Na podlagi 29. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 6/94 - odl. US, 45/94 - odl. US, 57/94, 14/95, 20/95 - odl. US, 63/95 – obvezna razlaga, 73/95, 9/96 - odl. US, 39/96, 44/96 - odl. US, 26/97, 70/97, 10/98, 68/98 - odl. US, 74/98, 59/99 - odl. US, 70/00, 100/00 - odl. US, 51/02) in 17. člena statuta Občine Rogašovci (Uradni list RS, št. 66/99, 76/02) je Občinski svet občine Rogašovci na 3. redni seji dne 7. 3. 2003 sprejel
S P R E M E M B E I N D O P O L N I T V E S T A T U T A
Občine Rogašovci
1. člen
Statut Občine Rogašovci (Uradni list RS, št. 66/99, 76/02) se spremeni tako, da se na koncu drugega stavka 2. člena črta besedilo “statutom ožjega dela občine” in se nadomesti z novimi besedami “odlokom o prenosu nalog na krajevne skupnosti.”
2. člen
V drugem odstavku 17. člena se v deveti alinei za besedo “komisij” postavi vejica in doda beseda “svetov”.
3. člen
60. člen se spremeni tako, da se glasi:
“Krajevna skupnost opravlja naloge, ki se pretežno nanašajo na njene prebivalce.
Krajevna skupnost sodeluje pri opravljanju javnih zadev in opravlja naloge, ki jih na njene organe z odlokom prenese občinski svet.
Krajevna skupnost upravlja in razpolaga s svojo lastnino.
Po tem statutu se na krajevne skupnosti lahko prenesejo v izvajanje naloge, ki se nanašajo na:
– lokalne javne službe,
– vzdrževanje krajevnih in drugih javnih površin,
– upravljanje s premoženjem, namenjenim za potrebe krajevnega prebivalstva,
– pospeševanje kulturne in drugih društvenih dejavnosti.
Podrobneje se naloge, ki se prenesejo v izvajanje ožjim delom občine, določijo z odlokom, ki ga občinski svet sprejme v roku 6 mesecev po uveljavitvi dopolnitev tega statuta.
Krajevne skupnosti sodelujejo pri opravljanju javnih zadev v občini, in sicer:
– dajejo predloge in sodelujejo pri pripravi razvojnih programov občine na področju javne infrastrukture in na svojem območju ter sodelujejo pri izvajanju komunalnih investicij in investicij v javno razsvetljavo na njihovem območju in sodelujejo pri nadzoru nad opravljenimi deli,
– sodelujejo pri pripravi programov oskrbe s pitno vodo in zaščiti virov pitne vode, sodelujejo pri pridobivanju soglasij lastnikov za dela,
– s področja gospodarskih javnih služb,
– dajejo predloge za sanacijo divjih odlagališč komunalnih odpadkov in sodelujejo pri njihovi sanaciji,
– dajejo predloge za ureditev in olepšanje kraja ter pri tem sodelujejo,
– dajejo pobude za dodatno prometno ureditev (prometna signalizacija, ureditev dovozov in izvozov, omejevanje hitrosti...),
– predlagajo programe javnih del,
– sodelujejo in dajejo mnenja pri javni razgrnitvi prostorskih, planskih in izvedbenih aktov, ki obravnavajo območje njihove skupnosti,
– oblikujejo pobude za spremembo prostorskih, planskih in izvedbenih aktov ter jih posredujejo organu občine,
– seznanjajo pristojni občinski organ s problemi in potrebami prebivalcev skupnosti na področju urejanja prostora in varstva okolja,
– sodelujejo pri organizaciji kulturnih, športnih in drugih prireditev.
Svet krajevne skupnosti ureja svoje delo s poslovnikom, ki ga sprejme z dvotretjinsko večino navzočih članov najkasneje v roku 6 mesecev po uveljavitvi dopolnitev tega statuta oziroma po svojem konstituiranju.
K poslovniku mora dati soglasje občinski svet.”
4. člen
V drugem stavku prvega odstavka 61. člena se črtajo besede “s svojim statutom” in se nadomestijo z novim besedami “ z odlokom o prenosu nalog na krajevno skupnost.”
5. člen
V 63. členu se za petim odstavkom doda nov odstavek, ki se glasi:
“Pri odločanju sveta krajevne skupnosti se smiselno uporabljajo tudi določila drugega odstavka 22. člena statuta.”
Zadnji odstavek pa se spremeni tako, da se glasi:
“Do sprejetja poslovnika sveta krajevne skupnosti se za delovanje sveta krajevne skupnosti smiselno uporablja poslovnik občinskega sveta.”
6. člen
V prvem odstavku 64. člena se črtajo besede “statutom ožjega dela” in se nadomestijo z novimi besedami “odlokom o prenosu izvajanja nalog na krajevne skupnosti.”
7. člen
Na koncu drugega odstavka 67. člena se za besedo “odlokom” dodajo besede “o prenosu izvajanja nalog na krajevne skupnosti.”
8. člen
V prvem stavku 100. člena se črtajo besede “z dvetretjinsko večino vseh svetnikov” in se nadomestijo z besedami “o proračunu občine.”
9. člen
V 134. členu se črta zadnji odstavek.
10. člen
Te spremembe in dopolnitve statuta začnejo veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 015 02-1/2003
Rogašovci, dne 7. marca 2003.
Župan
Občine Rogašovci
Janko Halb, univ. dipl. ek. l. r.