Uradni list

Številka 57
Uradni list RS, št. 57/2002 z dne 28. 6. 2002
Uradni list

Uradni list RS, št. 57/2002 z dne 28. 6. 2002

Kazalo

2795. Sklep o vzpostavitvi in vodenju registra transakcijskih računov, stran 6003.

Na podlagi drugega odstavka 20. člena zakona o Banki Slovenije (Uradni list RS, št. št. 1/91-I) ter na podlagi petega odstavka 28. člena zakona o plačilnem prometu (Uradni list RS, št. 30/02) izdaja Svet Banke Slovenije
S K L E P
o vzpostavitvi in vodenju registra transakcijskih računov
DEFINICIJA IN NAMEN
1. člen
Banka Slovenije vodi in upravlja enotno informatizirano bazo podatkov (v nadaljevanju: register) o transakcijskih računih in o imetnikih transakcijskih računov pri poslovnih bankah, hranilnicah, hranilno kreditnih službah ter pri Banki Slovenije (v nadaljevanju: banke).
2. člen
Vodenje in upravljanje registra je namenjeno izvajanju plačilnega prometa, kontroli transakcijskih računov in zagotavljanju podatkov iz registra upravičenim uporabnikom v skladu z 29. členom zakona o plačilnem prometu.
Register se vzpostavi tako, da je zagotovljena identifikacija imetnika transakcijskega računa in omogočena povezava z drugimi informatiziranimi bazami podatkov ter da se zagotavlja varstvo podatkov o transakcijskih računih in imetnikih transakcijskih računov, ki so fizične osebe.
VSEBINA REGISTRA
3. člen
Register vsebuje naslednje podatke o transakcijskih računih in imetnikih transakcijskih računov pri bankah ter pri Banki Slovenije:
1. podatki o imetniku transakcijskega računa:
– ime in priimek ter naslov imetnika, ki je fizična oseba; firma, sedež in naslov imetnika, ki je pravna oseba; ime in priimek oziroma firma, sedež in naslov imetnika, ki je zasebnik,
– davčna številka imetnika,
– matična številka pravne osebe in zasebnika, če ima matično številko,
– šifra države imetnika računa,
– podatki o vrsti subjekta, dejavnosti in sektorski pripadnosti pravne osebe in zasebnika.
2. podatki o transakcijskem računu:
– matična številka banke, ki vodi transakcijski račun,
– številka računa,
– mednarodna identifikacija bančnega računa (IBAN),
– oznaka vrste računa,
– datum odpiranja računa,
– datum zadnje spremembe zapisa v registru,
– podatek o aktivnosti računa.
VODENJE IN UPRAVLJANJE REGISTRA
4. člen
Register vodi Banka Slovenije, ki je tudi odgovorna za pravilno delovanje registra.
Banke, ki vodijo transakcijske račune, morajo Banki Slovenije dnevno zagotavljati podatke o novih transakcijskih računih in njihovih imetnikih ter ažurne podatke o obstoječih transakcijskih računih ter imetnikih transakcijskih računov.
Banke, ki vodijo transakcijske račune imetnikov, so odgovorne za pravilnost in ažurnost podatkov v registru.
5. člen
Banka Slovenije izda pravilnik, ki podrobneje ureja vodenje in upravljanje registra v Banki Slovenije ter ažuriranje in posredovanje podatkov o transakcijskih računih in imetnikih transakcijskih računov v bankah.
VPOGLED V REGISTER
6. člen
Podatki iz registra, ki se nanašajo na transakcijske račune in imetnike transakcijskih računov, ki so pravne osebe ali zasebniki, so v delu, ki se nanaša na njihovo dejavnost, javni.
Vsakdo lahko zahteva podatke iz prvega odstavka tega člena pri katerikoli banki, ki ima omogočen dostop do podatkov v registru.
7. člen
Podatke o transakcijskih računih drugih fizičnih oseb, ki niso zasebniki, lahko pridobijo samo:
1. imetnik transakcijskega računa glede podatkov, ki se nanašajo nanj;
2. sodišča v okviru sodnih postopkov, ki predložitev teh podatkov lahko zahtevajo oziroma naložijo na podlagi pooblastil po veljavnih predpisih;
3. davčni organi v postopkih, ki jih vodijo v okviru svojih pristojnosti;
4. upnik, ki s pravnomočnim in izvršljivim izvršilnim naslovom dokaže pravni interes, glede podatkov o transakcijskih računih dolžnika;
5. banke, ki opravljajo plačilni promet, glede podatkov za izvajanje učinkovitega opravljanja plačilnega prometa (sprejem plačilnega naloga in kontrola obstoja transakcijskega računa), ki pa ne omogočajo identifikacije posameznega imetnika transakcijskega računa;
6. Banka Slovenije za potrebe nadzora, ki ga vodi v okviru svojih pristojnosti;
7. drug pristojni državni organ, če jih potrebuje v postopku, ki ga vodi v okviru svojih pristojnosti v skladu z veljavnimi predpisi.
STROŠKI DOSTOPA IN UPORABE
8. člen
Stroške storitev posredovanja podatkov Banka Slovenije prejemnikom podatkov iz registra, ki niso banke, zaračunava v skladu z vsakokrat veljavno tarifo Banke Slovenije.
Banka Slovenije z bankami, ki opravljajo storitve plačilnega prometa, sklene pogodbo o dostopu in uporabi registra, s katero se opredeli tudi pokrivanje stroškov vodenja, vzdrževanja in nadgrajevanja registra.
KONČNI IN PREHODNI DOLOČBI
9. člen
S 1. 7. 2002 preneha veljati sklep o vzpostavitvi registra transakcijskih računov (Uradni list RS, št. 85/99, št. 88/00 in št. 94/00) in predpisi sprejeti na njegovi podlagi.
10. člen
Ta sklep začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporablja pa se od 1. 7. 2002.
Ljubljana, dne 28. junija 2002.
Mitja Gaspari l. r.
Guverner
Predsednik
Sveta Banke Slovenije

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti