Uradni list

Številka 110
Uradni list RS, št. 110/2003 z dne 12. 11. 2003
Uradni list

Uradni list RS, št. 110/2003 z dne 12. 11. 2003

Kazalo

4838. Uredba o načinu in postopku varnostnega preverjanja, stran 15142.

Za izvrševanje 22., 22.a, 22.b, 22.c, 22.e, 23., 25., 25.a in 26. člena zakona o tajnih podatkih (Uradni list RS, št. 87/01, 48/03 – sklep US in 101/03) izdaja Vlada Republike Slovenije
U R E D B O
o načinu in postopku varnostnega preverjanja
1. člen
(namen uredbe)
Ta uredba podrobneje določa način in postopek varnostnega preverjanja oseb, ki morajo zaradi opravljanja funkcij, nalog ali delovnih dolžnosti v organu dobiti dovoljenje za dostop do tajnih podatkov, postopek vmesnega varnostnega preverjanja ter postopek izdaje in preklica tega dovoljenja, če ni določen že z zakonom o tajnih podatkih (Uradni list RS, št. 87/01, 48/03 – sklep US in 101/03; v nadaljnjem besedilu: zakon).
2. člen
(predlagatelj)
(1) Postopek varnostnega preverjanja se začne na podlagi pisnega predloga predstojnika organa (v nadaljevanju: predlagatelj).
(2) Predlagatelj za izdajo dovoljenja za dostop do tajnih podatkov osebam, ki so zaposlene v organizacijah iz tretjega odstavka 1. člena zakona in dostop do tajnih podatkov potrebujejo zaradi izvedbe naročil organa, je predstojnik organa, za katerega organizacija izvaja ali bo izvedla naročilo.
(3) Kadar predstojnik organa za vložitev predloga za začetek postopka izdaje dovoljenja za dostop do tajnih podatkov pisno pooblasti zaposlenega v organu, mora o tem obvestiti organ, ki je pristojen za vodenje postopka varnostnega preverjanja.
3. člen
(določitev delovnih mest)
Predlagatelj določi delovna mesta, na katerih bodo imeli zaposleni zaradi opravljanja funkcije, naloge ali delovne dolžnosti v organu ali organizaciji dostop do tajnih podatkov ali bodo seznanjeni z njihovo vsebino oziroma se bodo z vsebino tajnih podatkov lahko seznanili pri svojem delu.
4. člen
(začetek postopka)
(1) Postopek za izdajo dovoljenja za dostop do tajnih podatkov se začne na pisni predlog predlagatelja, ki mora vsebovati podatke o osebi, ki jo je treba varnostno preveriti (v nadaljnjem besedilu: kandidat), in stopnji tajnosti tajnih podatkov, za dostop do katerih je dan predlog za izdajo dovoljenja.
(2) Potem, ko predlagatelj predhodno seznani kandidata s predpisi s področja obravnavanja tajnih podatkov, potrebo po pridobitvi dovoljenja za dostop do tajnih podatkov ustrezne stopnje, obsegom varnostnega preverjanja ter vsebino in postopkom za pridobitev dovoljenja, mu izroči ustrezen vprašalnik. Kandidat ga izpolni in ga v zaprti kuverti vrne predlagatelju, ta pa ga skupaj s soglasjem kandidata, podpisano izjavo o seznanitvi z zakonom in predpisi, izdanimi na njegovi podlagi, pošlje pristojnemu organu za varnostno preverjanje.
5. člen
(sprememba predloga)
(1) Ko se postopek varnostnega preverjanja začne, lahko predlagatelj predlaga, da se stopnja tajnosti, za katero je bil kandidat predlagan v postopek varnostnega preverjanja, spremeni, če je kandidat premeščen na drugo delovno mesto, na katerem se predvideva pridobitev dovoljenja druge stopnje od že predlagane.
(2) Če se sprememba predloga nanaša na postopek za izdajo dovoljenja višje stopnje tajnosti, mora predlagatelj spremembi zahtevka priložiti izpolnjen ustrezen varnostni vprašalnik in pisno soglasje kandidata, da soglaša z razširjenim obsegom varnostnega preverjanja.
6. člen
(umik predloga)
(1) Če je kandidatu prenehalo delovno razmerje v organu ali je bil premeščen na drugo delovno mesto, na katerem dovoljenje za dostop do tajnih podatkov ni potrebno, predlagatelj svoj predlog za izdajo dovoljenja za dostop do tajnih podatkov umakne.
(2) Pristojni organ pošlje predlagatelju skupaj s sklepom o ustavitvi postopka tudi dokumentacijo iz drugega odstavka 5. člena te uredbe. Predlagatelj ravna s to dokumentacijo kot je določeno v 28. členu zakona.
7. člen
(obrazci)
(1) Kandidat, ki soglaša z varnostnim preverjanjem, svoje soglasje pisno izrazi na obrazcu VP-1.
(2) Kandidat, ki soglaša z dodatnim varnostnim preverjanjem, svoje soglasje pisno izrazi na obrazcu VP-5.
(3) Kandidat, ki je dal pisno soglasje za varnostno preverjanje, izpolni ustrezen varnostni vprašalnik iz drugega odstavka 25. člena zakona (obrazec osnovnega vprašalnika VP-2, obrazec posebnega vprašalnika VP-3 in obrazec dodatnega vprašalnika VP-4).
(4) Kandidat podpiše izjavo, da je seznanjen z zakonom in predpisi, izdanimi na njegovi podlagi, na obrazcu VP-6.
(5) Obrazci iz prejšnjih odstavkov tega člena so priloge te uredbe in njen sestavni del.
8. člen
(ravnanje z vprašalnikom)
Za ravnanje z izpolnjenim vprašalnikom se smiselno uporabljajo določbe predpisa, ki urejajo fizične, organizacijske in tehnične ukrepe ter postopke za varovanje tajnih podatkov v delu, ki se nanaša na tajne podatke s stopnjo tajnosti najmanj INTERNO.
9. člen
(varnostno preverjanje)
(1) Z varnostnim preverjanjem se preverijo podatki kandidata iz varnostnih vprašalnikov.
(2) Če se z osnovnim ali razširjenim varnostnim preverjanjem ugotovi sum varnostnega zadržka, uradna oseba pristojnega organa (v nadaljnjem besedilu: uradna oseba) povabi kandidata na razgovor in ga seznani z ugotovitvami varnostnega preverjanja ter z okoliščinami, iz katerih izhaja sum varnostnega zadržka.
(3) Če uradna oseba na podlagi razgovora s kandidatom oceni, da je z varnostnim poizvedovanjem potrebno dodatno preveriti sum varnostnega zadržka, ga pozove, naj izpolni obrazec soglasja za dodatno preverjanje in prvi del dodatnega vprašalnika.
(4) Uradna oseba mora kandidata poučiti o posledicah odklonitve podpisa soglasja za dodatno varnostno preverjanje ali neizpolnitve prvega dela dodatnega vprašalnika. O uvedbi postopka za dodatno varnostno preverjanje uradna oseba obvesti predlagatelja.
10. člen
(varnostno preverjanje družinskih članov)
(1) Kadar izhaja sum varnostnega zadržka, ugotovljenega v postopku varnostnega preverjanja kandidata za izdajo dovoljenja za dostop do tajnih podatkov stopnje TAJNO ali STROGO TAJNO, iz okoliščin, ki so povezane z osebami iz 22.e člena zakona, lahko po razgovoru s kandidatom uradna oseba opravi razgovor tudi s temi osebami zaradi razjasnitve tega suma.
(2) Če se v razgovoru z osebo iz prejšnjega odstavka sum varnostnega zadržka ne ovrže niti ne potrdi, ji uradna oseba predlaga osnovno varnostno preverjanje.
(3) Če oseba iz prejšnjega odstavka odkloni varnostno preverjanje, pristojni organ odloči o izdaji dovoljenja kandidatu na podlagi zbranih podatkov.
(4) Oseba iz prvega odstavka tega člena lahko zahteva, da jo organ, ki je vodil postopek, seznani z ugotovitvami varnostnega preverjanja.
11. člen
(vmesno varnostno preverjanje)
(1) Pristojni organ za varnostno preverjanje opravi vmesno varnostno preverjanje na podlagi obrazloženega pisnega predloga predlagatelja iz šestega odstavka 25.a člena zakona.
(2) Predlagatelj iz prvega odstavka tega člena obvesti preverjano osebo o začetku postopka vmesnega varnostnega preverjanja.
(3) Če se pri vmesnem varnostnem preverjanju potrdi sum varnostnega zadržka, se za preverjeno osebo prekliče dovoljenje za dostop do tajnih podatkov.
12. člen
(dodatno varnostno preverjanje)
Določbe prejšnjega člena se uporabljajo tudi pri dodatnem preverjanju okoliščin iz prve alinee prvega odstavka 43.a člena zakona.
13. člen
(razgovor s kandidatom)
(1) Razgovor s kandidatom je razgovor uradne osebe s kandidatom, katerega namen je potrditi, dopolniti ali razjasniti oziroma spremeniti podatke, ki so vsebina vprašalnika za varnostno preverjanje, ter hkrati možnost kandidata, da v razgovoru uveljavi in zavaruje svoje pravice in pravne koristi.
(2) Uradna oseba mora pri opravljanju razgovorov spoštovati človekovo dostojanstvo in pravice oseb, s katerimi opravlja razgovor, ter tretjih oseb, pri tem pa ne sme ogroziti virov informacij v povezavi s podatki iz varnostnih vprašalnikov.
(3) O razgovoru s kandidatom in drugimi osebami se sestavi zapisnik.
14. člen
(odločbe)
(1) Če v postopku varnostnega preverjanja niso bili ugotovljeni varnostni zadržki, izda predstojnik organa iz drugega odstavka 22. člena zakona kandidatu dovoljenje za dostop do tajnih podatkov. Kandidatu se poleg odločbe izda dovoljenje v obliki obrazca VP-7, ki je sestavni del te uredbe.
(2) Ob ugotovljenih varnostnih zadržkih izda predstojnik organa iz prejšnjega odstavka odločbo, s katero zavrne izdajo dovoljenja za dostop do tajnih podatkov.
15. člen
(preklic dovoljenja)
Organ, ki je izdal dovoljenje, mora ob upoštevanju zakonsko določenih pogojev izdati odločbo, s katero prekliče dovoljenje za dostop do tajnih podatkov. Dovoljenje iz prejšnjega člena se odvzame.
16. člen
(razveljavitvena določba)
Z dnem uveljavitve te uredbe preneha veljati uredba o načinu in postopku varnostnega preverjanja ter postopku izdaje in preklica dovoljenja za dostop do tajnih podatkov (Uradni list RS, št. 70/02).
17. člen
(uveljavitvena določba)
Ta uredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 031-07/2002-2
Ljubljana, dne 30. oktobra 2003.
EVA 2003-1535-0001
Vlada Republike Slovenije
mag. Anton Rop l. r.
Predsednik

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti