Uradni list

Številka 103
Uradni list RS, št. 103/2003 z dne 24. 10. 2003
Uradni list

Uradni list RS, št. 103/2003 z dne 24. 10. 2003

Kazalo

4598. Program priprave občinskega lokacijskega načrta za ureditev komunalne infrastrukture za naselji Štanjel in Kobdilj, stran 14346.

Na podlagi drugega odstavka 27. člena v povezavi z 72. členom zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02 in popr. 8/03) sprejme župan Občine Komen
P R O G R A M P R I P R A V E
občinskega lokacijskega načrta za ureditev komunalne infrastrukture za naselji Štanjel in Kobdilj
I. Ocena stanja, razlogi in pravna podlaga za pripravo lokacijskega načrta
Lokacijski načrt za ureditev komunalne infrastrukture se izdela za območje naselja Štanjel in Kobdilj. V območju naselja Štanjel je izvzeto območje starega jedra Štanjela za katerega se izdeluje poseben lokacijski načrt, ki bo obsegal idejne rešitve komunalne infrastrukture na tem območju. Potek komunalnih vodov mora biti na celotnem območju Štanjela in Kobdilja usklajen. Posamezni komunalni vodi in rešitve, ki so potrebni za oskrbo starega jedra Štanjela in segajo izven območja lokacijskega načrta so vključeni v lokacijski načrt komunalne infrastrukture naselij Štanjel in Kobdilj.
Obstoječi objekti naselij Štanjel in Kobdilj imajo začasno urejeno dispozicijo fekalnih vod v greznice. Meteorne vode so speljane v obstoječo meteorno kanalizacijo.
Jugovzhodni del starega dela naselja Štanjel ima zgrajeno fekalno kanalizacijo, ki gravitira v smeri greznice locirane južno izven naselja Štanjel.
Vodovod je za območje novega Štanjela ustrezno rešen, staro jedro pa nima v celoti rešene oskrbe z vodo. Potrebno je rešiti tudi požarno oskrbo.
Plinske oskrbe v Štanjelu ni. Za oskrbo se predvidi lokalna plinska postaja na območju predvidene čistilne naprave.
Elektrooskrba se zagotovi z razvodi nizkonapetostnega omrežja in javne razsvetljave.
Lokacijski načrt naj vsebuje tudi razvod telekomunikacijskega (telefonskega in kabelskega TV) omrežja.
V lokacijskem načrtu se določijo lokacije ekoloških otokov za ločeno zbiranje odpadkov na obravnavanem območju.
Glede na to, da je lokacijski načrt predviden za območja, ki so varovana kot kulturna dediščina, je potrebno vse rešitve prilagoditi kulturno varstvenim smernicam pristojnega zavoda za varstvo kulturne dediščine.
Prostorski razvoj obravnavanega območja opredeljuje dolgoročni plan Občine Sežana za obdobje 1986–2000 in družbeni plan Občine Sežana za obdobje 1986–1990, oba za območje Občine Komen (Uradni list SRS, št. 14/88, Primorske novice – Uradne objave, št. 1/89, 3789, 5/92 in 18/93 in Uradni list RS, št. 28/95, 50/97) spremenjen in dopolnjen z odlokom o uskladitvi dolgoročnega plana Občine Sežana za obdobje 1986–2000 s prostorskimi sestavinami dolgoročnega plana SR Slovenije za obdobje 1986–2000 (Uradni list SRS, 13/89).
V postopku je izdelava urbanistične zasnove kot sestavnega dela sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin planskih aktov Občine Komen, ki bo oblikovala razvojno vizijo obravnavanega območja.
II. Predmet in programska izhodišča lokacijskega načrta
Predmet izdelave občinskega lokacijskega načrta je prostorska ureditev, ki obsega izgradnjo naslednjega komunalnega omrežja na območju naselij Štanjel in Kobdilj:
– izgradnjo manjkajočega vodovodnega omrežja,
– dograditev omrežja za odvajanje meteornih vod,
– izgradnjo kanalizacijskega omrežja s čistilno napravo,
– izgradnjo plinskega razvoda in plinske postaje,
– izgradnjo elektroenergetskega omrežja, ki obsega nizkonapetostno omrežje in omrežje javne razsvetljave,
– izgradnjo telekomunikacijskega in omrežja kabelske televizije,
– ureditev in razporeditev zbirnih mest za komunalne odpadke.
Programska izhodišča bodo sledila programskim izhodiščem urbanistične zasnove za Štanjel in Kobdilj, ki je v postopku izdelave.
Cilj izdelave lokacijskega načrta:
Prenova in izgradnja komunalne opreme s ciljem dopolnitve komunalnega omrežja na območju naselij Štanjel in Kobdilj.
Dne 7. 10. 2003 je Občina Komen skladno z 28. členom ZUreP-1 sklicala prostorsko konferenco z namenom, da se pridobijo in uskladijo priporočila, usmeritve in legitimni interesi lokalne skupnosti, gospodarstva in interesnih združenj ter organizirane javnosti glede priprave prostorskega akta oziroma predvidene prostorske ureditve.
Datum ter kraj in čas zbora konference je pripravljavec javno objavil na oglasnih deskah vaških skupnosti Štanjel in Kobdilj.
Na prostorsko konferenco so bili osebno vabljeni nosilci urejanja prostora, ki so navedeni v III. točki tega programa priprave ter druga interesna združenja in predstavniki organizirane javnosti. Prav tako so bili o prostorski konferenci osebno obveščeni vsi občani naselij Štanjel in Kobdilj.
Na prostorski konferenci so bila posredovana naslednja priporočila oziroma usmeritve:
– predstavnica Direkcije RS za ceste je opozorila na obveznost celovitega reševanja prometa na državni cesti predvsem z vidika prometne varnosti, pri čemer je potrebno zagotoviti primerno priključevanje na državno cesto ter ustrezno reševati postajališča in parkirne površine za množični turizem;
– predstavnik požarnega inšpektorata je poudaril na posebno obravnavo požarne ogroženosti območja;
– predstavnik Komunalno stanovanjskega podjetja Sežana je opozoril na potrebo ustrezno rešitev ravnanja z odpadnimi vodami ter posebej poudaril racionalnost odločitve glede tehnologije čistilne naprave. Hkrati je potrebno v lokacijskem načrtu določiti potrebna mesta za ločeno zbiranje odpadkov;
– predstavnik podjetja Telekom Slovenije je seznanil navzoče z aktivnostmi pripravi projektne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja za telekomunikacijski vod Dutovlje–Branik. Hkrati je opozoril na neurejeno stanje telekomunikacijske opremljenosti starega Štanjela in območja gradu;
– predstavnik podjetja Elektro Primorska je opozoril na potrebno sočasnost izgradnje infrastrukture ter probleme in potrebne aktivnosti za takšno izvedbo projekta;
– predstavnik vaške skupnosti Štanjel je opozoril na ključne probleme prebivalcev, ki so predvsem: neurejena komunalna infrastruktura ter neurejen prometni režim območja.
III. Nosilci urejanja prostora in drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi lokacijskega načrta
Nosilci urejanja prostora, ki morajo pred pričetkom izdelave občinskega lokacijskega načrta podati smernice za njegovo pripravo, k dopolnjenemu predlogu občinskega lokacijskega načrta pa mnenje, so:
1. Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Uprava RS za varstvo narave, Vojkova 1/b, 1000 Ljubljana;
2. Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Republiška direkcija za varstvo okolja in urejanje voda, izpostava Koper, Pristaniška 12, 6000 Koper;
3. Ministrstvo za zdravje, Zdravstveni inšpektorat RS, Enota Postojna, Ljubljanska 50a, 6230 Postojna;
4. Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Postojna, Ulica 1. maja 7, p.p. 157, 6230 Postojna;
5. Direkcija Republike Slovenije za ceste, izpostava Koper, Ulica 15. maja 14, 6104 Koper;
6. Zavod Republike Slovenije za varstvo kulturne dediščine, Območna enota Nova Gorica, Delpinova 16, 5000 Nova Gorica;
7. Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, Območna enota Nova Gorica, Delpinova 16, 5000 Nova Gorica;
8. Slovenske železnice, Kolodvorska ulica 11, 1000 Ljubljana;
9. Komunalno stanovanjsko podjetje d.d. Sežana, Partizanska 2, 6210 Sežana;
10. Elektro Primorska d.d., Erjavčeva 22, 5000 Nova Gorica;
11. Kraški vodovod Sežana d.o.o., Bazoviška 6, 6210 Sežana;
12. Telekom Slovenije, PE Koper, Kolodvorska cesta 9, 6000 Koper;
13. Občina Komen, v delih, kjer so upravljavci komunalne in druge infrastrukture, Komen 86, 6223 Komen.
Pobudnik, pripravljavec in naročnik lokacijskega načrta je Občina Komen, Komen 86, 6223 Komen. Izdelovalca izbere naročnik po predpisih o oddaji javnega naročila.
IV. Seznam potrebnih strokovnih podlag in način njihove pridobitve
Obstoječe strokovne podlage, ki jih je potrebno upoštevati pri pripravi lokacijskega načrta:
– komunalna infrastruktura na širšem območju Štanjela 2000, Sežana, Kars projektiranje in inženiring,
– načrt kanalizacije in komunalne čistilne naprave, Odvajanje in čiščenje odpadnih vod naselij Štanjel in Kobdilj 2001, Sežana Krasinvest,
– digitalni topografski načrt,
– digitalni katastrski načrt, orto-foto načrt in 3D model.
V postopku priprave mora naročnik pridobiti naslednje strokovne podlage na katerih bodo temeljile rešitve lokacijskega načrta:
– podatke zemljiškega katastra in katastra stavb;
– podatke iz zemljiške knjige o lastnikih in drugih imetnikih stvarnih pravic;
– strokovne podlage o vplivih načrtovanih ureditev na okolje;
– idejne zasnove načrtovanih komunalnih vodov in potrebnih prostorskih ureditev, izdelane tako, da vključujejo vse funkcionalne, urbanistične, krajinske, arhitekturne in okoljevarstvene rešitve in ureditve z ustreznim poročilom in utemeljitvijo;
– idejne zasnove zaščite in morebitne prestavitve ali ukinitve obstoječih infrastrukturnih vodov in drugih priključkov in ureditev;
– idejne zasnove in rešitve zbiranja komunalnih odpadkov z določitvijo zbirnih mest.
V postopku priprave mora izdelati Zavod za varstvo kulturne dediščine – Gorica, strokovne podlage za
varstvo kulturne dediščine v skladu z 41. členom zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 7/99) in Zavod za varstvo narave – izpostava Gorica izdelati naravovarstvene smernice v skladu z 97. in 98. členom zakona o ohranjanju narave (Uradni list RS, št. 56/99, 31/00, 119/02).
V postopku priprave lokacijskega načrta se lahko določijo tudi morebitne dodatne strokovne podlage.
V. Roki izdelave občinskega lokacijskega načrta
-------------------------------------------------------------------------------------------
Ključni sklopi aktivnosti                  Začetek         Konec           Izvajalci
-------------------------------------------------------------------------------------------
1  Zbor prostorske konference in izdelava  september 2003  oktober 2003    Občina Komen
   programa priprave lokacijskega načrta
2  Objava programa priprave                oktober 2003    oktober 2003    Občina Komen
   v Uradnem listu RS
3  Izdelava smernic s strani pristojnih    oktober 2003    november 2003   Nosilci urejanja
                                                                           prostora
   nosilcev urejanja prostora
4  Izdelava strokovnih podlag              oktober 2003    februar 2004    *
5  Izdelava variantnih strokovnih rešitev  januar 2004     marec 2004      *
6  Izbira variantne strokovne rešitve      marec 2004      april 2004      *
7  Prostorska konferenca pred obravnavo    april 2004      april 2004      Občina Komen
   osnutka lokacijskega načrta
7  Javna razgrnitev in javna obravnava     maj 2004        maj 2004        Občina Komen
   osnutka lokacijskega načrta
8  Izdelava dopolnjenega predloga          junij 2004      junij 2004      *
   usklajenega s stališči do pripomb
   in predlogov iz javne razgrnitve
9  Pridobivanje mnenj nosilcev urejanja    junij 2004      julij 2004      *
   prostora k dopolnjenemu predlogu
   lokacijskega načrta
10 Potrditev lokacijskega načrta           september 2004  september 2004  Občina Komen
   na Občini Komen
11 Potrditev lokacijskega načrta na MOPE   oktober 2004    oktober 2004    MOPE
12 Sprejem lokacijskega načrta –           november 2004   november 2004   Občina Komen
   občinski svet
13 Objava lokacijskega načrta              november 2004   november 2004   Občina Komen
-------------------------------------------------------------------------------------------
* Izvajalec bo izbran s postopkom oddaje javnega naročila.
VI. Obveznosti financiranja priprave občinskega lokacijskega načrta
Sredstva za pripravo občinskega lokacijskega načrta, v skladu s sklepom Občinskega sveta občine Komen iz 6. redne seje z dne 5. 6. 2003, zagotovi Občina Komen v občinskih proračunih za leto 2003 in 2004.
VII. Veljavnost programa priprave
Ta program priprave začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 41412-01/03-11
Komen, dne 8. oktobra 2003.
Župan
Občine Komen
Uroš Slamič l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti