Na podlagi 27. člena zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02, 8/03) in 30. člena Statuta Mestne občine Novo mesto (Uradni list RS, št. 68/01 in 44/02) sprejme župan
P R O G R A M P R I P R A V E
lokacijskega načrta Revoz
1. Ocena stanja, razlogi in pravna podlaga za pripravo lokacijskega načrta
Leta 1969 je bil sprejet zazidalni načrt za Industrijo motornih vozil (IMV) v Novem mestu (Skupščinski Dolenjski list, št. 9/69).
V minulih letih razvoja so potrebe nove tovarne po kompleksni ureditvi prostora toliko narasle, da so večkrat presegle možnosti prostorskega razvoja, ki jih je ponujal navedeni zazidalni načrt. S spremembami in dopolnitvami prostorskih sestavin planskih aktov Mestne občine Novo mesto v letih od 1996 do 1999 je bil zazidalni načrt v nekaterih delih razveljavljen.
Območje tovarne Revoz sedaj ureja odlok o prostorsko ureditvenih pogojih za Novo mesto (izven mestnega jedra) in predmestna središča (Uradni list RS, št. 7/92, 32/93, 22/95, 37/95, 41/95, 35/97, 40/98, 38/99, 60/99, 96/00, 49/01, 69/02 in 92/02).
Planska podlaga za izdelavo tega lokacijskega načrta je sprejet odlok o urbanistični zasnovi Novega mesta (Uradni list RS, št. 69/02). Ta je opredelila maksimalne meje širitve tovarne, še sprejemljive za mesto, ki je že obkrožilo tovarno.
Z razvojem tehnologije in vedno večjih zahtev trga se vse več pojavljajo potrebe po posodabljanju oziroma širitvi in rekonstrukciji obstoječih objektov.
2. Predmet in programska izhodišča lokacijskega načrta ter okvirno ureditveno območje
Koncept Revoza je, da se tovarno naredi prijazno, tako za tiste, ki v njej delajo, kot za tiste, ki ob njej živijo. Tako bo poseben poudarek na stičnih območjih z mestno stanovanjsko strukturo.
Poleg tega bo UN obravnaval sklop novih objektov, sklop ureditev odprtih platojev in novih zelenih površin.
Celotna površina urejanja bo približno 64 ha, in sicer v dveh variantah:
– ena za primer, da tovarna Adria mobil ostaja na sedanji lokaciji,
– druga za primer, da to območje prevzame Revoz za potrebe svoje proizvodnje.
Poleg novih ureditev in širitev, bo lokacijski načrt zajel celotno komunalno, prometno in energetsko infrastrukturo tovarne ter obravnaval vse vrste odpadkov v tovarni in njene škodljive emisije.
Priprava LN obsega izdelavo:
– strokovnih podlag, določenih v točki 4. tega programa priprave,
– LN mora biti izdelan v skladu z 24., 43., 44., in 46. členom ZUreP-1.
Sestavni del lokacijskega načrta bodo vsa zemljišča v lastniškem kompleksu Revoz ter mestna sprehajalna pot ob celotnem zahodnem in južnem obrobju tovarne (ob potoku Težka voda in z iztekom na Belokranjsko cesto). Enako velja za celotno Belokranjsko cesto od osebnega do tovornega uvoza v tovarno.
3. Nosilci urejanja prostora in drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi lokacijskega načrta
Nosilci urejanja prostora, ki morajo pred začetkom izdelave LN podati smernice za njegovo pripravo, k dopolnjenemu predlogu LN pa mnenje so:
Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Urad RS za prostorsko planiranje
Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Agencija RS za okolje
Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Uprava RS za rudarstvo
Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Urad za energetiko
Uprava RS za civilno letalstvo
ELES-Elektro Slovenija d.o.o.
Ministrstvo za gospodarstvo, Področje notranjega trga
Ministrstvo za obrambo, Urad za obrambne zadeve, Sektor za civilno obrambo
Ministrstvo za kulturo, Uprava RS za kulturno dediščino
Mestna občina Novo mesto, Oddelek za KS in komunalne zadeve
JP Komunala Novo mesto d.o.o.
JP Elektro PE Novo mesto
Telekom Slovenije PE Novo mesto
Ministrstvo za zdravje, Zdravstveni inšpektorat RS, enota Novo mesto
Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami,
Izpostava Novo mesto
Krajevna skupnost Gotna vas
Krajevna skupnost Kandija Grm
Krajevna skupnost Žabja vas
Istrabenz plini d.o.o.
Geoplin d.o.o.
BOMA d.o.o.
MOPE, Agencija RS za varstvo narave
Zavod za varstvo kulturne dediščine, OE Novo mesto
MOPE, Agencija RS za okolje, Območna pisarna Novo mesto
Direkcija RS za ceste, izpostava Novo mesto
Slovenske železnice ter
druge občinske gospodarske javne službe ter drugi organi in organizacije, v kolikor bi se v postopku priprave lokacijskega načrta izkazalo, da so tangirani.
Ta se pridobijo v skladu s 33. členom zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02).
Postopek priprave lokacijskega načrta vodi Mestna občina Novo mesto, Oddelek za prostorsko planiranje, Novi trg 6, Novo mesto (v nadaljevanju: MONM OPP).
Investitor načrtovanih prostorskih ureditev je Revoz d.d. Novo mesto in variantno Adria mobil d.o.o.
Naročnik vseh strokovnih podlag ter LN je Revoz d.d.
Izdelovalec LN mora izpolnjevati pogoje, ki jih določajo členi od 156. do 160. ZUreP-1 in ga izbere Revoz d.d. Pred dokončnim izborom mora MONM OPP potrditi smernice oziroma projektno nalogo za izdelavo LN.
Lokacijski načrt se pripravi v vsebini in na način, kot je predpisano z zakonom o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02) in z Navodilom o vsebini potrebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorsko izvedbenih aktov (Uradni list SRS, št. 14/85).
4. Seznam potrebnih strokovnih podlag in način njihove pridobitve
Predhodno pripravljene strokovne podlage in veljavna planska in urbanistična dokumentacija, ki se jih mora upoštevati pri pripravi lokacijskega načrta so:
– zazidalni načrt za IMV, Z-4/69 (Skupščinski Dolenjski list, št. 9/69),
– vse lokacijske dokumentacije, ki so investitorju izdane v vmesnem obdobju za posamezne ureditve znotraj sedanjega območja tovarne,
– odlok o PUP za Novo mesto (izven mestnega jedra) in predmestna središča s spremembami in dopolnitvami,
– tehnološko-energetski projekti in študije komunalne infrastrukture, proizvodne tehnologije, ravnanja z odpadki, logistike,
– idejni projekt obnove Belokranjske ceste,
– urbanistična zasnova Novega mesta (Uradni list RS, št. 69/02),
– zakonsko veljavni standardi s področja varstva okolja za bivalna območja in njihove stične cone z industrijskim območjem (za obstoječe stanje in predvideno stanje z LN).
Pred izdelavo LN mora investitor zagotoviti izdelavo naslednjih strokovnih podlag:
– geodetsko topografski načrt v M 1:1000, reambuliran in potrjen na Geodetski upravi RS, ki vključuje tudi podatke o komunalnih vodih, ter druge geodetske podlage, izdelane v skladu s pravilnikom o vsebini geodetskih podlag za pripravo prostorsko izvedbenih aktov (Uradni list SRS, št. 17/85);
– katastrski načrt območja LN, izdelan v M 1:1000 oziroma v M 1:2880;
– idejne rešitve novih objektov in sanacije obstoječih oziraje se na predvideno logistiko, transport, tehnologijo in ekologijo;
– strokovne podlage, izdelane v skladu z Navodilom o vsebini posebnih strokovnih podlag in vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Uradni list SRS, št. 14/85);
– geološko in geotehnično poročilo;
– idejne rešitve vseh infrastrukturnih objektov, naprav in omrežij, ki so potrebni za delovanje načrtovanih prostorskih ureditev;
– idejne rešitve prestavitev, razširitev in drugih prilagoditev obstoječih objektov, naprav in ureditev, ki so potrebne zaradi realizacije načrtovanih prostorskih ureditev;
– strokovne podlage za strokovno ravnanje s posebnimi odpadki;
– rešitve v zvezi z varovanjem okolja in rešitve za preprečitev in zmanjšanje negativnih vplivov na okolje, posebej pa:
1. ukrepi za preprečitev in sanacijo prekomernega hrupa (virov) in imisijskih obremenitev varovanih območij,
2. vodnogospodarske ureditve s prikazom zaščite podtalnice, vodnih virov in površinskih voda ter ureditve strug površinskih voda in hudournikov s prikazom sistema odvodnjavanja in čiščenja meteornih in ostalih odpadnih voda,
3. ukrepi za lokalno zmanjšanje onesnaženja zraka,
4. ukrepi za zaščito pred prekomernim onesnaženjem zemlje in tal,
5. ukrepi za omilitev vplivov na živalski in rastlinski svet,
6. ureditev reliefa in zelenih površin s prikazom sprememb in končnega stanja.
Poročilo o vplivih na okolje, izdelano v skladu z Navodilom o metodologiji za izdelavo poročil o vplivih na okolje (Uradni list RS, št. 70/96) in z upoštevanjem evropskih standardov (Council Directive 97/11/EC of March 1997 amending Directive 85/337/EEC on the effects of certain public and private projects on the environment, Official jurnal. NO.L073,14/03/1997 P0005).
Morebitne druge strokovne podlage, ki bodo izhajale iz smernic nosilcev urejanja prostora; po potrebi tudi strokovne podlage v zvezi z ukrepi v času gradnje.
Smernice s področja varstva kulturne dediščine lahko slonijo le na podlagi veljavnih občinskih odlokov s tega področja in strokovnih zasnov s področja kulturne dediščine, ki jih zagotovi Ministrstvo za kulturo – Uprava RS za kulturno dediščino v skladu z 41. členom zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 7/99).
Naravovarstvene smernice lahko slonijo le na podlagi veljavnih občinskih odlokov s tega področja in strokovnih zasnov s področja varstva okolja, ki jih zagotovi Ministrstvo za okolje, prostor in energijo – Agencija RS za okolje v skladu s 97. in 98. členom zakona o ohranjanju narave (Uradni list RS, št. 56/99, 31/00, 119/02).
5. Roki izdelave lokacijskega načrta
V postopku priprave lokacijskega načrta je potrebno povzeti in predstaviti dosedanje vrednotenje območja ter pripraviti strokovne podlage v skladu z Navodilom o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Uradni list SRS, št. 14/85) ter 30. in 73. členom zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02).
Oddelek za prostorsko planiranje Mestne občine Novo mesto organizira in izvede prostorsko konferenco v skladu z 28. členom zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02).
Izdelovalec lokacijskega načrta bo ocenil ali je bilo vrednotenje ustrezno in ga dopolnil z metodologijami posameznih resorjev (krajinska arhitektura, varstvo okolja).
Na osnovi strokovnih podlag in predhodnih mnenj bo izdelan predlog lokacijskega načrta. Pred začetkom izdelave se morajo pridobiti pogoji pristojnih organov in organizacij navedenih v točki 4. tega programa.
Investitor in izdelovalec zagotovita gradivo za pridobitev smernic (najmanj situativni prikaz prostorske ureditve v merilu 1:5000 s tehničnim poročilom v 5 dneh po sprejemu programa priprave.
MONM OPP pridobi smernice za načrtovanje s strani nosilcev urejanja prostora, določenih v 3. točki tega programa priprave.
Nosilci urejanja prostora podajo smernice v 30 dneh po prejemu vloge.
Izdelovalec LN izdela analizo smernic ter ob upoštevanju le-teh in analize prostora izdela usmeritve za načrtovanje prostorske ureditve v 15 dneh po prevzemu vseh smernic.
MONM OPP potrdi usmeritve za načrtovanje prostorske ureditve v 10 dneh po prejemu predloga izdelovalca.
Izdelava strokovnih podlag in predloga LN:
Izdelovalec in investitor zagotovita izdelavo vseh strokovnih podlag, določenih v 4. točki tega programa priprave.
Izdelovalec izdela usklajeni predlog LN za javno razgrnitev v 30 dneh po prevzemu vseh strokovnih podlag. Izdelovalec preda usklajeni predlog LN za javno razgrnitev MONM OPP. Javno se razgrneta obe varianti LN.
MONM OPP izvede vse potrebne aktivnosti za javno razgrnitev predloga LN v krajevnih skupnostih Kandija Grm, Žabja vas in Gotna vas ter sedežu MONM v skladu z 31. členom ZUreP-1. Izdelovalec je dolžan zagotoviti gradiva za javne razgrnitve. Župan Mestne občine Novo mesto sprejme sklep o enomesečni javni razgrnitvi lokacijskega načrta.
Javna razgrnitev traja najmanj 30 dni. Občani, organi in organizacije, krajevne skupnosti ter drugi zainteresirani oziroma prizadeti lahko podajo pisne pripombe v času trajanja javne razgrnitve lokacijskega načrta.
MONM OPP v času javne razgrnitve organizira javni obravnavi v navedenih krajevnih skupnostih ob predhodni najavi termina v enem od lokalnih medijev.
Po javni razgrnitvi občinski svet obravnava variantni rešitvi predloga lokacijskega načrta in na predlog MONM OPP odloči o izbrani varianti.
Župan Mestne občine Novo mesto zavzame stališča do pripomb in predlogov, podanih v času trajanja javne razgrnitve v roku 30 dni po prejetju stališč do pripomb. V skladu z njimi izdelovalec v 15 dneh pripravi dopolnjen predlog LN in jih dostavi MONM OPP.
V skladu s 33. členom ZUreP-1 MONM OPP pozove pristojne nosilce urejanja prostora, da dajo mnenja k dopolnjenim predlogom LN.
Po izteku predpisanega roka za pridobitev le-teh, pripravi izdelovalec v 15 dneh predlog LN za sprejem s stališči do pripomb iz javne razgrnitve in jih s posredovanjem MONM OPP dostavi v sprejem Občinskemu svetu Mestne občine Novo mesto.
Občinski svet mestne občine Novo mesto na predlog župana sprejme lokacijski načrt Revoz z odlokom.
Odlok se objavi v Uradnem listu RS, rok njegove uveljavitve pa ne sme biti krajši kot 15 dni od njegove objave.
6. Obveznosti financiranja priprave lokacijskega načrta
Revoz d.d. zagotovi sredstva za izdelavo strokovnih podlag, lokacijskega načrta in njihovo recenzijo.
Program priprave se objavi v Uradnem listu RS in začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu RS.
Novo mesto, dne 9. septembra 2003.
Župan
Mestne občine Novo mesto
mag. Boštjan Kovačič l. r.