovalnic oziroma pozavarovalnice na skrbnika, način določitve upravičencev do delnic za nenominirani del kapitala zavarovalnice oziroma pozavarovalnice ob upoštevanju pričakovanih upravičenj po 123. in 123.a členu zakona o temeljih sistema premoženjskega in osebnega zavarovanja (Uradni list SFRJ, št. 17/90 in 82/90) in prenos navedenih delnic v last teh upravičencev.
(2) Ta zakon velja za naslednje zavarovalnice in pozavarovalnice in njihove morebitne pravne naslednice (v nadaljnjem besedilu: zavarovalnica):
1. Zavarovalnica Triglav d.d., Ljubljana,
2. Adriatic, zavarovalna družba, d.d., Koper,
3. Zavarovalnica Maribor d.d., Maribor,
4. Zavarovalnica Tilia d.d., Novo mesto,
5. Generali zavarovalnica d.d., Ljubljana,
6. Pozavarovalnica Sava d.d., Ljubljana.
(3) Določbe tega zakona, ki se nanašajo na zavarovalnice, veljajo tudi za pozavarovalnico, če ni v posameznem primeru drugače določeno.
Pomen uporabljenih kratic in pojmov
2. člen
(1) Posamezne kratice, uporabljene v tem zakonu, imajo naslednji pomen:
1. ZGD je zakon o gospodarskih družbah (Uradni list RS, št. 30/93, 29/94, 82/94, 20/98, 84/98, 6/99, 54/99 in 45/01),
2. ZNVP je zakon o nematerializiranih vrednostnih papirjih (Uradni list RS, št. 23/99),
3. CRVP je Centralni register vrednostnih papirjev po 3. členu ZNVP,
4. ZTSPOZ 90 je zakon o temeljih sistema premoženjskega in osebnega zavarovanja (Uradni list SFRJ, št. 17/90 in 82/90),
5. KDD je klirinško depotna družba, ki vodi CRVP po drugem odstavku 3. člena ZNVP,
6. ZZavar je zakon o zavarovalništvu (Uradni list RS, št. 13/00, 91/00 in 21/02).
(2) Posamezni pojmi, uporabljeni v tem zakonu, imajo naslednji pomen:
1. nominirani kapital zavarovalnice je del celotnega kapitala, ki je že razdeljen na delnice (v nadaljnjem besedilu: delniški kapital), katerih imetniki so znane osebe (v nadaljnjem besedilu: znani delničarji),
2. nenominirani kapital je del celotnega kapitala zavarovalnice, za katerega imetniki delnic še niso določeni,
3. izhodiščni dan je 1. januar 1991 ali dan, na katerega je bila sestavljena otvoritvena bilanca stanja delniške družbe, ki je nastala s preoblikovanjem zavarovalne skupnosti oziroma pozavarovalne skupnosti po določilih ZTSPOZ 90, če ta dan ni bil 1. januar 1991,
4. celotni kapital zavarovalnice oziroma pozavarovalnice na izhodiščni dan so naslednje postavke računovodskih izkazov na ta dan: začetni varnostni sklad, ki predstavlja nominirani kapital, ter nenominirani kapital, ki ga sestavljajo poslovni sklad, polovica sklada varnostne rezerve, sklad skupne porabe, preventivni sklad in preneseni dobiček ali izguba,
5. dan zadnje spremembe je 31. december tistega leta, ki se izteče pred letom, v katerem je nastopil zadnji od poslovnih dogodkov iz 3., 4. in 5. člena tega zakona, vendar najkasneje dne 31. decembra 1999,
6. otvoritvena bilanca stanja je bilanca stanja, ki je bila sestavljena ob preoblikovanju zavarovalne oziroma pozavarovalne skupnosti po določilih ZTSPOZ 90 v delniško družbo,
7. prenos delnic pomeni prenos novih delnic z vpisom delnic v CRVP na račun upravičene osebe, ki s tem postane imetnik nove delnice,
8. prva skupščina je skupščina zavarovalnice, ki se opravi po tem, ko so pravne posledice lastninjenja nenominiranega kapitala vpisane v sodni register,
9. Kapitalska družba je Kapitalska družba pokojninskega in invalidskega zavarovanja d.d. po prvem odstavku 243. člena zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 106/99 in 72/00) v zvezi s tretjim odstavkom 60. člena zakona o javnih skladih (Uradni list RS, št. 22/00),
10. Odškodninska družba je Slovenska odškodninska družba d.d. po zakonu o slovenskem odškodninskem skladu (Uradni list RS, št. 7/93 in 48/94) v zvezi s tretjim odstavkom 60. člena zakona o javnih skladih (Uradni list RS, št. 22/00),
11. skrbnik je Odškodninska družba, kadar nastopa kot fiduciarni imetnik novih delnic v izključno korist upravičencev do lastninjenja,
12. nove delnice so navadne, prosto prenosljive imenske delnice, ki jih zavarovalnica oziroma pozavarovalnica izda po tem zakonu zaradi uresničitve pravice upravičencev do lastninjenja,
13. upravičenci do lastninjenja so osebe iz 19. člena tega zakona.
II. DOLOČITEV DELEŽA NENOMINIRANEGA KAPITALA V CELOTNEM KAPITALU ZAVAROVALNIC
Način določitve deleža nenominiranega kapitala
3. člen
(1) Delež nenominiranega kapitala v celotnem kapitalu posamezne zavarovalnice na izhodiščni dan se ugotovi kot razmerje med vrednostjo celotnega kapitala zavarovalnice, zmanjšanega za vrednost nominiranega kapitala na izhodiščni dan, in vrednostjo celotnega kapitala zavarovalnice na isti dan.
(2) Če je prišlo po izhodiščnem dnevu in do vključno 31. decembra 2000 do sprememb razmerja med obema vrstama kapitala zaradi izplačil dobička znanim delničarjem in/ali povečanja osnovnega kapitala z vložki, se delež nenominiranega kapitala iz prejšnjega odstavka uskladi z vplivom teh dogodkov tako, da se upošteva načelo enakega obravnavanja vseh kapitalskih deležev. Uskladitev se opravi po stanju na dan zadnjih letnih računovodskih izkazov pred spremembo razmerja med obema vrstama kapitala oziroma pred sklepom skupščine o izplačilu dobička.
Način uskladitve deleža nenominiranega kapitala zaradi izplačila dobička
4. člen
(1) Uskladitev deleža nenominiranega kapitala v celotnem kapitalu zavarovalnice se v primeru izplačila dobička znanim delničarjem po izhodiščnem dnevu opravi tako, da se najprej ugotovi znesek dividende, ki pripada nenominiranemu kapitalu. Ta znesek se ugotovi upoštevaje znesek dividend, ki je bil izplačan znanim delničarjem, in deleža, ki ga ima ob uskladitvi oziroma ob vsaki nadaljnji spremembi razmerja med obema vrstama kapitala nenominirani kapital v celotnem kapitalu zavarovalnice.
(2) V skladu s prejšnjim odstavkom ugotovljeni znesek dividende, ki pripada nenominiranemu kapitalu, predstavlja terjatev, ki se šteje za stvarni vložek, za katerega vrednost se poveča nenominirani kapital v celotnem kapitalu zavarovalnice.
(3) Izhodiščna osnova za povečanje nenominiranega kapitala s stvarnimi vložki iz prejšnjega odstavka tega člena je enaka zmnožku celotnega kapitala, kot izhaja iz zadnjih letnih računovodskih izkazov zavarovalnice pred sprejemom sklepa skupščine o izplačilu dividend delničarjem, in deleža nenominiranega kapitala na izhodiščni dan oziroma dan zadnje spremembe razmerja med obema vrstama kapitala.
(4) V celotnem kapitalu iz prejšnjega odstavka se ne upoštevajo dividende, ki so bile po sklepu skupščine namenjene znanim delničarjem, nagrade nadzornemu svetu in upravi, udeležba zavarovancev življenjskih zavarovanj v dobičku ter del dividend, ki pripada nenominiranemu kapitalu.
(5) Za poslovna leta od vključno leta 1994 dalje se uporabljajo računovodski izkazi, sestavljeni v skladu s Slovenskimi računovodskimi standardi.
(6) Usklajeni delež nenominiranega kapitala je enak razmerju med nenominiranim kapitalom zavarovalnice po povečanju iz tega člena in celotnim kapitalom po tem povečanju.
(7) Ne glede na določbo 5. točke drugega odstavka 2. člena tega zakona se šteje, da je dan zadnje spremembe 31. december 2000, če je zavarovalnica v obdobju od 1. januarja 2001 do dokončnosti odločbe iz prvega odstavka 11. člena tega zakona sprejela sklep o delitvi dobička za poslovna leta do vključno leta 2000.
Način uskladitve deleža nenominiranega kapitala zaradi povečanja delniškega kapitala z vložki
5. člen
(1) Uskladitev deleža nenominiranega in delniškega kapitala zavarovalnice v celotnem kapitalu v primeru povečanja delniškega kapitala z vložki se opravi tako, da se ugotovi znesek delniškega kapitala na dan zadnjih letnih računovodskih izkazov zavarovalnice pred sklepom skupščine o povečanju osnovnega kapitala.
(2) Znesek iz prvega odstavka tega člena se ugotovi kot zmnožek deleža delniškega kapitala pred povečanjem in celotnega kapitala, kot izhaja iz računovodskih izkazov. Pri izračunu se upošteva celotni kapital zmanjšan za del dobička, ki je bil do povečanja osnovnega kapitala namenjen za dividende znanim delničarjem, nagrade nadzornemu svetu in upravi ali zavarovancem življenjskega zavarovanja kot udeležba na dobičku. Dodatno se celotni kapital zmanjša tudi za znesek dividend, ki pripadajo nenominiranemu kapitalu.
(3) V skladu s prvim in drugim odstavkom tega člena se ugotovljeni znesek delniškega kapitala na dan zadnjih letnih računovodskih izkazov revalorizira z indeksom cen na malo oziroma indeksom cen življenjskih potrebščin do vpisa povečanja osnovnega kapitala v sodni register.
(4) Revalorizirani znesek iz prejšnjega odstavka, povečan za celotni emisijski znesek delnic, predstavlja znesek delniškega kapitala po povečanju.
(5) Usklajeni delež delniškega kapitala je razmerje med delniškim kapitalom po povečanju in celotnim kapitalom kot izhaja iz zadnjih letnih računovodskih izkazov, zmanjšanim za postavke iz drugega odstavka tega člena in povečanim za celoten emisijski znesek delniškega kapitala nove emisije, ki je revaloriziran do dne vpisa povečanja osnovnega kapitala v sodni register.
Uskladitev osnovnega kapitala in števila delnic
6. člen
(1) Na podlagi usklajenega deleža nenomiranega kapitala na dan zadnje spremembe se mora opraviti uskladitev osnovnega kapitala in števila delnic tako, da po uskladitvi upravičenci do lastninjenja skupaj pridobijo takšno število delnic, katerih nominalni znesek predstavlja v osnovnem kapitalu enak delež kot je usklajeni delež nenominiranega kapitala v celotnem kapitalu zavarovalnice na dan zadnje spremembe.
(2) Uskladitev iz prvega odstavka tega člena se izvede:
– bodisi s povečanjem osnovnega kapitala z izdajo novih delnic za povečani osnovni kapital (v nadaljnjem besedilu: uskladitev s povečanjem osnovnega kapitala),
– bodisi z združitvijo delnic znanih delničarjev, pri čemer se ob nespremenjenem osnovnem kapitalu namesto delnic, ki se zaradi združitve razveljavijo, izdajo nadomestne delnice (v nadaljnjem besedilu: uskladitev z združitvijo obstoječih delnic).
Uskladitev s povečanjem osnovnega kapitala
7. člen
(1) Uskladitev s povečanjem osnovnega kapitala se izvede tako, da se osnovni kapital poveča iz sredstev družbe za toliko, da je razmerje med osnovnim kapitalom pred povečanjem in osnovnim kapitalom po povečanju enako razmerju med usklajenim nominiranim kapitalom in celotnim kapitalom na dan zadnje spremembe.
(2) Za povečanje osnovnega kapitala zavarovalnice po prvem odstavku tega člena se smiselno uporabljata prvi in drugi odstavek 334. člen ZGD.
(3) Zavarovalnica mora po vpisu pravnih posledic lastninjenja nenominiranega kapitala v sodni register izdati upravičencem do lastninjenja nove delnice v nominalni vrednosti, ki ustreza povečanju osnovnega kapitala.
Uskladitev z združitvijo delnic
8. člen
(1) Uskladitev z združitvijo delnic se izvede, kadar ni mogoče izvesti uskladitve s povečanjem osnovnega kapitala, ker zavarovalnica nima zadosti virov lastnega kapitala iz 334. člena ZGD. Uskladitev z združitvijo delnic se izvede tako, da se delnice znanih delničarjev združijo v razmerju, ki zagotavlja, da je njihova skupna nominalna vrednost po združitvi v osnovnem kapitalu enaka deležu nominiranega kapitala v celotnem kapitalu zavarovalnice na dan zadnje spremembe.
(2) Za združitev delnic po prvem odstavku tega člena se smiselno uporablja prvi odstavek 74. člena ZNVP.
(3) Namesto delnic, ki se zaradi združitve razveljavijo, mora zavarovalnica po vpisu pravnih posledic lastninjenja nenominiranega kapitala v sodni register upravičencem do lastninjenja izdati nadomestne delnice, oziroma delnice enakega razreda, ki znanim delničarjem zagotavljajo, upoštevaje ugotovljeni delež nominiranega kapitala, enake pravice kot nadomeščene delnice.
Poročilo Slovenskega inštituta za revizijo
9. člen
(1) Delež nenominiranega kapitala iz 3. člena tega zakona ugotovi na podlagi računovodskih izkazov zavarovalnice Slovenski inštitut za revizijo ter o tem izdela poročilo.
(2) Slovenski inštitut za revizijo izdela poročilo na podlagi računovodskih izkazov za poslovna leta od vključno izhodiščnega dneva do dneva zadnje spremembe, ki jih je zavarovalnica v skladu s predpisi predložila Agenciji Republike Slovenije za plačilni promet oziroma njenim pravnim prednicam. Agencija Republike Slovenije za plačilni promet je dolžna Slovenskemu inštitutu za revizijo predložiti računovodske izkaze zavarovalnic v roku 15 dni od dneva uveljavitve tega zakona.
(3) V poročilu Slovenski inštitut za revizijo ugotovi:
1. delež nenominiranega kapitala na izhodiščni dan, upoštevaje vrednosti celotnega in nominiranega kapitala zavarovalnice, izkazane v otvoritveni bilanci stanja zavarovalnice,
2. posamične spremembe deleža nenominiranega kapitala, do katerih je prišlo zaradi razlogov iz drugega odstavka 3. člena ter 4. in 5. člena tega zakona,
3. v skladu z ugotovitvami iz 1. in 2. točke tega odstavka usklajeni delež nenominiranega kapitala v celotnem kapitalu posamezne zavarovalnice na dan zadnje spremembe.
(4) Na podlagi ugotovitev iz prejšnjega odstavka tega člena Slovenski inštitut za revizijo v poročilu predlaga, ali naj se uskladitev osnovnega kapitala z nenominiranim kapitalom izvede s povečanjem osnovnega kapitala z izdajo novih delnic, ali pa naj se delnice znanih delničarjev združijo in namesto njih izdajo nadomestne delnice. Slovenski inštitut za revizijo v poročilu ugotovi tudi število in nominalno vrednost novih delnic, ki naj se izdajo za povečanje osnovnega kapitala oziroma število in nominalno vrednost nadomestnih delnic, s katerimi se zamenjajo delnice znanih delničarjev in novih delnic, ki se izdajo za nenominirani kapital.
(5) Za zavarovalnice iz 1. do 4. točke drugega odstavka 1. člena tega zakona izdela Slovenski inštitut za revizijo poleg poročila iz tretjega odstavka še posebno poročilo o kapitalskih deležih v nenominiranem kapitalu, v katerem ugotovi kapitalske deleže iz drugega, tretjega in petega odstavka 20. člena in drugega odstavka 24. člena tega zakona ter število novih delnic, ki jih zavarovalnica izda za navedene kapitalske deleže.
(6) Poročilo iz tretjega odstavka tega člena je Slovenski inštitut za revizijo dolžan izdelati v roku 60 dni od dneva uveljavitve tega zakona, poročilo iz petega odstavka tega člena pa v roku 60 dni od dneva prejema podatkov iz drugega odstavka 10. člena tega zakona.
(7) Poročili iz tretjega in petega odstavka tega člena Slovenski inštitut za revizijo vroči Vladi Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: vlada), zavarovalnici in skrbniku. Na poročilo lahko zavarovalnica, na katero se poročilo nanaša, in skrbnik podata pisne pripombe v roku 15 dni od dneva vročitve. Slovenski inštitut za revizijo izdela pisno mnenje do danih pripomb v 30 dneh od dneva prejema pripomb, in ga vroči vladi, zavarovalnici in skrbniku.
(8) Poročili iz tretjega in petega odstavka tega člena, spremenjeni predlog uskladitve osnovnega kapitala in mnenje Slovenskega inštituta za revizijo niso upravne odločbe, ampak predlogi vladi za izdajo odločbe iz 11. člena tega zakona. Zavarovalnica in skrbnik lahko ugotovitve iz navedenih listin izpodbijata le s tožbo, s katero izpodbijata odločbi vlade iz prvega in drugega odstavka 11. člena tega zakona.
Obveznosti zavarovalnic pri zagotavljanju podatkov Slovenskega inštituta za revizijo za pripravo in izvedbo odločbe vlade
10. člen
(1) Zavarovalnica je dolžna Slovenskemu inštitutu za revizijo na podlagi njegove pisne zahteve posredovati dodatne podatke, ki jih ta potrebuje za pripravo poročila iz tretjega odstavka prejšnjega člena.
(2) Zavarovalnica iz 1. do 4. točke drugega odstavka 1. člena je dolžna v 30 dneh po uveljavitvi tega zakona posredovati Slovenskemu inštitutu za revizijo in skrbniku podatke o premijah, ki so jih v razdobju 1 leta pred izhodiščnim dnem plačale posamezne pravne in fizične osebe, ter firmo in naslov pravne osebe in ime, priimek in naslov fizične osebe. Zavarovalnica je dolžna te podatke sporočiti v pisni obliki ter v obliki elektronskega zapisa na način, ki omogoča računalniško obdelavo.
(3) Na zahtevo Slovenskega inštituta za revizijo in/ali skrbnika je zavarovalnica dolžna Slovenskemu inštitutu za revizijo ali osebi, ki jo on določi, omogočiti dostop v svoje prostore, pregled vseh poslovnih knjig, spisov in druge dokumentacije, ki se tičejo podatkov iz prvega in drugega odstavka tega člena in Slovenskemu inštitutu za revizijo oziroma skrbniku na podlagi pisne zahteve izročiti računalniške izpiske oziroma kopije evidenc oziroma drugih poslovnih knjig in dokumentacije, ki se tičejo podatkov iz prvega oziroma drugega odstavka tega člena.
(4) Slovenski inštitut za revizijo in skrbnik sta dolžna podatke, ki jih sporoči zavarovalnica in so poslovna skrivnost, ustrezno varovati.
(5) Kolikor zavarovalnica in/ali njena uprava ne posreduje razpoložljivih podatkov iz prvega odstavka tega člena in/ali ne izpolni zahteve iz tretjega odstavka tega člena, se šteje, da ovira nadzor nad poslovanjem zavarovalnice in ji Agencija za zavarovalni nadzor zaradi takšne kršitve lahko naloži odpravo kršitev po postopku iz poglavja 16.6.3 ZZavar in ji lahko, če kljub odredbi podatkov ne zagotovi v roku določenem z odredbo, izreče ukrepe iz poglavja 11.3. ZZavar.
Odločba vlade o uskladitvi kapitalskih razmerjih v zavarovalnici
11. člen
(1) Po prejemu poročila iz tretjega odstavka 9. člena tega zakona in morebitnega mnenja Slovenskega inštituta za revizijo, vlada na predlog ministra, pristojnega za finance, z odločbo:
1. ugotovi delež nenominiranega kapitala na izhodiščni dan, vse spremembe tega deleža po izhodiščnem dnevu in usklajeni delež tega kapitala na dan zadnje spremembe,
2. ugotovi vrednost celotnega kapitala zavarovalnice na dan zadnje spremembe,
3. odloči, ali se osnovni kapital zavarovalnice uskladi na podlagi 7. ali 8. člena tega zakona,
4. v skladu s 7. oziroma 8. členom tega zakona ugotovi znesek usklajenega osnovnega kapitala, število delnic in nominalno vrednost delnic, na katerega je razdeljen (v primeru več razredov tudi razred delnic), število novih delnic, ki se izdajo za nenominirani kapital, ter število delnic, ki pripadajo znanim delničarjem (v primeru več razredov tudi razred teh delnic).
(2) Vlada za zavarovalnice iz 1. do 4. točke drugega odstavka 1. člena tega zakona izda poleg odločbe iz prvega odstavka tega člena še posebno odločbo, s katero na podlagi poročila Slovenskega inštituta za revizijo iz petega odstavka 9. člena tega zakona določi kapitalske deleže iz drugega, tretjega in petega odstavka 20. člena in drugega odstavka 24. člena tega zakona ter število novih delnic, ki jih je zavarovalnica dolžna izdati za vsakega od teh kapitalskih deležev.
(3) Odločbe vlade se objavijo v Uradnem listu Republike Slovenije.
(4) Zoper odločbo vlade iz prvega in drugega odstavka tega člena ni pritožbe. Zavarovalnica lahko v imenu znanih delničarjev, skrbnik pa v imenu lastninskih upravičencev, izpodbija odločbo vlade iz prvega in drugega odstavka tega člena s tožbo po postopku o upravnem sporu. Zavarovalnica je dolžna izpodbijati odločbo vlade, če to zahtevajo znani delničarji in če skupna nominalna vrednost njihovih delnic predstavlja najmanj eno desetino osnovnega kapitala ali najmanj 100 milijonov tolarjev.
(5) Šteje se, da je z dnem dokončnosti odločbe vlade iz prvega odstavka tega člena, vložek za delnice, izdane za nenominirani kapital, v celoti vplačan. S tem dnem prenehajo veljati morebitne določbe statuta zavarovalnice, ki omejujejo glasovalne pravice novih delničarjev, ki pridobijo delnice po tem zakonu. Morebitne določbe statuta, s katerimi je omejena prenosljivost delnic, ne veljajo za nove delnice.
(6) V primeru povečanja osnovnega kapitala po 1. januarju 2001 vlada z odločbo iz prvega odstavka tega člena ugotovi tudi osnovni kapital in število vseh delnic na dan izdaje odločbe, pri čemer število vseh delnic zavarovalnice določi tako, da število delnic na dan zadnje spremembe, ki pripadajo znanim delničarjem, poveča za enak delež, kot ga predstavljajo delnice izdane zaradi povečanja osnovnega kapitala proti vsem delnicam zavarovalnice, vpisanim v sodni register pred povečanjem.
Predlog za vpis pravnih posledic lastninjenja nenominiranega kapitala v sodni register
12. člen
(1) Uprava zavarovalnice mora vložiti predlog za vpis pravnih posledic lastninjenja nenominiranega kapitala v sodni register v 15 dneh po vročitvi dokončne odločbe vlade iz prvega odstavka 11. člena tega zakona.
(2) Ne glede na določbe ZGD in predpisov, ki urejajo vpis v sodni register, se predlogu iz prvega odstavka tega člena priloži le odločbo vlade iz prvega odstavka 11. člena, v primeru iz 18. člena tega zakona pa tudi dokazilo o vplačilu povečanega osnovnega kapitala.
(3) Kadar se uskladitev opravi s povečanjem osnovnega kapitala po 7. členu tega zakona, mora uprava zavarovalnice hkrati predlagati tudi vpis povečanja osnovnega kapitala v sodni register.
(4) Kolikor uprava zavarovalnice v roku iz prvega odstavka tega člena ne predlaga vpisa pravnih posledic lastninjenja nenominiranega kapitala oziroma povečanja osnovnega kapitala v sodni register, predlaga vpis skrbnik.
Vpis pravnih posledic lastninjenja nenominiranega kapitala v sodni register
13. člen
(1) Kadar je z odločbo vlade iz prvega odstavka 11. člena tega zakona naložena uskladitev nenominiranega kapitala iz 7. člena tega zakona, sodišče v sodni register vpiše, da se lastninjenje nenominiranega kapitala opravi s povečanjem osnovnega kapitala in hkrati vpiše povečanje osnovnega kapitala.
(2) Kadar je z odločbo vlade iz prvega odstavka 11. člena določena uskladitev nenominiranega kapitala z združitvijo delnic iz 8. člena tega zakona, sodišče v sodni register vpiše, da se lastninjenje nenominiranega kapitala opravi z združitvijo delnic in navede razmerje, po katerem se delnice združijo in o tem izda poseben sklep.
(3) Sodišče je dolžno odločiti o vpisu pravnih posledic lastninjenja nenominiranega kapitala v sodni register v roku 30 dni od dneva prejema predloga za vpis.
Izdaja oziroma združitev delnic
14. člen
(1) Kadar je z odločbo vlade iz prvega odstavka 11. člena kot način uskladitve določena uskladitev s povečanjem osnovnega kapitala, mora uprava zavarovalnice v 15 dneh po prejemu sklepa o vpisu pravnih posledic lastninjenja v sodni register Klirinško depotni družbi izdati nalog za izdajo novih delnic in vpis teh delnic na registrski račun skrbnika.
(2) Kadar je z odločbo vlade iz prvega odstavka 11. člena tega zakona kot način uskladitve določena uskladitev z združitvijo delnic, mora uprava zavarovalnice v 15 dneh po prejemu sklepa o vpisu pravnih posledic lastninjenja v sodni register Klirinško depotni družbi izdati nalog za združitev in zamenjavo delnic znanih delničarjev in nalog za izdajo novih delnic ter prenos teh delnic na skrbnika.
(3) V primeru iz drugega odstavka tega člena Klirinško depotna družba vpiše v CRVP na novo izdane delnice ter hkrati izbriše delnice, ki se zaradi združitve razveljavijo.
(4) Kolikor uprava zavarovalnice v roku iz prvega oziroma drugega odstavka tega člena Klirinško depotni družbi ne izda naloga iz prvega oziroma drugega odstavka tega člena, izda te naloge skrbnik.
Pravica znanih delničarjev do izstopa
15. člen
(1) Znani delničarji, ki so pridobili delnice zavarovalnice na podlagi vplačila vložka ob ustanovitvi oziroma ob povečanju osnovnega kapitala zavarovalnice, ter znani delničarji, ki so pridobili te delnice v nadaljnjem prometu, lahko v šestih mesecih od objave odločbe vlade iz prvega odstavka 11. člena tega zakona v Uradnem listu Republike Slovenije zahtevajo, da zavarovalnica prevzame njihove delnice proti plačilu denarne odpravnine.
(2) Denarno odpravnino predstavlja znesek, ki je enak nominalni vrednosti vplačanega vložka ob izdaji delnice na podlagi povečanja osnovnega kapitala, povečanega za obresti, ki so jih poslovne banke priznavale na vloge nad enim letom, za obdobje od dneva vplačila vložka do dneva vložitve zahtevka za prevzem delnic, zmanjšan za vse izplačane dividende, ki se obrestujejo na enak način kot vplačani vložki.
(3) Denarno odpravnino mora plačati zavarovalnica delničarju v roku 3 let od dneva zahtevka.
(4) Delnice, ki jih zavarovalnica pridobi po tem členu, imajo značaj lastnih delnic in se umaknejo v 30 dneh po pridobitvi zadnje od delnic.
(5) Za zmanjšanje osnovnega kapitala za nominalni znesek umaknjenih delnic ni potreben skupščinski sklep. Ne uporablja se določba 350. člena ZGD.
(6) Za potrebno uskladitev statuta v tem delu je pooblaščen nadzorni svet zavarovalnice.
(7) Zavarovalnica lahko hkrati z zmanjšanjem osnovnega kapitala po tem členu izvede tudi povečanje osnovnega kapitala v višini obveznosti za plačilo prevzetih delnic.
(8) Zavarovalnica je dolžna skrbniku poslati sklep nadzornega sveta o zmanjšanju in/ali povečanju osnovnega kapitala, spremembe statuta in čistopis statuta ter seznam znanih delničarjev, ki so uveljavili pravico iz tega člena ter število njihovih delnic. Skrbnik ima pravico do vpogleda v vse poslovne listine zavarovalnice, ki se tičejo uveljavitve pravic iz tega člena. Če zavarovalnica skrbniku odkloni vpogled v navedene listine, se šteje da ovira nadzor nad poslovanjem zavarovalnice in se ji lahko naložijo ukrepi nadzora po petem odstavku 10. člena tega zakona.
III. SKRBNIK IN PRENOS V UPRAVLJANJE
Prenos delnic, izdanih za nenominirani kapital zavarovalnic, na skrbnika
16. člen
(1) Skrbnik od dneva dokončnosti odločbe vlade iz prvega odstavka 11. člena tega zakona do dneva prenosa novih delnic lastninskim upravičencem, varuje interese in koristi lastninskih upravičencev ter uresničuje pravice iz novih delnic v njihovo korist. Skrbnik je pri tem dolžan ravnati s skrbnostjo dobrega gospodarja in uresničevati pooblastila iz tega zakona ter gospodariti z izplačanimi dividendami iz novih delnic in morebitnimi drugimi izplačili na podlagi novih delnic v izključno korist upravičencev do lastninjenja. Lastninski upravičenci so dolžni v sorazmerju s pridobljenimi novimi delnicami skrbniku povrniti stroške, nastale pri izpolnjevanju skrbniških pooblastil.
(2) Skrbnik se v CRVP vpiše kot imetnik novih delnic, vendar z novimi delnicami, izdanimi za nenominirani kapital, ne sme razpolagati tj. odtujiti ali obremeniti s katerokoli pravico v korist tretje osebe. Prepoved razpolaganja se na predlog zavarovalnice vpiše v CRVP.
(3) Prepoved razpolaganja in obremenitev iz drugega odstavka tega člena velja, dokler skrbnik novih delnic ne prenese upravičencem oziroma dokler Odškodninska družba sama na podlagi pravnomočne odločbe vlade ne postane dokončni lastnik delnic.
(4) Višino stroškov, do katerih je upravičen skrbnik ter način poplačila teh stroškov, predpiše vlada v roku 30 dni od uveljavitve tega zakona.
Prva skupščina
17. člen
(1) Uprava zavarovalnice je dolžna sklicati prvo skupščino zavarovalnice najkasneje v roku 30 dni po vpisu pravnih posledic lastninskega preoblikovanja v sodni register. V objavi dnevnega reda morata uprava in nadzorni svet podati predlog za sprejem sklepa o določitvi prečiščenega besedila statuta skladno z vsebino odločbe vlade iz prvega odstavka 11. člena tega zakona. Kadar ta zakon ne določa drugače, se za sklic prve skupščine uporabljajo določbe ZGD o sklicu skupščine.
(2) Uprava zavarovalnice mora v roku 12 dni po objavi sklica prve skupščine skrbniku sporočiti vse, kar mora uprava po 287. členu ZGD sporočiti finančnim organizacijam in združenjem delničarjev ter sporočilu priložiti še: prečiščeno besedilo predloga statuta zavarovalnice, morebitni poslovnik skupščine in poslovnik nadzornega sveta.
(3) Skrbnik lahko, ne glede na višino deleža nenominiranega kapitala, za katerega so bile izdane nove delnice zavarovalnice, v roku 7 dni po prejemu sporočila iz drugega odstavka tega člena poda predloge sklepov, o katerih naj poleg tistih, navedenih v objavi dnevnega reda (dopolnilni predlogi), sklepa skupščina. Uprava je dolžna dopolnilne predloge objaviti v roku 7 dni od prejema, sicer jih v nadaljnjih 7 dneh objavi skrbnik.
(4) Če uprava ne skliče prve skupščine v roku iz prvega odstavka tega člena, jo v nadaljnjem roku 15 dni, ne glede na višino deleža nenominiranega kapitala v celotnem kapitalu zavarovalnice, skliče skrbnik. Skrbnik za sklic ne potrebuje pooblastila sodišča iz tretjega odstavka 284. člena ZGD.
(5) Če prva skupščina ni sklicana v roku iz prvega odstavka tega člena, se od dneva izteka tega roka do dneva, ko prva skupščina v skladu z odločbo vlade iz prvega odstavka 11. člena tega zakona sprejme spremembe statuta, za vsa vprašanja v zvezi s pravnimi razmerji med družbo in delničarji, organi zavarovalnice kot delniške družbe oziroma upravljanjem delniške družbe, spremembami statuta in povečanjem oziroma zmanjšanjem osnovnega kapitala, ničnostjo in izpodbojnostjo sklepov skupščine ter prenehanjem družbe, ne uporablja statut zavarovalnice, ampak se neposredno uporabljajo določbe ZGD.
(6) Ne glede na 265. člen ZGD mandat članov nadzornega sveta preneha z dnem prve skupščine.
(7) Če je bila skupščina sklicana v nasprotju z določili iz prvega odstavka tega člena in če uprava skrbnika ne obvesti o sklicu skupščine v skladu z drugim odstavkom tega člena ali je bila glasovalna pravica delničarjev omejena v nasprotju s petim odstavkom 11. člena tega zakona, so vsi sklepi skupščine, ne glede na določbe ZGD o ničnosti in izpodbojnosti sklepov skupščine, nični.
(8) Prva skupščina zavarovalnice mora v skladu s prvim odstavkom 67. člena zakona o prevzemih (Uradni list RS, št. 47/97) imenovati posebnega revizorja zaradi preveritve vodenja posameznih poslov zavarovalnic od 1. januarja 1990 dalje. Pri preveritvi vodenja posameznih poslov je revizor dolžan upoštevati vse ugotovitve iz poročil Agencije Republike Slovenije za revidiranje lastninskega preoblikovanja podjetij. Pri imenovanju in izvedbi posebne revizije in uveljavljanje odškodninskih zahtevkov se smiselno uporabljajo določila 67. do 73. člena zakona o prevzemih. Določbe tega odstavka ne veljajo za zavarovalnice, za katere se uporablja 22. člen tega zakona.
IV. ZAČASNA UREDITEV POVEČANJA OSNOVNEGA KAPITALA V ZAVAROVALNICAH
Upravičenje skrbnika
18. člen
(1) Določbe tega člena se nanašajo na povečanja osnovnega kapitala zavarovalnice, o katerih je skupščina zavarovalnice odločila po 1. januarju 2001 in/ali bo o njih odločila do dokončnosti odločbe vlade iz prvega odstavka 11. člena tega zakona.
(2) V primeru iz prvega odstavka tega člena ima skrbnik pravico, da proti vplačilu denarnega vložka prevzame sorazmerni delež povečanega osnovnega kapitala zavarovalnice, ki ustreza deležu usklajenega nenominiranega kapitala v celotnem kapitalu na dan zadnje spremembe. Skrbnik je dolžan vplačati v zavarovalnico denarni vložek in prevzeti nove delnice po enaki ceni, kot jih vplačajo upravičenci vsake predhodno izvedene dokapitalizacije, revalorizirani z indeksom cen življenjskih potrebščin za čas od prvotnega vplačila do dneva, ko vložek vplača skrbnik. Upravičenci imajo pravico, da v sorazmerju s številom novih delnic, ki jih pridobijo na podlagi drugega odstavka 20. člena in četrtega odstavka 21. člena tega zakona, od skrbnika prevzamejo delnice proti vplačilu zneska, ki ga je za delnico vplačal skrbnik, povečanega za stroške financiranja. Upravičenci uveljavijo pravico do prevzema delnic po tem odstavku po postopku iz 26. do 30. člena tega zakona.
(3) Skrbnikova pravica iz drugega odstavka 18. člena tega zakona se izvrši tako, da se ne glede na določbe ZGD osnovni kapital zavarovalnice najprej zmanjša in takoj nato poveča za toliko, kolikor je potrebno, da skrbnik v osnovnem kapitalu zavarovalnice pridobi takšen delež, kot ga ima na dan zadnje spremembe.
(4) Iz naslova zmanjšanja osnovnega kapitala pridobi vsak delničar po stanju delniške knjige na dan dokončnosti odločbe vlade iz prvega odstavka 11. člena tega zakona terjatev do zavarovalnice. Terjatev delničarja se izračuna tako, da se celotna emisijska vrednost povečanja osnovnega kapitala pomnoži z usklajenim deležem nenominiranega kapitala. Tako dobljeni znesek se pomnoži z deležem delnic, ki jih ima posamezni znani delničar v vseh delnicah, ki pripadajo znanim delničarjem na dan izdaje odločbe vlade. Skrbnik je dolžan v roku 30 dni od dokončnosti odločbe vlade iz prvega odstavka 11. člena tega zakona vplačati tolarsko protivrednost iz naslova povečanja osnovnega kapitala, ki je enaka seštevku terjatev vseh delničarjev. Vlada v odločbi iz prvega odstavka 11. člena tega zakona ob smiselni uporabi določb ZGD določi vse elemente povečanja in zmanjšanja osnovnega kapitala. Odločba vlade nadomesti ustrezen sklep skupščine zavarovalnice.
(5) Obvezna točka dnevnega reda prve skupščine zavarovalnice po tem zakonu je sklepanje o morebitnem povečanju osnovnega kapitala zavarovalnice. Predlog višine povečanja osnovnega kapitala pripravi uprava zavarovalnice. Če skupščina zavarovalnice sprejme sklep o povečanju osnovnega kapitala, se obveznost plačila denarnega vložka posameznega znanega delničarja pobota z njegovo terjatvijo do zavarovalnice iz naslova zmanjšanja osnovnega kapitala. Preostanek terjatve je zavarovalnica dolžna delničarju izplačati revalorizirano z indeksom cen življenjskih potrebščin v roku 30 dni od izteka roka za vplačilo povečanja osnovnega kapitala.
(6) Zavarovalnica delničarju, ki pri povečanju osnovnega kapitala ne sodeluje, izplača celotno njegovo terjatev iz naslova zmanjšanja osnovnega kapitala, revalorizirano z indeksom cen življenjskih potrebščin v roku 30 dni od izteka roka za vplačilo osnovnega kapitala.
(7) Če skupščina predlagano povečanje osnovnega kapitala zavrne, je zavarovalnica dolžna delničarjem izplačati njihove terjatve iz naslova zmanjšanja osnovnega kapitala, revalorizirane z indeksom cen življenjskih potrebščin, v roku 30 dni od sklepa skupščine.
(8) Skrbnik pravico iz drugega odstavka tega člena uveljavi najkasneje v roku 30 dni od dokončnosti odločbe vlade iz prvega odstavka 11. člena tega zakona in to pisno sporoči vladi. Vlada skrbnikovo zahtevo posreduje Slovenskemu inštitutu za revizijo, ki v roku 15 dni od prejema zahteve, ob smiselni uporabi določb 9. in 11. člena tega zakona, izdela dopolnilno poročilo. Po prejemu dopolnilnega poročila Slovenskega inštituta za revizijo vlada na predlog ministra, pristojnega za finance, izda odločbo iz prvega odstavka 11. člena tega zakona, oziroma v primeru, da je to že izdala, dopolnilno odločbo, s katero dopolni prvotno odločbo iz 11. člena tega zakona in posebej določi povečani osnovni kapital, nominalno vrednost in število dodatnih delnic, izdanih za povečanje osnovnega kapitala ter ugotovi njihovo ceno.
(9) Za postopek izvedbe povečanja osnovnega kapitala po tem členu se smiselno uporabljajo določbe 9. do 14. člena tega zakona.
(10) Skrbnik je dolžan v celoti vplačati denarni vložek za prevzem delnic iz povečanja osnovnega kapitala po tem členu v roku 90 dni od dokončnosti odločbe vlade, s katero je to povečanje ugotovljeno, sicer odločba v delu, s katerim je določeno povečanje osnovnega kapitala, izgubi veljavo.
V. DOLOČITEV UPRAVIČENCEV DO LASTNINJENJA ZA NENOMINIRANI KAPITAL
Upravičenci do lastninjenja
19. člen
(1) Upravičenci do lastninjenja nenominiranega kapitala in do pridobitve delnic, izdanih za nenominirani kapital zavarovalnic, so:
1. zavarovanci – pravne osebe, iz drugega odstavka 20. člena tega zakona, ki imajo ob uveljavitvi tega zakona sedež v Republiki Sloveniji,
2. Kapitalska družba,
3. Odškodninska družba.
Podlaga za določitev pričakovanih upravičenj v posamezni zavarovalnici
20. člen
(1) Nenominirani kapital zavarovalnice iz 1. do 4. točke drugega odstavka 1. člena tega zakona se razdeli na dva deleža. Deleža se določita v razmerju med vsemi premijami, ki so jih v času enega leta pred izhodiščnim dnem vplačale pravne osebe in vsemi premijami, ki so jih v tem obdobju vplačale fizične osebe.
(2) Upravičenci do delnic, izdanih za delež nenominiranega kapitala, ki ustreza deležu premij, ki so jih plačale pravne osebe v obdobju iz prvega odstavka tega člena, v znesku vseh v navedenem obdobju vplačanih premij, so pravne osebe, ki so plačale premijo v obdobju iz prvega odstavka tega člena. Upravičenci niso osebe iz drugega odstavka 24. člena.
(3) Upravičenec do delnic, izdanih za delež nenominiranega kapitala, ki ustreza deležu premij, ki so jih v obdobju iz prvega odstavka tega člena plačale fizične osebe, v znesku vseh v navedenem obdobju plačanih premij, je Kapitalska družba.
(4) Ne glede na čas vplačila se šteje, da so bile v obdobju iz prvega odstavka tega člena plačane vse tiste premije, ki so bile pravočasno plačane v skladu z določbami police, ki je veljala v navedenem obdobju ali njegovem delu.
(5) Če zavarovalnica iz prvega odstavka tega člena ne razpolaga s podatki o zavarovancih pravnih osebah ter o premijah, ki jih je posamezni zavarovanec plačal v letu pred izhodiščnim dnem, pridobi delnice s pravnomočnostjo odločbe vlade iz drugega odstavka 11. člena tega zakona Odškodninska družba.
(6) Besedilo tega člena ter 23. do 28. člen, prvi, drugi in tretji odstavek 29. člena ter 30. člen tega zakona ne veljajo za pozavarovalnico iz 6. točke drugega odstavka 1. člena, zavarovalnico iz 5. točke drugega odstavka 1. člena ter zavarovalnice iz 22. člena tega zakona.
Pravica Odškodninske in Kapitalske družbe do dokončnega prevzema novih delnic
21. člen
(1) Odškodninska družba z dnem pravnomočnosti odločbe vlade iz prvega odstavka 11. člena tega zakona postane dokončni imetnik novih delnic:
– pozavarovalnice iz 6. točke in zavarovalnice iz 5. točke drugega odstavka 1. člena tega zakona,
– zavarovalnic iz 22. člena tega zakona.
(2) Odškodninska družba z dnem pravnomočnosti odločbe vlade iz drugega odstavka 11. člena tega zakona postane dokončni imetnik novih delnic iz petega odstavka 20. člena ter drugega odstavka 24. člena tega zakona.
(3) Z dnem izteka rokov iz 29. člena postane Slovenska odškodninska družba dokončni lastnik tistih delnic, ki jih upravičenci po tem zakonu niso odkupili.
(4) Z dnem pravnomočnosti odločbe vlade iz drugega odstavka 11. člena tega zakona pridobi Kapitalska družba pravico do prevzema novih delnic zavarovalnice iz tretjega odstavka prejšnjega člena tega zakona.
(5) Skrbnik je dolžan v roku 15 dni od dneva, ko postane odločba vlade iz drugega odstavka 11. člena tega zakona pravnomočna, nove delnice, ki ustrezajo deležu nenominiranega kapitala iz tretjega odstavka 20. člena tega zakona, prenesti v last Kapitalske družbe.
(6) V roku 12 mesecev od uveljavitve tega zakona se s posebnim zakonom določijo kriteriji, po katerih bodo fizične osebe upravičene do delnic zavarovalnice, pokojninskih bonov ali police pokojninskega zavarovanja.
(7) Do uveljavitve zakona iz prejšnjega odstavka Kapitalska družba z delnicami zavarovalnic, ki jih je prejela po tem zakonu, ne more razpolagati.
Posebno pravilo
22. člen
(1) V zavarovalnicah, v katerih je delež nenominiranega kapitala v celotnem kapitalu zavarovalnice enak ali manjši od petih odstotkov, se razdelitev na podlagi vplačanih premij, ne izvede.
(2) Za zavarovalnice iz prvega odstavka tega člena ne veljajo določila 15. člena tega zakona.
VI. PRENOS DELNIC NA UPRAVIČENCE DO LASTNINJENJA DELNIC ZAVAROVALNIC
Določitev pričakovanih upravičenj posameznega zavarovanca
23. člen
(1) Pri določitvi upravičencev za lastninjenje nenominiranega kapitala zavarovalnice iz 1. do 4. točke drugega odstavka 1. člena tega zakona se upoštevajo premije iz drugega odstavka 20. člena, plačane za zavarovanja, sklenjena v naslednjih območnih skupnostih oziroma skupnosti temeljnih rizičnih skupnostih, združenih v Zavarovalni skupnosti Triglav n.sol.o.:
1. v Skupnosti temeljnih rizičnih skupnosti Koper n.sol.o. – pri določitvi upravičencev za nenominirani kapital v Zavarovalnici Adriatic d.d. Koper,
2. v Območni skupnosti Maribor n.sol.o. – pri določitvi upravičencev za nenominirani kapital v Zavarovalnici Maribor d.d. Maribor,
3. v Dolenjski skupnosti temeljnih rizičnih skupnosti n.sol.o. – pri določitvi upravičencev za nenominirani kapital v Zavarovalnici Tilia d.d. Novo mesto,
4. v ostalih območnih skupnostih in skupnostih temeljnih rizičnih skupnosti – pri določitvi upravičencev za nenominirani kapital v Zavarovalnici Triglav d.d. Ljubljana.
(2) Število novih delnic, ki je predmet upravičenja posameznega zavarovanca-pravne osebe, se določi v celem številu, ki ustreza deležu vseh z njegove strani vplačanih premij v obdobju enega leta pred izhodiščnim dnem v vrednosti vseh premij, ki so jih vplačale pravne osebe – zavarovanci v navedenem obdobju. Število novih delnic, ki jih pridobi posamezna pravna oseba na podlagi premij, vplačanih v enem letu pred izhodiščnim dnem uskladitve, se ugotovi tako, da se ugotovijo zneski premije, ki jo je pravna oseba plačala v navedenem obdobju. Ti zneski se revalorizirajo z indeksom cen na malo do izhodiščnega dneva. Število vseh delnic, izdanih za delež nenominiranega kapitala iz drugega odstavka 20. člena tega zakona se nato pomnoži z deležem, ki ga predstavlja seštevek vseh revaloriziranih premij, ki jih je plačala v navedenem razdobju pravna oseba, v vrednosti vseh revaloriziranih premij, ki so jih v navedenem razdobju plačale vse pravne osebe.
(3) Če izid izračuna števila delnic, ki ustrezajo deležu posameznega upravičenca do delnic v kapitalu zavarovalnice, ni celo število, pridobi upravičenec pravico do prvega nižjega celega števila delnic. Delnice iz drugega odstavka tega člena v številu, ki je enako seštevku razlik nad celim številom iz prejšnjega stavka, pa se prenesejo v last Odškodninske družbe. To pravilo se upošteva pri vseh izračunih števila novih delnic po tem zakonu.
Odplačni in neodplačni način uresničitve pravice zavarovancev – pravnih oseb do pridobitve novih delnic zavarovalnice
24. člen
(1) Pravne osebe – zavarovanci iz drugega odstavka prejšnjega člena tega zakona, ki so gospodarske družbe in so se lastninsko preoblikovale po zakonu o družbenem kapitalu, zakonu o lastninskem preoblikovanju podjetij, zakonu o zadrugah, zakonu o gospodarskih javnih službah, zakonu o privatizaciji pravnih oseb v lasti Sklada Republike Slovenije za razvoj in obveznostih Agencije Republike Slovenije za prestrukturiranje in privatizacijo ter zakonu o zaključku lastninjenja in privatizaciji pravnih oseb v lasti Slovenske razvojne družbe oziroma drugega zakona ter gospodarske družbe, v katerih so imele navedene družbe kapitalski delež, lahko uveljavijo zahtevek za pridobitev novih delnic zavarovalnice le proti denarnemu plačilu.
(2) Na podlagi premij, ki so jih plačale osebe, ki so bile osebe javnega prava (država in državni organi, agencije, javni zavodi, javni skladi, javna podjetja, oziroma, ki so opravljali dejavnost posebnega družbenega pomena), in niso osebe iz prvega odstavka tega člena, pridobi nove delnice Odškodninska družba.
(3) Na pravne osebe – zavarovance iz drugega odstavka 20. člena tega zakona, ki niso bili zavezani k lastninskemu preoblikovanju po zakonih iz prvega odstavka tega člena in niso osebe iz drugega odstavka tega člena, prenese skrbnik nove delnice zavarovalnice brezplačno. Preden skrbnik prenese delnice v last upravičenca, je ta dolžan skrbniku plačati stroške upravljanja z delnicami v višini, ki ustreza številu novih delnic, ki jih ta upravičenec pridobi v skladu s tem zakonom, v razmerju do celotnega števila novih delnic. Znesek stroškov se v primeru, ko so bile za delnice izplačane dividende oziroma druge koristi, do višine dividend oziroma koristi, pobota.
(4) Cena delnice zavarovalnice za odkup po prvem odstavku tega člena se določi na podlagi ocenitve vrednosti zavarovalnice na dan 1. januarja 2001. Cenitev zavarovalnice izvede ocenjevalec, ki ga izbere skrbnik izmed priznanih mednarodnih podjetij za ocenjevanje vrednosti zavarovalnic. Cena delnice iz cenitve se revalorizira z indeksom cen življenjskih potrebščin od dneva cenitve do dneva plačila. Stroški cenitve predstavljajo stroške, nastale pri izvajanju skrbniških pooblastil iz prvega odstavka 15. člena tega zakona. Poleg cene je dolžan upravičenec skrbniku plačati tudi stroške izvajanja skrbniških pooblastil v višini, ki ustreza številu novih delnic, ki jih odkupi posamezni upravičenec, v razmerju do celotnega števila novih delnic. Znesek stroškov se v primeru, ko so bile za delnice izplačane dividende oziroma druge koristi, do višine dividend oziroma koristi pobota.
(5) Kupnina za delnice iz prvega odstavka tega člena pripada Republiki Sloveniji. Skrbnik je dolžan znesek kupnine, ki jo je prejel v posameznem koledarskem četrtletju, nakazati v proračun Republike Slovenije v 15 dneh po izteku tega četrtletja.
25. člen
Pravna oseba – zavarovanec iz drugega odstavka 20. člena tega zakona, uveljavi pričakovano upravičenje tako, da v skladu z 19., 20., 23., 24. ter 26. do 30. členom tega zakona vloži pisno zahtevo pri skrbniku. Skrbnik na podlagi navedenih določb tega zakona odloči o zahtevi.
Poziv skrbnika na vložitev zahtevkov za pridobitev delnic
26. člen
(1) Skrbnik v roku 30 dni od dneva, ko so nanj prenešene nove delnice zavarovalnice iz 1. do 4. točke drugega odstavka 1. člena tega zakona, v Uradnem listu Republike Slovenije objavi poziv upravičencem naj pri njem vložijo zahteve za pridobitev delnic.
(2) Skrbnik v pozivu iz prejšnjega odstavka navede:
1. firmo, sedež in naslov zavarovalnice,
2. višino njenega osnovnega kapitala po povečanju oziroma spremembi v skladu s tem zakonom, oziroma v primerih, ko se uskladitev kapitalskih deležev nenominiranega in nominiranega kapitala ne izvede s povečanjem osnovnega kapitala, število novih delnic in število vseh delnic po uskladitvi, število delnic prenesenih na skrbnika v skladu z drugim odstavkom 16. člena tega zakona,
3. nominalno vrednost ene delnice zavarovalnice,
4. razdobje plačevanja premij, ki se upošteva v skladu s prvim oziroma četrtim odstavkom 20. člena tega zakona,
5. znesek premij, ki v vsakem poslovnem letu v navedenem razdobju zagotavlja eno delnico zavarovalnice,
6. ceno delnice kot izhaja iz ocenitve zavarovalnice iz četrtega odstavka 24. člena tega zakona,
7. rok za vložitev zahtevka in naslov skrbnika, na katerega naj upravičenci vložijo zahtevek.
Uveljavljanje zahtevkov za prevzem delnic
27. člen
(1) Zahtevke za prenos delnic v last upravičenca do lastninjenja iz drugega odstavka 20. člena tega zakona, so dolžni upravičenci vložiti v roku šest mesecev od dneva, ko skrbnik v Uradnem listu Republike Slovenije objavi poziv iz prejšnjega člena. Z iztekom tega roka zahtevka ni možno več vložiti.
(2) O zahtevkih upravičencev je dolžan skrbnik odločiti v šestih mesecih po izteku roka iz prvega odstavka tega člena, vendar ne pred pravnomočnostjo odločbe vlade iz drugega odstavka 11. člena tega zakona.
Dokazne listine
28. člen
(1) Zahtevku iz prejšnjega člena tega zakona mora pravna oseba – zavarovanec priložiti zavarovalne police za obdobje, za katerega v skladu s tem zakonom uveljavlja svoj zahtevek ter dokazila o plačilu premije ali kopijo potrdila zavarovalnice o obstoju in veljavnosti teh polic ter znesku na podlagi teh polic vplačanih premij, datumu vplačila in razdobju, za katerega so bile plačane.
(2) Izvirna potrdila iz prejšnjega odstavka predloži zavarovalnica neposredno skrbniku.
(3) Zahtevek lahko uveljavi tudi univerzalni pravni naslednik upravičenca v primerih spojitve, pripojitve ali razdelitve upravičenca, ki mora v tem primeru zahtevku priložiti poleg navedenih listin še javno listino o pravnem nasledstvu (registrski izpis).
Prenos delnic upravičencem
29. člen
(1) Upravičenci iz drugega odstavka 20. člena tega zakona s pravnomočnostjo odločbe skrbnika, s katero je ugodeno njihovemu zahtevku, pridobijo terjatev do skrbnika na izročitev delnic, ki so predmet njihovega zahtevka.
(2) Upravičenec iz prvega odstavka 24. člena tega zakona mora nove delnice zavarovalnice iz pravnomočne odločbe odkupiti najkasneje v roku enega leta po pravnomočnosti odločbe, sicer njegova terjatev iz prejšnjega odstavka ugasne. Skrbnik prenese delnice zavarovalnice na upravičenca iz prvega odstavka 24. člena tega zakona v roku 15 dni potem, ko prejme plačilo za nove delnice zavarovalnice in plačilo stroškov iz četrtega odstavka 24. člena tega zakona. Istočasno prenese skrbnik na upravičenca tudi vse koristi, ki so nastale z upravljanjem delnic zavarovalnice, ki so predmet prenosa. Prenos delnic in koristi ter plačilo stroškov uredita skrbnik in upravičenec s posebno pogodbo.
(3) Skrbnik prenese delnice zavarovalnice na upravičenca iz tretjega odstavka 24. člena tega zakona v roku 15 dni po pravnomočnosti odločbe, s katero je ugodeno njihovemu zahtevku in plačilu stroškov izvajanja skrbniških pooblastil.
(4) Pravica do prevzema novih delnic zavarovalnice, ki jih Odškodninska družba kot skrbnik ni prenesla v skladu s prejšnjimi odstavki tega člena oziroma jih je pridobila po prvem in drugem odstavku 21. člena tega zakona, skupaj s koristmi od gospodarjenja, ki presegajo stroške upravljanja, preide na Odškodninsko družbo. Odškodninska družba pridobi pravico do prevzema delnic iz drugega odstavka 20. člena tega zakona, ki niso bile predmet zahtevka, naslednji dan po izteku roka za uveljavitev zahtevka. Pravico do delnic, ki so bile predmet zahtevka iz drugega odstavka tega člena, ki mu je bilo dokončno ugodeno, pa niso plačane, pridobi Odškodninska družba z iztekom roka za plačilo, pravico do pridobitve delnic, ki so predmet zahtevka iz drugega in tretjega odstavka tega člena, ki je bil zavrnjen, pa pridobi Odškodninska družba z dnem pravnomočnosti odločbe, s katero je bil zahtevek zavrnjen.
Odločanje o zahtevku
30. člen
O zahtevku odloča skrbnik v upravnem postopku po zakonu o splošnem upravnem postopku. O pritožbi zoper določbo o zavrnitvi zahtevka ali sklepa odloča minister, pristojen za finance. Upravičenec ali skrbnik, ki ni zadovoljen z odločbo ministra, pristojnega za finance, lahko odločbo izpodbija s tožbo po zakonu o upravnem sporu.
VII. KONČNA DOLOČBA
Veljavnost zakona
31. člen
Ta zakon začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 300-01/94-17/10
Ljubljana, dne 7. maja 2002.
Predsednik
Državnega zbora
Republike Slovenije
Borut Pahor l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti