Uradni list

Številka 40
Uradni list RS, št. 40/2003 z dne 30. 4. 2003
Uradni list

Uradni list RS, št. 40/2003 z dne 30. 4. 2003

Kazalo

1957. Pravilnik o izvajanju javnih razpisov za odkup avdiovizualnih del neodvisnih producentov, stran 4699.

Na podlagi 32. člena statuta javnega zavoda RTV Slovenija in v skladu z določili zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o RTV Slovenija (Uradni list RS, št. 79/01) in zakona o medijih (Uradni list RS, št. 35/01) je Svet javnega zavoda RTV Slovenija sprejel
P R A V I L N I K
o izvajanju javnih razpisov za odkup avdiovizualnih del neodvisnih producentov
I. UVODNI DOLOČBI
1. člen
Javni zavod RTV Slovenija izvaja javno službo produkcije in razširjanja nacionalnih televizijskih in radijskih programov, ki so v javnem in kulturnem interesu Republike Slovenije.
Pravilnik je vsebinsko razdeljen na štiri poglavja, ki vsebujejo:
I. Uvodne določbe;
II. Splošne določbe;
III. Izvedbo javnega razpisa za odkup avdiovizualnih del neodvisnih producentov;
IV. Prehodne in končne določbe.
2. člen
Pravilnik se uveljavlja z namenom določitve postopkov, pogojev in meril za odkup avdiovizualnih del neodvisnih producentov (v nadaljevanju: »AV dela«), ki jih RTV Slovenija pridobi in predvaja na svojih televizijskih programih, na podlagi 6. člena zakona o RTV Slovenija, 73. člena in tretjega odstavka 92. člena zakona o medijih.
II. SPLOŠNA DOLOČBA
3. člen
Za namene uporabe tega pravilnika imajo v njem navedeni pojmi naslednji pomen:
a) »AV dela« so, celovečerni televizijski filmi in drame, kulturnoumetniške in razvedrilne serije, dokumentarna, glasbena, izobraževalna ter druga AV dela, vsebovana na nosilcih, ki omogočajo neposredno predvajanje v televizijskih programih RTV Slovenija in so izvorno producirana s strani neodvisnih producentov. Za AV dela ne štejejo dela, ki so bila izdelana po naročilu drugih izdajateljev TV programov;
b) »slovenska AV dela« so tista AV dela, ki so izvorno producirana s strani slovenskih neodvisnih producentov;
c) »evropska AV dela« so tista AV dela, ki so izvorno producirana s strani neodvisnih producentov iz držav, članic EU oziroma tista AV dela, ki se po definiciji zakona o medijih (Uradni list RS, št. 35/01) smatrajo za takšna (69. do 72. člen ZMed);
d) »neodvisni producent AV del« je pravna ali fizična oseba, ki izpolnjuje naslednje pogoje:
– da je registrirana za izvajanje dejavnosti produkcije AV del in ima sedež v Republiki Sloveniji ali v eni izmed držav, članic EU;
– da ni vključena v organizacijsko strukturo oziroma pravno osebnost izdajatelja TV programa;
– da ima izdajatelj TV programa največ petindvajset odstotni delež kapitala ali upravljalskih oziroma glasovalskih pravic v njenem premoženju;
– da po naročilu posameznega izdajatelja TV programa ustvari največ polovico svoje produkcije letno;
– da povprečni delež finančnih sredstev za kritje celotnih stroškov produkcij oziroma koprodukcij, pri katerih je sodeloval v zadnjih treh letih, presega deset odstotkov; kolikor vlada na predlog pristojnega ministra s podzakonskim aktom spremeni višino deleža, se upošteva vladni podzakonski akt;
– da je registrirana za izvajanje dejavnosti produkcije avdiovizualnih del in da ima sedež v eni izmed tretjih držav, če evropska dela tvorijo večinski delež njegove avdiovizualne produkcije v zadnjih treh letih in ob tem izpolnjuje pogoje iz druge in tretje alinee tega odstavka;
e) »javni razpis« je oblika objave, s katero RTV Slovenija pozove neodvisne producente AV del, da predložijo svoje ponudbe za odkup AV del v skladu s tem pravilnikom; določila zakona o javnih naročilih (Uradni list RS, št. 39/00) za izvajanje tega pravilnika ne veljajo;
f) »odkup AV dela« pomeni plačilo RTV Slovenija neodvisnemu producentu AV dela, s katerim se krije oziroma pokrije stroške produkcije AV dela in plačilo nadomestila neodvisnemu producentu tega AV dela za prenos pravic v skladu z 12. členom tega pravilnika;
g) »pravočasna ponudba« je ponudba, ki je prispela na naslov RTV Slovenija v roku iz razpisne dokumentacije. RTV Slovenija vse nepravočasne ponudbe zavrže in izključi iz nadaljevanja postopka izvedbe javnega razpisa;
h) »pravilna ponudba« je ponudba, ki je prispela na naslov RTV Slovenija, je pravočasna in vsebuje vse dokumente predpisane v razpisni dokumentaciji. RTV Slovenija vse nepravilne ponudbe zavrže in izključi iz nadaljevanja postopka izvedbe javnega razpisa.
III. IZVEDBA JAVNEGA RAZPISA ZA ODKUP AV DEL NEODVISNIH PRODUCENTOV
4. člen
Predmet javnega razpisa je odkup AV del, na ustreznih, s strani RTV Slovenija določenih nosilcih slike in zvoka, ki jih predpisujejo ITU–R standardi.
Vsebina javnega razpisa je zlasti: zvrst, tematika in obseg AV del ter finančne in produkcijske zahteve izvedbe AV dela. Zvrsti AV del določa a) točka 3. člena tega pravilnika.
Javni razpis se praviloma izvede enkrat letno.
Vsebina in obseg javnih razpisov za odkup AV del morata biti usklajena z letnim programskoposlovnim načrtom RTV Slovenija.
5. člen
RTV Slovenija vsako leto, v skladu s svojim programsko poslovnim načrtom, planira finančna sredstva, namenjena za odkup AV del.
Finančna sredstva se planirajo na posebnem stroškovnem mestu – nosilcu v PE TV Slovenija.
Sredstva namenjena za odkup AV del ne predstavljajo sredstev namenjenih produkciji programskih vsebin, katerih producent je RTV Slovenija sama.
Določilo drugega odstavka tega člena ne velja za stroške, povezane z izvedbo javnega razpisa.
6. člen
Odgovorni uredniki uredniško producentskih enot in regionalnih RTV centrov, pripravijo in predlagajo v potrditev direktorju TV programov RTV Slovenija obseg, tematiko, zvrsti, uvrstitev v programsko shemo, dinamiko odkupov, dinamiko produkcije in dinamiko finančnih tokov AV del, ki so predmet javnega razpisa.
Generalni direktor RTV Slovenija z direktorjem TV programov RTV Slovenija uskladi končni obseg predmeta javnega razpisa in z izdajo ustreznih aktov odobri začetek postopkov javnih razpisov.
7. člen
Postopek izvedbe javnega razpisa mora predvideti zlasti naslednje elemente: ugotovitev potreb, sklep o začetku postopka, imenovanje odgovornih oseb za izvedbo javnega razpisa in komisij, pogoje in merila v skladu z razpisno dokumentacijo, objavo v medijih, razpisne roke, zbiranje in ocenjevanje ponudb, sklep o izbiri, pogodbo o odkupu.
Podrobno izdelan postopek in vsi časovni okviri posameznih elementov postopka izvedbe javnega razpisa se določijo v načrtu izvedbe in so odvisni od vsebine in zahtevnosti predmeta javnega razpisa.
Merila za izbiro najustreznejšega ponudnika se določijo v razpisni dokumentaciji, ki jo ponudniki lahko prevzamejo tudi v tiskani obliki na sedežu RTV Slovenija.
Osnovni pogoj za sodelovanje na javnem razpisu je, da ponudniki izpolnjujejo pogoje za priznanje statusa neodvisnega producenta v skladu z ZMed. Ostali pogoji se določijo v razpisni dokumentaciji.
Status neodvisnega producenta se izkazuje z izjavo, ki jo producent poda pred notarjem v smislu 68. člena zakona o notariatu in s katero izjavlja, da izpolnjuje vse posamično naštete pogoje za priznanje statusa neodvisnega producenta kot to določa 73. člen zakona o medijih, pri čemer morajo biti ti posamični pogoji jasno navedeni v izjavi. Izjava je sestavni del razpisne dokumentacije. V primeru, da se kasneje, bodisi v postopku javnega razpisa ali po njem, izkaže, da je dal izbrani producent krivo izjavo, mora povrniti RTV Slovenija vsa, iz javnega razpisa, prejeta sredstva, prav tako pa je odškodninsko in kazensko odgovoren v skladu z določili obligacijskega in kazenskega zakonika.
Za vse elemente postopka javnega razpisa se pripravi tipske obrazce, katerih vključitev v razpisno dokumentacijo oziroma v sam javni razpis, je odvisna od posebnosti posameznega javnega razpisa.
8. člen
RTV Slovenija objavi javni razpis za odkup AV del v Uradnem listu RS, na teletekstu Televizije Slovenija in na svoji spletni strani.
Objave so izdelane v slovenskem jeziku.
9. člen
Generalni direktor s pisnim sklepom imenuje vodjo izvedbe javnih razpisov za odkup AV del (v nadaljevanju: »vodja izvedbe«) in komisij za izbiro najustreznejših ponudnikov, ki jih predlaga programski direktor TV programov (v nadaljevanju: »komisije«).
Vodja izvedbe usklajuje in vodi vse postopke povezane z izvedbo javnih razpisov in koordinira delo komisij.
Komisije morajo sestavljati zlasti programski direktor TV Slovenija, odgovorni uredniki ali uredniki programov oziroma uredništev, na katerega se vsebina javnega razpisa nanaša, producent programa oziroma uredništva, na katerega se vsebina javnega razpisa nanaša in predstavnik izvedbe TV programov.
Komisija mora imeti najmanj tri člane, ki ne smejo biti v kakršnemkoli sorodnem ali poslovnem odnosu s ponudniki.
10. člen
Javni razpis je mogoče ponoviti, če v prvem razpisu ni bil izbran noben ponudnik ali če na razpis ni prispela nobena ponudba.
Kadar je glede na vsebino javnega razpisa predmet odkup sestavljenega AV dela (kot na primer nadaljevanke, nanizanke, serija ipd.) je javni razpis mogoče tudi delno ponoviti, če v prvotnem razpisu, za posamezno sestavino AV dela ni bil izbran noben ponudnik ali če za posamezno sestavino AV dela ni prispela nobena ponudba.
RTV Slovenija ima pravico, brez ponovitve javnega razpisa, izbrati ponudnika, ki je v ocenjevanju ponudb dosegel naslednje največje število točk strokovnih komisij.
Če se na javni razpis prijavi le en ponudnik in izpolnjuje vse razpisne pogoje, razpisa ni potrebno ponavljati, razen če komisija ne odloči drugače.
Javnega razpisa ni potrebno ponoviti, če RTV Slovenija ugotovi, da je določen programski projekt ali AV delo (enovito ali sestavljeno), ki je bilo narejeno in odkupljeno na podlagi enega predhodno izvedenih javnih razpisov, vsebinsko in izvedbeno tako kvalitetno ter programsko uspešno, da ga je upravičeno nadaljevati z istim neodvisnim producentom. Kvaliteto in programsko uspešnost se izkazuje zlasti z naslednjimi elementi: gledanost, pomembnost arhivske dediščine, vsebine nacionalnega pomena, domače ali mednarodne strokovne nagrade, mnenje kolegija direktorja TV programov, ipd. Format nadaljnjih projektov ali AV del se ne sme razlikovati od že odkupljenega formata. Sklep o nadaljevanju sodelovanja sprejme generalni direktor RTV Slovenija na predlog direktorja TV programov ter z neodvisnim producentom sklene aneks k prvotni pogodbi.
11. člen
Vrednost predmeta javnega razpisa v razpisni dokumentaciji in ponudbi mora biti navedena v slovenskih tolarjih. Če se na razpis prijavi neodvisni producent iz tujine, se za preračun v slovenske tolarje uporabi srednji tečaj Banke Slovenije, veljaven na dan oddaje ponudbe. Vse ponudbene cene se navedejo brez davka na dodano vrednost.
RTV Slovenija lahko v objavi (v razpisni dokumentaciji) navede maksimalne vrednosti, do katerih je pripravljena odkupiti AV dela.
Sredstva, ki jih ponudnik pridobi iz proračunskih sredstev se ne štejejo kot vložek ponudnika.
RTV Slovenija mora v razpisni dokumentaciji predvideti merila vrednotenja za tista AV dela, ki na trgu, v obliki dokončanega izdelka, že obstajajo.
12. člen
Če v individualnih pogodbah z neodvisnimi producenti avdiovizualnih del ni določeno drugače, se z odkupom AV dela prenese na RTV Slovenija izključno in vsebinsko, časovno ter teritorialno neomejeno vse materialne avtorske pravice in druge pravice avtorjev ter soavtorjev, in sicer na AV delu, njegovem prevodu, njegovih avdiovizualnih predelavah ali na fotografijah, nastalih v zvezi s produkcijo AV dela. Obenem se prenesejo izključno in vsebinsko, časovno ter teritorialno neomejeno tudi vse materialne avtorske pravice in druge pravice avtorjev prispevkov za namen dokončanja AV dela.
Če v individualnih pogodbah z neodvisnimi producenti avdiovizualnih del ni določeno drugače, se z odkupom AV dela na RTV Slovenija prenese tudi izključno in vsebinsko, časovno ter teritorialno neomejeno vse materialne pravice neodvisnega producenta, ki jih ima na AV delu in vse materialne pravice izvajalcev, ki jih imajo na izvedbi, vsebovani v AV delu.
Prenos navedenih pravic je mogoč za vse oblike uporabe AV del, ki so do tedaj znane, v skladu z veljavno zakonodajo.
Neodvisni producent AV dela mora v skladu z navedenim, predhodno (pred odkupom oziroma pred sklenitvijo ustrezne pogodbe z RTV Slovenija) poskrbeti za ustrezne prenose pravic avtorjev, soavtorjev, avtorjev prispevkov in izvajalcev, ki so pri produkciji AV dela sodelovali, nanj.
13. člen
RTV Slovenija lahko z odkupljenimi AV deli, sodeluje na sejmih in festivalih. Kadar pravice na AV delih niso v celoti prenesene na RTV Slovenija, ima neodvisni producent AV dela pravico do ustrezne delitve, z uporabo AV dela ustvarjenih prihodkov.
RTV Slovenija je dolžna spoštovati moralne avtorske in sorodne pravice.
14. člen
Na podlagi meril in v skladu s pogoji, določenimi v razpisni dokumentaciji, komisije izberejo in predlagajo generalnemu direktorju RTV Slovenija najustreznejšega ponudnika oziroma najustreznejše ponudnike.
Komisije morajo poročilo, katerega sestavni del je predlog o izbiri najustreznejšega ponudnika-ov, sprejeti najkasneje 60 dni od datuma zaključka zbiranja ponudb.
Generalni direktor RTV Slovenija s sklepom o izbiri potrdi najustreznejšega ponudnika-e v 8 dneh od datuma prejema poročila komisije.
Generalni direktor podpiše pogodbo o odkupu AV dela v 15 dneh od vročitve sklepa o izbiri najustreznejšega ponudnika.
Sklep o izbiri najustreznejšega ponudnika prejmejo vsi ponudniki, ki so oddali pravilne ponudbe.
Ime izbranega ponudnika-ov (neodvisnega producenta AV del), se objavi v Uradnem listu RS in na spletni strani RTV Slovenija.
Hkrati s sklepom izbrani ponudnik-i, dobi tudi poziv k podpisu pogodbe, na katerega se mora odzvati v roku 10 dni od vročitve sklepa o izbiri najustreznejšega ponudnika.
Če izbrani ponudnik-i ne pristopi k podpisu pogodbe, ima RTV Slovenija pravico uveljaviti in izterjati vso škodo, ki jo utrpi zaradi dejanj ponudnika.
Z izbranim ponudnikom-i se sklene pogodba o odkupu AV del, ki se pripravi in podpiše v skladu z internimi akti in predpisi zavoda, kolikor pogodba o odkupu AV del ni sestavni del razpisne dokumentacije.
15. člen
Zoper sklep o izbiri ponudnika je možno pritožbo nasloviti na generalnega direktorja RTV Slovenija, in sicer v roku 8 dni od datuma vročitve sklepa o izbiri najustreznejšega ponudnika. Pritožba glede samega postopka o izbiri ponudnika, ni mogoča.
Pisne pritožbe, z natančno opredeljenimi razlogi, se naslovi na podpisnika sklepa o izbiri najustreznejšega ponudnika – generalnega direktorja RTV Slovenija.
Generalni direktor RTV Slovenija mora o pritožbi odločiti v 14 dneh od datuma vročitve pritožbe.
Odločitev generalnega direktorja RTV Slovenija je dokončna.
Pritožba do odločitve generalnega direktorja RTV Slovenija, zadrži izvrševanje sklepa o izbiri najustreznejšega ponudnika.
Možen je upravni spor.
IV. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
16. člen
Dokumentacijo izvedb javnih razpisov za odkup AV del hrani vodja izvedbe.
Dokumentacija se hrani najmanj toliko časa, kolikor trajajo pogodbeni roki izvajanja posameznega javnega razpisa, vendar ne manj kot 5 let od prvega predvajanja AV dela v TV programih RTV Slovenija.
17. člen
Postopki javnih razpisov, ki so se začeli pred uveljavitvijo tega pravilnika in ki do njegove uveljavitve, še niso bili dokončani, se dokončajo po določbah pravilnika o izvajanju javnih razpisov za odkup avdiovizualnih del neodvisnih producentov (Uradni list RS, št. 38/02).
18. člen
Svet RTV Slovenija za izvajanje določil tega pravilnika pooblašča generalnega direktorja RTV Slovenija.
Določbe tega pravilnika veljajo za TV programe RTV Slovenija.
19. člen
Pravilnik je bil sprejet na 11. seji sveta RTV Slovenija dne 17. 4. 2003 in se objavi v Informatorju, na spletnih straneh RTV Slovenija in v Uradnem listu RS.
Vsaka sprememba pravilnika mora biti potrjena s strani Sveta RTV Slovenija in objavljena na enak način kot ta pravilnik.
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
20. člen
Z dnem veljavnosti tega pravilnika v celoti preneha veljati pravilnik o izvajanju javnih razpisov za odkup avdiovizualnih del neodvisnih producentov, ki je bil objavljen v Informatorju dne 15. 4. 2002 in Uradnem listu RS, št. 38/02.
Predsednik
sveta RTV Slovenija
mag. Janez Kocijančič l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti