Na podlagi 64. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98, 59/99, 70/00 in 51/02) in 15. člena statuta Občine Kuzma (Uradni list RS, št. 21/99, 12/01 in 72/02) je Občinski svet občine Kuzma na 31. redni seji dne 11. oktobra 2002 sprejel
S P R E M E M B E I N D O P O L N I T V E S T A T U T A
Občine Kuzma
1. člen
V statutu Občine Kuzma (Uradni list RS, št. 21/99, 12/01 in 52/02) se v 4. členu za drugim odstavkom doda nov tretji odstavek, ki se glasi:
»Občina se z drugimi občinami zaradi predstavljanja in uveljavljanja lokalne samouprave ter usklajevanja in skupnega zagotavljanja svojih interesov povezuje v združenja.«
Dosedanji tretji odstavek postane četrti, novi peti odstavek pa se spremeni tako, da se glasi:
»Občina sodeluje z drugimi občinami po načelih prostovoljnosti in solidarnosti. V ta namen ustanavlja zveze, lahko združuje sredstva, oblikuje skupne organe in organizacije ter službe za opravljanje skupnih zadev.«
2. člen
V 13. členu se doda nov četrti odstavek, ki se glasi:
»Do prve seje novo izvoljenega občinskega sveta traja tudi:
– mandatna doba članov občinskega sveta, ki so izvoljeni na predčasnih volitvah po razpustitvi prejšnjega občinskega sveta ali odstopu večine članov občinskega sveta,
– mandatna doba članov občinskega sveta, ki so izvoljeni na volitvah, ki so bile iz kakšnega drugega razloga na podlagi zakona opravljene po rednih volitvah v občinske svete.«
Dosedanji četrti in peti odstavek postaneta peti in šesti odstavek.
3. člen
V 15. členu se besedilo v 22. alinei glasi:
»– v skladu z zakonom in ustanovitvenim aktom imenuje in razrešuje direktorje javnih podjetij in javnih zavodov oziroma daje soglasje oziroma mnenje k imenovanju in razrešitvi ter daje mnenje o kandidatih za ravnatelje javnih zavodov.«
Dosedanja dvaindvajseta alinea postane triindvajseta.
4. člen
V prvem odstavku 21. člena se doda nova šesta alinea, ki se glasi:
»– če nastopi funkcijo ali začne opravljati delo oziroma če v enem mesecu po potrditvi mandata ne preneha opravljati funkcije ali dela v občinski oziroma državni upravi, ki na podlagi 37.b člena zakona o lokalni samoupravi ni združljiva, oziroma ni združljiva s funkcijo občinskega sveta.«
Dosedanja šesta alinea postane sedma alinea.
V drugem odstavku se v drugem stavku za besedo »četrto« odda vejica ter črta beseda »in« za besedo »peto« pa se doda besedi »in šesto«.
V tretjem odstavku se doda nov drugi in tretji stavek, ki se glasita:
»Zoper ugotovitev občinskega sveta lahko član občinskega sveta, ki mu je prenehal mandat, v osmih dneh od prejema sklepa vloži tožbo na upravno sodišče, ki o njej odloči v 30 dneh. O morebitni pritožbi odloči vrhovno sodišče v 30 dneh.
Doda se nov četrti odstavek, ki se glasi:
»Postopki za nadomestitev člana občinskega sveta se lahko začno po preteku roka za vložitev tožbe, če tožba ni bila vložena, po preteku roka za vložitev pritožbe zoper odločitev upravnega sodišča, če pritožba ne bila vložena, oziroma po pravnomočni odločitvi sodišča«.
Dosedanji četrti odstavek postane peti odstavek.
5. člen
V prvem stavku prvega odstavka 28. člena se beseda »državljani« nadomesti z besedo »volivci«.
Za prvim stavkom drugega odstavka se doda nov drugi stavek, ki se glasi:
»Mandat župana se začne s potekom mandata prejšnjega župana ter traja do prve seje novoizvoljenega občinskega sveta.«
Doda se nov tretji odstavek, ki se glasi:
»Do prve seje novo izvoljenega občinskega sveta traja tudi:
– mandatna doba župana, ki je izvoljen na nadomestnih volitvah po prenehanju mandata prejšnjemu županu pred potekom mandatne dobe,
– mandatna doba župana, ki je izvoljen na volitvah, ki so bile iz kakšnega drugega razloga na podlagi zakona opravljene po rednih volitvah v občinske svete.«
Dosedanji tretji in četrti odstavek postaneta četrti in peti odstavek.
6. člen
V prvem odstavku v 36. členu se doda nova šesta alinea, ki se glasi:
»– če nastopi funkcijo ali začne opravljati delo oziroma če v enem mesecu po potrditvi mandata ne preneha opravljati funkcije ali dela v občinski oziroma državni upravi, ki na podlagi določb 37.b člena zakona o lokalni samoupravi ni združljiva s funkcijo župana ali podžupana.
Dosedanja šesta in sedma alinea postaneta sedma in osma alinea.
V drugem stavku četrtega odstavka se za besedo »peto« doda vejica, za besedo »šesto« pa dodata besedi »in sedmo«.
V šestem odstavku se doda nov drugi in tretji stavek, ki se glasita:
»Zoper ugotovitev občinskega sveta lahko župan in podžupan, ki mu je prenehal mandat, v osmih dneh od prejema sklepa vloži tožbo na upravno sodišče, ki o njej odloči v 30 dneh. O morebitni pritožbi odloči vrhovno sodišče v 30 dneh.«
Sedmi odstavek se spremeni tako, da se glasi:
»Postopki za izvolitev novega župana ali imenovanje podžupana se lahko začno po preteku roka za vložitev tožbe, če tožba ni bila vložena, po preteku roka za vložitev pritožbe zoper odločitev upravnega sodišča, če pritožba ni bila vložena, oziroma po pravnomočnosti odločitve sodišča.«
Dodata se nov osmi in deveti odstavek, ki se glasita:
»Če je župan imenovan:
– na funkcijo v organu državne uprave, ki izvaja nadzorstvo nad zakonitostjo oziroma nad primernostjo in strokovnostjo dela občinskih organov in občinske uprave,
– za načelnika upravne enote ali vodjo notranje organizacijske enote v upravni enoti, na katere območju je občina,
– na položaj ali drugo uradniško delovno mesto v državni upravi, na katerem se izvršujejo pooblastila v zvezi z nadzorstvom nad zakonitostjo oziroma nad primernostjo in strokovnostjo dela občinskih organov in občinske uprave, mu po zakonu preneha mandat župana z dnem imenovanja. O imenovanju mora župan takoj obvestiti občinski svet in občinsko volilno komisijo.
Če župan opravlja funkcijo ali dela iz prejšnjega odstavka, mu po zakonu preneha mandat župana, če ne odstopi s funkcije ali ne preneha z delovnim razmerjem. O svoji odločitvi, ali bo opravljal funkcijo župana, ali še naprej funkcijo ali delo iz prejšnjega odstavka, je župan dolžan pisno obvestiti občinski svet in občinsko volilno komisijo najkasneje v sedmih dneh po prejemu poročila o izidu volitev v občini.«
Dosedanji osmi in deveti odstavek postaneta deseti in enajsti odstavek.
7. člen
V 46. členu se doda nov prvi odstavek, ki se glasi:
»Upravne naloge občine izvaja občinska uprava.«
Dosedanji prvi odstavek postane drugi, ki se spremeni in se glasi:
»Občinsko upravo ustanovi občinski svet na predlog župana s splošnim aktom, s katerim določi njene naloge in notranjo organizacijo.«
V novem tretjem odstavku se za besedo »upravi« doda besedilo »na predlog tajnika občine«.
Doda se nov četrti odstavek, ki se glasi:
»Občinsko upravo usmerja in nadzira župan, delo občinske uprave pa vodi tajnik občine, ki ga imenuje in razrešuje župan. Tajnik občine je uradnik po zakonu, ki ureja položaj javnih uslužbencev.«
8. člen
Spremeni se drugi odstavek 47. člena, ki se glasi:
»Organ skupne občinske uprave ali skupno službo občin za opravljanje posameznih nalog občinske uprave ustanovijo občinski sveti na podlagi splošnih aktov, ki jih določa zakon.«
Doda se nov tretji odstavek, ki se glasi:
»Župani se lahko dogovorijo, da se naloge skupnega organa občinske uprave ali skupne službe iz prejšnjega odstavka opravljajo v eni od občinskih uprav.«
9. člen
Te spremembe in dopolnitve statuta začnejo veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 032-01/02-59
Kuzma, dne 11. oktobra 2002.
Župan
Občine Kuzma
Škalič Jožef l. r.