Na podlagi 27. člena zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02, 8/03) in 29. člena statuta Občine Dobrna (Uradni list RS, št. 47/99, 18/01, 112/02) je župan Občine Dobrna dne 30. 12. 2003 sprejel
P R O G R A M P R I P R A V E
sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta za del Zdraviliškega kompleksa v Dobrni
1. člen
(ocena stanja, razlogi in pravna podlaga)
To območje pokriva zazidalni načrt za zdraviliški kompleks v Dobrni (Uradni list SRS, št. 11/77, Uradni list RS, št. 94/01). Zaradi časovne odmaknjenosti njegovega sprejema ga je za sedanje razmere potrebno ponovno pregledati ter vsebinsko na novo ovrednoti ter dopolniti. Hkrati pa obstoječi akt ne predvideva nujne prometne ureditve območja ter izgradnje apartmajskega naselja in pomožnih objektov. Zaradi zastarelosti dokumenta in zaradi novih potreb v zdraviliškem turizmu je potrebno pristopiti k izdelavi sprememb in dopolnitev ZN.
Pravna podlaga za izdelavo in sprejem sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta je dana v prostorskih sestavinah dolgoročnega plana Občine Celje za obdobje od leta 1986 do leta 2000 in srednjeročnega družbenega plana Občine Celje za obdobje od leta 1986 do leta 1990 za območje Občine Dobrna (Uradni list SRS, št. 40/86, 4/88, Uradni list RS, št. 18/91, 54/94, 25/98, 99/99), kjer je del zemljišč že sedaj zazidljivih. Hkrati pa poteka tudi sprememba prostorskega plana Občine Dobrna, s katero se bodo zagotovila potrebna dodatna zazidljiva zemljišča. Kolikor s to spremembo prostorskega plana ne bodo zagotovljena stavba zemljišča v celoti, se bo temu primerno zmanjšalo ureditveno območje oziroma bodo spremembe in dopolnitve ZN veljale zgolj za to zmanjšano območje.
2. člen
(predmet, programska izhodišča ter okvirno ureditveno območje sprememb in dopolnitev ZN Dobrna)
S spremembami in dopolnitvami tega zazidalnega načrta se morajo vzpostaviti prostorski pogoji za izgradnjo apart hotela (apart kompleksa) v severnem delu zdraviliškega kompleksa pod Vilo Zoro. Obravnavano mora biti celotno območje tako, da bo poleg te vsebine podan tudi predlog za ureditev širše okolice ter ureditve prometne in druge komunalne infrastrukture območja. Hkrati je potrebno poskrbeti za revitalizacijo območja Zdraviliškega doma.
Ureditveno območje leži na severnem delu zdraviliškega kompleksa in poleg osrednjega dela predstavlja nekakšen stranski rokav osrednje parkovne ureditve. Na jugu sega do upravne stavbe zdravilišča, na vzhodu je omejeno z gozdnim robom, na severu ga omejuje manjši gozd ter individualne hiše, na zahodu pa Zdraviliški dom z gozdnim robom.
Celotno območje je veliko približno 8 ha.
3. člen
(nosilci urejanja prostora in drugi udeleženci)
Pripravljavec in pobudnik sprememb in dopolnitev ZN Dobrna je Občina Dobrna. Nosilci urejanja prostora, ki dajejo smernice in mnenja v zakonsko določenem roku, so:
– Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Agencija RS za okolje, območna pisarna Celje, Lava 11, Celje,
– Ministrstvo za promet, Direkcija RS za ceste, izpostava Celje, Lava 42, Celje,
– Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, izpostava Celje, Dečkova 36, Celje,
– Ministrstvo za zdravje, Zdravstveni inšpektorat RS, območna enota Celje, Trg celjskih knezov 9, Celje,
– Zavod za varstvo narave, OE Celje, Stanetova ulica 6, 3000 Celje,
– Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, OE Celje, Glavni trg 1, 300 Celje,
– Telekom Slovenije d.d., PE Celje, Lava 1, 3000 Celje,
– Vodovod – kanalizacija d.o.o., Celje, Lava 2a Celje,
– Javne naprave, javno podjetje d.o.o., Celje, Teharska cesta 49, 3000 Celje,
– Elektro Celje d.d., javno podjetje za distribucijo električne energije, Celje, Vrunčeva 2a, 3000 Celje.
Če se v postopku sprememb in dopolnitev ZN ugotovi, da je potrebno pridobiti smernice in mnenja drugih organov, ki niso našteti v prejšnjem odstavku, se le-te pridobi tekom postopka.
V postopku izdelave sprememb in dopolnitev ZN morajo nosilci urejanja prostora v roku 30 dni podati smernice za načrtovanje predvidene prostorske ureditve. Na usklajeni predlog sprememb in dopolnitev ZN pa morajo nosilci urejanja prostora ravno tako v roku 30 dni podati svoje mnenje. Če v predpisanem roku ne podajo smernic in mnenj, se v skladu z 29. in 33. členom ZureP-1 šteje, da jih nimajo.
4. člen
(seznam strokovnih podlag)
Pri izdelavi sprememb in dopolnitev ZN je potrebno upoštevati naslednje strokovne podlage:
– prostorske sestavine dolgoročnega plana Občine Celje za obdobje od leta 1986 do leta 2000 in srednjeročnega družbenega plana Občine Celje za obdobje od leta 1986 do leta 1990 za območje Občine Dobrna – prostorski plan Občine Dobrna (Uradni list SRS, št. 40/86, 4/88, Uradni list RS, št. 18/91, 54/94, 25/98, 99/99) ter dopolnitev 2003,
– razvojno vizijo Občine Dobrna, 2003.
– izhodišča iz urbanistične delavnice za izdelavo lokacijskih načrtov za razvoj turistične infrastrukture v Občini Dobrna, 2003.
5. člen
(način pridobitve strokovnih rešitev)
Strokovne podlage za ureditveno območje se morajo izdelati v sklopu urbanistične delavnice za izdelavo lokacijskih načrtov za razvoj turistične infrastrukture v Občini Dobrna. Pripravljene morajo biti variantno, o izboru variante pa bo odločil pripravljavec sprememb in dopolnitev ZN.
6. člen
(navedba in način pridobitve geodetskih podlag)
Za območje predvidene prostorske ureditve si je načrtovalec dolžan sam pridobiti geodetski posnetek.
7. člen
(roki za pripravo)
Postopek izdelave sprememb in dopolnitev ZN bo potekal po naslednjem časovnem načrtu:
Pripravljavec sprememb in dopolnitev ZN po sprejetju programa priprave pozove pristojne nosilce urejanja prostora da podajo smernice za načrtovanje (februar 2004).
Izbrani načrtovalec sprememb in dopolnitev ZN na podlagi priporočil iz 1. prostorske konference, smernic nosilcev urejanja prostora ter strokovnih podlag iz urbanistične delavnice izdela predlog sprememb in dopolnitev ZN (marec, april, maj 2004).
Najmanj 14 dni pred javno razgrnitvijo izvede pripravljavec 2. prostorsko konferenco (maj 2004).
Po sprejetju sklepa o javni razgrnitvi, ki ga sprejme župan Občine Dobrna se predlog sprememb in dopolnitev ZN javno razgrne za 30 dni in v tem času tudi javno obravnava (junij 2004).
Občinski svet Občine Dobrna do pripomb danih v času javne razgrnitve zavzame stališče. Na podlagi tega načrtovalec izdela dopolnjen predlog sprememb in dopolnitev ZN (julij 2004).
Na podlagi dopolnjenega predloga sprememb in dopolnitev ZN pripravljavec pozove pristojne nosilce urejanja prostora, da podajo mnenja o usklajenosti z njihovimi izhodišči (avgust, 2004).
Po pridobitvi mnenj nosilcev urejanja prostora občinski svet Občine Dobrna obravnava in sprejme usklajen in dopolnjen predlog sprememb in dopolnitev ZN, ki se objavi v Uradnem listu RS (september 2003).
8. člen
(obveznosti v zvezi s financiranjem)
Finančna sredstva za izdelavo sprememb in dopolnitev ZN so predvidena v proračunu Občine Dobrna.
9. člen
(končna določba)
Ta program priprave sprememb in dopolnitev začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu RS.
Št. 350-03-0006-223/2003-1
Dobrna, dne 30. decembra 2003.
Župan
Občine Dobrna
Martin Brecl l. r.