Na podlagi drugega in tretjega odstavka 42. člena zakona o Banki Slovenije (Uradni list RS, št. 58/02 in 85/02) je Svet Banke Slovenije na 276. seji dne 23. 10. 2003 sprejel
P R A V I L N I K
o pravicah, obveznostih in odgovornostih članov Sveta Banke Slovenije in delavcev s posebnimi pooblastili Banke Slovenije
1. člen
Ta pravilnik določa pravice, obveznosti in odgovornosti guvernerja, viceguvernerjev, članov Sveta Banke Slovenije (v nadaljevanju: člani Sveta BS), in delavcev s posebnimi pooblastili, ki izvirajo iz delovnega razmerja.
Delavci s posebnimi pooblastili so: tajnik banke in direktorji oddelkov.
2. člen
Pravice, obveznosti in odgovornosti članov Sveta BS in delavcev s posebnimi pooblastili, ki izvirajo iz delovnega razmerja, določa ta pravilnik. Za pravice, obveznosti in odgovornosti, ki jih ne ureja ta pravilnik, se uporabljajo določbe zakona, ki ureja delovna razmerja, kolektivna pogodba delavcev Banke Slovenije oziroma interni akt Banke Slovenije iz prvega odstavka 42. člena zakona o Banki Slovenije, ki ga sprejme Svet Banke Slovenije ter določbe drugih notranjih aktov Banke Slovenije.
S pogodbo o zaposlitvi, se lahko določijo dodatne pravice iz delovnega razmerja članov Sveta BS in delavcev s posebnimi pooblastili, dodatne obveznosti in odgovornosti pa le, če ne nasprotujejo prisilnim predpisom.
PRAVICE, OBVEZNOSTI IN ODGOVORNOSTI ČLANOV SVETA BANKE SLOVENIJE
4. člen
Posameznik, ki ga je Državni zbor imenoval za člana Sveta BS, sklene z Banko Slovenije pogodbo o zaposlitvi najkasneje na dan, ko mu prične mandat člana Sveta BS, skladno s sklepom o imenovanju.
Pogodbo o zaposlitvi član Sveta BS sklene za nedoločen čas.
Član Sveta BS nastopi delovno razmerje z dnem, ko sklene pogodbo o zaposlitvi.
Ob nastopu mandata član Sveta BS podpiše posebno izjavo, s katero jamči, da v njegovem primeru ni podan razlog nezdružljivosti s funkcijo člana Sveta BS po četrtem odstavku 38. člena zakona o Banki Slovenije.
V primeru, da član Sveta BS ne uskladi svojega statusa z določili četrtega odstavka 38. člena zakona o Banki Slovenije ob nastopu mandata, se ta član Sveta BS izjemoma ne udeležuje sej Sveta BS, nima pravice odločanja na seji Sveta BS, nima pravic in obveznosti, ki bi mu šle iz naslova pogodbe o zaposlitvi, vse do dne, ko v trimesečnem roku, šteto od dneva imenovanja člana Sveta BS v Državnem zboru, Svetu BS predloži dokazila, da je svoj status uskladil z določili četrtega odstavka 38. člena zakona o Banki Slovenije.
5. člen
Pogodbo o zaposlitvi sklene član Sveta BS z Banko Slovenije, praviloma za poln delovni čas.
Izjemoma sme Banka Slovenije z osebo, ki opravlja funkcijo člana Sveta BS, ki je visokošolski učitelj, in ki ni bil imenovan za guvernerja ali viceguvernerja, skleniti pogodbo s krajšim delovnim časom (v nadaljevanju: član Sveta BS – visokošolski učitelj).
Pogodbo o zaposlitvi član Sveta BS – visokošolski učitelj sklene po poprejšnjem soglasju drugega delodajalca, pri katerem je član Sveta BS – visokošolski učitelj zaposlen.
Pogodba o zaposlitvi člana Sveta BS – visokošolskega učitelja mora določati tudi način uresničevanja pravic in obveznosti iz delovnega razmerja glede na pravice in obveznosti člana Sveta BS pri drugemu delodajalcu, pri katerem je člana Sveta BS – visokošolskega učitelj zaposlen.
6. člen
Pogodbo o zaposlitvi člana Sveta BS podpišeta član Sveta BS in v imenu Banke Slovenije guverner.
Pogodbo o zaposlitvi guvernerja podpiše v imenu Banke Slovenije viceguverner, ki je imenovan za namestnika. Če noben od viceguvernerjev ni imenovan za namestnika guvernerja, pogodbo o zaposlitvi z guvernerjem v imenu banke podpiše viceguverner, ki ima dotlej najdaljši staž kot viceguverner.
7. člen
Za svoje delo po pogodbi o zaposlitvi član Sveta BS prejema plačo. Plača člana Sveta BS je sestavljena iz osnovne plače, dela plače za delovno uspešnost in dodatkov.
Višina plače se določi s pogodbo o zaposlitvi.
Članu Sveta BS – visokošolskemu učitelju pripada sorazmerni delež osnovne plače člana Sveta BS, ki je zaposlen s polnim delovnim časom v BS, in sorazmerni delež za delovno uspešnost in dodatke.
Za dodatke, povračilo stroškov v zvezi z delom, jubilejne nagrade, odpravnino ob upokojitvi in druge pravice članov Sveta se uporabljajo določbe zakona, ki ureja delovna razmerja, ter določbe kolektivne pogodbe Banke Slovenije oziroma internega akta Banke Slovenije iz prvega odstavka 42. člena zakona o Banki Slovenije, ki ga sprejme Svet Banke Slovenije, in splošnih aktov Banke Slovenije, če s pogodbo o zaposlitvi ni drugače določeno.
8. člen
Član Sveta BS ima pravico do povračila stroškov v zvezi s službenimi potovanji (dnevnica, stroški prevoza in prenočevanja), pri čemer se dnevnica izplača v skladu s podzakonskim aktom, ki ureja povračilo stroškov in drugih prejemkov v zvezi z delom, povečano za 20%.
Članu Sveta BS – visokošolskemu učitelju pripada pravica do povrnitve stroškov za prevoz na delo in z dela z javnim prevoznim sredstvom v skladu s prisotnostjo na delu v Banki Slovenije, na podlagi predložene dokumentacije.
9. člen
Dolžina letnega dopusta člana Sveta BS se določi v pogodbi o zaposlitvi, pri čemer pa ta ne sme biti krajši od letnega dopusta, ki bi članu Sveta BS pripadal po kolektivni pogodbi Banke Slovenije oziroma internemu aktu Banke Slovenije iz prvega odstavka 42. člena zakona o Banki Slovenije, ki ga sprejme Svet Banke Slovenije.
10. člen
Članu Sveta BS preneha funkcija, če član Sveta BS sam zahteva razrešitev z dnem, ko Državni zbor v skladu za zakonom ugotovi, da je nastopil razlog za predčasno razrešitev člana Sveta BS.
Če Državni zbor predčasno razreši člana Sveta BS iz 2. do 4. točke prvega odstavka 39. člena zakona o Banki Slovenije, preneha delovno razmerje z dnem, ko Državni zbor ugotovi, da je predčasno prenehal mandat člana Sveta BS.
Pogodba o zaposlitvi člana Sveta BS, za katerega je Državni zbor ugotovil razlog za predčasno razrešitev iz 2. do 4. točke prvega odstavka 39. člena zakona o Banki Slovenije, preneha veljati z dnem, ko je članu Sveta BS vročena odločba o njegovi razrešitvi, če ni v tej odločbi drugače določeno.
Če je član Sveta BS zoper odločitev, da je razrešen, zahteval sodno varstvo, preneha delovno razmerje z dnem ko postane sodba pristojnega sodišča pravnomočna, razen če v sodbi ni določeno drugače.
11. člen
Članu Sveta BS, ki mu je prenehal mandat in ni bil ponovno imenovan, Banka Slovenije ponudi sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi na delovnem mestu, ki ustreza vrsti in stopnji njegove izobrazbe in njegovim delovnim izkušnjam.
Članu Sveta BS, ki po poteku mandata odkloni sklenitve pogodbe o zaposlitvi na delovnem mestu, ki ustreza vrsti in stopnji njegove izobrazbe in delovnim izkušnjam, in mu zato preneha delovno razmerje, pripada odpravnina v višini 6-kratnika njegove povprečne mesečne plače v zadnjih treh mesecih pred iztekom mandata.
V primeru, da delovno razmerje preneha zaradi upokojitve, pripada članu Sveta BS ob odhodu v pokoj odpravnina v skladu s Kolektivno pogodbo Banke Slovenije oziroma internem aktu Banke Slovenije iz prvega odstavka 42. člena zakona o Banki Slovenije, ki ga sprejme Svet Banke Slovenije.
JAVNOST PLAČ ČLANOV SVETA BS
12. člen
Banka Slovenije objavi v letnem poročilu Banke Slovenije skupne letne prejemke iz delovnega razmerja članov Sveta BS v skladu z mednarodnimi računovodskimi standardi in prakso Evropske centralne banke.
PRAVICE, DOLŽNOSTI IN ODGOVORNOSTI DELAVCEV
S POSEBNIMI POOBLASTILI
13. člen
Delavca s posebnimi pooblastili imenuje Svet Banke Slovenije na predlog guvernerja za dobo 4 let (v nadaljevanju: mandat), in je lahko ponovno imenovan.
14. člen
Banka Slovenije najkasneje tri mesece pred predvidenim potekom mandata posameznega delavca s posebnimi pooblastili, prične s postopkom izbora delavca s posebnimi pooblastili tako, da v dnevnem tisku objavi delovno mesto.
Guverner najkasneje v 30 dneh po objavi razpisa za delovno mesto posreduje Svetu Banke Slovenije obrazložen predlog za imenovanje delavca s posebnimi pooblastili. Svet Banke Slovenije odloči o predlogu guvernerja najkasneje v 15 dneh po prejemu predloga.
Če Svet Banke Slovenije ne sprejme predloga guvernerja o imenovanju delavca s posebnimi pooblastili, se postopek imenovanja delavca s posebnimi pooblastili ponovi tako, da se v 8 dneh, šteto od zavrnitve predloga na Svetu Banke Slovenije ponovno objavi prosto delovno mesto, za ostala dejanja pa se smiselno skrajšajo roki iz drugega odstavka tega člena za polovico.
Če je tudi ponovljeni razpis neuspešen, sme Svet Banke Slovenije dosedanjega delavca s posebnimi pooblastili, ob njegovem pisnem soglasju, začasno za delavca s posebnimi pooblastili, vendar največ za dobo 12 mesecev.
15. člen
Delavec s posebnimi pooblastili sklene pogodbo o zaposlitvi oziroma aneks k pogodbi o zaposlitvi, kadar je ponovno imenovan.
Pogodba o zaposlitvi določa tudi vse pravice in dolžnosti, ki niso določene z drugimi splošnimi notranjimi akti Banke Slovenije.
Pogodbo o zaposlitvi podpišeta delavec s posebnimi pooblastili, ki sklepa delovno razmerje in guverner Banke Slovenije ali od njega pooblaščena oseba, kot predstavnik delodajalca.
16. člen
Osnovna plača člana Sveta BS in delavca s posebnimi pooblastili se določa v razmerju do povprečne plače zaposlenih v banki.
Osnovna plača delavca s posebnimi pooblastili ne more biti nižja od najvišje osnovne plače namestnika direktorja oddelka, povečane za 20%.
17. člen
Delavec s posebnimi pooblastili ima pravico do povračila stroškov v zvezi s službenimi potovanji (dnevnica, stroški prevoza in prenočevanja), pri čemer se dnevnica izplača v skladu s podzakonskim aktom, ki ureja povračilo stroškov in drugih prejemkov v zvezi z delom, povečano za 10%.
18. člen
Dolžina letnega dopusta delavca s posebnimi pooblastili se določi v pogodbi o zaposlitvi, pri čemer pa ta ne sme biti krajši od letnega dopusta, ki bi delavcu s posebnimi pooblastili pripadal po kolektivni pogodbi Banke Slovenije oziroma internemu aktu Banke Slovenije iz prvega odstavka 42. člena zakona o Banki Slovenije, ki ga sprejme Svet Banke Slovenije.
19. člen
Svet Banke Slovenije lahko na predlog guvernerja razreši delavca s posebnimi pooblastili pred potekom mandata.
Delavca s posebnimi pooblastili, ki je bil predčasno razrešen, se razporedi na delovno mesto, ki ustreza vrsti in stopnji njegove strokovne izobrazbe in delovnim izkušnjam. V primeru, da delavec s posebnimi pooblastili ne želi skleniti pogodbe o zaposlitvi za novo delovno mesto, in ni bil predčasno razrešen iz krivdnih razlogov, mu preneha delovno razmerje, ter mu pripada odpravnina skladno z določili 20. člena tega pravilnika.
20. člen
Delavcu s posebnimi pooblastili, ki mu je prenehal mandat in ni bil ponovno imenovan, Banka Slovenije ponudi sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi na delovnem mestu, ki ustreza vrsti in stopnji njegove izobrazbe in njegovim delovnim izkušnjam.
Delavec s posebnimi pooblastili, ki po poteku mandata odkloni sklenitve pogodbe o zaposlitvi na delovnem mestu, ki ustreza vrsti in stopnji njegove izobrazbe in delovnim izkušnjam, in mu zato preneha delovno razmerje, pripada odpravnina v višini 6-kratnika njegove povprečne mesečne plače v zadnjih treh mesecih pred iztekom mandata.
Če je Svet BS dosedanjega delavca s posebnimi pooblastili imenoval, da začasno opravlja dela in naloge delavca s posebnimi pooblastili, mu odpravnina pripada, če mu preneha delovno razmerje z dnem, ko preneha začasno opravljat dela in naloge delavca s posebnimi pooblastili.
V primeru, da delovno razmerje preneha zaradi upokojitve, pripada delavcu s posebnimi pooblastili ob odhodu v pokoj odpravnina v skladu s kolektivno pogodbo Banke Slovenije oziroma internem aktu Banke Slovenije iz prvega odstavka 42. člena zakona o Banki Slovenije, ki ga sprejme Svet Banke Slovenije.
SKUPNE DOLOČBE O PRAVICAH, OBVEZNOSTIH
IN ODGOVORNOSTIH ČLANOV SVETA IN DELAVCEV
S POSEBNIMI POOBLASTILI
21. člen
S pogodbo o zaposlitvi, ki je skladna z notranjim aktom, ki ga sprejme guverner, se lahko določijo druge pravice in obveznosti članov sveta in delavcev s posebnimi pooblastili, upoštevajoč naravo dela.
22. člen
Ne glede na določila kolektivne pogodbe Banke Slovenije oziroma internega akta Banke Slovenije iz prvega odstavka 42. člena zakona o Banki Slovenije, ki ga sprejme Svet Banke Slovenije, pripada članu Sveta BS ali delavcu s posebnimi pooblastili regres za letni dopust najmanj v višini povprečnega regresa v Banki Slovenije, izplačanega tekočega leta
23. člen
Člani Sveta Banke Slovenije in delavci s posebnimi pooblastili so dolžni ravnati skladno z določili kodeksa ravnanja zaposlenih v Banki Slovenije.
24. člen
Člani Sveta BS in delavci s posebnimi pooblastili in njihovi ožji družinski člani ne smejo biti lastniki delnic ali kupovati delnic bank, hranilnic ali drugih oseb pod nadzorom BS.
Člani Sveta BS in delavci s posebnimi pooblastili so dolžni BS obveščati o stanju in transakcijah (nakupi in prodaje) z vrednostnimi papirji.
BS hrani podatke o uresničevanju obveznosti članov Sveta BS in delavcev s posebnimi pooblastili iz tega člena, kot zaupne podatke, ki jih razkrije samo na zahtevo sodišča ali organov pregona v okviru sodnega postopka ali s privoljenjem člana Sveta BS oziroma delavca s posebnimi pooblastili.
Svet Banke Slovenije določi z internim aktom način in postopek poročanja o obveznostih članov Sveta BS in delavcev s posebnimi pooblastili po tem členu.
25. člen
Članu Sveta BS ali delavcu s posebnimi pooblastili ne pripada pravica do odpravnine, če mu je delovno razmerje prenehalo, ker je bil predčasno razrešen iz krivdnih razlogov.
PREHODNA IN KONČNA DOLOČBA
26. člen
Nove pogodbe o zaposlitvi se sklenejo skladno z določili tega pravilnika.
Pogodbe o zaposlitvi, ki urejajo delovno razmerje med Banko Slovenije in guvernerjem, viceguvernerjem, ali delavcem s posebnimi pooblastili, in veljajo na dan uveljavitve tega pravilnika, se uskladijo na predlog zaposlenega, najkasneje pa se pogodbe o zaposlitvi uskladi ob ponovnem imenovanju.
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Mitja Gaspari l. r.
Predsednik
Sveta Banke Slovenije