Na podlagi 26. člena zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 32/93), 3. člena odloka o gospodarskih javnih službah v Občini Rogaška Slatina (Uradni list RS, št. 27/96 in 25/03) in 16. člena statuta Občine Rogaška Slatina je Občinski svet občine Rogaška Slatina na 5. redni seji dne 23. 4. 2003 sprejel
O D L O K
o urejanju, vzdrževanju in varstvu javnih in drugih zelenih površin v Občini Rogaška Slatina
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta odlok določa urejanje, vzdrževanje in varstvo javnih in drugih zelenih površin na območju Občine Rogaška Slatina z namenom ohraniti zasnovo in funkcionalnost zelenih površin in ohraniti estetski videz in urejenost zelenih površin. Javne in druge zelene površine je potrebno skrbno urejati, varovati in vzdrževati.
2. člen
Za javne zelene površine po tem odloku štejejo:
– parki, katerih raba je pod enakimi pogoji dostopna vsem in so v javni lasti, nasadi, drevoredi, zelenice, sprehajalne poti,
– zelene površine ob javnih cestah, lokalnih poteh, in drugih javnih komunikacijah,
– zelene površine ob spomeniških, zgodovinskih objektih v javni lasti,
– vse druge zelene površine, ki so s prostorskimi dokumenti ali drugimi akti pristojnega državnega organa oziroma pristojnega organa Občine Rogaška Slatina opredeljene kot javne zelene površine.
3. člen
Urejanje, vzdrževanje in varstvo javnih zelenih površin je obvezna gospodarska javna služba, ki se izvaja v obliki režijskega obrata.
Urejanje, vzdrževanje in varstvo javnih zelenih površin se financira iz proračuna Občine Rogaška Slatina in iz prispevkov pravnih in fizičnih oseb. Občina Rogaška Slatina se dogovori za sofinanciranje urejanja javnih zelenih površin, ki predstavljajo neposredno okolico objektov v lasti posamičnih gospodarskih subjektov. Občina Rogaška Slatina se dogovori za sofinanciranje urejanja javnih zelenih površin tudi s tistimi gospodarskimi subjekti, ki tovrstnih površin nimajo v svoji neposredni okolici in ki jim je urejenost javnih zelenih površin v neposrednem interesu zaradi narave njihove gospodarske dejavnosti.
4. člen
Druge zelene površine v lasti pravnih in fizičnih oseb urejajo, vzdržujejo in varujejo njihovi lastniki oziroma upravljalci.
II. UREJANJE JAVNIH ZELENIH POVRŠIN
5. člen
Na javnih zelenih površinah v Občini Rogaška Slatina se morajo redno ter v skladu z namenom in zahtevnostjo teh površin opravljati vsa potrebna vzdrževalna dela in varstveni ukrepi, zlasti pa:
– spomladansko in jesensko čiščenje zelenih površin,
– vzdrževalna dela in košnja travnatih površin,
– gnojenje trat,
– urejanje nasadov in sajenje cvetličnih gred in korit,
– oskrba, čiščenje in obrezovanje dreves, drevoredov in grmovnic,
– zatiranje plevela in drugih rastlin, ki ovirajo rast parkovnih rastlin,
– obrezovanje živih mej, posebej ob cestah in pločnikih, da ne ovirajo hoje, prometa in preglednosti na vozišču,
– oskrba vegetacije na prometnih otokih,
– varstvo rastlin pred rastlinskimi boleznimi, škodljivci in poškodbami,
– redno pometanje in pobiranje smeti,
– druga vzdrževalna dela, ki so potrebna, da se ohrani urejen videz zelenih površin.
6. člen
Za urejanje in vzdrževanje gozdov in zemljišč, ki se po zakonu o gozdovih (Uradni list RS, št. 30/93) šteje za gozdno površino, veljajo predpisi o gozdovih.
III. VZDRŽEVANJE IN VARSTVO ZELENIH POVRŠIN
7. člen
Poseg v javne in druge zelene površine je dovoljen le v okviru pravnomočnega dovoljenja pristojnega organa ali če je to potrebno zaradi varstva zelenih površin ter javne varnosti ali varnosti v cestnem prometu.
V primeru, da lastniki oziroma upravljalci drugih zelenih površin ne obrezujejo drevja in grmovja in le-to raste v cestno telo, sme režijski obrat na stroške lastnikov oziroma upravljalcev opraviti ta dela.
8. člen
Za večje posege in preureditve, oziroma spremembe strukture in oblikovanja javnih in drugih zelenih površin, vključno z odstranjevanjem in sanacijo dreves na območju, ki je z odlokom o razglasitvi zdraviliškega kompleksa Rogaška Slatina za naselbinski spomenik (Uradni list RS, št. 85/97) razglašeno za naselbinski spomenik, si je potrebno pridobiti soglasja pristojne organizacije za varstvo kulturne dediščine.
9. člen
Na površinah iz 3. in 4. člena tega odloka je prepovedano:
– odmetavati papir in druge smeti,
– zlivati odpadne vode in tekoče odpadke,
– odlagati odpadke (biološke odpadke, dračje, vejevje, gradbeni material, embalažo, kosovne odpadke ipd.),
– prati motorna in druga vozila,
– nekontrolirano odvajati meteorne vode iz zgradb in zemljišč.
10. člen
Na površinah iz 3. in 4. člena tega odloka je prepovedano voditi pse brez vrvice in jih puščati brez nadzora. V primeru onesnaženja teh površin s pasjimi iztrebki mora lastnik psa le-te nemudoma odstraniti.
11. člen
Nedograjen ali nenaseljen objekt ob površinah iz 3. in 4. člena mora imeti:
– zavarovano mejo objekta in površine za njegovo normalno rabo pri gradnji proti okolici,
– urejene in vzdrževane dostope in dovoze,
– zaznamovana in zavarovana nevarna mesta na objektu in površinah za njegovo normalno rabo pri gradnji.
Izvajalci in investitorji gradbenih del na površinah iz 3. in 4. člena so dolžni na lastne stroške sanirati posledice gradnje na omenjenih površinah, ki so bile poškodovane ali uničene zaradi gradbenih ali drugih del, povezanih z investicijo. Prav tako morajo izvajalci in investitorji gradbenih del na lastne stroške odpraviti poškodbe na javni infrastrukturi, če so te posledica del, potrebnih za izpeljavo njihove investicije.
Lastnik nedograjenega ali nenaseljenega objekta je dolžan opravila iz prvega odstavka tega člena opraviti na lastne stroške.
12. člen
Izvajanje določb tega odloka nadzira občinski redar v okviru svojega delovnega področja in zakonskih pooblastil.
Služba, navedena v prvem odstavku tega člena, lahko pri nadzoru izreka denarne kazni, izdaja odločbe ter odreja druge ukrepe, katerih namen je zagotoviti izvrševanje določb tega odloka.
Nadzor nad izvajanjem strokovnih in vzdrževalnih del, ki jih opravlja režijski obrat je v pristojnosti Oddelka za gospodarstvo.
IV. KAZENSKA DOLOČBA
13. člen
Za neizvrševanje in za kršenje določil tega odloka so predvidene naslednje denarne kazni:
– posameznik, ki ne spoštuje določil 9. in 10. člena tega odloka se kaznuje z denarno kaznijo 20.000 SIT,
– za neizvrševanje določil 11. člena tega odloka se z denarno kaznijo 200.000 SIT kaznuje pravna oseba in z denarno kaznijo 60.000 SIT odgovorna oseba pravne osebe in z denarno kaznijo 60.000 SIT samostojni podjetnik posameznik, kadar stori prekršek v zvezi z opravljanjem svoje dejavnosti.
V. PREHODNI IN KONČNI DOLOČBI
14. člen
Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati odlok o urejanju parkovnih površin v Občini Rogaška Slatina (Uradni list RS, št. 25/03).
15. člen
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 06202-005-06/2003
Rogaška Slatina, dne 23. aprila 2003.
Župan
Občine Rogaška Slatina
mag. Branko Kidrič l. r.