Uradni list

Številka 3
Uradni list RS, št. 3/2003 z dne 10. 1. 2003
Uradni list

Uradni list RS, št. 3/2003 z dne 10. 1. 2003

Kazalo

14. Pravilnik o ravnanju z odpadki, ki nastanejo pri gradbenih delih, stran 34.

Na podlagi prvega in drugega odstavka 30. člena zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 32/93, 44/95 – odl. US, 1/96, 9/99 – odl. US, 56/99 – ZON, 22/00 – ZJS) izdaja minister za okolje, prostor in energijo
P R A V I L N I K
o ravnanju z odpadki, ki nastanejo pri gradbenih delih
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta pravilnik določa obvezna ravnanja z odpadki, ki nastajajo pri gradbenih delih zaradi gradnje, rekonstrukcije, adaptacije, obnove ali odstranitve objekta (v nadaljnjem besedilu: gradbeni odpadki).
Za vsa ravnanja z gradbenimi odpadki, ki niso posebej urejena s tem pravilnikom, se uporablja predpis, ki ureja ravnanje z odpadki.
2. člen
Določbe tega pravilnika veljajo za odpadke iz skupine odpadkov s klasifikacijsko številko 17 iz klasifikacijskega seznama odpadkov, določenega v predpisu, ki ureja ravnanje z odpadki.
Določbe tega pravilnika ne veljajo za zemeljski izkop, če se z zemeljskim izkopom ravna po predpisu, ki ureja obremenjevanje tal z vnašanjem odpadkov.
Če gradbeni odpadki vsebujejo azbest, je treba upoštevati tudi določbe predpisa, ki ureja ravnanje z odpadki, ki vsebujejo azbest, in predpisa, ki ureja pogoje, pod katerimi se lahko pri rekonstrukciji ali odstranitvi objektov in pri vzdrževalnih delih na objektih, instalacijah ali napravah odstranjujejo materiali, ki vsebujejo azbest.
3. člen
Pojmi imajo po tem pravilniku naslednji pomen:
1. Zbiralec gradbenih odpadkov je oseba, ki v skladu s predpisi kot dejavnost opravlja zbiranje gradbenih odpadkov.
2. Predelava gradbenih odpadkov je predelava odpadkov po predpisu, ki ureja ravnanje z odpadki.
3. Odstranjevanje gradbenih odpadkov je odstranjevanje odpadkov po predpisu, ki ureja ravnanje z odpadki.
4. Recikliranje gradbenih odpadkov je postopek predelave gradbenih odpadkov za pridobivanje gradbenih materialov.
5. Zbirni center je objekt s potrebnimi napravami, urejen za začasno skladiščenje in razvrščanje gradbenih odpadkov ter druge aktivnosti, povezane z njihovo ponovno uporabo ali njihovim odstranjevanjem.
II. OBVEZNOSTI IZVAJALCA GRADBENIH DEL
4. člen
Oseba, ki naroči graditev objekta ali jo sam izvaja, (v nadaljnjem besedilu: investitor) mora zagotoviti, da izvajalci gradbenih del na gradbišču hranijo ali začasno skladiščijo odpadki, ki nastajajo pri gradbenih delih, ločeno po vrstah gradbenih odpadkov iz klasifikacijskega seznama odpadkov.
Če zaradi narave gradbenih del ni mogoče preprečiti mešanja posameznih vrst nevarnih gradbenih odpadkov med seboj ali z drugimi gradbenimi odpadki, mora investitor zagotoviti, da izvajalci gradbenih del ločeno od drugih odpadkov hranijo ali skladiščijo nevarne gradbene odpadke, če pa to ni izvedljivo, pa da jih oddajajo ločeno po posameznih vrstah neposredno zbiralcu, predelovalcu ali odstranjevalcu gradbenih odpadkov.
Če pri rekonstrukciji ali odstranitvi objekta ni mogoče preprečiti mešanja gradbenih odpadkov, mora investitor zagotoviti, da se pred rušenjem objekta odstranijo vsi nevarni gradbeni odpadki iz skupine odpadkov s klasifikacijsko številko 17.
5. člen
Investitor mora zagotoviti, da izvajalci gradbenih del gradbene odpadke hranijo ali začasno skladiščijo na gradbišču tako, da ne onesnažujejo okolja in je zbiralcu gradbenih odpadkov omogočen dostop za njihov prevzem ali prevozniku gradbenih odpadkov za njihovo odpremo predelovalcu ali odstranjevalcu gradbenih odpadkov.
Če hramba ali začasno skladiščenje gradbenih odpadkov ni možna na gradbišču, mora investitor zagotoviti, da izvajalci gradbenih del gradbene odpadke odlagajo neposredno po nastanku v zabojnike, ki so nameščeni na gradbišču ali ob gradbišču in so prirejeni za odvoz gradbenih odpadkov brez njihovega prekladanja.
6. člen
Investitor, ki namerava odstraniti objekt, mora k projektu za pridobitev gradbenega dovoljenja priložiti načrt gospodarjenja z gradbenimi odpadki, če iz projektne dokumentacije odstranitve objekta sledi, da je površina tlorisa zunanjega oboda objekta večja od 100 m2.
Načrt gospodarjenja z gradbenimi odpadki iz prejšnjega odstavka mora glede na vrsto in količino gradbenih odpadkov vsebovati vse podatke o:
– odstranjevanju nevarnih gradbenih odpadkov pred rušenjem objekta,
– ločenem zbiranju gradbenih odpadkov, predvsem nevarnih, na samem gradbišču,
– predelavi gradbenih odpadkov na kraju nastanka,
– ravnanju z zemeljskim izkopom, predvsem onesnaženim,
– količinah in vrstah gradbenih odpadkov, ki jih je treba oddati v predelavo ali odstranjevanje,
– predvidenih načinih predelave in odstranjevanja gradbenih odpadkov.
Načrt gospodarjenja z gradbenimi odpadki mora v zvezi z predvidenimi načini ter količinami predelave ali odstranjevanja gradbenih odpadkov upoštevati usmeritve iz operativnega programa varstva okolja na področju ravnanja z gradbenimi odpadki.
7. člen
Investitor mora zagotoviti, da izvajalci gradbenih del gradbene odpadke oddajo zbiralcu gradbenih odpadkov.
Iz dokazil o naročilu prevzema gradbenih odpadkov mora biti razvidna vrsta gradbenih odpadkov, predvidena količina nastajanja gradbenih odpadkov ter naslov gradbišča z navedbo pripadajočega gradbenega dovoljenja, na katerega se nanaša prevzem gradbenih odpadkov.
Investitor mora za celotno gradbišče pooblastiti enega od izvajalcev del, ki bo v njegovem imenu oddajal gradbene odpadke zbiralcu gradbenih odpadkov in ob oddaji vsake pošiljke odpadkov izpolnil evidenčni list, določen s predpisom, ki ureja ravnanje z odpadki.
8. člen
Ne glede na določbe prejšnjega člena lahko investitor sam zagotovi predelavo ali odstranjevanje gradbenih odpadkov tako, da zagotovi oddajo gradbenih odpadkov neposredno predelovalcu ali odstranjevalcu odpadkov.
Iz dokazil o naročilu predelave ali odstranjevanja ter prevoza gradbenih odpadkov mora biti razvidna vrsta odpadkov, predvidena količina predelave ali odstranjevanja gradbenih odpadkov, kraj predelave ali odstranjevanja ter naslov gradbišča z navedbo pripadajočega gradbenega dovoljenja, na katerega se nanaša predelava ali odstranjevanje gradbenih odpadkov.
Če gre za odstranjevanje gradbenih odpadkov, mora biti v naročilu za odstranjevanje gradbenih odpadkov razviden tudi naslov in ime izvajalca ocene odpadkov, ki jo mora zagotoviti investitor po predpisu, ki ureja odlaganje ali sežiganje odpadkov.
Investitor mora za celotno gradbišče pooblastiti enega od izvajalcev del, ki bo v njegovem imenu oddajal gradbene odpadke v predelavo ali odstranjevanje in ob oddaji vsake pošiljke odpadkov izpolnil evidenčni list, določen s predpisom, ki ureja ravnanje z odpadki.
9. člen
Investitor mora zagotoviti naročilo za prevzem gradbenih odpadkov ali njihov prevoz v predelavo ali odstranjevanje ter njihovo predelavo ali odstranjevanje preden se začno izvajati gradbena dela.
10. člen
Ne glede na določbe 7. in 8. člena tega pravilnika pa investitorju ni treba naročiti prevzema od zbiralca gradbenih odpadkov ali oddaje gradbenih odpadkov neposredno v predelavo ali odstranjevanje pred začetkom del, če nastajajo gradbeni odpadki na gradbišču zaradi del, za katere ni treba pridobiti dovoljenja po predpisih o graditvi, količina gradbenih odpadkov pa v celotnem času izvajanja gradbenih del ne presega najmanjše količine iz naslednje tabele:
----------------------------------------------------------------
Vrsta odpadkov                                Najmanjša količina
----------------------------------------------------------------
Beton, opeka, ploščice, keramika
in materiali na osnovi sadre                                5 m3
gradbeni materiali na osnovi azbesta                      0,5 m3
les, steklo, plastika                                       5 m3
asfalt, katran in katranirani izdelki                     0,5 m3
kovine                                                    20 dm3
zemeljski izkop                                           500 m3
izolirni materiali                                          1 m3
----------------------------------------------------------------
11. člen
Investitor mora za gradbene odpadke iz prejšnjega člena sam zagotoviti odvoz in oddajo v zbirni center.
12. člen
Ne glede na določbe 7., 8. in 10. člena tega pravilnika lahko investitor gradbene odpadke ponovno uporabi ali odstranjuje sam, če ima dovoljenje za predelavo ali odstranjevanje teh odpadkov po predpisu, ki ureja ravnanje z odpadki.
13. člen
Ne glede na določbe 7., 8. in 10. člena tega pravilnika lahko investitor sam uporabi gradbene odpadke, ne da bi za to pridobil dovoljenje za predelavo ali odstranjevanje gradbenih odpadkov, če gradbene odpadke uporabi na kraju nastanka in znotraj gradbišča in gre za beton, opeko, ploščice, keramiko in gradbene materiale na osnovi sadre ali mešanico teh gradbenih odpadkov z zemeljskim izkopom, količine pa ne presegajo največjih količin iz tabele v 10. členu tega pravilnika.
III. ZBIRANJE ODPADKOV
14. člen
Zbiralec gradbenih odpadkov lahko začne z zbiranjem, ko pridobi dovoljenje ministrstva, pristojnega za varstvo okolja (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo) po predpisu, ki ureja ravnanje z odpadki.
Ministrstvo izda dovoljenje iz prejšnjega odstavka osebi, ki:
– je gospodarska družba ali samostojni podjetnik posameznik, registrirana za opravljanje dejavnosti zbiranja in odvoza odpadkov po predpisih o klasifikaciji dejavnosti,
– ima sredstva in opremo ter objekte in naprave za zbiranje gradbenih odpadkov, ki izpolnjujejo tehnične in druge predpisane pogoje, in
– ima zagotovljene možnosti ponovne uporabe ali odstranjevanja zbranih gradbenih odpadkov.
15. člen
Vloga za pridobitev dovoljenja iz prvega odstavka prejšnjega člena mora vsebovati podatke o prosilcu za dovoljenje in dokazila o izpolnjevanju pogojev iz drugega odstavka prejšnjega člena.
Vlogi iz prejšnjega odstavka mora biti priložen načrt zbiranja gradbenih odpadkov ter zagotavljanja njihove ponovne uporabe ali odstranjevanja.
16. člen
Načrt zbiranja gradbenih odpadkov iz prejšnjega odstavka mora vsebovati podatke o:
– območju zbiranja gradbenih odpadkov,
– vrstah gradbenih odpadkov, za katere zagotavlja zbiranje,
– številu in lokacijah zbirnih centrov,
– predvideni skupni letni količini gradbenih odpadkov in letno prevzetih količinah ločeno po načinu ponovne uporabe ali odstranjevanja, ki ga zagotavlja,
– vrsti in zmogljivosti sredstev in opreme za zbiranje in prevažanje,
– zmogljivost zbirnih centrov ter o načinu začasnega skladiščenja in razvrščanja ali drugih aktivnosti v zvezi z gradbenimi odpadki in
– okoljevarstvenih ukrepih za preprečitev nenadzorovanih vplivov na okolje pri ravnanju z gradbenimi odpadki.
Načrt zbiranja odpadkov mora v zvezi z predvidenimi načini ponovne uporabe ali odstranjevanja gradbenih odpadkov upoštevati usmeritve iz operativnega programa varstva okolja na področju ravnanja z gradbenimi odpadki.
17. člen
V dovoljenju iz 14. člena tega pravilnika ministrstvo zbiralcu gradbenih odpadkov lahko določi območja, kjer mora urediti zbirni center ali območja, kjer mora obvezno zagotavljati prevzem gradbenih odpadkov.
18. člen
Na podlagi izdanih dovoljenj iz 14. člena tega pravilnika ministrstvo vodi evidenco zbiralcev gradbenih odpadkov, ki vsebujejo podatke o:
– firmi oziroma imenu in sedežu zbiralca,
– načinu ponovne uporabe ali odstranjevanja gradbenih odpadkov, ki ga zagotavlja,
– območju, kjer zagotavlja prevzem gradbenih odpadkov.
Ministrstvo seznam zbiralcev iz prejšnjega odstavka enkrat letno objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
19. člen
Zbiralec gradbenih odpadkov mora imeti najmanj en zbirni center za najmanj eno vrsto gradbenih odpadkov iz skupine odpadkov s klasifikacijsko številko 17 iz klasifikacijskega seznama odpadkov, določenega v predpisu o ravnanju z odpadki.
Zbirni center mora biti urejen tako, da pri sprejemanju, začasnem skladiščenju ali razvrščanju zbranih gradbenih odpadkov ali pri njihovi oddaji v predelavo ali odstranjevanje ne prihaja do onesnaževanja okolja.
20. člen
Zbiralec gradbenih odpadkov mora za gradbene odpadke, ki jih zbere, zagotoviti ponovno uporabo ali odstranjevanje.
21. člen
Zbiralec gradbenih odpadkov mora voditi evidenco o:
– zbranih količinah gradbenih odpadkov po investitorjih in zbirnih centrih,
– celotni zbrani količini gradbenih odpadkov glede na vrsto gradbenih odpadkov in glede na način ponovne uporabe ali odstranjevanje,
– oddanih količinah gradbenih odpadkov v ponovno uporabo ali odstranjevanje po izvajalcih gradbenih del in
– celotni količini oddanih gradbenih odpadkov.
Sestavni del evidence iz prejšnjega odstavka so predpisani evidenčni listi, ki jih zbiralec gradbenih odpadkov prejme ob prevzemu gradbenih odpadkov, in predpisani evidenčni listi, ki jih zbiralcu gradbenih odpadkov vrnejo izvajalci ponovne uporabe ali odstranjevalci gradbenih odpadkov.
22. člen
Zbiralec gradbenih odpadkov mora ministrstvu skladno s predpisom, ki ureja ravnanje z odpadki, najkasneje do 31. marca dostaviti poročilo o zbranih gradbenih odpadkih in ravnanju z njimi za preteklo koledarsko leto.
IV. PREDELAVA IN ODSTRANJEVANJE GRADBENIH ODPADKOV
23. člen
Predelavo ali odstranjevanje gradbenih odpadkov lahko izvajajo le osebe, ki imajo predpisano dovoljenje za predelavo ali odstranjevanje gradbenih odpadkov po predpisih, ki urejajo ravnanje z odpadki.
Če je predelovalec ali odstranjevalec gradbenih odpadkov hkrati tudi zbiralec gradbenih odpadkov, se v dovoljenju iz prejšnjega odstavka ugotovi tudi izpolnjevanje pogojev za zbiranje gradbenih odpadkov po tem pravilniku.
24. člen
Iz načrta ravnanja z odpadki, ki ga je treba priložiti vlogi za pridobitev dovoljenje za predelavo gradbenih odpadkov in za pridobitev dovoljenja za odstranjevanje gradbenih odpadkov, mora biti poleg pogojev iz predpisa, ki ureja ravnanje z odpadki, razvidno tudi:
– vrste in količine gradbenih odpadkov, za katere se zagotavlja recikliranje,
– predviden način uporabe gradbenih materialov, pridobljenih z recikliranjem gradbenih odpadkov,
– razloge za odstranjevanje gradbenih odpadkov, če se jih odstranjuje neposredno brez predelave,
– način ter mesto odstranjevanja preostankov gradbenih odpadkov in
– usmeritve iz operativnega programa varstva okolja na področju ravnanja z gradbenimi odpadki v zvezi z predvidenimi načini ter količinami predelave.
25. člen
Ministrstvo odobri neposredno odstranjevanje gradbenih odpadkov brez predhodne predelave, če je iz načrta ravnanja z odpadki razvidno, da za predelavo te vrste gradbenih odpadkov ne obstajajo tehnične možnosti ali da so stroški ponovne uporabe nesorazmerno višji od stroškov njihovega odstranjevanja.
V. NADZOR
26. člen
Nadzor nad izvajanjem določb tega pravilnika opravljajo inšpektorji, pristojni za varstvo okolja.
VI. PREHODNE IN KONČNA DOLOČBA
27. člen
Investitorji morajo uskladiti ravnanje z gradbenimi odpadki z določbami tega pravilnika za gradbene odpadke najkasneje do 30. junija 2003.
Ne glede na določbe prejšnjega odstavka pa morajo investitorji uskladiti ravnanje z gradbenimi odpadki z določbami 6. člena tega pravilnika najkasneje do 31. decembra 2003.
Obstoječi zbiralci, predelovalci in odstranjevalci gradbenih odpadkov se morajo prilagoditi določbam tega pravilnika do 31. decembra 2003.
28. člen
Do sprejema operativnega programa varstva okolja na področju ravnanja z gradbenimi odpadki se mora zagotoviti ponovna uporaba vseh kovinskih gradbenih odpadkov in sežiganje ali uporaba kot gorivo lesa v gradbenih odpadkih.
29. člen
Poročilo iz 22. člena tega pravilnika se prvič dostavi za leto 2003.
30. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 354-11-32/02
Ljubljana, dne 19. decembra 2002.
Minister
za okolje, prostor
in energijo
mag. Janez Kopač l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti