Na podlagi 29. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, in z vsemi spremembami in dopolnitvami), uredbe o namenih in pogojih za dodeljevanje državnih pomoči ter določitvi pristojnih ministrstev za upravljanje posameznih shem državnih pomoči (Uradni list RS, št. 59/00) ter 7. člena statuta Občine Ig (Uradni list RS, št. 2/00, 68/01) je Občinski svet občine Ig na 31. redni seji dne 6. 11. 2002 sprejel
P R A V I L N I K
o subvencioniranju dela obrestne mere za pospeševanje razvoja obrti in podjetništva v Občini Ig
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem pravilnikom se določajo pogoji in postopek za subvencioniranje dela obrestne mere iz sredstev občinskega proračuna za pospeševanje razvoja obrti in podjetništva v Občini Ig.
2. člen
Sredstva za razvoj obrti in podjetništva se zagotavljajo v proračunu Občine Ig v višini, ki je določena z odlokom o proračunu Občine Ig za posamezno leto.
Pomoč v obliki subvencioniranja dela obrestne mere se lahko dodeli samo v primeru, kadar ta predstavlja spodbudo za izvedbo projekta oziroma je zanj nujno potrebna.
3. člen
Za subvencijo dela obrestne mere lahko zaprosijo gospodarske družbe, ustanovljene v skladu z zakonom o gospodarskih družbah (v nadaljevanju: družbe), ki morajo izpolnjevati pogoje iz 6. člena uredbe o namenih in pogojih za dodeljevanje državnih pomoči ter določitvi pristojnih ministrstev za upravljanje posameznih shem državnih pomoči (Uradni list RS, št. 59/00).
Za subvencijo lahko zaprosijo tudi samostojni podjetniki pri katerih se gornji pogoji smiselno upoštevajo.
Za subvencijo dela obrestne mere lahko zaprosijo tudi občani, ki so pri pristojnem organu vložili vlogo za priglasitev statusa samostojnega podjetnika ali družbe, ki so na pristojnem sodišču vložile zahtevo za vpis v sodni register.
Do pomoči po tem pravilniku niso upravičene družbe, ki so likvidno nesposobne, v postopku prisilne poravnave, v stečaju ali likvidaciji.
Sedež podjetja in kraj investicije morata biti na območju Občine Ig.
V primeru, da višina razpisanih sredstev ni porabljena v celoti, se sredstva lahko dodelijo tudi prosilcem, ki nimajo sedeža v Občini Ig, imajo pa v Občini Ig podružnico ali prostore v najemu v katerih opravljajo svojo dejavnost.
4. člen
Sredstva so namenjena družbam in podjetnikom, ki bodo v skladu s posojilno pogodbo banke, pridobljena sredstva vložili v tekočem letu, v razvoj in razširitev poslovanja v Občini Ig, in sicer za naslednje namene:
– nakup, urejanje in opremljanje zemljišč in pridobivanje projektne dokumentacije za gradnjo poslovnih prostorov,
– nakup, graditev ali investicijsko vzdrževanje poslovnih prostorov,
– nakup nove ali generalno obnovljene opreme,
– nematerialne investicije (nakup patentov, licenc, know-how, nepatentirano tehnično znanje),
– spremembe proizvodnega procesa.
II. POGOJI ZA DODELITEV SUBVENCIJE
5. člen
Sredstva se prednostno dodeljujejo prosilcem, ki poleg pogojev poslovne banke, v večji meri izpolnjujejo naslednje kriterije:
– zagotavljajo nova delovna mesta,
– vlagajo v dejavnosti, ki so energetsko varčne in ne onesnažujejo okolja,
– vlagajo v dejavnosti, ki omogočajo razvoj turizma,
– vlagajo v deficitarne dejavnosti,
– dopolnjujejo proizvodne programe ostalega gospodarstva v občini,
– vlagajo v razvoj obrtnih in osebnih storitev,
– vlagajo v razvoj dopolnilne dejavnosti na kmetijah,
– vlagajo v izboljšanje oskrbe in dvig kvalitete storitev občanom in turistom.
6. člen
Predlog za dodelitev kreditov pripravi banka v skladu s pogodbo o subvencioniranju obrestne mere kredita iz povezanega posla in merili ter postopki za odobravanje naložb.
7. člen
Višina pomoči ne sme presegati 55% upravičenih stroškov investicije.
Upravičeni stroški so:
– strošek nakupa, urejanja in opremljanja zemljišča, ter pridobivanja dokumentacije za gradnjo poslovnih prostorov,
– stroški nakupa, graditve ali investicijskega vzdrževanja prostorov namenjenih za poslovno dejavnost,
– strošek nakupa opreme,
– stroški nematerialnih investicij.
Zgornja višina intenzivnosti pomoči ne sme biti presežena ne glede na to iz katerih javnih virov je pomoč dodeljena.
Prejemnik sredstev poda izjavo, da za določen namen ni dobil državne pomoči oziroma če jo je, kolikšen delež je za isti namen že dobil iz drugih virov.
8. člen
Iz sredstev občinskega proračuna se subvencionira del realne obrestne mere, ki znaša največ 50%, glede na sprejeta sredstva v proračunu in število prosilcev. Višina subvencije se določi na podlagi amortizacijskega načrta.
Subvencija dela obrestne mere iz občinskega proračuna se lahko vloži za bančna posojila, ki ne presegajo 35% predračunske vrednosti investicije prosilca. Prosilec mora podati izjavo, da ima najmanj 30% zagotovljenih lastnih sredstev in druge vire za preostali znesek investicije.
9. člen
Prosilec lahko zaprosi za subvencijo dela obrestne mere za posojila, katerih vrednost naložbe ne presega 40 mio SIT, ki jih odobrijo pristojne bančne institucije in ustrezajo namenom iz tega pravilnika, z rokom vračanja največ 5 let.
10. člen
Sredstva za subvencioniranje dela obrestne mere se zagotovijo iz sredstev občinskega proračuna, ki so namenjena razvoju podjetništva v občini, tako da se del obrestne mere nadomesti banki z enkratnim vplačilom.
III. POSTOPEK ZA DODELITEV SUBVENCIJE
11. člen
Občina Ig vsako leto po sprejetem proračunu v skladu s pravilnikom o subvencioniranju dela obrestne mere za pospeševanje razvoja obrti in podjetništva objavi razpis v občinskem glasilu oziroma na krajevno običajen način.
Rok za vložitev se šteje od dneva objave.
Razpis mora vsebovati:
1. skupen znesek sredstev, namenjenih v sprejetem občinskem proračunu za pospeševanje razvoja obrti in podjetništva,
2. namene, za katere se dodeljujejo sredstva,
3. subjekte, ki lahko zaprosijo za subvencijo,
4. pogoje, za pridobitev subvencije,
5. rok za vložitev vlog, ki ne sme biti krajši od 30 dni od dneva objave in mesto, kjer se vloge vložijo,
6. obdobje, v katerem morajo biti sklenjene posojilne pogodbe,
7. potrebno dokumentacijo za prijavo na javni razpis.
12. člen
Način opravljanja strokovnih in administrativno-tehničnih del v zvezi s sprejemanjem vlog, odobritvijo sredstev, nadzorom namenske porabe, izvajanjem določb posojilne pogodbe, spremljanjem odplačil in izterjavo dogovorita Občina Ig in banka v pogodbi o sodelovanju.
13. člen
Sklepanje in izvajanje posojilnih pogodb poteka pri banki s katero Občina Ig sklene ustrezno pogodbo.
14. člen
Dodelitev sredstev potrdi komisija imenovana s strani župana in banka v skladu z bančnimi kriteriji.
Sklep se posreduje vsem prosilcem najkasneje v osmih dneh po sprejemu odločitve.
15. člen
Namensko porabo sredstev pridobljenih po tem pravilniku in izpolnjevanju obveznosti iz posojilne pogodbe preverjata banka, ki prispeva sredstva za razvoj in Občinska uprava občine Ig.
Prejemnik subvencije mora po končanem investiranju oziroma najkasneje v roku šestih mesecev po sklenitvi pogodbe o subvenciji dela obrestne mere, podati pisno vsebinsko in finančno poročilo o namenski porabi posojila, Občinski upravi občine Ig. Finančni del mora temeljiti na finančno-knjigovodski dokumentaciji.
V primeru ugotovitve nenamenske porabe sredstev je prejemnik subvencijo dolžan vrniti skupaj s pripadajočimi zamudnimi obrestmi.
IV. PREHODNI IN KONČNI DOLOČBI
16. člen
Župan imenuje komisijo iz 14. člena tega pravilnika v roku 30 dni od objave pravilnika.
17. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu RS.
Št. 430-03/02-03
Ig, dne 11. novembra 2002.
Župan
Občine Ig
Ciril Podržaj l. r.