Uradni list

Številka 111
Uradni list RS, št. 111/2003 z dne 13. 11. 2003
Uradni list

Uradni list RS, št. 111/2003 z dne 13. 11. 2003

Kazalo

4852. Pravilnik o službeni oceni, stran 15184.

Na podlagi 74. člena zakona o državni upravi (Uradni list RS, št. 52/02 in 56/03) in za izvrševanje drugega odstavka 42. člena v zvezi s prvim odstavkom 63. člena, prvim odstavkom 94. člena in drugim odstavkom 98.a člena zakona o obrambi (Uradni list RS, št. 82/94, 44/97, 87/97, 13/98 – odl. US, 33/00 – odl. US, 87/01, 47/02 in 67/02 – popr.) izdaja minister za obrambo
P R A V I L N I K
o službeni oceni
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(1) S tem pravilnikom se urejajo kriteriji za ocenjevanje usposobljenosti za opravljanje vojaških dolžnosti, kriteriji za ocenjevanje uspešnosti pri opravljanju vojaških dolžnosti ter tiste pristojnosti za službeno ocenjevanje in postopke, ki niso urejeni s pravili službe v Slovenski vojski.
(2) S tem pravilnikom se ureja tudi kriterije za ocenjevanje usposobljenosti za opravljanje vojaških dolžnosti za katere se ne daje službenih ocen.
2. člen
(1) S službeno oceno se ocenjujejo:
– vojaki, podčastniki, častniki, nižji in višji vojaški uslužbenci stalne sestave Slovenske vojske;
– slušatelji vojaških šol in kandidati za podčastnike in častnike v stalni sestavi Slovenske vojske;
– podčastniki, častniki, nižji in višji vojaški uslužbenci, ki pogodbeno opravljajo službo v rezervni sestavi ter pripadniki rezervne sestave razporejeni v vojno sestavo Slovenske vojske.
(2) S službeno oceno se ocenjujejo tudi delavci, ki opravljajo delo na delovnih mestih, za katera se v skladu z zakonom o obrambi šteje, da se na njih opravlja vojaška služba. Pri tem se smiselno uporabljajo določbe tega pravilnika.
(3) Ta pravilnik se smiselno uporablja tudi za pripadnike enot za zveze.
(4) Civilne osebe, ki poklicno delajo v vojski, se ocenjujejo po splošnih predpisih za javne uslužbence.
3. člen
Usposobljenost za opravljanje vojaških dolžnosti se ne glede na prejšnji člen, ocenjuje za vojake, ki prostovoljno služijo vojaški rok, vojake, ki pogodbeno opravljajo vojaško službo v rezervni sestavi vojske in vojake rezervne sestave razporejene v vojno sestavo, po kriterijih, ki so:
– predpisani za specialnosti in vojaške evidenčne dolžnosti;
– predpisani za prostovoljno služenje vojaškega roka in pogodbeno opravljanje vojaške službe v rezervni sestavi;
– določeni s programi temeljnega vojaško strokovnega usposabljanja;
– določeni s programi usposabljanja vojne sestave.
4. člen
(1) Službena ocena je pisna ocena usposobljenosti za opravljanje vojaške dolžnosti in uspešnosti pri opravljanju vojaške dolžnosti, ki jo izdela pristojni nadrejeni za podrejenega, na podlagi rednega spremljanja njegovega dela v skladu s pravili službe v Slovenski vojski in tem pravilnikom.
(2) Službena ocena je redna ali izredna.
(3) Redna službena ocena se izdela praviloma konec koledarskega leta oziroma v rokih, ki jih določi načelnik Generalštaba Slovenske vojske ali poveljnik, ki ga pooblasti načelnik.
(4) Izredna službena ocena se izdela po potrebi in na podlagi vsakokratne odločitve načelnika Generalštaba Slovenske vojske oziroma poveljnika, ki ga pooblasti načelnik.
5. člen
(1) S službeno oceno se ocenjuje vojaška oseba iz 2. člena tega pravilnika, ki opravlja najmanj tri mesece vojaško dolžnost, za katero se ocenjuje njena usposobljenost in uspešnost.
(2) Rok iz prejšnjega odstavka začne teči z dnem, ko je vojaška oseba uspešno opravila predpisano temeljno vojaško strokovno usposabljanje, osnovno vojaško usposabljanje ali šolo za podčastnike oziroma šolo za častnike ter druge zahtevane obveznosti za delo v stalni sestavi Slovenske vojske. Rok začne teči tudi z dnem vstopa v vojaško šolo oziroma z dnem razporeditve na določeno vojaško dolžnost v rezervni ali vojni sestavi.
(3) Ne glede na prejšnji odstavek se ocenjujejo s službeno oceno tudi slušatelji med šolanjem v vojaški šoli oziroma kandidati za podčastnike in častnike za delo v stalni sestavi v skladu s programom izobraževanja in usposabljanja v času dokler ne opravijo predpisanih obveznosti.
(4) Če je bila vojaška oseba med letom prerazporejena, se jo oceni za zadnjo vojaško dolžnost, ki jo je v tekočem letu opravljala najmanj tri mesece.
6. člen
(1) Vojaške osebe, ki so pristojne za službene ocene v skladu s pravili službe v Slovenski vojski, imenuje načelnik Generalštaba Slovenske vojske oziroma za to pooblasti poveljnike brigad, njem enakih ali višjih enot. Vojaška oseba, ki je pristojna za službene ocene, mora biti o tem seznanjena in za ocenjevanje tudi usposobljena.
(2) Službene ocene dajejo tudi civilne osebe, ki poklicno delajo v vojski, glede na njihov položaj v vojaški organizaciji in za njim podrejene vojaške osebe.
(3) Pri ocenjevanju vojakov in podčastnikov sodeluje tudi enotovni podčastnik.
(4) Službene ocene za delavce, ki opravljajo delo na delovnih mestih, za katere se šteje, da opravljajo vojaško službo, dajejo njihovi nadrejeni, ki jih imenuje minister za obrambo.
(5) Program za usposabljanje vojaških in civilnih oseb, ki so pristojne za službene ocene, določi načelnik Generalštaba Slovenske vojske.
7. člen
(1) Vojaške osebe, ki sodelujejo pri službenem ocenjevanju, morajo varovati podatke, s katerimi so se seznanile pri izdelavi službenih ocen.
(2) Vojaške osebe, ki izdelujejo službene ocene so odgovorne za verodostojnost, objektivnost in točnost ocenjevanja.
II. KRITERIJI ZA OCENJEVANJE
8. člen
(1) Službena ocena obsega:
– podatke o ocenjevani osebi in ocenjevalcu;
– oceno usposobljenosti za opravljanje vojaške dolžnosti;
– oceno uspešnosti opravljanja vojaške dolžnosti;
– skupno oceno z obrazložitvijo.
(2) Podatki o ocenjevani osebi so osebni podatki o ocenjevani vojaški osebi, vojaški dolžnosti, ki jo opravlja in o ocenjevalnem obdobju. Podatki o ocenjevalcu so osebni podatki o tistemu, ki izdeluje službeno oceno in o njegovem položaju v vojaški organizaciji.
9. člen
(1) Ocena usposobljenosti za opravljanje vojaške dolžnosti obsega:
– oceno splošnih znanj;
– oceno specialističnih znanj;
– oceno gibalnih sposobnosti;
– oceno strelske usposobljenosti.
(2) Ocena splošnih znanj obsega oceno poznavanja temeljnih predpisov in dokumentov pomembnih za določeno vojaško dolžnost, znanja osnov vodenja in poveljevanja, splošnih taktičnih znanj, vojaško teoretičnih in veščinskih znanj ter teoretičnih in praktičnih znanj pomembnih za posameznika.
(3) Ocena specialističnih znanj obsega oceno strokovnih računalniških, jezikovnih in drugih posebnih znanj, poznavanje razvoja stroke in drugih znanj, pomembnih za določeno vojaško dolžnost ter teoretičnih in praktičnih oziroma veščinskih znanj o orožju, opremi in drugih sredstvih rodu oziroma službe v katero spada vojaška dolžnost.
(4) Ocena gibalnih sposobnosti obsega teste gibalne sposobnosti, ki jo sestavljajo sklece, dviganje trupa in tek na 3200 m, ki se izvedejo v skladu z določenim programom v Slovenski vojski, pri čemer se upošteva spol in starostne razlike.
(5) Ocena strelske usposobljenosti obsega ocenjevanje strelske usposobljenosti z osebnim ali lahkim pehotnim orožjem ter s skupinskim orožjem rodu oziroma službe v skladu z navodili in programi za izvedbo streljanj različnih vrst v Slovenski vojski.
10. člen
(1) Ocena uspešnosti opravljanja vojaške dolžnosti obsega oceno obsega, kvalitete opravljenega dela in uporabe delovnih metod ter oceno lastnosti, ki jih kaže ocenjevani pri delu.
(2) Obseg in kvaliteta dela se ocenjujeta glede na obremenjenost, količino opravljenega dela in kvaliteto izdelkov. Pri uporabi predpisanih metod se ocenjuje pravilnost njihove uporabe in temu pričakovane visoke oziroma majhne rezultate.
(3) Ocena lastnosti, ki jih kaže ocenjevani pri delu, obsega:
– zmožnosti za delo v skupini;
– natančnosti pri opravljanju dela;
– ustvarjalnosti pri delu;
– zanesljivosti pri delu;
– osebnega zgleda;
– sposobnosti za sodelovanje s sodelavci.
(4) Pri oceni zmožnosti za delo v skupini se ocenjuje aktivnost ocenjevanega pri skupinskem delu, obseg in vsebina sodelovanja z drugimi ter pripravljenost na prilagajanje drugim.
(5) Pri natančnosti pri delu se ocenjuje postopke po posameznih fazah dela, spremljanja rezultatov dela in upoštevanje različnih predpisov, aktov in metod.
(6) Pri ustvarjalnosti se ocenjuje sposobnost zaznavanja problemov, iskanja ustaljenih in novih rešitev, prizadevanj za racionalnost dela, dovzetnost za nove pobude in pobude sodelavcev.
(7) Pri osebnem zgledu se ocenjuje zlasti vpliv ocenjevanega na sodelavce in okolje.
11. člen
(1) Pri slušateljih vojaških šol oziroma kandidatih za podčastnike in častnike, podčastnikih in častnikih oziroma vojaških osebah, ki vodijo skupino, enoto ali drugo organizacijsko obliko, se ocenjuje tudi lastnosti pomembne za vodenje.
(2) V skladu s prejšnjim odstavkom se ocenjuje zlasti način odločanja, avtoriteto ocenjevanega, samostojnost pri delu, organizacijske sposobnosti, sposobnosti za pisno in ustno komuniciranje ter vodenje.
12. člen
(1) Sestavni del izdelave službene ocene za tekoče leto je tudi zapis letnega razgovora, ki se opravi praviloma enkrat letno.
(2) Z letnim razgovorom se določi podrejenemu cilje in naloge organizacijske enote ter na tej podlagi cilje in naloge podrejenega v ocenjevalnem obdobju.
(3) Cilje in naloge organizacijske enote ter podrejenega določi nadrejeni. Podrejeni določi naloge, ki jih mora opraviti, morebitne izboljšave ter pričakovanja v zvezi z delom in nadrejenim.
(4) Cilji in naloge podrejenega se uskladijo na letnem razgovoru in zapis o letnem razgovoru ima značaj načrta dela ocenjevanega v ocenjevalnem obdobju in predstavlja eno od podlag za izdelavo službene ocene.
13. člen
(1) Letni razgovori se opravijo pred začetkom izdelave rednih službenih ocen. Opravijo se z vsemi vojaškimi osebami v stalni sestavi Slovenske vojske za katere se izdeluje službena ocena.
(2) Zapis letnega razgovora je obvezna priloga k službeni oceni za vojaške osebe iz prejšnjega odstavka.
14. člen
(1) Predpisane skupne službene ocene, ki se uporabljajo v službeni oceni so nezadovoljiv (1), zadovoljiv (2), dober (3) in odličen (4).
(2) Skupna službena ocena se določi na podlagi zbira povprečnih ocen po kriterijih iz prvega odstavka 9. člena, drugega in tretjega odstavka 10. člena tega pravilnika, ki mora biti za službeno oceno odličen 3,5 in več, za oceno dober 2,5 in več, za oceno zadovoljiv 2 in več in za oceno nezadovoljiv manj kot 2. Pri slušateljih vojaških šol, kandidatih za podčastnike in častnike ter podčastnikih in častnikih se v povprečno oceno iz tretjega odstavka 10. člena všteva tudi ocena po kriterijih iz prvega odstavka 11. člena tega pravilnika,
(3) Poveljnik voda, njemu enake ali višje enote, pri službenemu ocenjevanju lahko s službeno oceno odličen oceni največ eno tretjino ocenjevanih.
(4) Kriteriji iz 9., 10. in 11. člena tega pravilnika so navedeni v obrazcu za izdelavo službene ocene v prilogi I, vsebina zapisa letnega razgovora pa na obrazcu v prilogi II tega pravilnika in sta njegov sestavni del.
15. člen
Generalštab Slovenske vojske za izdelavo službenih ocen in izvajanje letnih razgovorov po tem pravilniku lahko izda ustrezna dodatna navodila in priročnike ter izvede usposabljanje.
III. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
16. člen
(1) Službene ocene in letni razgovori po tem pravilniku morajo biti prvič izdelani za leto 2004 za pripadnike stalne sestave in pripadnike, ki pogodbeno opravljajo službo v rezervni sestavi, za pripadnike rezervne sestave, razporejene v vojno sestavo pa v letu 2005.
(2) Predhodni letni razgovori iz prejšnjega odstavka za pripadnike stalne sestave morajo biti zaključeni do 1. 3. 2004.
(3) Do izteka roka iz prejšnjega odstavka se službene ocene izdelujejo brez predhodnih letnih razgovorov.
17. člen
Oceno strelske sposobnosti vojaških oseb se ugotovi v letu 2004 z oceno strelske usposobljenosti za osebno orožje v skladu z navodili in programi za izvedbo streljanj v Slovenski vojski.
18. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 017-02-54/2003-2
Ljubljana, dne 29. oktobra 2003.
EVA 2003-1911-0019
dr. Anton Grizold l. r.
Minister
za obrambo

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti