Na podlagi drugega odstavka 43. člena zakona o javnih zbiranjih (Uradni list RS, št. 59/02) izdaja minister za notranje zadeve
P R A V I L N I K
za izvajanje zakona o javnih zbiranjih
1. člen
S tem pravilnikom se določa obrazec prijave oziroma prošnje za dovolitev javnega shoda oziroma javne prireditve (v nadaljnjem besedilu: shod ali prireditev), način prijave shoda oziroma prireditve ter obrazec pooblastila uradne osebe pristojnega organa, ki na shodih oziroma prireditvah nadzoruje izvrševanje ukrepov, določenih v dovoljenju za shod oziroma prireditev (v nadaljnjem besedilu: uradna oseba).
2. člen
Prijavo shoda oziroma prireditve ter prošnjo za dovolitev shoda oziroma prireditve se poda na obrazcu, ki je sestavni del tega pravilnika in je objavljen skupaj z njim (PRILOGA 1).
Obrazec iz prejšnjega odstavka je v slovenskem jeziku; na območju, kjer živita italijanska ali madžarska narodna skupnost, pa tudi v italijanskem ali madžarskem jeziku.
3. člen
Upošteva se tudi prijavo oziroma prošnjo organizatorja shoda oziroma prireditve, ki ni vložena na predpisanem obrazcu, če po obliki in vsebini ter zaporedju podatkov ustreza predpisanemu obrazcu (fotokopija obrazca in prepis obrazca).
4. člen
Sestavni del prijave oziroma prošnje za dovolitev shoda oziroma prireditve so tudi priloge, s katerimi organizator podrobneje opisuje prireditveni prostor (v nadaljnjem besedilu: prizorišče), datume in termine, program ali način varovanja shoda oziroma prireditve.
5. člen
Prijavo shoda oziroma prireditve na policijski postaji oziroma policijskem oddelku lahko organizator poda osebno ali po pošti, v policijski pisarni pa le osebno v času uradnih ur.
Šteje se, da je po pošti poslana prijava pravočasna, če je na policijsko postajo ali policijski oddelek prispela v roku, določenem v prvem odstavku 11. člena zakona o javnih zbiranjih.
6. člen
Prijavo shoda oziroma prireditve na pristojni policijski postaji, policijskem oddelku ali policijski pisarni (v nadaljnjem besedilu: pristojna policijska postaja) mora organizator podati v dveh izvodih.
Minister, pristojen za upravo, lahko določi, da pristojna policijska postaja sprejema prijave tudi v elektronski obliki.
7. člen
Prejem prijave pristojna policijska postaja potrdi v desnem zgornjem kotu obrazca prijave z navedbo datuma in ure prejema, podpisom policista in svojim pečatom.
Če so prijavi priložene priloge iz 4. člena tega pravilnika, se pripnejo k obrazcu prijave in overijo s pečatom pristojne policijske postaje.
8. člen
Izvod prijave, na kateri je potrjen prejem, se izroči organizatorju oziroma se mu jo pošlje po pošti.
9. člen
Osebno podane prijave shoda oziroma prireditve, za katero je potrebno dovoljenje, pristojna policijska postaja ne sprejme, temveč organizatorja napoti k pristojnemu organu.
Če je prijavo shoda oziroma prireditve iz prejšnjega odstavka organizator poslal po pošti, jo pristojna policijska postaja nemudoma pošlje pristojnemu organu in o tem obvesti organizatorja.
Za posredovanje prijave pristojnemu organu po prejšnjem odstavku je dovoljena uporaba vseh tehničnih sredstev za hitro posredovanje sporočil.
10. člen
Uradna oseba pristojnega organa, ki na shodih oziroma prireditvah nadzoruje izvrševanje ukrepov, določenih v dovoljenju za shod oziroma prireditev, se izkazuje s pooblastilom za izvajanje nadzora. Obrazec pooblastila je sestavni del tega pravilnika in je objavljen skupaj z njim (PRILOGA 2).
Uradni osebi, ki izvaja nadzor iz prejšnjega odstavka na območju, kjer živita avtohtoni italijanska ali madžarska narodna skupnost, se izda pooblastilo na obrazcu, na katerem je besedilo tudi v italijanskem ali madžarskem jeziku.
11. člen
Evidenco o izdanih pooblastilih vodi pristojni organ, skupno evidenco pa ministrstvo, pristojno za upravo.
12. člen
Pooblastilo se izda upravnemu delavcu, ki je pooblaščen za vodenje postopkov oziroma odločanje v upravnih stvareh na področju javnih zbiranj, vendar največ dvema v pristojnem organu.
13. člen
Veljavnost pooblastila preneha z dnem:
1. prenehanja delovnega razmerja imetnika;
2. razporeditve imetnika na drugo delovno mesto;
3. odvzema pooblastila.
Imetnik je dolžan pooblastilo, ki mu je prenehala veljavnost, vrniti predstojniku.
14. člen
Izdano pooblastilo se zamenja:
1. če ga imetnik pogreši in je preklicano v Uradnem listu Republike Slovenije;
2. če je poškodovano;
3. če je imetnik spremenil osebno ime.
15. člen
Če uradna oseba izdano pooblastilo izgubi oziroma ji je odtujeno, je dolžna o tem takoj obvestiti predstojnika.
Preklicano oziroma vrnjeno pooblastilo se izbriše iz evidence izdanih pooblastil. Vrnjeno pooblastilo se uniči.
16. člen
Ta pravilnik začne veljati 6. januarja 2003.
Št. 1341-01-215-53/2002-1
Ljubljana, dne 18. decembra 2002.
dr. Rado Bohinc l. r.
Minister za notranje zadeve