Uradni list

Številka 44
Uradni list RS, št. 44/2002 z dne 21. 5. 2002
Uradni list

Uradni list RS, št. 44/2002 z dne 21. 5. 2002

Kazalo

2161. Splošni pogoji za dobavo in odjem zemeljskega plina iz plinovodnega omrežja v Mestni občini Celje, stran 4330.

Na podlagi 21. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št.72/93), 26. člena zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93), 70. člena energetskega zakona (Uradni list RS, št. 79/99), 17. člena statuta Mestne občine Celje (Uradni list RS, št. 41/95) in 21. člena statuta družbe Energetika Celje, javnega podjetja, d.o.o., je Odbor Energetike dne 2. 4. 2002 sprejel
S P L O Š N E P O G O J E
za dobavo in odjem zemeljskega plina iz plinovodnega omrežja v Mestni občini Celje
I. SPLOŠNI DOLOČBI
1. člen
S splošnimi pogoji za dobavo in odjem zemeljskega plina iz plinovodnega omrežja Mestne občine Celje (v nadaljnjem besedilu: splošni pogoji), v upravljanju Energetike Celje, javno podjetje, d.o.o., se ureja oskrba z zemeljskim plinom oziroma pravice, obveznosti in odgovornosti dobavitelja in odjemalca plina za:
– naprave dobavitelja,
– naprave odjemalca plina,
– dobavo in kvaliteto plina,
– priključitev na plinovodno distribucijsko omrežje,
– sklepanje pogodb o odjemu plina,
– odjemno mesto in merilne naprave,
– neupravičen odjem plina,
– prijavo, odjavo odjema plina in reklamacije,
– prekinitev dobave plina,
– obveznosti dobavitelja in odjemalca,
– varnostne ukrepe pri uporabi plina,
– prehodne in končne določbe.
2. člen
Energetika Celje, javno podjetje, d.o.o., je dobavitelj plina (v nadaljnjem besedilu: dobavitelj).
Dobava plina in upravljanje plinovodnega distribucijskega omrežja sta energetski tržni dejavnosti. Za njuno opravljanje ima dobavitelj licenco Agencije za energijo Republike Slovenije.
Odjemalec plina po teh pogojih je vsaka fizična in pravna oseba (v nadaljnjem besedilu: odjemalec), ki mu dobavitelj na podlagi pisne pogodbe dobavlja plin po plinovodnem distribucijskem omrežju.
II. NAPRAVE DOBAVITELJA PLINA
3. člen
Naprave dobavitelja so:
– primarni plinovodi,
– merilno regulacijske postaje,
– sekundarni plinovodi,
– naprave za odorizacijo plina.
Naštete naprave so v upravljanju dobavitelja in se nanašajo na distribucijsko plinovodno omrežje, to je na plinovodno omrežje od prenosnega plinovodnega omrežja do odjemalca.
4. člen
Primarni plinovodi so del omrežja za dovod plina do posameznih območij oskrbe ali merilno regulacijskih postaj.
5. člen
V merilno regulacijskih postajah se znižuje tlak plina za oskrbo posameznih oskrbovanih območij preko sekundarnega plinovodnega omrežja in meri količina pretočenega plina.
6. člen
Sekundarni plinovodi so del omrežja za razvod plina do hišnih plinskih priključkov.
III. NAPRAVE ODJEMALCA
7. člen
Naprave odjemalca so:
– hišni plinski priključek,
– hišna regulacijska postaja,
– notranja plinska napeljava,
– stanovanjski regulator tlaka,
– merilne naprave,
– plinske naprave.
Stroški izgradnje in vzdrževanja naštetih naprav (v nadaljevanju: plinske napeljave) bremenijo njihovega lastnika oziroma odjemalca.
8. člen
Hišni plinski priključek je del plinovoda med primarnim ali sekundarnim plinovodom in glavno plinsko požarno pipo na ali v priključeni zgradbi.
Sestavni del hišnega plinskega priključka je tudi odcepni kos z zapornim elementom, vgrajenim na primarnem ali sekundarnem plinovodu. Hišni priključki se dimenzionirajo za potrebe celotne priključene zgradbe.
9. člen
Hišna regulacijska postaja ali hišni regulator je naprava za znižanje tlaka plina v posamezni zgradbi.
Stanovanjski regulator je naprava za znižanje tlaka v posameznem stanovanju.
10. člen
Z glavno plinsko požarno pipo se zapre dovod plina v zgradbo oziroma razvod po zgradbi.
Glavna plinska požarna pipa je lahko nameščena v zgradbi neposredno za vstopom hišnega plinskega priključka v zgradbo ali v zaščitni omarici na fasadi zgradbe. Glavna plinska zaporna pipa mora biti vedno dostopna in vidno označena s trajnim napisom.
11. člen
Notranja plinska napeljava obsega plinovodno napeljavo in elemente na njej, od glavne plinske požarne pipe do posameznih plinskih naprav.
12. člen
Merilne naprave so naprave za merjenje porabe plina.
Plinske naprave so naprave, ki so priključene na plinsko napeljavo in porabljajo plin.
IV. DOBAVA IN KVALITETA PLINA
13. člen
Dobavitelj dobavlja odjemalcu odoriran plin nepretrgoma in mu zagotavlja potrebni obratovalni tlak na odcepu hišnega plinskega priključka od primarnega oziroma sekundarnega plinovoda.
Za stalno kvaliteto plina skrbijo podjetja z licenco Agencije za energijo Republike Slovenije za trgovanje in transport plina, ki dobavljajo plin dobavitelju.
14. člen
Upravičeni odjemalec je odjemalec, ki lahko prosto izbira dobavitelja plina po pogojih določenih v energetskem zakonu.
15. člen
Dobavitelj je dolžan upravičenim odjemalcem dovoliti dostop do svojega distribucijskega omrežja, o čemer se dogovorijo s pogodbo.
Če ne pride do dostopa do omrežja zaradi premajhnih zmogljivosti omrežja, sme upravičeni odjemalec zahtevati povečanje zmogljivosti omrežja, če ga je pripravljen financirati sam ali s katerokoli pravno osebo.
Ne glede na določbe tega člena sme, po pridobitvi energetskega dovoljenja, upravičeni odjemalec zgraditi neposredno oskrbovalno linijo.
16. člen
Če se v skladu z dolgoročnim razvojem oskrbe mesta Celja s plinom, sestava ali tlak plina spremenita v taki meri, da so potrebne spremembe, predelave ali zamenjave na napravah dobavitelja in odjemalca, potem nosi vse stroške, ki nastanejo na napravah dobavitelja dobavitelj, lastnik oziroma odjemalec pa vse stroške, ki nastanejo v zvezi z napravami odjemalca.
17. člen
Kolikor lastnik oziroma odjemalec ne prevzame stroškov sanacije naprav odjemalca ali če sanacija ni izvedena pravočasno in v skladu s tehničnimi predpisi ter časovno usklajeno z deli na napravah dobavitelja, mu dobavitelj ni dolžan dobavljati plina, vse dokler niso izpolnjeni vsi pogoji za varno obratovanje.
V. PRIKLJUČITEV NA PLINOVODNO OMREŽJE
18. člen
Investitor ali odjemalec, ki želi priključiti svoj objekt na plinovodno omrežje ali spremeniti priključno moč plinskih naprav ali namen uporabe plina, mora dobavitelja pisno zaprositi za naslednja soglasja:
1. Soglasje k lokaciji
K vlogi je potrebno priložiti:
– situacijo objekta z vrisanim predvidenim plinovodom,
– oceno priključne moči z navedbo namena uporabe plina.
2. Soglasje k lokaciji in gradnji objekta
K vlogi je potrebno priložiti:
– lokacijsko dokumentacijo ali izvleček iz prostorskega izvedbenega načrta,
– projekte za pridobitev gradbenega dovoljenja (PGD) oziroma projekte za izvedbo (PZI) notranje plinske napeljave s plinskimi napravami, plinske kotlovnice s priključno močjo večjo od 50 KW in hišnega priključka,
– spremembe navedenih projektov.
3. Soglasje k priključitvi obstoječega objekta
K vlogi je potrebno priložiti:
– situacijo objekta ali izvleček iz prostorskega izvedbenega načrta,
– projekte za pridobitev gradbenega dovoljenja (PGD) in projekte za izvedbo (PZI) notranje plinske inštalacije s plinskimi napravami, plinske kotlovnice s priključno močjo večjo od 50KW in hišnega priključka,
– spremembe navedenih projektov,
– soglasje pristojne dimnikarske službe,
– soglasje vseh prizadetih lastnikov ali stanovalcev v večstanovanjskih hišah,
– soglasje upravljalca objekta.
Enak postopek velja tudi v primeru sprememb po 18. členu teh pogojev.
4. Izjava o izpolnjevanju pogojev izdanega soglasja za priključitev in pridobitev uporabnega dovoljenja, ter začetek obratovanja
K vlogi je potrebno priložiti:
– izjavo dobavitelja o sposobnosti plinske napeljave za obratovanje,
– projekte izvedenih del oziroma izjavo investitorja, da med izvedbo ni bilo odstopanja od predloženih projektov za izvedbo,
– potrdilo o vrisu hišnega priključka plina v kataster podzemnih napeljav,
– geodetski elaborat hišnega plinskega priključka,
– sklenjeno pogodbo o priključitvi na plinovodno omrežje.
Poleg navedenih, lahko dobavitelj zahteva tudi druge potrebne dokumente.
19. člen
Odjemalčeve naprave in napeljave morajo izpolnjevati predpisane tehnične normative ali druge pogoje, s katerimi se zagotavlja njihovo nemoteno delovanje ter varnost ljudi in premoženja.
Dobavitelj sme začasno odkloniti priključitev novih odjemalcev, oziroma sme začasno prekiniti dobavo plina, če ugotovi, da odjemalčeve naprave in napeljave ne izpolnjujejo predpisanih tehničnih normativov ali drugih pogojev.
Priključitev na svoje omrežje izvede dobavitelj šele, ko ugotovi, da so odpravljene pomankljivosti.
20. člen
Za vsako posamezno priključitev na plinovodno omrežje mora odjemalec pridobiti soglasje za priključitev.
O izdaji ali zavrnitvi soglasja za priključitev odloča po javnem pooblastilu dobavitelj z odločbo v upravnem postopku.
O pritožbi zoper odločbo o izdaji ali zavrnitvi soglasja za priključitev odloča župan Mestne občine Celje.
21. člen
Odjemalec nima pravice do priključitve, če ni pogojev za priključitev, če bi zaradi priključitve prišlo do večje motnje v oskrbi, ali če bi dobavitelju nastali nesorazmerno visoki stroški.
Kolikor odjemalec poveča količino želenega dobavljenega plina ali poveča priključno moč, mora zaprositi za novo soglasje za priključitev.
Soglasje za priključitev se lahko v skladu z dogovorom prenese s prenehanjem pravne ali fizične osebe ali če odjemalec preneha opravljati registrirano dejavnost na pravnega naslednika ali na pravno ali fizično osebo, ki opravlja svojo dejavnost z istimi napravami ali napeljavami.
Če do dogovora s prevzemnikom iz prejšnega odstavka ne pride, soglasje za priključitev preneha veljati.
22. člen
Soglasja vsebujejo pogoje za priključitev ali spremembo priključne moči oziroma namena uporabe plina. Priključna moč je enaka vsoti nazivnih moči vseh priključenih plinskih naprav.
Dobavitelj je dolžan dati investitorju ali odjemalcu pisno soglasje za priključitev ali spremembo priključne moči oziroma namena uporabe plina, če so zahteve v vlogi za soglasje usklajene s temi splošnimi pogoji, če to dopuščajo zmogljivosti dobaviteljevih naprav in ekonomičnost dobave ter če je v skladu z dolgoročno politiko oskrbe mesta Celja s plinom in daljinskim ogrevanjem.
Soglasje predstavlja dobaviteljevo obvezo za dobavo plina šele potem, ko je investitor oziroma odjemalec izpolnil vse pogoje iz soglasij.
23. člen
Dobavitelj plina daje smernice za izdelavo tehnične dokumentacije za vse vrste plinskih naprav in napeljav, ki bodo priključene na njegovo plinovodno omrežje na osnovi tehničnih predpisov in internih standardov.
24. člen
Hišnih plinskih napeljav se ne sme uporabljati vse dotlej, dokler investitor ne pridobi od dobavitelja izjave o sposobnosti plinske napeljave za obratovanje, od pooblaščenega serviserja zapisnika o funkcionalnem preizkusu plinskih naprav in od pristojnega upravnega organa enega od naslednjega dokumentov:
– uporabno dovoljenje (razen za naprave za ogrevanje ali ogrevanje in pripravo tople vode priključne moči do 50kW),
– dokument o začetku poskusnega obratovanja.
Določbe prvega odstavka tega člena se nanašajo na celotno plinsko napeljavo, vse plinske naprave, kot tudi na posamezne tehnološko samostojne enote (npr. plinske kotlovnice, industrijske porabnike plina, itd.).
25. člen
Ne glede na določbe 24. člena lahko dobavitelj dovoli časovno omejeno porabo plina zaradi preizkusa delovanja priključenih plinskih naprav pod določenimi pogoji in v prisotnosti predstavnika dobavitelja.
Za montažo oziroma začasno ogrevanje objekta ali daljšo uporabo plina, si mora odjemalec pridobiti od ustrezne strokovne institucije mnenje, da ni tehničnih zadržkov za obratovanje.
26. člen
Hišne plinske priključke in notranje plinske napeljave do merilne naprave lahko izvede le dobavitelj kot lastnik nemerjenega plina, z njegovim soglasjem pa tudi podjetja in obrtniki, ki so za to dejavnost registrirani in usposobljeni ter razpolagajo s potrebnim strokovnim kadrom (v nadaljnjem besedilu: ostali izvajalci).
27. člen
Ostali izvajalci, ki izvajajo notranje plinske napeljave ali njene posamezne dele, so pri dobavitelju plina dolžni naročiti strokovni nadzor nad izvajanjem v vseh fazah dela. Dobavitelj plina je naročeni nadzor dolžan izvajati, po končanih delih pa izvesti vse predpisane preizkuse na tesnost in kontrolo tehnične neoporečnosti plinske napeljave. O rezultatih preizkusa plinske napeljave izda pisno izjavo dobavitelj, o funkcionalnem preizkusu plinskih naprav pa pooblaščeni serviser.
28. člen
Po končani izvedbi plinske napeljave morajo biti izvedeni vsi preizkusi napeljave na trdnost in tesnost, dimovodnih in prezračevalnih naprav na funkcionalnost, pridobljena izjava izvajalca del po 65. členu zakona o varstvu in zdravju pri delu in 58. členu zakona o graditvi objektov ter predložene vse izjave in zapisniki o preizkusih.
29. člen
Če izvajalec del ne naroči pri dobavitelju nadzora po 27. členu ali ne upošteva pripomb in zahtev dobavitelja v zvezi z izvedbo del, lahko dobavitelj odkloni dobavo plina, dokler njegove zahteve niso izpolnjene.
30. člen
Če so pri nadzoru izvajanja del ali pri funkcionalnem preizkusu ugotovljene nepravilnost v nasprotju s predpisi ali smernicami, ali take, da bi lahko ogrožale premoženje, zdravje uporabnikov in okolico, mora dobavitelj odkloniti dobavo plina.
31. člen
Dobavitelj ima izključno pravico in dolžnost izvesti preizkus sposobnosti za obratovanje:
– notranje plinske napeljave vsakih 12 let in
– hišnega priključka glede na obratovalni tlak:
– do 100 mbar na 4 leta,
– od 100 mbar do 1 bar na 2 leti,
– od 1 bara do 4 bar na 1 leto
na stroške lastnika ali odjemalca.
Če obstoja utemeljen sum o nepravilnosti na plinski napeljavi ali funkcionalnosti plinskih naprav ali namena uporabe plina ima dobavitelj plina pravico in dolžnost izvesti preizkus sposobnosti le-te.
Če so ugotovljene nepravilnosti takšne, da bi lahko ogrožale okolje, premoženje ali zdravje uporabnikov, mora dobavitelj prekiniti dobavo plina, dokler ni zagotovljeno varno obratovanje.
VI. ODJEMNO MESTO IN MERILNE NAPRAVE
32. člen
Odjemno mesto je merilna naprava, ki meri porabo plina odjemalca.
33. člen
Merilne naprave za ugotavljanje dobavljenih količin plina so plinomeri in korektorji volumna in jih odčitava dobavitelj:
– za obračun dobavljenih količin plina,
– ob spremembi cene plina,
– za kontrolo odčitkov in
– za ugotavljanje odčitanih vrednosti na zahtevo in stroške odjemalca.
34. člen
Odjemalec je dolžan dobavitelju omogočiti dostop do odjemnega mesta zaradi odčitavanja merilnih naprav in drugih dejavnosti, ki so predpisane z zakoni in temi splošnimi pogoji.
35. člen
Količina dobavljenega plina se ugotovi na podlagi odčitka merilne naprave. Pri odjemalcih, ki imajo plinomere nameščene na delu napeljave, kjer stanje plina pri delovnih pogojih bistveno odstopa od standardnih pogojev (288,15 K in 1,01325 bar), se količina dobavljenega plina izmeri s prigrajenim korektorjem ali izračuna s pomočjo korekcijskega faktorja v skladu s tehničnimi smernicami dobavitelja. S korekcijskim faktorjem je določeno razmerje med obratovalnimi in standardnimi pogoji odjema plina.
36. člen
Če dobavitelj zaradi odsotnosti odjemalca ni mogel odčitati merilne naprave, je odjemalec dolžan na osnovi dobaviteljevega obvestila javiti pravilen odčitek v roku in na način, ki ga določi dobavitelj. Če odjemalec ne javi odčitka merilne naprave, mu dobavitelj obračuna dobavljene količine plina glede na dobavo plina v preteklem obdobju z upoštevanjem dinamike dobave.
37. člen
Če se ugotovi, da so zaradi okvar merilne naprave, ki so nastale brez krivde odjemalca, količine dobavljenega plina nepravilno registrirane, se na podlagi dokumentiranih podatkov izmerjena količina sporazumno popravi za čas od zadnje kontrole merilne naprave do ugotovitve nepravilnosti, vendar največ 12 mesecev od dneva, ko so bile nepravilnosti ugotovljene.
Pri tem je potrebno upoštevati vse okoliščine, v katerih je odjemalec rabil plin v času, ko so merilne naprave nepravilno registrirale količine dobavljenega plina.
Če ne pride do sporazumnega popravka izmerjenih količin, se popravek izvrši tako, da se prevzeta količina plina za obračunsko obdobje, v katerem merilne naprave niso pravilno registrirale dobave, določi na osnovi srednjih vrednosti dobavljenih količin v primerljivem obdobju pred nastankom okvare, z upoštevanjem dinamike dobave.
38. člen
Merilne naprave dobavitelj dobavi in namesti vsakemu novemu odjemalcu na njegove stroške.
Tip, velikost in mesto namestitve merilne naprave se določi s soglasjem in po navodilu dobavitelja. Vse merilne naprave morajo imeti veljaven žig Urada Republike Slovenije za meroslovje.
Dobavitelj lahko namesti merilno napravo na kartico, ki omogoča predplačilo odjema plina na željo odjemalca in v primeru neplačevanja porabe plina.
Po namestitvi morajo biti merilne naprave plombirane tako, da je onemogočena njihova demontaža brez poškodbe plombe.
39. člen
Vsa dela v zvezi z nameščanjem, premeščanjem, popravili in zamenjavo merilnih naprav, lahko opravlja samo dobavitelj plina.
40. člen
Dobavitelj skrbi za kontrolo, vzdrževanje, zamenjavo ter periodične preglede merilnih naprav proti plačilu števnine ali z naročilom poslovnih odjemalcev.
41. člen
Če je pri odjemalcu zaradi novih plinskih naprav potrebno zamenjati merilno napravo z novo, večje kapacitete, nosi stroške nabave in zamenjave merilne naprave odjemalec.
42. člen
Dobavitelj in odjemalec imata poleg rednih pregledov po 38. členu teh pogojev, vedno pravico kontrolirati točnost merilne naprave. Če se pri preizkusu izkaže, da je točnost merilne naprave izven dopustnih meja, plača stroške pregleda dobavitelj, v nasprotnem primeru pa tisti, ki je preizkus zahteval.
VII. PRIJAVA IN ODJAVA DOBAVE PLINA
43. člen
Odjemalci plina po teh pogojih so fizične in pravne osebe, ki jim dobavitelj dobavlja plin:
1. na podlagi pogodbe o dobavi in odjemu plina,
2. izjemoma in začasno na osnovi dejanskega izvrševanja pravic in obveznosti iz dobavnih pogojev.
44. člen
Odjemalec je dolžan sporočiti spremembe svojega statusa, naslova ali spremembo odjemalca najkasneje v 15 dneh po nastali spremembi pisno, s predložitvijo potrebnih dokumentov.
45. člen
Odjemalec je dolžan pisno javiti dobavitelju odjavo plina vsaj petnajst dni pred prekinitvijo odjema, kolikor ni s pogodbo določen drugačen odpovedni rok.
Če odjemalec tega ne stori, se vse obveznosti odjemalca prenesejo na lastnika ali upravnika zgradbe.
Dobavitelj je dolžan odčitati merilno napravo v osmih dneh od prejema odjave.
Odjemalec, ki je odjavil plin, je dolžan plačati vse stroške dobave do tega odčitka.
Novi odjemalec plača ves porabljeni plin in stroške dobave od zadnjega odčitka merilne naprave.
VIII. NEUPRAVIČENI ODJEM PLINA
46. člen
Za neupravičeni odjem se šteje vsaka poraba plina, ki ni merjena z merilno napravo, opremljeno z veljavnim žigom Urada Republike Slovenije za meroslovje. Prav tako se za neupravičen odjem šteje tudi odjem plina brez soglasja dobavitelja.
47. člen
Če po krivdi odjemalca ni mogoče ugotoviti časa trajanja neupravičenega odjema plina, se neupravičen odjem obračuna od dneva, ko je bila uporaba tehnično mogoča. Neupravičen odjem se obračuna po najvišji tarifi.
48. člen
Količina neupravičeno porabljenega plina se izračuna iz polne priključne vrednosti plinskih naprav ob upoštevanju naslednjih ur dnevne uporabe plina:
– 6 ur dnevno za vse kuhalnike in štedilnike,
– 4 ure dnevno za vodne grelnike,
– 24 ur za hladilnike,
– 10 ur dnevno za razsvetljavo,
– 16 ur dnevno za obdobje od 1. oktobra do 1. maja za vse plinske naprave, ki služijo ogrevanju prostorov,
– pri drugih plinskih napravah v industriji v odvisnosti od števila delovnih izmen 8, 16 in 24 ur,
– pri merjenem nenamenskem odjemu se prevzete količine ugotovijo na osnovi po merilni napravi izmerjene porabe.
49. člen
Za odstranitev ali poškodbo glavne plinske požarne pipe, merilne naprave, zapornih elementov plinskih naprav in ostalih delov plinske napeljave ter nameščenih plomb se kazensko odgovarja po kazenskem zakoniku Republike Slovenije.
IX. PREKINITEV DOBAVE PLINA
50. člen
Dobavitelj plinovodnega omrežja sme začasno prekiniti dobavo plina, znižati deklarirani tlak plina zaradi:
– rednega ali izrednega vzdrževanja,
– pregledov ali remontov,
– preizkusov ali kontrolnih meritev, razširitev omrežja,
– višje sile.
Za predvideno prekinitev mora dobavitelj izbrati čas, ki bo čim manj prizadel odjemalca. O predvideni prekinitvi mora pravočasno obvestiti odjemalce v pisni obliki, v primeru, da gre za širši krog odjemalcev pa preko sredstev javnega obveščanja vsaj 48 ur pred prekinitvijo.
Motnje pri dobavi plina, kot so znižanje tlaka plina, omejitev dobave ali prekinitev dobave plina, se odpravijo takoj oziroma smejo trajati le toliko časa, dokler ni odstranjen vzrok, zaradi katerega je prišlo do motenj.
51. člen
Dobavitelj ustavi odjemalcu dobavo plina po predhodnem obvestilu, če le-ta v roku, določenim v obvestilu, ne izpolni svoje obveznosti v naslednjih primerih:
– če odjemalec moti dobavo plina drugim odjemalcem,
– če odjemalec odreče ali onemogoči osebam dobavitelja dostop do vseh delov hišnega plinskega priključka, do zapornih in merilnih naprav ter do plinskih naprav in napeljav, kadar obstaja sum, da te naprave povzročajo motnje,
– če odjemalec v primeru pomanjkanja plina ne upošteva posebnih ukrepov o omejevanju odjema plina iz omrežja,
– če odjemalec na opomin dobavitelja ne zniža odjemne moči oziroma količine na dogovorjeno vrednost v zahtevanem roku,
– če odjemalec onemogoča pravilno registriranje obračunskih količin, ali če uporablja plin brez zahtevanih oziroma dogovorjenih merilnih naprav ali mimo njih,
– če odjemalec ne plača dobavljenega plina v roku, določenemu v pogodbi o dobavi oziroma v splošnih pogojih za dobavo in odjem plina,
– če odjemalec v roku, ki ga določi dobavitelj oziroma pristojni inšpekcijski organ, ne odstrani oziroma ne zniža do dovoljene meje motenj, ki jih povzročajo njegove naprave ali napeljave,
– če odjemalec ni izpolnil obveznosti iz teh splošnih pogojev.
52. člen
Dobavitelj ustavi odjemalcu dobavo plina brez predhodnega obvestila:
– če odjemalec z obratovanjem svojih plinskih naprav ali napeljav ogroža življenje ali zdravje ljudi ali ogroža premoženje,
– če odjemalec brez soglasja dobavitelja priključi na plinovodno omrežje svoje plinske naprave ali napeljave oziroma če omogoči priključitev drugih naprav ali napeljav preko svojih naprav ali napeljav, najkasneje v roku 48 ur po prejemu obvestila.
53. člen
Dobavitelj je dolžan odjemalca, ki mu je bila ustavljena dobava plina, na njegove stroške ponovno priključiti na omrežje, ko ugotovi, da je odjemalec odpravil razloge za ustavitev dobave plina.
Dobavitelj, ki je odjemalcu neutemeljeno ustavil ali prekinil dobavo plina, mora v roku 24 ur na svoje stroške znova priključiti naprave in napeljave odjemalca na svoje omrežje, računajoč od takrat, ko se ugotovi neutemeljena ustavitev ali prekinitev dobave plina.
54. člen
Dobavitelj ima pravico do povrnitve škode, ki je nastala zaradi ravnanj odjemalca, zaradi katerih mu je ustavil dobavo po predhodnem obvestilu oziroma brez predhodnega obvestila.
Odjemalec, ki mu je dobavitelj plinovodnega omrežja neutemeljeno ustavil ali prekinil dobavo plina, ima pravico do povračila škode, ki mu je bila s tem povzročena.
X. UKREPI ZA ZAGOTOVITEV VARNOSTI PRI UPORABI PLINA
55. člen
Če se v prostoru zazna vonj po plinu, je treba takoj ugasniti vse plamene, zapreti plinsko pipo pred merilno napravo ter odpreti okna in vrata, da se prostor dobro prezrači.
Morebitnega ponesrečenca je potrebno prenesti na svež zrak, mu nuditi prvo pomoč in poklicati zdravnika. V vsakem primeru je potrebno o uhajanju plina obvestiti dobavitelja plina.
56. člen
V prostore, za katere se sumi, da so napolnjeni z zmesjo plina in zraka, se ne sme vstopiti z odprtim plamenom, tlečo cigareto itd., niti se ne sme vklapljati električnih stikal ali telefonov.
Prepovedano je iskanje netesnih mest na plinski napeljavi in napravah s plamenom. Netesna mesta se smejo iskati z uporabo milnice ali s posebnimi instrumenti.
57. člen
Če vonj po plinu ne izgine niti po tem, ko je plinska pipa pred merilnim mestom zaprta ter prostor dobro prezračen in če napake ni mogoče takoj odstraniti, je potrebno zapreti glavno plinsko požarno pipo na vstopu hišnega priključka v stavbo ali plinski zaporni element na cesti ter stanovalcem prepovedati zadrževanje v ogroženih prostorih.
Plinsko pipo pred merilnim mestom ali glavno plinsko požarno pipo mora zapreti ali poskrbeti, da se zapre, tisti, ki je uhajanje plina zaznal.
58. člen
Če prihaja vonj po plinu iz zaprtega prostora, je potrebno takoj poklicati gasilce. Istočasno je potrebno obvestiti tudi dobavitelja plina.
59. člen
V primeru požara na objektu je potrebno zapreti glavno plinsko požarno pipo ali plinski zaporni element na cesti.
Če nastopi požar na plinski instalaciji ali na plinskih napravah je potrebno zapreti plinsko pipo pred plinsko napravo ali pred merilno napravo ali glavno plinsko požarno pipo.
60. člen
Zaprto glavno plinsko požarno pipo na hišnem priključku sme ponovno odpreti samo za to pooblaščeni delavec dobavitelja plina.
61. člen
Plinska pipa je zaprta, kadar stoji ročica plinske pipe ali diagonalna zareza na štirikotnem nastavku za ključ plinske pipe pravokotno na smer cevi.
62. člen
Ko dobavitelj plina obvesti odjemalce, da je zaradi višje sile ali drugih razlogov začasno zmanjšan tlak plina v plinovodnem omrežju, plameni na plinskih napravah ne smejo goreti brez nadzora. Če plamen na plinski napravi ugasne, je potrebno takoj zapreti pipo pred plinsko napravo. Plinska pipa se sme odpreti šele potem, ko se je tlak plina normaliziral. To velja tudi, ko je zaradi prenizkega tlaka ugasnil prižigalni plamenček na plinski napravi (vodni grelniki, peči, kotli za centralno kurjavo, sobne ogrevalne peči itd.).
63. člen
Dokler se zaznava vonj po plinu, oziroma dokler se plinske naprave in napeljave popravljajo, morajo biti vse plinske pipe pred plinskimi napravami zaprte, vključno z glavno plinsko požarno pipo.
Pred ponovnim zagonom je potrebno odpraviti pomankljivosti in s preizkusi dokazati, da je plinska napeljava varna za obratovanje, za kar morajo biti izdana ustrezna izjava dobavitelja o sposobnosti plinske napeljave.
64. člen
Stanovalci hiše in uslužbenci v poslovnih prostorih, kjer so nameščene plinske napeljave in naprave, morajo biti poučeni o ravnanju s plinskimi pipami in plinskimi napravami, seznanjeni z lokacijo namestitve glavne plinske požarne pipe na vstopu hišnega priključka v stavbo in ukrepih pri uhajanju plina.
Seznanjeni morajo biti tudi z napravami za dovod zgorevalnega zraka in odvod dimnih plinov, ter o tem, da se jih naknadno ne sme spreminjati.
65. člen
Odjemalec mora ravnati v skladu s predpisi o pregledovanju, nadzorovanju in čiščenju kurilnih naprav, dimovodnih in prezračevalnih naprav.
Redno čiščenje kurilnih naprav na plinasta goriva, ki redno obratujejo, je potrebno opraviti:
– enkrat letno na kurilnih napravah do 100 kW in
– enkrat na tri mesece na kurilnih napravah večje moči.
Enkrat letno je potrebno očistiti naprave za dovod zgorevalnega zraka in naprave za prezračevanje prostorov.
66. člen
Odjemalec mora enkrat letno zagotoviti preverjanje kakovosti zgorevanja oziroma meritev vsebnosti ogljikovega monoksida v dimnih plinih pri plinskih grelnikih za pripravo sanitarne vode ali kombiniranih plinskih grelnikih za ogrevanje in pripravo sanitarne vode z atmosferskimi gorilniki in prekinjevalnikom vleka, ki so odvisni od zraka v prostoru.
Izvajalec ustrezne javne službe opravi letni strokovni pregled dimovodnih naprav in naprav za dovod zgorevalnega zraka ter naprav za prezračevanje prostora, kjer so nameščene zgoraj navedene kurilne naprave.
Po opravljenem pregledu izda izvajalec pregleda odjemalcu poročilo o letnem strokovnem pregledu, v katerem je potrjeno, da naprava ustreza predpisom, v primeru pomankljivosti pa roke za odpravo le-teh.
67. člen
Navodila za uporabo in vzdrževanje plinskih napeljav in plinskih naprav je dolžan izdati izvajalec napeljave oziroma dobavitelj opreme v skladu z veljavnimi tehničnimi predpisi in standardi ter drugimi pogoji, ki so določeni v internih aktih dobavitelja.
Seznanjanje stanovalcev z lokacijo glavne plinske požarne pipe in ukrepi pri uhajanju plina je dolžnost lastnika ali upravljalca zgradbe.
Odjemalec, ki zapusti stanovanje, je po demontaži plinskih naprav dolžan poskrbeti za strokovno začepljenje vseh izpustov na plinski napeljavi. Prav tako je pri dobavitelju dolžan naročiti odklop plinske napeljave, ki bo po njegovem odhodu ostala nenadzorovana.
68. člen
Napake na plinski napeljavi do merilne naprave lahko odpravi samo dobavitelj plina, z njegovim pooblastilom pa tudi pooblaščeni izvajalec. Popravila na plinski napeljavi za merilno napravo lahko izvajajo pravne osebe, ki so za to dejavnost registrirane in usposobljene pri proizvajalcu plinske opreme, ob strokovnem nadzoru dobavitelja.
XI. OBVEZNOSTI DOBAVITELJA IN ODJEMALCA
69. člen
Obveznosti dobavitelja so predvsem naslednje:
– stalna, zadostna in varna dobava plina,
– odprava motenj na plinovodnem omrežju,
– izdajanje soglasij za odjem plina in soglasij h gradnji in priključitvi,
– varovanje zaupnih poslovno občutljivih podatkov,
– letno obveščanje odjemalcev o gibanjih in značilnostih porabe plina,
– dajanje smernic za izdelavo projektne dokumentacije za plinske napeljave,
– nadzor nad izvajanjem del na plinskih napeljavah, ki jih izvajajo ostali izvajalci,
– ugotavljanje namena uporabe plina,
– preizkušanje plinskih napeljav na tesnost in izdajanje izjav o sposobnosti plinskih napeljav za obratovanje,
– odklop plina, če plinske napeljave ogrožajo okolje, življenje in premoženje odjemalcev,
– pregled in kontrola merilnih naprav,
– zamenjava dotrajanih merilnih naprav, občasna kontrola pri odjemalcih, ki plina ne uporabljajo, imajo pa vgrajeno plinsko napeljavo,
– redno pregledovanje plinskih napeljav in naprav na osnovi pogodb z lastniki oziroma upravniki zgradb ali odjemalci,
– obveščanje odjemalcev o zmanjšanju tlaka plina in omejitvi ali prekinitvi dobave plina,
– sprejemanje informacij o motnjah pri dobavi plina in njihova odprava v skladu s splošnimi pogoji,
– seznanjanje odjemalcev z lastnostmi plina in o ravnanju s plinskimi napravami v okviru pristojnosti dobavitelja in
– da vsakemu odjemalcu pri sklenitvi pogodbe ali na njegovo zahtevo brezplačno izroči izvod splošnih pogojev.
70. člen
Obveznosti lastnika plinske napeljave oziroma odjemalca plina ali upravnika zgradbe so predvsem naslednje:
– da predloži soglasje vseh lastnikov objekta za vse vrste posegov v obstoječo notranjo plinsko napeljavo ali za izvedbo nove notranje plinske napeljave,
– redna poravnava plačilnih obveznosti,
– da uporablja plin v skladu z dobaviteljevim soglasjem,
– nadzor nad glavno plinsko požarno pipo,
– skrb za redno in strokovno vzdrževanje plinskih naprav in napeljav,
– preureditev oziroma sanacija plinskih naprav in napeljav, ki so v njegovi lasti, če so dotrajane in je njihova kvaliteta neustrezna ali če se spremeni kvaliteta plina,
– smotrna raba plina kot vira energije,
– odprava napak in pomanjkljivosti na plinskih napravah in napeljavah, ki so v njegovi lasti, če ovirajo redno dobavo plina drugim odjemalcem,
– dovoljevanje in omogočanje dobavitelju opravljanje pregledov plinskih naprav in preizkusov plinskih naprav ter napeljav v njegovi lasti, ne glede na to, če plin uporablja ali ne,
– dajanje podatkov dobavitelju o porabi plina in odjemalcih, ki so potrebni za statistične in druge obdelave,
– zavarovanje in začepljenje napeljav, če preneha uporabljati plin,
– javljanje vseh okvar na plinskih napravah in napeljavah dobavitelju,
– obveščanje, če sumi, da je v nedostopnih prostorih plin,
– uporaba samo tistih plinskih naprav in opreme, ki imajo veljaven atest za uporabo,
– da s plinskimi napravami in trošili upravlja samo odrasla in strokovno poučena oseba,
– da dovoljuje in omogoči priključitev plinskih naprav tretje osebe na svoj hišni plinovodni priključek, kolikor le-ta dovoljuje dodatne obremenitve, kar oceni dobavitelj, ki izda ustrezno soglasje. Tretja oseba je dolžna kriti sorazmeren del stroškov izgradnje plinovodnega priključka,
– da ne ovira izvedbe plinskih naprav za tretje osebe in
– da pozna splošne pogoje.
71. člen
Vsako ravnanje (storitev, dopustitev) odjemalca ali dobavitelja, ki je škodljivo ali nevarno za življenje in delo ter njegovo okolje, je nedopustno.
Zaradi škodljivega ali nevarnega ravnanja sta odjemalec in dobavitelj odgovorna kazensko in odškodninsko po veljavnih predpisih.
XII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
72. člen
Ti pogoji se uporabljajo za vsa že sklenjena in za nova dobavna razmerja.
73. člen
Sestavni del teh pogojev je tarifni sistem za prodajo plina iz plinovodnega sistema v Mestni občini Celje (Uradni list RS, št. 39/98 in 46/01).
74. člen
Pri projektiranju, gradnji, obratovanju in vzdrževanju plinskih napeljav se upoštevajo pravilnik o tehničnih pogojih za graditev, obratovanje in vzdrževanje plinovodov z največjim delovnim tlakom do vključno 16 bar (Uradni list RS, št. 26/02), tehnične smernice DVGW ter tehnične smernice dobavitelja, sprejete marca 2000.
75. člen
Z dnem, ko začnejo veljati ti pogoji, prenehajo veljati dosedanji oogoji za dobavo in odjem plina iz plinovodnega omrežja (Uradni list SRS, št. 22/79).
76. člen
Ti splošni pogoji začnejo veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Celje, dne 2. aprila 2002.
Predsednik
Odbora Energetike
Bojan Šrot l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti