Na podlagi drugega odstavka 53. člena zakona o državni upravi (Uradni list RS, št. 52/02) izdajam
P R A V I L N I K
o načinu uresničevanja posameznih pravic in obveznosti iz delovnega razmerja načelnikov upravnih enot
1. člen
S tem pravilnikom se ureja način uresničevanja posameznih pravic in obveznosti iz delovnega razmerja načelnikov upravnih enot (v nadaljevanju: načelnik).
2. člen
Minister, pristojen za upravo (v nadaljevanju: minister), v skladu z zakonom o javnih uslužbencih (Uradni list RS, št. 56/02):
1. odloči o izbiri uradnika za položaj načelnika upravne enote izmed kandidatov, za katere posebna natečajna komisija ugotovi, da so glede na strokovno usposobljenost primerni za ta položaj,
2. sklene z načelnikom pogodbo o zaposlitvi oziroma aneks k tej pogodbi,
3. odloča o napredovanju načelnika,
4. odloča o razrešitvi načelnika
5. odloča o disciplinski odgovornosti načelnika,
6. odloča o osnovni plači in dodatkih k osnovni plači ter delu plače za delovno uspešnost.
3. člen
(1) Minister odloča zlasti o naslednjih pravicah in obveznostih načelnikov:
1. izjemah od standardne razporeditve delovnega časa,
2. odsotnosti z dela brez pravice do nadomestila plače,
3. pravicah in obveznostih v zvezi z izobraževanjem (plačilo šolnine, dopust),
4. usposabljanju in izpopolnjevanju v tujini, udeležbi na seminarjih, posvetih in strokovnih srečanjih v tujini,
5. povečanem obsegu dela,
6. opravljanju dela v manj ugodnem delovnem času ali v posebnih pogojih ter ostalo, kar se občasno pojavlja in ni ovrednoteno v osnovni plači,
7. opravljanju druge dejavnosti in ravnanju v primeru konflikta interesov (100. člen zakona o javnih uslužbencih),
8. službenem potovanju v tujino, ne glede na trajanje, razen v primerih enodnevnega čezmejnega sodelovanja in službenem potovanju v Sloveniji, če traja več kot 3 dni.
(2) Vlogo v zvezi s pravicami iz prejšnjega odstavka vloži načelnik na ministrstvo, pristojno za upravo, urad za organizacijo in razvoj uprave (v nadaljevanju: ministrstvo) po pošti, po elektronski poti ali po faksu. Glede vloge za odobritev predvidene odsotnosti iz 2. točke prejšnjega odstavka tega člena se šteje, da je soglasje ministra dano, če načelnik v treh dneh po vložitvi vloge ne prejme odgovora.
4. člen
(1) Načelnik mora najmanj sedem dni pred koriščenjem rednega letnega dopusta v obsegu nad 5 dni obvestiti ministrstvo.
(2) Upravna enota je dolžna nemudoma obvestiti ministrstvo o bolniški ali drugi nepredvideni odsotnosti načelnika z dela, ki traja več kot 3 dni.
5. člen
Načelnik mora obvestiti ministrstvo o opravljanju dejavnosti izven uradniške službe in o konfliktu interesov (100. člen zakona o javnih uslužbencih).
6. člen
Dodatek za povečan obseg dela se lahko prizna načelniku, ki nadomešča vodjo oddelka ali sodeluje pri zahtevnejših projektih, ki so povezani z delom upravnih enot.
7. člen
(1) O delu plače za delovno uspešnost (izplačilo julija in decembra) odloča minister na podlagi ocene doseženih delovnih rezultatov in delovne obremenjenosti upravne enote in načelnika.
(2) Ocena izpolnjevanja kriterijev delovne uspešnosti iz prejšnjega odstavka tega člena se opravi zlasti na osnovi:
– poslovnega poročila upravne enote, ki zajema poročila o delu pri odločanju o upravnih stvareh, poročilo o drugih opravljenih nalogah, rezultate ankete o zadovoljstvu strank in zaposlenih, opis inovativnih rešitev, ki so prispevale k učinkovitejšemu delu upravne enote oziroma večjemu zadovoljstvu strank,
– osebnega poročila načelnika o sodelovanju in osebnem prispevku v koordinacijskem sosvetu načelnika in v projektnih skupinah.
(3) Zbirno letno poročilo se odda najkasneje do 28. februarja in je osnova za izplačilo dela plače za delovno uspešnost v juliju in decembru.
(4) Ocena delovne uspešnosti, ki je pogoj za napredovanje v višji naziv oziroma v višji plačni razred, se določi na podlagi zakona in kolektivne pogodbe po opravljenem letnem razgovoru z načelnikom. Ocenjuje se zlasti:
– rezultate dela (prvi in drugi odstavek tega člena);
– samostojnost, ustvarjalnost, natančnost pri opravljanju dela;
– zanesljivost pri opravljanju dela;
– kvaliteta sodelovanja in organiziranja dela in
– druge sposobnosti v zvezi z opravljanjem dela.
8. člen
(1) Minister podpisuje predhodno pisno soglasje za službeno potovanje načelnika v tujino, ne glede na čas trajanja, razen v primerih enodnevnega čezmejnega sodelovanja in za službeno potovanje v Sloveniji, ki traja več kot tri dni.
(2) Predlog za službeno potovanje iz prejšnjega odstavka posreduje načelnik na ministrstvo najkasneje sedem dni pred začetkom službenega potovanja.
(3) Naloge za službena potovanja iz prvega odstavka tega člena in ostala krajša službena potovanja neposredno podpisuje načelnik oziroma po njegovem pooblastilu druga oseba.
9. člen
(1) Do začetka uporabe zakona o sistemu plač v javnem sektorju (Uradni list RS, št. 56/02) o delu plače za mesečno delovno uspešnost do višine 8% osnovne plače odloča načelnik sam v skladu z merili iz 6. člena tega pravilnika.
(2) O delu plače za mesečno delovno uspešnost nad višino 8% odloča minister na predlog načelnika. Načelnik mora predlogu priložiti poročilo o delu upravne enote in osebno poročilo najmanj za obdobje od 1. januarja do 30. junija 2003. Poročilo zajema zlasti:
– podatke o spremembah v številu zadeve, ki niso rešene v zakonitem roku,
– rezultate ankete o zadovoljstvu strank in
– opis inovativnih rešitev, ki so prispevale k učinkovitejšemu delu upravne enote oziroma večjemu zadovoljstvu strank.
10. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 012-04-95/2003
Ljubljana, dne 7. julija 2003.
EVA 2003-1711-0064
dr. Rado Bohinc l. r.
Minister
za notranje zadeve