Na podlagi 77. in 78. člena zakona o vodah (Uradni list RS, št. 67/02 in 110/02 – ZGO – 1) izdaja minister za okolje, prostor in energijo v soglasju z ministrom za zdravje
P R A V I L N I K
o podrobnejših kriterijih za ugotavljanje območij kopalnih voda*
1. člen
Ta pravilnik določa podrobnejše kriterije za ugotavljanje območij kopalnih voda, kjer se običajno kopa večje število ljudi in kopanje ni prepovedano (v nadaljnjem besedilu: območja kopalnih voda), ter način označevanja takih območij.
Podrobnejši kriteriji za ugotavljanje območij kopalnih voda se nanašajo na ustreznost vodnega telesa glede na predpisane parametre za kopalne vode, najmanjše dnevno število kopalcev, čas trajanja kopalne sezone in druge zahteve, določene s tem pravilnikom.
2. člen
Kopalna sezona je obdobje, v katerem se pričakuje večje število kopalcev in traja na morju od 15. junija do 30. septembra, na celinskih površinskih vodah pa od 15. junija do 31. avgusta.
3. člen
Za območje kopalne vode se določi območje vodnega telesa površinske vode ali njegovega dela, če voda ustreza minimalnim higienskim zahtevam za kopalne vode v naravnih kopališčih po predpisih o varstvu pred utopitvami, in če:
– kopanje ni v nasprotju z drugimi rabami vode na tem območju,
– na tem območju ni izpustov odpadnih voda,
– kopanje nima negativnega vpliva na obratovanje objektov vodne infrastrukture,
– je omogočen dostop do območja kopalne vode po javni poti,
– je dolžina enega brega reke, obale jezera ali morja najmanj 100 m primerna za kopanje, in je za območja na rekah in jezerih skupna širina brega in priobalnega zemljišča, ki je na voljo kopalcem, najmanj 10 m in
– se med kopalno sezono najmanj trikrat ugotovi več kot 300 kopalcev na dan.
Na stoječih celinskih vodah in morju se za območje kopalnih voda na vodni strani šteje vodna površina, ki je od obale oddaljena:
– 150 m na morju in
– 100 m na stoječih celinskih površinskih vodah.
Če je širina vodne površine stoječe celinske vode iz prejšnjega odstavka manjša od 100 m, se za območje kopalnih voda na vodni strani šteje vsa vodna površina.
Za kopalce iz prvega odstavka tega člena se štejejo osebe, ki se zadržujejo v ali ob vodnem telesu površinske vode ali njegovem delu, ali na pripadajočem priobalnem zemljišču zaradi sprostitve, rekreacije ali druge aktivnosti v prostem času, povezane z vodo.
4. člen
Območje kopalnih voda se omeji z mejnimi koordinatami obale vodnega telesa ali njegovega dela za stoječo površinsko vodo oziroma s koordinatami gorvodne in dolvodne meje vodnega telesa ali njegovega dela za tekočo površinsko vodo, v državnem koordinatnem sistemu za raven merila 1 : 5.000, in širino pripadajočega priobalnega zemljišča.
5. člen
Ne glede na določbe iz 3. člena tega pravilnika se za območje kopalnih voda ne sme določiti vodno telo površinske vode ali njegov del, ki sega na:
– ožje vodovarstveno območje, kot to določajo predpisi o vodah, ali
– varovano ali zavarovano območje, kot to določajo predpisi o ohranjanju narave, če kopanje in z njim povezane dejavnosti ali ureditve lahko ogrozijo tiste lastnosti tega območja, zaradi katerih je območje pridobilo status varovanega ali zavarovanega območja.
6. člen
Območje kopalnih voda po tem pravilniku mora biti na kopenski strani vidno označeno z opozorilnimi tablami.
Opozorilne table se namesti na obali na mestu, kjer je gostota kopalcev običajno največja.
7. člen
Opozorilna tabla je pravokotnik velikosti 40 × 70 cm z belo podlago, na katerem je napis »Območje kopalne vode – območje izvajanja monitoringa higienske ustreznosti kopalne vode«.
Poleg napisa iz prejšnjega odstavka mora biti na opozorilni tabli tudi napis »Kopanje na lastno odgovornost« in navedeno ime območja in način dostopa do informacij o higienski ustreznosti kopalne vode.
Besedilo na opozorilni tabli mora biti v slovenskem jeziku, na območju, kjer živita narodnostni manjšini, pa mora biti besedilo tudi v italijanskem oziroma madžarskem jeziku.
8. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 355-01-75/2003-07-07
Ljubljana, dne 15. julija 2003.
EVA 2003-2511-0033
Minister
za okolje, prostor
in energijo
mag. Janez Kopač l. r.
Soglašam!
Minister za zdravje:
prof. dr. Dušan Keber l. r.
* Ta pravilnik vsebinsko povzema direktivo ES o kopalnih vodah (76/160/ES).