Na podlagi 193.a do 193.c člena zakona o varnosti cestnega prometa (Uradni list RS, št. 30/98, 33/00 – odl. US, 39/00 – popr. odl. US, 61/00, 100/00 – odl. US, 21/02, 54/02 in 67/02) in v zvezi z 18. členom zakona o inšpekcijskem nadzoru (Uradni list RS, št. 56/02) izdaja minister za notranje zadeve
P R A V I L N I K
o strokovnem izpitu, službeni izkaznici in znački inšpektorja za tehnične preglede motornih vozil
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(vsebina pravilnika)
(1) Ta pravilnik določa program in postopek opravljanja strokovnega izpita za inšpektorja za tehnične preglede motornih vozil (v nadaljnjem besedilu: izpit) ter preizkusa strokovne usposobljenosti inšpektorja za tehnične preglede vozil (v nadaljnjem besedilu: preizkus usposobljenosti), sestavo in oblikovanje izpitne komisije, plačilo izpitne komisije, način prijave k izpitu, trajanje in način opravljanja izpita, vodenje evidenc o izpitih ter izdajo potrdil o izpitu in strokovni usposobljenosti.
(2) Ta pravilnik določa tudi obliko, vsebino in postopek izdaje službene izkaznice in značke inšpektorja za tehnične preglede motornih vozil (v nadaljnjem besedilu: inšpektor).
II. IZPIT
2. člen
(obseg izpita)
(1) Program izpita obsega splošni in posebni del ter preverjanje poznavanja predpisov, ki urejajo splošni in posebni upravni postopek, inšpekcijski nadzor in druge predpise, ki jih inšpektor neposredno uporablja pri opravljanju inšpekcijskega nadzora na področju opravljanja tehničnih pregledov vozil. Splošni del izpita obsega:
1) upravni postopek:
– temeljna načela,
– pristojnost za odločanje,
– stranka in njeno zastopanje,
– jezik postopka,
– občevanje organov in strank,
– vročanje spisov,
– roki in naroki ter vrnitev v prejšnje stanje,
– vzdrževanje reda,
– stroški postopka,
– začetek postopka in zahtevki strank,
– postopek do izdaje odločbe,
– odločba in sklep,
– redna pravna sredstva,
– izredna pravna sredstva,
– izvršba,
– nadzor nad izvajanjem zakona o splošnem upravnem postopku,
– izvajanje zakona o splošnem upravnem postopku,
– upravni spor.
2) inšpekcijski nadzor:
– načela inšpekcijskega nadzora,
– pogoji za opravljanje nalog inšpekcijskega nadzora,
– omejitev opravljanja dejavnosti,
– varovanje poslovne in druge tajnosti ter tajnosti vira,
– posebne odgovornosti inšpektorjev,
– pooblastila inšpektorja,
– opravljanje nalog inšpekcijskega nadzora,
– vstop v prostore, objekte in k napravam zavezanca,
– vstop v poslovne in druge prostore, ki ne pripadajo zavezancu,
– pregled stanovanjskih prostorov zavezanca,
– stranke v postopku inšpekcijskega nadzora,
– pooblastilo za opravljanje posameznih dejanj v postopku,
– opravljanje strokovnih del v inšpekcijskih zadevah,
– ustavitev inšpekcijskega postopka,
– stroški inšpekcijskega postopka, ukrepi inšpektorja,
– preventivni ukrepi inšpektorja,
– posebni ukrepi inšpektorja,
– ukrepi za zavarovanje pravic drugih oseb,
– ukrepi, povezani s prepovedjo opravljanja dejavnosti,
– kazenske določbe.
(2) Posebni upravni del izpita obsega določbe predpisov na področju upravnih zadev prometa, vsebino in postopek opravljanja inšpekcije na področju tehničnih pregledov motornih vozil pri pooblaščenih organizacijah za tehnične preglede motornih vozil, ter vsebino in postopek izdaje odločb, sklepov oziroma drugih uradnih pisanj pri opravljanju inšpekcijskega nadzora.
(3) Posebni tehnično-strokovni del izpita obsega določbe predpisov:
– predpisi o varnosti cestnega prometa, ki se nanašajo na vozila,
– predpisi o tehničnih pregledih motornih in priklopnih vozil,
– predpisi o napravah, opremi, dimenzijah, skupni masi in osni obremenitvi vozil v cestnem prometu,
– osnove homologacije motornih in priklopnih vozil.
(4) Kandidat mora poznati predpise o pravni ureditvi izpitnih področij, ki so bili objavljeni več kot 60 dni pred datumom izpita.
3. člen
(podrobnejša vsebina)
Program je podlaga za izdelavo podrobnejših vsebin za izpite. Podrobnejše vsebine zajemajo pravne vire in literaturo, potrebno za pripravo na izpite in morajo biti dostopne vsem kandidatom.
4. člen
(dolžnost opravljanja izpita)
(1) Izpit opravlja kandidat preden je imenovan za inšpektorja.
(2) Izpit mora opraviti tudi kandidat, ki je imenovan za inšpektorja in ima opravljen strokovni izpit za delavca z univerzitetno izobrazbo v državni upravi oziroma strokovni izpit iz upravnega postopka (v nadaljnjem besedilu: kandidat). Izpit mora opraviti v roku enega leta od imenovanja za inšpektorja.
III. SESTAVA IN OBLIKOVANJE IZPITNE KOMISIJE
5. člen
(izpitna komisija)
(1) Izpit se opravlja pred izpitno komisijo (v nadaljnjem besedilu: komisija), ki ima tri člane.
(2) Člane komisije imenuje minister, pristojen za notranje zadeve (v nadaljnjem besedilu: minister), iz vrst strokovnjakov za upravni postopek, strokovnjakov s področja inšpekcijskih nadzorov ter strokovnjakov s področja upravnih zadev prometa in tehničnih pregledov vozil.
(3) Član komisije mora imeti najmanj univerzitetno ali visoko strokovno izobrazbo, če ni enakega univerzitetnega programa in najmanj pet let ustreznih delovnih izkušenj.
(4) Predsedniku in članom komisije ter zapisnikarju, pripada plačilo za delo in povračilo stroškov v zvezi z delom v komisiji v višini, ki jo določi minister.
(5) Za kandidate, ki pristopijo k izpitu oziroma preizkusu usposobljenosti, plača stroške delodajalec po ceniku, ki ga določi minister, pristojen za upravo.
6. člen
(določitev in sestava komisije, zapisnikarja in njihove naloge)
(1) Ministrstvo za notranje zadeve (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo) z razporedom določi predsednika in člane komisije, zapisnikarja ter datum in kraj opravljanja izpita. V razporedu se za vsakega člana komisije določi, s katerega področja sprašuje ter kdo za kandidata določi pisno nalogo. Razpored se pošlje vsem članom komisije in zapisnikarju.
(2) Predsednik komisije vodi postopek opravljanja izpita ter skrbi za izpitni red med opravljanjem izpita.
(3) Zapisnikarja, ki vodi zapisnik o poteku izpita imenuje minister izmed delavcev ministrstva za notranje zadeve. Imeti mora najmanj srednjo strokovno izobrazbo.
IV. PRIJAVA IN POSTOPEK OPRAVLJANJA IZPITA
7. člen
(prijava in postopek prijave)
(1) Kandidat pri ministrstvu vloži prijavo k izpitu na obrazcu iz priloge št. 1, ki je sestavni del tega pravilnika.
(2) Kandidat prijavi priloži potrdilo o strokovni izobrazbi.
(3) Ministrstvo ugotovi, ali kandidat izpolnjuje pogoje za opravljanje izpita in izda odločbo s katero se kandidatu dovoli pristop k izpitu.
(4) Ministrstvo z obvestilom obvesti kandidata, ki izpolnjuje pogoje o času, kraju in vsebini izpita. Obvestilo o datumu izpita se pošlje kandidatu najmanj petnajst dni pred izpitom.
8. člen
(začetek izpitnega postopka)
(1) Predsednik komisije pred pričetkom opravljanja izpita preveri prisotnost članov komisije in zapisnikarja, ter ugotovi istovetnost kandidata.
(2) Predsednik komisije določi vrstni red izpraševanja glede na področja, za katera so posamezni člani komisije imenovani.
9. člen
(opravljanje izpita)
(1) Izpit obsega pisni in ustni del.
(2) Izpraševalec je dolžan dostaviti nalogo za pisni del izpita organizacijski enoti ministrstva, ki je pristojna za izpite, najmanj tri dni pred dnevom izvedbe pisnega dela izpita.
(3) Pisni del izpita opravlja kandidat pod nadzorstvom delavca ministrstva, ustni del pa pred komisijo. Pisni del izpita traja največ štiri pedagoške ure, ustni pa največ 45 minut.
(4) Uspeh kandidata pri pisnem delu izpita oceni komisija na obrazložen predlog člana komisije, ki je pregledal pisno nalogo. Uspešno ocenjen pisni del izpita je pogoj za opravljanje ustnega dela izpita.
(5) Ustni del izpita iz upravnega postopka opravlja kandidat praviloma naslednji dan po uspešno opravljenem pisnem delu izpita in obsega zagovor pisne naloge, preverjanje poznavanja določb splošnega in posebnega upravnega postopka, inšpekcijskega nadzora ter drugih predpisov, ki jih inšpektor neposredno uporablja pri opravljanju inšpekcijskega nadzora.
(6) Vsak član komisije sprašuje kandidata s svojega področja.
(7) Vprašanja, ki jih postavijo izpraševalci kandidatu pri ustnem delu izpita, morajo biti takšna, da je mogoče na podlagi odgovorov nanje oceniti kandidatovo znanje.
10. člen
(izpitni red)
(1) Kandidata, ki se pri opravljanju izpita ne ravna po navodilih, predsednik komisije opomni. Če kandidat opomina ne upošteva, ga predsednik komisije odstrani.
(2) Komisija odloči, ali sme kandidat nadaljevati izpit. Če komisija odloči, da kandidat ne sme nadaljevati z opravljanjem izpita, se šteje, da kandidat izpita ni opravil.
11. člen
(ocena uspeha kandidata)
(1) Uspeh kandidata oceni komisija z oceno “USPEŠNO” ali “NEUSPEŠNO”. O poteku izpita se vodi zapisnik na obrazcu iz priloge št. 3, ki je sestavni del tega pravilnika.
(2) Če je kandidat pri pisnem delu izpita neuspešen, se šteje, da izpita ni opravil.
12. člen
(ugovor)
(1) Kandidat, ki se ne strinja z oceno komisije, lahko takoj po razglasitvi ocene poda ustni ugovor na zapisnik.
(2) Komisija odloča o utemeljenosti ugovora kandidata, ki se ne strinja z oceno komisije.
(3) V primeru utemeljenega ugovora kandidat ponovno opravlja izpit najkasneje v treh dneh.
13. člen
(potrdilo o izpitu)
(1) Kandidatu, ki je izpit opravil uspešno, se izda potrdilo o opravljenem izpitu na obrazcu iz priloge št. 4, ki je sestavni del tega pravilnika.
(2) Potrdilo se vroči kandidatu takoj oziroma najkasneje v osmih dneh od dneva, ko je izpit opravil.
14. člen
(javnost izpita)
Izpit je javen.
V. PREIZKUS USPOSOBLJENOSTI
15. člen
(preizkus usposobljenosti)
(1) Preizkus usposobljenosti opravljajo inšpektorji vsaka tri leta od imenovanja dalje pred komisijo, ki ima tri člane. Prvi preizkus usposobljenosti opravlja inšpektor najkasneje eno leto po imenovanju za inšpektorja oziroma najkasneje tretje leto po opravljenem izpitu.
(2) Člane komisije imenuje minister iz vrst strokovnjakov za upravni postopek, strokovnjakov s področja inšpekcijskih nadzorov ter strokovnjakov s področja upravnih zadev prometa in tehničnih pregledov vozil.
(3) Ministrstvo z razporedom določi predsednika in člane komisije, zapisnikarja ter datum in kraj opravljanja preizkusa usposobljenosti. V razporedu se za vsakega člana komisije določi, s katerega področja sprašuje ter kdo za inšpektorja določi pisno nalogo. Razpored se pošlje vsem članom komisije in zapisnikarju.
(4) Predsednik komisije vodi postopek opravljanja preizkusa usposobljenosti ter skrbi za izpitni red med potekom preizkusa usposobljenosti.
(5) Zapisnikarja, ki vodi zapisnik o poteku preizkusa usposobljenosti imenuje minister izmed delavcev ministrstva za notranje zadeve. Imeti mora najmanj srednjo strokovno izobrazbo.
(6) Inšpektor pri ministrstvu vloži prijavo na predpisanem obrazcu iz priloge št. 2, ki je sestavni del tega pravilnika.
(7) Prijavo k preizkusu usposobljenosti z ustreznimi dokazili, o strokovni izobrazbi, strokovnem izpopolnjevanju v stroki ter aktivnem sodelovanju na posvetovanjih in strokovnih izobraževanjih, ki jih organizirajo pristojni državni organi, pooblaščene organizacije ali strokovna združenja, mora inšpektor vložiti pri ministrstvu najmanj tri mesece pred iztekom treh let od imenovanja oziroma zadnjega opravljanja preizkusa usposobljenosti.
(8) Ministrstvo ugotovi, ali inšpektor izpolnjuje pogoje za opravljanje preizkusa usposobljenosti in izda odločbo s katero se inšpektorju dovoli pristop k preizkusu usposobljenosti.
(9) Ministrstvo z obvestilom obvesti inšpektorja, ki izpolnjuje pogoje o času, kraju in vsebini preizkusa usposobljenosti. Obvestilo o datumu preizkusa usposobljenosti se pošlje inšpektorju najmanj petnajst dni pred preizkusom, razen če sam želi preizkus opravljati pred tem rokom tako, da se preizkus usposobljenosti opravlja pred iztekom triletnega roka iz prvega odstavka tega člena.
16. člen
(opravljanje preizkusa usposobljenosti)
(1) Preizkus usposobljenosti se opravlja pisno z ustnim zagovorom naloge pred komisijo iz prejšnjega člena tega pravilnika. Tema pisne naloge, ki jo določi komisija, mora zajemati kompleksno problematiko z delovnega področja inšpektorja. S pisno nalogo inšpektor na praktičnem primeru pokaže poznavanje predpisov s področja varnosti cestnega prometa in tehničnih pregledov vozil.
(2) Pisnemu delu, ki traja največ štiri pedagoške ure sledi ustni zagovor pisne naloge, ki lahko traja največ 45 minut.
(3) Uspešno ocenjen pisni del preizkusa usposobljenosti je pogoj za opravljanje ustnega dela preizkusa.
(4) Če je inšpektor pri pisnem delu preizkusa neuspešen, se šteje, da preizkusa usposobljenosti ni opravil.
(5) Pisno nalogo z zagovorom komisija oceni kot celoto z oceno “USPEŠNO” ali “NEUSPEŠNO”. O poteku preizkusa usposobljenosti inšpektorjev se vodi zapisnik na obrazcu iz priloge št. 3.
17. člen
(ugovor)
(1) Inšpektor, ki se ne strinja z oceno komisije, lahko takoj po razglasitvi ocene poda ustni ugovor na zapisnik.
(2) Komisija, odloča o utemeljenosti ugovora inšpektorja, ki se ne strinja z oceno komisije.
(3) V primeru utemeljenega ugovora inšpektor ponovno opravlja izpit najkasneje v treh dneh.
18. člen
(potrdilo)
Inšpektorju, ki je uspešno opravil preizkus usposobljenosti, izda komisija potrdilo o opravljenem preizkusu usposobljenosti na obrazcu iz priloge št. 5, ki je sestavni del tega pravilnika.
19. člen
(ponovitev preizkusa usposobljenosti)
(1) Inšpektorju, ki preizkusa usposobljenosti ni opravil, mora komisija določiti rok, v katerem lahko preizkus usposobljenosti ponovi.
(2) Rok za ponovitev preizkusa usposobljenosti ne sme biti krajši od 30 dni in ne daljši od 90 dni od dneva prejšnjega preizkusa. V ta rok se ne štejeta meseca julij in avgust.
VI. EVIDENCA OPRAVLJENIH IZPITOV IN PREIZKUSOV USPOSOBLJENOSTI
20. člen
(zbirka dokumentov o kandidatu)
Za vsakega kandidata oziroma inšpektorja se vodi zbirka dokumentov, ki vsebuje prijavo k izpitu oziroma preizkusu usposobljenosti, potrdilo o izobrazbi kandidata oziroma inšpektorja, odločbo, s katero se kandidatu dovoli pristop k izpitu oziroma inšpektorju k preizkusu usposobljenosti, obvestilo o dnevu opravljanja izpita oziroma preizkusa usposobljenosti, zapisnik o poteku izpita oziroma preizkusa usposobljenosti.
21. člen
(evidenca izpitov in preizkusov usposobljenosti)
(1) Ministrstvo vodi evidenco izpitov in preizkusov usposobljenosti.
(2) Evidenca iz prejšnjega odstavka se vodi za vsakega kandidata oziroma inšpektorja pod zaporedno številko dosjeja in vsebuje:
– številko dosjeja,
– ime in priimek kandidata,
– datum in kraj rojstva,
– naslov bivališča,
– datum opravljanja izpita oziroma preizkusa,
– uspeh na izpitu oziroma preizkusu,
– opombo,
– prijavo za opravljanje izpita oziroma preizkusa usposobljenosti z dokazili iz 7. člena oziroma 15. člena tega pravilnika,
– zapisnik iz prvega odstavka 11. člena in petega odstavka 16. člena tega pravilnika,
– potrdilo o opravljenem izpitu iz prvega odstavka 13. člena in o opravljenem preizkusu, usposobljenosti iz 18. člena tega pravilnika,
– zaporedno številko v evidenci.
(3) Evidenca iz prejšnjega odstavka se hrani trajno v obliki matične knjige, zbirka dokumentov o kandidatu oziroma inšpektorju pa tri leta od dneva opravljanja izpita in preizkusa usposobljenosti. Evidenca se lahko vodi tudi v računalniški obliki.
VII. SLUŽBENA IZKAZNICA IN ZNAČKA TER POSTOPEK NJUNE IZDAJE
22. člen
(službena izkaznica in značka)
(1) Inšpektor izkazuje pooblastilo za opravljanje nalog inšpekcijskega nadzora s službeno izkaznico (v nadaljnjem besedilu: izkaznica) in značko.
(2) Izkaznico in značko se izda uradnim osebam ministrstva za opravljanje nalog inšpekcijskega nadzora nad delom pooblaščenih organizacij za tehnične preglede vozil (v nadaljnjem besedilu: inšpekcija). Izkaznica in značka nista prenosljivi.
(3) Izkaznico in značko iz prvega odstavka tega člena izda pristojno ministrstvo.
(4) Izkaznica in značka sta določeni v prilogah št. 6, 7 in 8, ki so sestavni del tega pravilnika.
23. člen
(vsebina in oblika)
(1) Izkaznica inšpektorja je sestavljena iz identifikacijske kartice. Obrazec identifikacijske kartice je velikosti 85×55 mm. Po vpisu podatkov o imetniku se obrazec zaščiti (plastificira) s plastičnim ovitkom.
(2) V spodnjem desnem kotu identifikacijske kartice je prostor za podpis in pečat osebe, ki je pooblaščena za izdajo izkaznice, ter datum izdaje.
(3) Na drugi strani identifikacijske kartice so navedena pooblastila imetnika izkaznice in značke.
(4) Značka inšpektorja je izdelana iz kovine v zlati barvi (PANTONE 871C) v obliki šesterokotnika, ki ima dve medsebojno paralelni nasprotno ležeči stranici na razdalji 55 mm.
24. člen
(evidenca)
(1) O izdanih izkaznicah in značkah vodi evidenco ministrstvo. Evidenca vsebuje:
– ime in priimek imetnika izkaznice in značke,
– datum izdaje,
– registrska številka izkaznice,
– datum prenehanja veljavnosti ali nadomestitve izkaznice ali značke,
– razlog prenehanja veljavnosti oziroma nadomestitve izkaznice ali značke.
(2) Evidenca iz prejšnjega odstavka se lahko vodi tudi v računalniški obliki.
25. člen
(zamenjava izkaznice in značke)
(1) Izkaznica in značka se zamenjata:
– če ju imetnik izgubi,
– če sta poškodovani,
– če imetnik spremeni osebno ime ali priimek,
– če so se spremenili drugi bistveni podatki iz izkaznice.
(2) Imetnik izkaznice oziroma značke mora v primeru izgube izkaznice ali značke ali v primeru katerega koli drugega razloga iz prejšnjega odstavka, to nemudoma sporočiti organizacijski enoti ministrstva, ki izkaznico oziroma značko izbriše iz evidence izkaznic in značk oziroma v primeru izgube izkaznice, prekliče njeno veljavnost.
26. člen
(veljavnost izkaznice)
(1) Izkaznica in značka prenehata veljati v primeru:
– prenehanja delovnega razmerja imetnika izkaznice oziroma značke,
– prerazporeditvi imetnika izkaznice oziroma značke na delovno mesto, za katero ni predpisanih inšpektorskih pooblastil,
– ko imetnik iz drugih razlogov izgubi status inšpektorja.
(2) V primerih iz prejšnjega odstavka mora imetnik izkaznice oziroma značke ob prejemu odločbe vrniti izkaznico in značko, ki se pošlje organizacijski enoti iz tretjega odstavka 22. člena tega pravilnika.
27. člen
(uničenje izkaznic)
Izkaznice, ki so prenehale veljati, se komisijsko uničijo. Komisijo za uničenje določi minister. O uničenju se sestavi zapisnik.
VIII. KONČNE DOLOČBE
28. člen
(priznavanje dela izpita)
(1) Kandidat, ki je opravil strokovni izpit iz upravnega postopka, ne opravlja dela izpita po tem pravilniku, ki se nanaša na upravni in splošni del.
(2) Kandidat, ki je strokovni izpit opravil v skladu z drugimi predpisi, ne opravlja strokovnega izpita iz področij, iz katerih je strokovni izpit že opravil. O tem odloči izpitna komisija na podlagi kandidatove vloge in ustreznih dokazil.
(3) Določbe iz prejšnjega odstavka tega pravilnika veljajo za področje splošnega in posebnega dela izpita za kandidata, ki je strokovni izpit opravil po letu 1995.
29. člen
(uveljavitev pravilnika)
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 1344/05-217/115-2003
Ljubljana, dne 22. junija 2003.
EVA 2003-1711-0044
dr. Rado Bohinc l. r.
Minister
za notranje zadeve