Uradni list

Številka 36
Uradni list RS, št. 36/2003 z dne 16. 4. 2003
Uradni list

Uradni list RS, št. 36/2003 z dne 16. 4. 2003

Kazalo

1719. Pravilnik o registru kmetijskih gospodarstev in evidenci subjektov, stran 4276.

Na podlagi 114. člena, v zvezi s 101., 102. in 103. členom zakona o kmetijstvu (Uradni list RS, št. 54/00, ZMR-1 58/02, ZDU-1 52/02) in 23. člena ZDU-1 (Uradni list RS, št. 52/02), izdaja minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
P R A V I L N I K
o registru kmetijskih gospodarstev in evidenci subjektov
SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(Vsebina pravilnika)
Ta pravilnik določa pogoje za vpis, postopke vpisa in način vodenja registra kmetijskih gospodarstev (v nadaljnjem besedilu: RKG) in evidence subjektov (v nadaljnjem besedilu: ESUB) ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
2. člen
(Vodenje postopkov)
Postopke v skladu s tem pravilnikom vodi Agencija Republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja (v nadaljnjem besedilu: agencija).
3. člen
(Pomen izrazov)
Za potrebe tega pravilnika imajo uporabljeni izrazi naslednji pomen:
(1) Nosilec kmetijskega gospodarstva je subjekt, ki je lahko:
– fizična oseba, ki ni samostojni podjetnik posameznik;
– samostojni podjetnik posameznik registriran za kmetijsko dejavnost;
– pravna oseba registrirana za kmetijsko dejavnost;
– registrirana agrarna ali pašna skupnost.
(2) Družinski član je fizična oseba, razen samostojnega podjetnika posameznika, ki dela na kmetiji in ni najeta delovna sila ter je vpisana v obvezno zbirko podatkov.
(3) KMG-MID je enolična in neponovljiva identifikacijska številka kmetijskega gospodarstva, sestavljena iz devetih numeričnih znakov, ki je osnova za vodenje zbirke RKG in za povezovanje obveznih zbirk podatkov, ki se navezujejo na kmetijsko gospodarstvo.
(4) SUBJ ID je enolična in neponovljiva identifikacijska številka subjekta. Je osnova za vodenje ESUB in povezovanje subjekta z obveznimi zbirkami podatkov.
(5) Registracija kmetijskega gospodarstva je vpis kmetijskega gospodarstva in nosilca kmetijskega gospodarstva v RKG ter dodelitev identifikacijske številke kmetijskega gospodarstva KMG-MID.
(6) Obvezne zbirke podatkov so vse zbirke podatkov, ki se vodijo in vzpostavijo na podlagi predpisov, ki urejajo kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, vključno z obveznimi zbirkami podatkov organov v sestavi ministrstva pristojnega za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
(7) Enota rabe je strnjena površina kmetijskega zemljišča z isto vrsto dejanske rabe, ki je v uporabi enega kmetijskega gospodarstva in na kateri raste ena vrsta kmetijske rastline ali v primeru dejanske rabe njive in vrtovi, ena ali več vrst kmetijskih rastlin. Sestavljena je lahko iz več katastrskih parcel, ene katastrske parcele ali dela katastrske parcele.
4. člen
(Zavezanci za vpis)
(1) Zavezanec za vpis v RKG je kmetijsko gospodarstvo in kmetija (v nadaljnjem besedilu: kmetijsko gospodarstvo) na območju Republike Slovenije, ki je v skladu s predpisi, ki urejajo kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano vpisano v obvezne zbirke podatkov ali uveljavlja finančne podpore. Podatke za vpis v RKG in spremembe vpisanih podatkov je dolžan posredovati nosilec kmetijskega gospodarstva na način predpisan v tem pravilniku.
(2) V ESUB agencija evidentira subjekte po uradni dolžnosti, na podlagi vlog ob vpisu v obvezne zbirke podatkov oziroma pri uveljavljanju finančnih podpor, v skladu s predpisi, ki urejajo kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
VSEBINA IN ORGANIZACIJA RKG IN ESUB
5. člen
(Vsebina RKG)
(1) RKG vsebuje podatke iz obrazcev v prilogah I., II., III. in IV., ki so sestavni del tega pravilnika in predpisov, ki urejajo kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
(2) Za prijavo podatkov o kmetijskih zemljiščih v uporabi iz obrazca v prilogi III. se parcele združujejo v enote rabe.
(3) Na območjih, kjer niso zaključeni komasacijski postopki se v RKG upoštevajo podatki iz odločbe o novi razdelitvi zemljišč na komasacijskem območju.
6. člen
(Vsebina ESUB)
(1) ESUB vsebuje podatke o subjektih v skladu s predpisi, ki urejajo kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
(2) Na osnovi evidentiranja podatkov iz prejšnjega odstavka, se posameznemu subjektu dodeli SUBJ ID.
7. člen
(Nosilec kmetijskega gospodarstva, družinski člani)
(1) Kmetijsko gospodarstvo ima enega nosilca kmetijskega gospodarstva. Nosilec kmetijskega gospodarstva ima lahko registriranih več kmetijskih gospodarstev. Vsak subjekt je lahko vpisan na več kmetijskih gospodarstvih.
(2) V primeru kmetije je lahko na kmetiji vpisan eden ali več družinskih članov. Samostojni podjetnik posameznik, pravna oseba, registrirana agrarna ali pašna skupnost ne morejo biti družinski člani.
(3) Pri določitvi oziroma spremembi nosilca kmetije, ki se vloži na obrazcu iz priloge V., ki je sestavni del tega pravilnika, morajo z vpisom nosilca kmetije soglašati družinski člani vpisani v obvezne zbirke podatkov. Z vpisom družinskega člana na kmetijo mora soglašati nosilec kmetije.
(4) Nosilec kmetijskega gospodarstva je dolžan pridobiti soglasja vseh lastnikov oziroma solastnikov kmetijskih zemljišč in gozdov v uporabi ter lastnikov rejnih živali na kmetijskem gospodarstvu, ki jih mora trajno hraniti na kmetijskem gospodarstvu.
(5) V primeru, ko je kmetijsko gospodarstvo planina v skupni rabi ali skupni pašnik, je nosilec kmetijskega gospodarstva registrirana agrarna ali pašna skupnost oziroma fizična oseba, ki jo pooblastijo vsi uporabniki planine ali skupnega pašnika za vodenje kmetijskega gospodarstva.
(6) Nosilec kmetijskega gospodarstva odgovarja za pravilnost posredovanih podatkov v RKG.
8. člen
(Pridobivanje in uporaba podatkov v RKG in ESUB)
Za vodenje in vzdrževanje podatkov v RKG in ESUB se pridobivajo in uporabljajo podatki, ki jih v okviru predpisanih zbirk podatkov vodijo državni organi, javni zavodi in agencije, koncesionarji ter drugi pooblaščeni organi, in sicer:
– register prostorskih enot:
meje prostorskih enot, imena in šifre upravnih enot, občin, naselij in katastrskih občin, podatki o ulicah in hišnih številkah ter drugi podatki;
– centralni register prebivalstva:
ime in priimek, enotna matična številka občana, prebivališče;
– davčni register:
davčna številka;
– poslovni register Slovenije:
firma pravne osebe, naziv samostojnega podjetnika posameznika, registrirane agrarne ali pašne skupnosti, matična številka, pravno organizacijska oblika, vrsta dejavnosti po standardni klasifikaciji dejavnosti ter drugi podatki;
– sodni register:
podatki o pravnih osebah vpisanih v sodnem registru;
– zemljiška knjiga:
podatki o lastnikih in zakupnih pravicah vpisanih v zemljiški knjigi;
– zemljiški kataster:
podatki o parcelnih številkah, mejah parcel, površinah, lastnikih, upravljavcih in najemnikih;
– zbirke podatkov Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije:
podatki o zemljiščih v lasti Republike Slovenije in zakupnikih teh zemljišč.
9. člen
(Organizacija zbirke podatkov RKG in ESUB)
(1) Zbirki podatkov RKG in ESUB morata biti urejeni tako, da je zagotovljena sledljivost podatkov ter varstvo podatkov v skladu s predpisi, ki urejajo varstvo osebnih podatkov.
(2) Če preveritev podatkov z zbirkami podatkov, kjer agencija ni upravljavec, ni možna ob vpisu v RKG ali ESUB, agencija te podatke preveri naknadno, vendar najmanj enkrat letno.
(3) Če se ob preveritvi iz prejšnjega odstavka ugotovi neskladje podatkov, se o neskladju obvesti nosilca kmetijskega gospodarstva, ki je dolžan stanje uskladiti. V primeru, da zahteva takšna uskladitev pričetek postopka pri drugem državnem organu, je nosilec kmetijskega gospodarstva dolžan predložiti dokazilo o pričetku postopka. Če takšnega dokazila ne predloži v roku 30 dni, se upošteva dejansko stanje oziroma stanje v naravi.
POSTOPKI
10. člen
(Registracija kmetijskega gospodarstva)
(1) Kmetijsko gospodarstvo se v RKG registrira na podlagi zahtevka, ki ga vloži nosilec kmetijskega gospodarstva na obrazcih iz prilog I., II., III. in IV. in vsebujejo podatke iz teh prilog.
(2) Podatki, ki so že zajeti v obveznih zbirkah podatkov, se ob registraciji kmetijskega gospodarstva ne sporočajo, agencija jih privzame iz obveznih zbirk podatkov.
(3) Ne sporočajo se naslednji podatki:
– o razvrstitvi v območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko pridelavo,
– o vključenosti v posebne programe (okoljski programi, program razvoja podeželja, itd.),
– podatki o kmetijskih zemljiščih, ki so že zajeti v obveznih zbirkah.
(4) V primeru, da ima kmetijsko gospodarstvo zemljišča v najemu, je za ta zemljišča potrebno priložiti fotokopijo zakupne pogodbe ali izjavo o zakupu zemljišča.
(5) Na podlagi posredovanih podatkov in po ugotovitvi, da kmetijsko gospodarstvo izpolnjuje pogoje za registracijo, agencija opravi registracijo kmetijskega gospodarstva.
11. člen
(Izdaja odločbe)
(1) O registraciji kmetijskega gospodarstva agencija izda nosilcu kmetijskega gospodarstva odločbo, ki vsebuje podatke iz 5. člena tega pravilnika.
(2) Registracija kmetijskega gospodarstva se z odločbo zavrne, če vloga za vpis ne izpolnjuje predpisanih pogojev iz prvega odstavka 4. člena, 5., 7. in 10. člena tega pravilnika.
(3) Za vse vpise opravljene v RKG, razen registracije, ukinitve, delitve, združitve in spremembe nosilca kmetijskega gospodarstva, agencija nosilca kmetijskega gospodarstva obvesti z izpisom, ki se šteje kot potrdilo. Nosilec kmetijskega gospodarstva ima možnost predlagati spremembo potrdila v roku osmih dni. Kolikor se takšnemu zahtevku ugodi, se nosilcu kmetijskega gospodarstva posreduje novo potrdilo. V primeru, da se zahtevku ne ugodi, agencija izda odločbo.
12. člen
(Javljanje sprememb v RKG)
(1) Spremembe podatkov iz 5. in 7. člena tega pravilnika je potrebno priglasiti najkasneje v 30 dneh od nastanka spremembe, kolikor drug predpis ne določa drugače. Če nosilec kmetijskega gospodarstva sprememb ne sporoči v tem roku, se kaznuje v skladu s predpisi, ki urejajo kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
(2) Spremembe ni potrebno priglasiti v RKG v primeru, ko se spremembo priglasi v katerokoli obvezno zbirko podatkov.
(3) Ne glede na določilo prvega odstavka tega člena, se podatki o staležu rejnih živali javljajo enkrat letno oziroma tako, da je ob oddaji vloge za izvedbo ukrepa iz kmetijske politike stanje v RKG enako dejanskemu stanju na kmetijskem gospodarstvu.
13. člen
(Ukinitev kmetijskega gospodarstva)
(1) Ukinitev kmetijskega gospodarstva, ki je prenehalo obstajati, zahteva nosilec kmetijskega gospodarstva, v primeru smrti fizične osebe ali prenehanja poslovnega subjekta pa njegov pravni naslednik. Vlogo za ukinitev se vloži na obrazcih iz priloge I. in VIII., ki je sestavni del tega pravilnika.
(2) Pred ukinitvijo kmetijskega gospodarstva mora nosilec kmetijskega gospodarstva ali njegov pravni naslednik poskrbeti za izbris podatkov, ki se navezujejo na kmetijsko gospodarstvo iz obveznih zbirk podatkov. Kolikor takšen izbris ni mogoč ali se zanj ne poskrbi, se ukinitev kmetijskega gospodarstva zavrne.
14. člen
(Delitev kmetijskega gospodarstva)
(1) Delitev kmetijskega gospodarstva se v RKG lahko izvede le, če je delitev kmetijskega gospodarstva posledica dedovanja, prodaje, delitve premoženja na podlagi pogodbe ali pogodbenega najema. Ob prijavi delitve kmetijskega gospodarstva mora nosilec kmetijskega gospodarstva, ki se deli, predložiti dokument, ki slednje dokazuje.
(2) Delitev kmetijskega gospodarstva ni mogoča v primeru, ko posamezen predpis to ne omogoča ali ko bi delitev kmetijskega gospodarstva pomenila neupravičeno ugodnejše pogoje pri uveljavljanju sredstev iz ukrepov kmetijske politike.
(3) Vloga za delitev kmetijskega gospodarstva se vloži na obrazcih iz priloge I. in VII., ki je sestavni del tega pravilnika.
(4) Kmetijska gospodarstva, ki nastanejo z delitvijo, dobijo nove identifikacijske številke kmetijskega gospodarstva KMG-MID. Nosilci kmetijskih gospodarstev, nastalih po delitvi, bodo prejeli obvestilo o dodeljeni identifikacijski številki kmetijskega gospodarstva KMG-MID. Na novonastala kmetijska gospodarstva je potrebno v roku, ki je določen v obvestilu, prenesti kmetijska zemljišča in gozdove v uporabi ter rejne živali. Prenos kmetijskih zemljišč in gozdov v uporabi se opravi tako, da nosilec kmetijskega gospodarstva izpolni obrazec iz priloge III. Prenos rejnih živali se opravi tako, da nosilec kmetijskega gospodarstva izpolni obrazec iz priloge IV. Za kmetijska zemljišča v uporabi in rejne živali, ki so že vpisane v obveznih zbirkah podatkov, se stanje uskladi v teh obveznih zbirkah podatkov.
(5) Po opravljenem prenosu kmetijskih zemljišč in gozdov v uporabi ter rejnih živali na kmetijska gospodarstva nastala po delitvi, agencija izda odločbo o registraciji kmetijskih gospodarstev. Za kmetijsko gospodarstvo, ki se je delilo, agencija izda odločbo o ukinitvi.
15. člen
(Združevanje kmetijskih gospodarstev)
(1) Do združevanja dveh ali več kmetijskih gospodarstev lahko pride na predlog vseh nosilcev kmetijskih gospodarstev, ki se združujejo ali na predlog njihovih pravnih naslednikov v primeru smrti fizične osebe ali prenehanja pravne osebe.
(2) Podatke posredujejo nosilci kmetijskih gospodarstev na obrazcih iz priloge I. in VI., ki je sestavni del tega pravilnika.
(3) Agencija z odločbo prenese na združeno kmetijsko gospodarstvo vsa kmetijska zemljišča in gozdove v uporabi ter rejne živali kmetijskih gospodarstev, ki se združujejo. V primeru, da niso vsa kmetijska zemljišča in gozdovi v uporabi ter rejne živali predmet združitve, se podatke o kmetijskih zemljiščih in gozdovih v uporabi sporoči na obrazcu iz priloge III. in podatke o rejnih živalih na obrazcu iz priloge IV. Iz zahtevka mora biti razviden razlog za delen prenos kmetijskih zemljišč in gozdov v uporabi oziroma rejnih živali.
(4) Združitev kmetijskih gospodarstev ni mogoča v primeru, ko posamezen predpis to ne omogoča zaradi vključenosti kmetijskih gospodarstev v posebne programe.
(5) Kmetijska gospodarstva, ki so bila v postopku združevanja, agencija z odločbo ukine. Združenemu kmetijskemu gospodarstvu agencija izda odločba o registraciji kmetijskega gospodarstva.
16. člen
(Zahteva za vpogled, prepis ali izpis podatkov)
(1) Vpogled, prepis ali izpis podatkov iz RKG lahko zahteva nosilec kmetijskega gospodarstva ali družinski član za kmetijsko gospodarstvo, na katerem je vpisan. Izpis podatkov vsebuje vse podatke kmetijskega gospodarstva, razen osebnih podatkov, ki se posredujejo v skladu s predpisi, ki urejajo varstvo osebnih podatkov.
(2) Zahteva za vpogled, prepis ali izpis podatkov iz RKG se vloži pisno ali ustno na zapisnik pri agenciji.
PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
17. člen
(Prehodno obdobje)
(1) Kmetijska gospodarstva, ki so v letu 2002 oddala zbirno vlogo za uveljavljanje sredstev iz ukrepov kmetijske politike, bodo prejela podatke iz 5. člena tega pravilnika, ki so bili oddani skupaj z zbirno vlogo. Uveljavljanje sredstev iz ukrepov kmetijske politike na podlagi predpisa, ki ureja izvedbo ukrepov kmetijske politike za leto 2003, bo istočasno pomenilo tudi oddajo zahtevka za vpis v RKG.
(2) Kmetijskim gospodarstvom, ki jim še ni bila dodeljena identifikacijska številka kmetijskega gospodarstva KMG-MID, bo na podlagi vloge zavezanca iz prvega odstavka 4. člena tega pravilnika, v času od uveljavitve tega pravilnika do izdaje podatkov iz tretjega odstavka tega člena, dodeljena identifikacijska številka KMG-MID zgolj na podlagi posredovanih podatkov o naslovu kmetijskega gospodarstva in o nosilcu kmetijskega gospodarstva.
(3) Podatke iz 5. člena tega pravilnika oziroma podatke iz obveznih zbirk podatkov, bodo do meseca decembra 2003 prejeli vsi nosilci kmetijskih gospodarstev iz prejšnjega odstavka in vsi ostali nosilci kmetijskih gospodarstev, ki so na kakršenkoli način javili, da imajo kmetijsko gospodarstvo, razen nosilcev kmetijskih gospodarstev iz prvega odstavka tega člena.
(4) Nosilci kmetijskih gospodarstev iz prejšnjega odstavka so v roku 30 dni od prejema podatkov dolžni javiti agenciji vse spremembe in manjkajoče podatke o kmetijskih zemljiščih in gozdovih v uporabi, ki niso bili zajeti in jih imajo v lasti ali posesti. Dolžni so javiti tudi druge spremembe, ki bi pomenile spremembo stanja v RKG oziroma podatkov iz 5. člena tega pravilnika.
(5) Na podlagi prejetih podatkov in preveritve teh podatkov, bo agencija izdala odločbo o registraciji kmetijskega gospodarstva iz 11. člena tega pravilnika. Odločbo bodo prejeli vsi nosilci kmetijskih gospodarstev, ki so izpolnili pogoje določene s tem pravilnikom.
(6) Kmetijska gospodarstva, katerih nosilci ne bodo izpolnili obveznosti iz tega člena, se po uradni dolžnosti izbrišejo iz RKG.
18. člen
(Posebni zaznamki)
V RKG se do vzpostavitve evidence o finančnih podporah, poleg v tem pravilniku naštetih podatkov, vodijo tudi morebitni zaznamki povezani s prepovedjo uveljavljanja sredstev iz naslova ukrepov kmetijske politike in drugi zaznamki.
19. člen
(Uveljavitev pravilnika)
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 631-459/2003-1
Ljubljana, dne 7. aprila 2003.
Minister
za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
mag. Franc But l. r.

AAA Zlata odličnost
Prijavite se s svojim e-poštnim naslovom in prejmite kodo za 10 % popust.
Akcija traja od 4. do 25. 11. 2024.

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti