Uradni list

Številka 135
Uradni list RS, št. 135/2003 z dne 31. 12. 2003
Uradni list

Uradni list RS, št. 135/2003 z dne 31. 12. 2003

Kazalo

5858. Pravilnik o spremembah pravilnika o izvajanju ukrepov aktivne politike zaposlovanja, stran 19987.

Na podlagi 51. člena zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti (Uradni list RS, št. 5/91, 17/91 – popr., 12/92, 71/93, 2/94 – popr., 38/94, 80/97 – odl. US, 69/98 in 67/02) izdaja minister za delo, družino in socialne zadeve
P R A V I L N I K
o spremembah pravilnika o izvajanju ukrepov aktivne politike zaposlovanja
1. člen
V pravilniku o izvajanju ukrepov aktivne politike zaposlovanja (Uradni list RS, št. 61/01 in 31/03) se v prvem odstavku 2. člena črta deveta alinea, v drugem odstavku pa se črtajo tretja, četrta in sedma alinea.
V drugem odstavku se na koncu pika nadomesti z vejico in doda nova alinea, ki se glasi: »spodbujanje mobilnosti brezposelnih oseb.«.
2. člen
3. člen se spremeni tako, da se glasi:
»3. člen
(programi)
Ministrstvo, pristojno za delo (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo) v programih aktivne politike zaposlovanja določi zlasti vsebino, cilje, merila za vključitev v programe, ciljno skupino, predvideno število udeležencev programov in vrednost programa.
Programe aktivne politike zaposlovanja s sklepom potrdi minister, pristojen za delo.«.
3. člen
6. člen se spremeni tako, da se glasi:
»6. člen
(opredelitev temeljnih pojmov)
Težje zaposljiva oseba je brezposelna oseba ali oseba, ki je v postopku izgubljanja dosedanje zaposlitve in:
– je mlajša od 25 let ali oseba, ki je pred manj kot dvema letoma končala redno šolanje in je iskalec prve zaposlitve,
– ni dosegla stopnje srednjega strokovnega izobraževanja, srednjega poklicno tehniškega izobraževanja oziroma splošnega srednjega izobraževanja,
– je starejša od 50 let,
– je dolgotrajno brezposelna oseba, kar pomeni, da je oseba brezposelna 12 mesecev v zadnjih 16 mesecih ali, če gre za osebo, mlajšo od 25 let, ki je brezposelna 6mesecev v zadnjih 8 mesecih,
– sama skrbi za enega ali več otrok, ki so stari manj kot 26 let, če se redno šolajo ali katere zakonec je brezposeln,
– ima ugotovljeno zaposlitveno oviranost,
– ima ugotovljen upad delovnih sposobnosti, ki nima za posledico statusa invalidnosti,
– je invalid, kar pomeni osebo, kateri je z odločbo priznan status invalida ali lastnost invalidne osebe.
Upad delovnih sposobnosti ugotovi zdravnik izvedenec. Zaposlitveno oviranost ugotovi komisija, ki jo imenuje direktor zavoda in v kateri je predstavnik pristojnega centra za socialno delo.
Oseba, ki je v postopku izgubljanja dosedanje zaposlitve, je oseba iz 7. člena tega pravilnika.«.
4. člen
Podnaslov 7. člena se spremeni tako, da se glasi: »(oseba, ki je v postopku izgubljanja dosedanje zaposlitve)«.
Drugi odstavek se spremeni tako, da se glasi:
»Na podlagi elaborata kadrovskih potreb in poslovnega načrta gospodarske družbe se v ukrepe aktivne politike zaposlovanja in sklade dela vključujejo tudi delavci, ki so v postopku izgubljanja dosedanje zaposlitve.«
V tretjem odstavku se besedilo »16. člena zakona« nadomesti z besedilom »drugega odstavka 49.a člena zakona«.
5. člen
V 7.a členu se doda nov drugi odstavek, ki se glasi:
»Skupna višina državnih pomoči za zaposlovanje na osebo ne sme presegati višin, določenih v 44. členu tega pravilnika.«.
6. člen
V prvem odstavku 15. člena se besedilo »usposabljanja z delom« nadomesti z besedilom »usposabljanja na delovnem mestu«.
V drugem odstavku se besedilo »usposabljanja z delom« nadomesti z besedilom »usposabljanja na delovnem mestu«.
V tretjem odstavku se besedilo »usposabljanje z delom« nadomesti z besedilom »usposabljanje na delovnem mestu«.
V četrtem odstavku se besedilo »usposabljanja brez sklenjenega delovnega razmerja« nadomesti z besedilom »usposabljanja na delovnem mestu«.
V petem odstavku se črta drugi stavek. V tretjem stavku petega odstavka se za besedo »smer« vejica nadomesti s piko in črta besedilo »razen, če gre za usposabljanje s sklenjenim delovnim razmerjem.«.
V šestem odstavku se črta tretji stavek. Zadnji stavek šestega odstavka se spremeni tako, da se glasi: »Udeležencem usposabljanja na delovnem mestu se nadomestilo življenjskih stroškov krije do 60% minimalne mesečne plače oziroma do 70% minimalne mesečne plače za invalida. V primeru, da je udeleženec usposabljanja na delovnem mestu prejemnik denarnega nadomestila ali denarne pomoči na podlagi zakona ali denarnega nadomestila po zakonu, ki ureja pokojninsko in invalidsko zavarovanje, pa se mu krije nadomestilo življenjskih stroškov v višini razlike med neto denarnim nadomestilom ali denarno pomočjo do 60% minimalne mesečne plače oziroma do 70% minimalne mesečne plače za invalida.«.
7. člen
V drugem odstavku 18. člena se besedilo »usposabljanje z delom brez sklenjene pogodbe o zaposlitvi« nadomesti z besedilom »usposabljanje na delovnem mestu«.
8. člen
Črta se 23. člen.
9. člen
V 24. členu se besedilo »usposabljanje z delom« nadomesti z besedilom »usposabljanje na delovnem mestu«.
10. člen
25.člen se spremeni tako, da se glasi:
»25. člen
(kritje stroškov)
Za udeleženca usposabljanja se delodajalcu na podlagi programa usposabljanja kot storitev krije stroške usposabljanja v skladu s tretjim odstavkom 60. člena tega pravilnika v višini plačila storitve v celoti oziroma največ do 1,5 minimalne plače, za invalida pa največ do 2 minimalni plači.
Udeležencem usposabljanja na delovnem mestu se v času usposabljanja krijejo denarne dajatve, izvajalcu se povrnejo stroški zavarovanja za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni.
11. člen
Za 28. členom se naslov podpoglavja »5. Nadomestitve plače določenim skupinam brezposelnih in drugih oseb« spremeni tako, da se glasi: »5. Nadomestitve plače težje zaposljivim osebam, ki se zaposlijo v organizacijah, ki se ne ukvarjajo s tržno proizvodnjo blaga in storitev«.
12. člen
30. člen se spremeni tako, da se glasi:
»30. člen
(osebe, ki jim je ukrep namenjen)
Ukrep je namenjen težje zaposljivim osebam, ki se zaposlijo v organizacijah, ki se ne ukvarjajo s tržno proizvodnjo blaga in storitev.«.
13. člen
V 31. členu se črta drugi odstavek.
14. člen
V 35. členu se v tretjem odstavku za piko doda novi stavek, ki se glasi: »Razlika med tržno in dano obrestno mero v sredstvih ne sme presegati zneskov iz 41. člena tega pravilnika.«.
15. člen
41. člen se spremeni tako, da se glasi:
»41. člen
(kritje stroškov)
Intenzivnost pomoči ne sme preseči 50% stroškov dvoletne bruto plače v osrednjeslovenski regiji in 55% stroškov dvoletne bruto plače v ostalih regijah.«.
16. člen
Črta se podpoglavje »9. Sofinanciranje prilagoditve delovnih mest, opreme in naprav za invalide« in 41.a, 41.b in 41.c člen.
17. člen
V poglavju III. UKREPI NAMENJENI DELODAJALCEM se naslov podpoglavja »1. Sofinanciranje odpiranja novih delovnih mest« spremeni tako, da se glasi: »1. Sofinanciranje novih delovnih mest oziroma novega zaposlovanja«.
18. člen
43. člen se spremeni tako, da se glasi:
»43. člen
(namen ukrepa)
Sofinanciranje odpiranja novih delovnih mest oziroma za nove zaposlitve je namenjeno podjetjem, ki zaposlujejo brezposelne osebe ali osebe, ki so v postopku izgubljanja dosedanje zaposlitve in sicer za nove zaposlitve:
– vsem podjetjem na območjih in v sektorjih, upravičenih do regionalne državne pomoči,
– majhnim in srednje velikim podjetjem v sektorjih, ki niso upravičeni do regionalne državne pomoči,
– podjetjem, ki zaposlujejo težje zaposljive osebe,
– podjetjem, ki delijo delovna mesta na več zaposlenih,
– podjetjem, ki zaposlenim spremenijo zaposlitev iz določenega v nedoločen čas, če ta sprememba pozitivno vpliva na zaposlovanje.
Osebe iz prejšnjega odstavka se vključijo v ukrep na podlagi zaposlitvenega načrta.«.
19. člen
44. člen se spremeni tako, da se glasi:
»44. člen
(kritje stroškov in pogoji)
Do pomoči niso upravičeni delodajalci, ki poslujejo v sektorju premogovništva, ladjedelništva in pomorskega transporta. Na območjih in v sektorjih (razen ribištva, kmetijstva, jeklarstva), upravičenih do regionalne državne pomoči, se lahko pomoč dodeli vsem podjetjem v višini, določeni v regionalni karti državnih pomoči pod pogojem, da prejemnik pomoči prispeva najmanj 25% sredstev iz lastnih virov, ki ne smejo vsebovati pomoči in je zaposlitev ohranjena v regiji prejemnici pomoči.
Pomoč na območjih ali v sektorjih, ki niso upravičeni do regionalne državne pomoči, se lahko dodeli le majhnim in srednje velikim podjetjem in sicer:
– majhnim podjetjem v višini do 15% bruto plač,
– srednje velikim podjetjem v višini do 7,5% bruto plač.
Intenzivnost pomoči ne sme preseči 35% v osrednjeslovenski regiji in 40% stroškov dvoletne bruto plače v ostalih regijah in se lahko poveča za 15 odstotnih točk v primeru zaposlitve v majhnem in srednje velikem podjetju. Za zaposlitev težje zaposljivih oseb pomoč ne sme preseči 50% oziroma pri invalidnih osebah 60% stroškov enoletne bruto plače.
Delodajalec mora ohraniti zaposlitev najmanj 3 leta oziroma 2 leti v primeru zaposlitve v majhnem in srednje velikem podjetju. Zaposlitev težje zaposljive osebe mora trajati najmanj eno leto. Takšna zaposlitev mora predstavljati dodatno zaposlitev.
Dodatna zaposlitev v podjetju pomeni povečanje števila zaposlitev v primerjavi s povprečjem preteklih 12 mesecev in ni potrebna, če je obstoječe delovno mesto postalo nezasedeno zaradi prostovoljnega odhoda, upokojitve, prostovoljnega skrajšanja delovnega časa ali zakonite odpustitve zaradi razloga nesposobnosti ali krivdnega razloga in ne kot rezultat presežnih delavcev.«.
20. člen
45. člen se spremeni tako, da se glasi:
»45. člen
(namen ukrepa)
Nadomestitev dela stroškov oziroma pomoč za ohranitev delovnih mest je namenjena:
– odpravi posledic, povzročenih z naravnimi nesrečami ali izrednimi dogodki,
– pospeševanju razvoja v območjih (a) pod naslednjimi pogoji:
a) prispeva k regionalnemu razvoju,
b) je sorazmerna težavam, ki jih želi ublažiti,
c) je časovno omejena in se postopoma zmanjšuje,
d) ni namenjena spodbujanju izvoza.
Nadomestitev dela stroškov za ohranitev delovnih mest se lahko dodeli tudi, kadar je ohranjanje delovnih mest sestavni del programa za reševanje in prestrukturiranje podjetja in je to v skladu s pravili za reševanje in prestrukturiranje.«.
21. člen
46. člen se spremeni tako, da se glasi:
»46. člen
(višina pomoči)
Osnova za določitev višine pomoči je število zaposlenih v podjetju v času dodelitve pomoči.«.
22. člen
Črtajo se 47., 48. in 49. člen.
Črta se podpoglavje »3. Posojilo za investicijska vlaganja« in 50., 51. in 52. člen.
Črta se podpoglavje »4. Sofinanciranje pospeševanja celoletne zaposlitve v sezonskih dejavnostih« in 53., 54., 55. in 56. člen.
23. člen
57. člen se spremeni tako, da se glasi:
»57. člen
(namen ukrepa)
Sofinanciranje oziroma pomoč za izobraževanje in usposabljanje se lahko izvaja v obliki posebnega ali splošnega usposabljanja zaposlenih v podjetjih. Posebno usposabljanje je namenjeno pridobitvi teoretičnega in praktičnega znanja, uporabljivega na sedanjem oziroma bodočem delovnem mestu zaposlenega v podjetju, ki je koristnik pomoči.
Splošno usposabljanje je namenjeno pridobitvi splošnega znanja, ki ni uporabljivo samo na sedanjem oziroma bodočem delovnem mestu zaposlenega v podjetju, ki je koristnik pomoči, ampak nudi kvalifikacije, ki so široko prenosljive v druga podjetja ali področja dela in torej znatno izboljšujejo možnost zaposlitve delavca.
Sofinanciranje oziroma pomoč za izobraževanje in usposabljanje se lahko dodeli tudi, kadar je sestavni del programa za reševanje in prestrukturiranje podjetja in je to v skladu s pravili za reševanje in prestrukturiranje.«.
24. člen
Črtata se 58. in 59. člen.
25. člen
Drugi odstavek 60. člena se spremeni tako, da se glasi: »Sredstva iz prejšnjega odstavka se lahko povečajo v skladu z uredbo, ki ureja namene in pogoje za dodeljevanje državnih pomoči ter določa pristojna ministrstva za upravljanje posameznih shem državnih pomoči.«.
26. člen
Za 60.členom se doda novo podpoglavje 5.a in nova 60.a in 60.b člen, ki se glasijo:
»5.a Sofinanciranje prilagoditve delovnih prostorov in opreme ter pomoči za invalide
60a. člen
(namen ukrepa)
Pri zaposlitvi invalidne osebe se lahko dodeli dodatna pomoč zaradi manjše produktivnosti teh oseb. Pomoč se lahko dodeli le za dodatne stroške v primerjavi s tistimi, ki bi jih imelo podjetje, če bi zaposlilo neinvalidno osebo in sicer:
– stroške prilagajanja prostorov,
– stroške zaposlitve osebja za čas, ki ga porabijo za pomoč invalidnim osebam,
– stroške prilagoditve ali pridobitve opreme.
60.b člen
(kritje stroškov)
Višina pomoči iz tega člena, skupaj s pomočmi za zaposlitev invalidne osebe iz 43. člena tega pravilnika ne sme preseči višine potrebne za kompenzacijo zmanjšane produktivnosti invalidne osebe in višine dodatnih stroškov.
V primeru zaposlitve invalidnih oseb v podjetjih, kjer je vsaj 50% zaposlenih invalidnih oseb, lahko pomoč dodatno krije, a ne sme preseči stroške izgradnje, namestitve ali razširitve obrata in stroške administracije in transporta, ki so posledica zaposlitve teh oseb.«.
27. člen
Črta se podpoglavje »7. Nadomestitev dela stroškov delavcev, katerih delo je postalo nepotrebno« in 64., 65. in 66. člen.
28. člen
Za 67. členom se doda novo podpoglavje 9. in nova 67.a in 67.b člen, ki se glasijo:
»9. Spodbujanje mobilnosti brezposelnih oseb
67.a člen
(namen ukrepa)
Spodbujanje mobilnosti brezposelnih oseb je namenjeno povečanju zaposlitvenih možnosti oseb, ki se zaposlijo na delovnem mestu, oddaljenem od kraja njenega prebivališča več kot 40 kilometrov. Osebe se vključijo v ukrep na podlagi zaposlitvenega načrta.
67.b člen
(kritje stroškov)
Delodajalcu se nadomesti del prevoznih stroškov na delo za brezposelno osebo, ki jo je zaposlil.
Kritje stroškov in drugi pogoji so določeni v 44. členu tega pravilnika.«.
29. člen
V 74. členu se na koncu stavka pika nadomesti z vejico in doda besedilo »razen, če s tem pravilnikom ni drugače določeno.«.
30. člen
Za 74. členom se doda novi 74.a člen, ki se glasi:
»74.a člen
(postopek javnega razpisa)
Javni razpis se izvede po postopku za dodelitev subvencij, posojil in drugih oblik sofinanciranja iz državnega proračuna po predpisih o postopkih za izvrševanje proračuna.
Javni razpis lahko izvede tudi zavod. Če javni razpis izvede zavod, se pritožba vloži na drugostopenjski organ zavoda.«.
31. člen
V prvem stavku tretjega odstavka 81. člena se za besedo »obrestmi« doda besedilo »oziroma pogodbeno dogovorjeno kazen«.
32. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 017-01-007/96-034
Ljubljana, dne 19. decembra 2003.
EVA 2003-2611-0073
Minister
za delo, družino in socialne zadeve
dr. Vlado Dimovski l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti