Uradni list

Številka 22
Uradni list RS, št. 22/2004 z dne 10. 3. 2004
Uradni list

Uradni list RS, št. 22/2004 z dne 10. 3. 2004

Kazalo

929. Uredba o ureditvi trga z vinskim grozdjem, moštom in vinom, stran 2504.

Na podlagi 5., 6., 74. in 75. člena v zvezi z 19., 20., 101., 117. in 126. členom Zakona o kmetijstvu (Uradni list RS, št. 54/00, 52/02 – ZDU-1 in 58/02 – ZMR-1) ter 5. členom Zakona o vinu in drugih proizvodih iz grozdja in vina (Uradni list RS, št. 70/97 in 16/01) izdaja Vlada Republike Slovenije
U R E D B O
o ureditvi trga z vinskim grozdjem, moštom in vinom
I. poglavje: VSEBINA
1. člen
(vsebina)
Ta uredba za vinsko grozdje, mošt, vino in druge proizvode iz grozdja in vina ureja:
– organizacije proizvajalcev vina,
– podporo zasebnemu skladiščenju,
– obvezno destilacijo,
– podporo prostovoljni destilaciji,
– podporo za pridelavo grozdnega soka in podporo za uporabo zgoščenega grozdnega mošta ali rektificiranega zgoščenega grozdnega mošta,
– spremljanje dozorevanja grozdja,
– prestrukturiranje vinogradniških površin v letu 2003 in 2004 ter
– pospeševanje promocije vina v letu 2004.
2. člen
(kakovost in drugi pogoji)
(1) Grozdje, mošt, vino in drugi proizvodi iz grozdja in vina morajo glede kakovosti, enoloških postopkov in sredstev, vpisov v evidence in registre ter označevanja izpolnjevati vse pogoje, določene s predpisi.
(2) Za izvajanje te uredbe se uporabljajo podatki, ki se vodijo v registru pridelovalcev grozdja in vina (v nadaljnjem besedilu: register).
(3) Vinsko leto po tej uredbi je obdobje od 1. avgusta do 31. julija naslednjega leta.
II. poglavje: ORGANIZACIJE PROIZVAJALCEV VINA
3. člen
(cilji organizacij proizvajalcev)
Z namenom združevanja, organiziranja pridelave in prodaje vina s slovenskim geografskim poreklom, uvajanja okolju prijaznih in stroškovno ugodnih tehnologij pridelave, hitrejšega prenosa znanja v pridelavo grozdja in vina ter usklajevanja ponudbe in povpraševanja na trgu ustanovijo pridelovalci grozdja in vina organizacije proizvajalcev, kot zadrugo, gospodarsko družbo ali drugo pravno osebo zasebnega prava.
4. člen
(priznavanje organizacij proizvajalcev)
Minister, pristojen za kmetijstvo, (v nadaljnjem besedilu: minister) v treh mesecih od prejema vloge za priznanje prizna organizacijo proizvajalcev z odločbo, če izpolnjuje s to uredbo določene pogoje in če je vloga popolna ter pravočasna.
5. člen
(dokazila za priznanje)
Vloga iz prejšnjega člena je popolna, če ji je priloženo:
– dokazilo o minimalnem številu članov organizacije proizvajalcev,
– program dela organizacije proizvajalcev,
– pravila delovanja organizacije proizvajalcev in
– dokazilo o registraciji pravne osebe.
6. člen
(pravočasnost vloge)
Vloga iz 4. člena te uredbe je pravočasna, če je prispela na ministrstvo, pristojno za kmetijstvo (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo), do 31. julija pred koledarskim letom, v katerem želi biti organizacija proizvajalcev priznana.
7. člen
(pogoji za priznanje)
(1) Organizacija proizvajalcev mora za priznanje izpolnjevati pogoje, ki jih določa zakon, ki ureja kmetijstvo, in imeti najmanj pet članov, ki skupaj obdelujejo najmanj 15 ha vinogradniških površin, imeti morajo ustrezen triletni program dela in pravila delovanja, ki izkazujejo trajnost in uspešnost poslovanja organizacije proizvajalcev.
(2) Član organizacije proizvajalcev je lahko le tisti pridelovalec grozdja, mošta oziroma vina, ki je vpisan v register.
8. člen
(vsebina programa dela)
(1) Program dela organizacije proizvajalcev mora vsebovati natančne podatke o delovanju ter aktivnostih organizacije proizvajalcev, zlasti pa:
– opis stanja, predvsem glede pravne oblike organizacije proizvajalcev, števila in izobrazbe zaposlenih, tehničnih sredstev za opravljanje dejavnosti,
– število članov organizacije proizvajalcev in za vsakega člana obseg pridelave grozdja oziroma vina,
– dolgoročno strategijo delovanja organizacije proizvajalcev in kratkoročne cilje,
– predvideno pridelavo grozdja in vina in drugih proizvodov iz grozdja in vina (količine),
– načrtovane aktivnosti na področju prodaje vina na domačih in tujih trgih (v nadaljnjem besedilu: podprogram trženja),
– načrtovane aktivnosti na področju razvoja trženja in promocije vina (v nadaljnjem besedilu: podprogram promocije),
– načrtovane aktivnosti na področju uvajanja novih tehnologij, inovacij ter izobraževanja in svetovanja za svoje člane na področju trženja, dviga konkurenčnosti, organizacije in upravljanja ter informacijske tehnologije (v nadaljnjem besedilu: podprogram izobraževanja),
– načrtovan program skupnih naložb organizacije proizvajalcev,
– pričakovane rezultate programa dela,
– okvirni časovni razpored aktivnosti za izvrševanje programa dela.
(2) Organizacija proizvajalcev mora poslovati v skladu s programom dela iz prejšnjega odstavka.
(3) Minister predpiše podrobnejšo vsebino programa dela iz prvega odstavka tega člena in način dopolnitve oziroma spreminjanja programa dela in poročanja o izpolnjevanju programa dela.
9. člen
(program dela)
(1) Program dela iz prvega odstavka prejšnjega člena je ustrezen, če vsebuje vse predpisane podatke in je iz njega razvidno, da organizacija proizvajalcev lahko trajno in učinkovito izvaja cilje programa.
(2) Podprogram trženja je ustrezen, če je iz njega razvidna prodajna cena grozdja oziroma vina po kategorijah, ciljni potrošniki in ciljni trgi, ki morajo biti izbrani tako, da omogočajo dolgoročen razvoj vinogradništva in vinarstva v Republiki Sloveniji.
(3) Program dela se lahko letno dopolnjuje oziroma spreminja v skladu s predpisom iz tretjega odstavka prejšnjega člena.
(4) Pred potekom triletnega programa dela mora organizacija proizvajalcev do 31. julija v letu, v katerem se program izteče, pripraviti dopolnitve in spremembe programa dela za naslednje triletno obdobje.
(5) Organizacija proizvajalcev mora vsako leto, najpozneje do 28. februarja, poročati ministrstvu o izpolnjevanju programa dela, v skladu s predpisom iz tretjega odstavka prejšnjega člena.
(6) Neustrezen program dela ali poročilo se zavrne z odločbo. V primeru očitno nenamernih napak ali pomanjkljivosti se pozove organizacijo proizvajalcev ali vlagatelja k popravku ali dopolnitvi programa dela ali letnega poročila. Program dela ali poročilo se zavrže, če v določenem roku nista dopolnjena.
10. člen
(pravila delovanja organizacije proizvajalcev)
(1) Organizacija proizvajalcev sprejme pravila delovanja, v katerih določi obveznosti članov do organizacije proizvajalcev, predvsem o:
– obsegu in načinu pridelave,
– plačevanju članskega prispevka in prispevka za financiranje skupnih programov,
– pravilih pristopa in izstopa članov iz organizacije proizvajalcev,
– načinu odločanja, sprejemanja in spreminjanja pravil ter
– kaznih za morebitne kršitelje.
(2) Pridelovalec je lahko član samo ene organizacije proizvajalcev, ki je priznana za pridelavo in prodajo grozdja, mošta oziroma vina.
(3) Članstvo v organizaciji proizvajalcev je trajno, če pa to ni mogoče, mora biti odpovedni rok za izstop določen tako, da ne ovira že planiranega poslovanja organizacije proizvajalcev.
11. člen
(odvzem priznanja organizacij proizvajalcev)
(1) Minister z odločbo ugotovi, da organizacija proizvajalcev ne izpolnjuje več vseh predpisanih pogojev za priznanje, in ji priznanje odvzame:
– če ne predloži ministrstvu pravočasno ustreznih poročil v skladu s programom dela oziroma obveznih dopolnil programov dela iz 9. člena te uredbe;
– v primeru zmanjšanja števila članov oziroma njihovega obsega površin pod v 7. členu predpisano mejo;
– če se tako spremenijo pravila delovanja organizacije proizvajalcev, da ta ne opravlja več nalog, za katere je ustanovljena, in ni več zagotovljena demokratičnost odločanja;
– če organizacija proizvajalcev finančnih podpor iz proračuna ni porabila v skladu s potrjenim programom dela;
– če ne posluje v skladu s potrjenim programom dela.
(2) Organizacija proizvajalcev ne posluje v skladu s programom dela, če:
– poslovanje ni več v skladu s cilji,
– se poslovanje bistveno spremeni glede na načrtovano,
– vrednost dejansko izvedenih aktivnosti po podprogramu izobraževanja in promocije odstopa od programa dela za več kot 5%,
– prodaja po posameznih skupinah trgov ne dosega načrtovane v programu dela.
12. člen
(ustreznost vloge)
(1) Ustreznost vloge iz 4. člena te uredbe, ustreznost programa dela in njegovih dopolnitev iz 10. člena te uredbe ter delovanje organizacije proizvajalcev ocenjuje komisija, ki jo sestavljajo strokovnjaki s področja kmetijstva, ki jih v skladu z navodili za oddajo javnih naročil male vrednosti imenuje minister. Minister odloči o ustreznosti programa dela in njegovih dopolnitev do 1. novembra v letu predložitve vloge.
(2) Višina sredstev v letu 2004, namenjenih delovanju komisije iz prejšnjega odstavka, znaša do 600.000 SIT. Sredstva se zagotovijo iz proračuna Republike Slovenije, s proračunske postavke Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 5537: Podpore organizacijam proizvajalcev.
(3) Višina sredstev v letu 2005, namenjenih delovanju komisije iz prvega odstavka tega člena, znaša do 200.000 SIT. Sredstva se zagotovijo iz proračuna Republike Slovenije, s proračunske postavke Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 2242: Podpora promociji za sadje in vino.
13. člen
(sofinanciranje dejavnosti organizacije proizvajalcev)
Ministrstvo sofinancira razvojno-promocijske aktivnosti (po podprogramih promocije in izobraževanja) organizacij proizvajalcev in njihovih članov, ki se izvajajo v skladu s programom dela, in sicer tiste aktivnosti, ki dvigujejo konkurenčnost pridelave grozdja in vina na področju:
– razvoja trgov in promocije, ki vključujejo tržne raziskave, programe prodaje in podpore promociji in obveščanju potrošnikov,
– prenosa znanja z uvajanjem novih tehnologij in razvojem novih proizvodov,
– upravljanja človeških virov, ki obsegajo izobraževanje in svetovanje o tehnologijah, kakovosti, varstvu okolja, varnosti hrane, storilnosti, organizaciji in logistiki proizvodnje ter informacijski tehnologiji.
14. člen
(podpora razvojno-promocijskim aktivnostim)
(1) Podpora za izvajanje razvojno-promocijskih aktivnosti iz prejšnjega člena se dodeli organizaciji proizvajalcev, če je izvedla razvojno-promocijske aktivnosti, določene v potrjenem programu dela. Podpora se dodeljuje v višini do 75% vloženih sredstev za izvajanje podprograma promocije in podprograma izobraževanja posamezne organizacije proizvajalcev.
(2) Minister vsako leto do 15. decembra pred letom, v katerem se bodo izvajali programi, na osnovi obsega potrjenih programov in razpoložljivih proračunskih sredstev določi višino deleža sofinanciranja podprogramov.
15. člen
(vsebina vloge)
(1) Podpora, namenjena izvajanju razvojno-promocijskih aktivnosti, se dodeli organizaciji proizvajalcev na podlagi zahtevka, ki se vlaga na dva meseca, in sicer do 5. v mesecu, ki sledi temu dvomesečnemu obdobju.
(2) Zahtevek iz prejšnjega odstavka se vloži na obrazcu, ki je kot priloga 2 sestavni del te uredbe, ter vsebuje naslednje podatke:
– sedež in naslov organizacije proizvajalcev,
– točen izračun zahtevka (seštevek stroškov iz naslova razvojno-promocijskih aktivnosti v skladu z odobrenim programom),
– poročilo o prodaji vina, ločeno po skupinah trgov, in razlago morebitnih dovoljenih odstopanj od odobrenega programa,
– poročilo o izvedbi podprograma promocije in
– poročilo o izvedbi podprograma izobraževanja.
(3) Točen izračun zahtevka iz prejšnjega odstavka se naredi tako, da se upošteva vsa sredstva, vložena v promocijo vina v skladu s potrjenim programom in 16. členom te uredbe, in vsa sredstva, vložena v izobraževanje v skladu s potrjenim programom, seštevek sredstev pa se pomnoži z deležem iz drugega odstavka 14. člena te uredbe.
(4) Zahtevke za podporo promocijskim aktivnostim in izobraževanju organizacija proizvajalcev vloži na Agencijo za kmetijske trge in razvoj podeželja (v nadaljnjem besedilu: agencija).
(5) Agencija odloči o zahtevku z odločbo. Zoper odločbo ali sklep agencije je dopustna pritožba na ministrstvo. Pritožba se vloži na agencijo.
(6) Podporo se izplača vlagatelju po vročitvi odločbe in v roku, ki je v skladu s predpisi, ki urejajo proračunsko financiranje.
(7) Sredstva za navedene podpore za izvajanje razvojno-promocijskih aktivnosti se zagotovijo iz proračuna Republike Slovenije za leto 2005, s proračunske postavke Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 2242: Podpora promociji za sadje in vino, in sicer do višine 499,728.000 SIT.
16. člen
(vsebina razvojno-promocijskih aktivnosti, ki se sofinancirajo)
(1) Sofinancirajo se razvojno-promocijske aktivnosti, ki jih je izvedla organizacija proizvajalcev sama ali njeni izvajalci. Dokazila o izvedenih razvojno-promocijskih aktivnostih so računi. Če je organizacija proizvajalcev sama izvedla razvojno-promocijske aktivnosti, mora priložiti tudi poročilo o opravljenih urah dela z navedbo aktivnosti, pri čemer se za vrednost ure lastnega dela upošteva vrednost ure, izkazana tudi v poslovnih dokumentih, če pa so razvojno-promocijske aktivnosti opravile fizične osebe, ki so člani organizacije proizvajalcev, vrednost ne sme preseči 1.500 SIT/uro.
(2) V posamičnem letu lahko poročilo o opravljenih urah predstavlja do 20% vrednosti vseh zahtevkov.
(3) Vsak račun in vsako opravljeno delo iz prvega odstavka tega člena se lahko obračuna le enkrat in v času vlaganja zahtevka ne sme imeti starejšega datuma kot 150 dni pred dnem vložitve zahtevka.
(4) Razvojno-promocijske aktivnosti, ki se jih sofinancira v skladu s to uredbo, lahko obsegajo le aktivnosti, ki so takšne narave, da v primeru sofinanciranja iz proračuna Republike Slovenije ne povzročajo nelojalne konkurence.
(5) Na podlagi javnega naročila ministrstvo izbere izvajalca, ki do 1. junija 2004 pripravi ekspertizo, ki obsega splošna pravila in konkretne predloge za vsebino razvojno-promocijskih aktivnosti, ki bo organizacijam proizvajalcev v pomoč pri pripravi podprograma promocijskih aktivnosti in izobraževanja.
(6) Izbrani izvajalec iz prejšnjega odstavka mora omogočiti dostop do ekspertize vsem zainteresiranim.
(7) Za izdelavo ekspertize se zagotovijo sredstva iz proračuna Republike Slovenije za leto 2004, s proračunske postavke Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 2242: Podpora promociji za sadje in vino, in sicer do višine 7,000.000 SIT. Sredstva se izplačajo izbranemu izvajalcu po ustrezno opravljenem delu na osnovi pogodbe med ministrstvom in izvajalcem, v skladu s predpisi, ki urejajo proračunsko financiranje.
17. člen
(omejitve za kršitelje)
(1) Če organizacija proizvajalcev ne posluje v skladu s programom dela, ki ga je potrdilo ministrstvo, ni upravičena do sredstev, ki se dodeljujejo organizacijam proizvajalcev.
(2) Če organizacija proizvajalcev v podprogramih promocije in izobraževanja, ki so sofinancirani na osnovi te uredbe, izvede program v obsegu od 95% do 100% vrednosti celotnega predvidenega obsega razvojno-promocijskih aktivnosti, se tej organizaciji proizvajalcev v naslednjem letu zmanjša delež sredstev, do katerega bi bila sicer upravičena, za enak%, kot znaša v tekočem letu razlika med vrednostjo celotnega predvidenega obsega in dejansko izvedeno vrednostjo.
(3) Vsa neupravičeno pridobljena sredstva po tej uredbi morajo organizacije proizvajalcev vrniti skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi v proračun Republike Slovenije v 30 dneh po dokončnosti odločbe o ugotovitvi, da so neupravičeno pridobili sredstva. Za neupravičeno pridobljena sredstva se štejejo tudi vsa sredstva pridobljena v koledarskem letu pred vročitvijo odločbe o odvzemu priznanja organizaciji proizvajalcev.
(4) Če organizacija proizvajalcev nima več sredstev za vračilo iz prejšnjega odstavka, njeni člani prevzemajo vso odgovornost in obvezo vračanja proračunskih sredstev. Odgovornost in obveza članov sta v enakem razmerju kot njihov obseg vinogradniških površin.
18. člen
(seznam organizacij proizvajalcev)
Na podlagi odločb o priznanju organizacij proizvajalcev vodi ministrstvo seznam organizacij proizvajalcev in njihovih članov.
III. poglavje: PODPORA ZASEBNEMU SKLADIŠČENJU
19. člen
(podpora zasebnemu skladiščenju)
(1) Upravičenci do podpore zasebnemu skladiščenju so pridelovalci grozdnega mošta, zgoščenega grozdnega mošta, rektificiranega zgoščenega grozdnega mošta in namiznega vina, ki so vpisani v register in imajo v registru ustrezno prijavljene pridelke, za katere se dodeli podpora, ter so oddali zahtevek za sklenitev pogodbe o skladiščenju namiznega vina, grozdnega mošta, zgoščenega grozdnega mošta in rektificiranega zgoščenega grozdnega mošta, na obrazcu, ki je kot priloga 3 sestavni del te uredbe.
(2) Podpora se dodeljuje na podlagi sklenjene pogodbe, v skladu s predpisi, ki urejajo podporo zasebnemu skladiščenju, pri čemer velja naslednje:
– intervencijska agencija je Agencija Republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja;
– za identifikacijo pridelka se uporablja številka pridelka iz registra.
(3) Za določitev datuma izteka veljavnosti pogodbe za zasebno skladiščenje pošlje pridelovalec agenciji izjavo, ki vsebuje:
– podatke o pridelovalcu,
– navedbo številke pogodbe o skladiščenju,
– številko pridelka iz registra, za katerega se preneha skladiščenje, z navedbo količine,
– navedbo datuma konca skladiščenja in
– podpis odgovorne osebe.
IV. poglavje: OBVEZNA DESTILACIJA
20. člen
(obvezna destilacija)
(1) Obvezna destilacija tropin in vinskih droži, kot jo določajo predpisi, ki urejajo obvezno destilacijo tropin in vinskih droži, za katero na območju Republike Slovenije ni ustreznih kapacitet, predstavlja na območju vinorodnih okolišev Republike Slovenije nesorazmerno oviro in stroške predelave. Zato se z namenom preprečevanja presežka pridelka in izplena izvaja umik tropin in droži pod nadzorom.
(2) Zaradi preprečevanja neusklajenosti med ponudbo in povpraševanjem ter zaradi preprečevanja negativnega vpliva prevelikih količin pridelka oziroma prevelikega izplena stiskanja grozdja na kakovost vina, se uvaja ukrep obvezne destilacije vina, ki je rezultat prevelikega pridelka grozdja v vinogradu oziroma prevelikega izplena stiskanja grozdja.
(3) Če se v postopku pridelave grozdja in vina prekoračita predpisan hektarski pridelek grozdja oziroma izplen stiskanja grozdja tako, da presežeta 14.000 litrov vina na ha, mora pridelovalec količino vina, ki predstavlja razliko med dejansko dobljeno količino grozdja oziroma vina in največjo dovoljeno količino grozdja oziroma vina (v nadaljnjem besedilu: presežna količina), obvezno destilirati. Za tako pridobljen destilat ni možno uveljavljati nobenih finančnih podpor.
(4) Zavezanec za obvezno destilacijo vina je pridelovalec, ki je prekoračil predpisan hektarski pridelek oziroma predpisan izplen, ali tisti, ki je od pridelovalca pridelek, ki vsebuje presežno količino pridelka, odkupil in prijavil v register.
(5) Destilacijo presežne količine mora zavezanec za obvezno destilacijo vina izvesti na svoj račun najpozneje en mesec po prijavi pridelka v register.
(6) O datumu in kraju destilacije mora zavezanec za obvezno destilacijo vina pisno obvestiti kmetijsko inšpekcijo najmanj 10 dni pred izvedbo destilacije presežne količine. O izvedbi destilacije naredi kmetijski inšpektor zapisnik, iz katerega so razvidni podatki o vinogradu, kjer je bil pridelek presežen, o količinah pridelka ter o presežnih količinah. Zapisnik kmetijskega inšpektorja zavezanec za obvezno destilacijo vina predloži ob prijavi ustreznega zmanjšanja pridelka v registru, kar je pogoj za trženje ostalega pridelka tega pridelovalca. Do ustreznega zmanjšanja prijave pridelka pooblaščena organizacija za oceno vina ne sme izdati odločbe o ocenitvi kateregakoli pridelka tega pridelovalca.
(7) Zavezanec za obvezno destilacijo vina mora destilat, pridobljen v skladu s tem členom, hraniti še najmanj dve leti po izvedbi destilacije.
V. poglavje: PROSTOVOLJNA DESTILACIJA
21. člen
(prostovoljna destilacija)
(1) Ukrep prostovoljne destilacije uvede minister in se izvaja v skladu s predpisi, ki urejajo destilacijo proizvodov iz grozdja in vina.
(2) Za kakovostna vina, pridelana znotraj pridelovalnega območja Republike Slovenije, se ukrep prostovoljne destilacije uvede le v primeru izredno poslabšane tržne situacije. Za izredno poslabšanje tržne situacije za določena kakovostna vina, pridelana znotraj pridelovalnega območja Republike Slovenije, se šteje, če povprečne cene posamezne vrste vina, ki se vodijo v registru, v zadnjih štirih mesecih realno padejo glede na povprečje zadnjih treh let za več kot 50%.
(3) Vsi podatki o pridelku so podatki iz registra.
(4) Destilarne, ki poslujejo v skladu s predpisi, se morajo vpisati v register v skladu s predpisom, ki ureja register, pred izvajanjem ukrepa prostovoljne destilacije.
(5) Če se destilira alkoholizirano vino, poteka alkoholiziranje vina ob nadzoru kmetijske inšpekcije.
(6) Ukrep prostovoljne destilacije izvaja agencija, ki je zadolžena tudi za obveščanje komisije Evropske unije.
(7) Minister predpiše podrobnejše pogoje za izvajanje ukrepa prostovoljne destilacije.
VI. poglavje: PODPORA ZA PRIDELAVO GROZDNEGA SOKA IN PODPORA ZA UPORABO ZGOŠČENEGA GROZDNEGA MOŠTA ALI REKTIFICIRANEGA ZGOŠČENEGA GROZDNEGA MOŠTA
22. člen
(podpora za pridelavo grozdnega soka)
(1) Podpora za pridelavo grozdnega soka se uveljavlja v skladu s predpisi, ki urejajo pridelavo grozdnega soka iz grozdja, grozdnega mošta in zgoščenega grozdnega mošta.
(2) Pred začetkom vinskega leta ali preden začne prvič s postopkom pridelave grozdnega soka pošlje vlagatelj predpisane podatke na agencijo v skladu s predpisi, ki urejajo pridelavo grozdnega soka iz grozdja, grozdnega mošta in zgoščenega grozdnega mošta.
(3) Najmanj tri dni pred izvedbo postopka mora poslati vlagatelj na agencijo pisno izjavo o nameri pridelave grozdnega soka, v kateri poleg podatkov iz prejšnjega odstavka navede tudi količine in številke pridelkov grozdja, grozdnega mošta ali zgoščenega grozdnega mošta iz registra. Po izvedenem postopku je vlagatelj dolžan v register prijaviti tudi podatke o pridelanem grozdnem soku.
23. člen
(podpora za uporabo zgoščenega grozdnega mošta ali rektificiranega zgoščenega grozdnega mošta)
(1) Podporo za uporabo zgoščenega grozdnega mošta ali rektificiranega zgoščenega grozdnega mošta lahko uveljavljajo pridelovalci vina, ki za obogatitev uporabljajo zgoščen grozdni mošt ali rektificiran zgoščen grozdni mošt, in se uveljavlja v skladu s predpisi, ki urejajo uporabo zgoščenega grozdnega mošta ali rektificiranega zgoščenega grozdnega mošta.
(2) Podporo dodeli agencija z odločbo, na podlagi zahtevka na obrazcu, ki je kot priloga 4 sestavni del te uredbe. Podpora se dodeli le za obogatitev, izvedeno v skladu s predpisi, ki urejajo kakovost vina ter dovoljena enološka sredstva in postopke. Zoper odločbo ali sklep agencije je dopustna pritožba na ministrstvo. Pritožba se vloži na agencijo.
(3) Zahtevku iz prejšnjega odstavka mora biti priloženo:
– dokazilo, da mošt, ki je bil surovina za zgoščevanje, glede fizikalno-kemičnih parametrov ustreza pogojem za promet,
– izjava pridelovalca, da zgoščen grozdni mošt ali rektificiran zgoščen grozdni mošt ni bil predhodno obogaten,
– odločba o ocenitvi zgoščenega grozdnega mošta ali rektificiranega zgoščenega grozdnega mošta in
– račun za nakup zgoščenega grozdnega mošta ali rektificiranega zgoščenega grozdnega mošta, če pridelovalec vina ni tudi pridelovalec zgoščenega grozdnega mošta ali rektificiranega zgoščenega grozdnega mošta.
(4) Kot dokazilo iz prve alinee prejšnjega odstavka se šteje:
– analizni izvid z laboratorijsko analizo mošta, ki jo je opravila pooblaščena organizacija za oceno mošta in vina, ali
– analiza internega laboratorija pridelovalca, ki mora vsebovati najmanj vsebnost sladkorja in skupnih kislin, ali
– odločba o ocenitvi mošta, ki jo je opravila pooblaščena organizacija za oceno mošta in vina.
(5) Ne glede na določbe prvega odstavka tega člena se podpora dodeli tudi tistim pridelovalcem, ki zgoščenega grozdnega mošta ali rektificiranega zgoščenega grozdnega mošta ne uporabljajo sami, ampak ga prodajajo drugim pridelovalcem za obogatitev njihove lastne proizvodnje, če letne količine uporabljenega zgoščenega grozdnega mošta ali rektificiranega zgoščenega grozdnega mošta ne presegajo 10 hl na pridelovalca, ki uporabi zgoščen grozdni mošt ali rektificiran zgoščen grozdni mošt.
(6) Pridelovalec in kupec zgoščenega grozdnega mošta ali rektificiranega zgoščenega grozdnega mošta iz prejšnjega odstavka morata v kletarski evidenci voditi nakup in prodajo zgoščenega grozdnega mošta ali rektificiranega zgoščenega grozdnega mošta ter ju prijaviti v register tako, da je zagotovljena sledljivost preko številke pridelka v registru.
(7) Če pridelovalec vloži zahtevek na podlagi petega in šestega odstavka tega člena mora zahtevek iz drugega odstavka tega člena podpisati tudi kupec zgoščenega grozdnega mošta ali rektificiranega zgoščenega grozdnega mošta.
VII. poglavje: SPREMLJANJE DOZOREVANJA GROZDJA
24. člen
(spremljanje dozorevanja grozdja)
(1) Pooblaščene organizacije za spremljanje dozorevanja grozdja zaradi določitve roka trgatve kot strokovno nalogo opravljajo periodične ocene zdravstvenega stanja grozdja in analize vzorcev grozdja posameznih sort vinske trte v izbranih vinogradih.
(2) Upravičenci do sredstev za izvedbo strokovne naloge spremljanja dozorevanja grozdja so pooblaščene organizacije za spremljanje dozorevanja grozdja, imenovane na podlagi predpisa, ki ureja kontrolo kakovosti grozdja v času trgatve. Pogoj za pridobitev sredstev so izvedene predpisane analize in ocene v skladu s predpisom, ki ureja kontrolo kakovosti grozdja v času trgatve. Upravičenci uveljavljajo sredstva na obrazcu, ki je kot priloga 1 sestavni del te uredbe, in mu priložijo poročilo o opravljenem delu in izvedenih analizah ter obračun stroškov. Zahtevki se vložijo do 25. februarja v letu, ki sledi letu spremljanja dozorevanja grozdja, na ministrstvo.
(3) Skupna višina sredstev v letu 2004, namenjenih plačilu obveznega spremljanja dozorevanja grozdja v letu 2003, znaša do 33,266.116 SIT. Sredstva se zagotovijo iz proračuna Republike Slovenije, s proračunske postavke Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 1429: Strokovne naloge v rastlinski proizvodnji.
(4) Skupna višina sredstev v letu 2005 namenjenih plačilu obveznega spremljanja dozorevanja grozdja v letu 2004, znaša do 33,266.116 SIT. Sredstva se zagotovijo iz proračuna Republike Slovenije, s proračunske postavke Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 1429: Strokovne naloge v rastlinski proizvodnji.
VIII. poglavje: OBNOVA VINOGRADOV
25. člen
(prestrukturiranje vinogradništva)
(1) Za obnovo vinogradov na absolutnih vinogradniških površinah, izvedeno jeseni leta 2002 in spomladi leta 2003 ter jeseni leta 2003 in spomladi leta 2004, agencija dodeli podporo, z namenom prestrukturiranja vinogradništva, predvsem zaradi izboljševanja vinogradniške strukture, uvajanja tržno zanimivih sort vinskega grozdja, izboljšanja tehnoloških zasnov v vinogradih, uvajanja sort, ki so ekološko in tehnološko bolj primerne za določene vinogradniške površine, na osnovi razpisa, ki ga pripravi ministrstvo, in na predlog komisije, ki jo za ta namen imenuje minister.
(2) Agencija z odločbo ugotovi, ali pridelovalec grozdja in vina, ki je vpisan v register, izpolnjuje pogoje, določene s to uredbo in z razpisom za dodelitev podpore za obnovo vinogradov. Zoper odločbo ali sklep agencije je dopustna pritožba na ministrstvo. Pritožba se vloži na agencijo.
(3) Skupna višina sredstev v letu 2004, namenjenih podpori za obnovo vinogradov, obnovljenih jeseni leta 2002 in spomladi leta 2003, znaša do 517,030.000 SIT. Sredstva se zagotovijo iz proračuna Republike Slovenije za leto 2004, s proračunske postavke Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 2074: Obnova vinogradov. Če vloge za obnovo vinogradov presegajo obseg razpoložljivih sredstev, se višina podpor lahko uskladi z razpoložljivimi sredstvi.
(4) Skupna višina sredstev v letu 2005, namenjenih podpori za obnovo vinogradov, obnovljenih jeseni leta 2003 in spomladi leta 2004, znaša do 345,800.000 SIT. Sredstva se zagotovijo iz proračuna Republike Slovenije za leto 2005, s proračunske postavke Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 2074: Obnova vinogradov. Če vloge za obnovo vinogradov presegajo obseg razpoložljivih sredstev, se višina podpor lahko uskladi z razpoložljivimi sredstvi.
IX. poglavje: VRAČILO SREDSTEV
26. člen
(nenamenska uporaba, nezakonit način pridobitve sredstev)
Če prejemnik podpore iz 15., 19., 21., 22., 23., 24. in 25. člena te uredbe sredstva uporabi nenamensko ali jih pridobi na nezakonit način, jih je dolžan vrniti z zamudnimi obrestmi in v obdobju naslednjih dveh koledarskih let ne more pridobiti nobenih proračunskih sredstev ministrstva.
X. poglavje: PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
27. člen
(podpora za promocijo vina)
(1) Do 1. avgusta 2004 se s ciljem pospeševanja prepoznavnosti kakovostnega ustekleničenega vina z zaščitenim geografskim poreklom in deželnega ustekleničenega vina, pridelanega v Republiki Sloveniji, dodeljuje podpora za promocijo vina. Ustekleničeno vino je vino, ki je originalno polnjeno skladno s predpisom, ki ureja označevanje vina, mošta in drugih proizvodov iz grozdja in vina ter njihovo embalažo.
(2) Podpora za promocijo vina se dodeli v višini do 80% dejansko vloženih sredstev za promocijo vina posameznega pridelovalca, in sicer na osnovi programa, ki ga izdela pridelovalec, vpisan v register. Program mora biti najmanj triletni in mora v skladu s predpisom, ki ureja vsebino programov promocije vina in način pridobitve podpore za promocijo vina, obsegati: količine in vrste proizvodov, namenjene izvozu, določitev ciljnih trgov prodaje, načina prodaje, predviden učinek promocije na cene vina pri izvozu ter predviden, stroškovno ovrednoten program aktivnosti promocije. Program potrdi minister z odločbo na predlog komisije, ki jo za ta namen imenuje minister.
(3) Vlogo za pridobitev podpore za promocijo vloži pridelovalec na agencijo v obliki poročila o izvajanju programa promocije. Poročila o izvajanju programa promocije je pridelovalec dolžan posredovati agenciji sproti, in sicer do 15. v mesecu za pretekli mesec.
(4) Ne glede na določbe prejšnjega odstavka se za promocijo, izvedeno v času med 1. novembrom 2003 in 31. januarjem 2004, štejejo kot pravočasno vložene vloge v skladu z določbami te uredbe tiste vloge, ki so vložene na agencijo do 15. marca 2004.
(5) Agencija odloči o vlogi z odločbo. Zoper odločbo ali sklep agencije je dopustna pritožba na ministrstvo. Pritožba se vloži na agencijo.
(6) Podporo se izplača pridelovalcu po vročitvi odločbe in v roku, ki je v skladu s predpisi, ki urejajo proračunsko financiranje.
(7) Poročilo o programu promocije iz tretjega odstavka tega člena mora vsebovati:
– sedež in naslov pridelovalca,
– točen izračun zahtevka,
– skupne stroške iz naslova promocije; dokazila o stroških mora pridelovalec hraniti in dati na zahtevo inšpektorja na vpogled še pet let po prejemu podpore,
– izvozno carinsko deklaracijo, ki potrjuje izvoz vina v istem obračunskem obdobju; za prodajo v države članice Evropske unije, izvedeno po 1. maju 2004, pa namesto izvozne carinske deklaracije kopijo spremnega dokumenta, izdanega v skladu s predpisi, ki urejajo spremne dokumente za prevoz vina, in račun (z navedbo davčne številke kupca) in
– kopijo odločbe o ocenitvi vina, ki jo je opravila pooblaščena organizacija za oceno vina.
(8) Točen izračun zahtevka iz prejšnjega odstavka se naredi tako, da se upošteva vsa vložena sredstva v promocijo vina. Dobljeni znesek se pomnoži s faktorjem 0,8. Če tako dobljena vrednost presega 80 SIT/liter vina, ki je bilo v obdobju izvajanja programa, ki ga obsega poročilo, dejansko izvoženo, se delež podpore sorazmerno zmanjša, in sicer tako, da ne presega v tem odstavku določenih zneskov.
(9) Vsak strošek za promocijo se lahko uveljavlja le enkrat, ne glede na dejansko trajanje izvajanja promocije in ne kasneje kot leto dni po nastanku stroška.
(10) Sredstva za navedene podpore se zagotovijo iz proračuna Republike Slovenije za leto 2004, s proračunske postavke Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 2242: Podpora promociji za sadje in vino, in sicer do višine 229,975.448 SIT. Sredstva se izplačujejo po vrstnem redu vlaganja zahtevkov, vendar največ do skupnega zneska, navedenega v prejšnjem stavku.
28. člen
(že priznane organizacije proizvajalcev)
(1) Organizacije proizvajalcev vina, ki so že priznane ob uveljavitvi te uredbe, ostanejo priznane kot organizacije proizvajalcev.
(2) Ministrstvo sofinancira dejavnosti organizacij proizvajalcev iz prejšnjega odstavka, za katere je agencija ugotovila, da so bile v letu 2003 izvedene v skladu s programom dela.
(3) Skupna višina sredstev, namenjenih podpori iz prejšnjega odstavka, znaša do 170,000.000 SIT. Sredstva se zagotovijo iz proračuna Republike Slovenije za leto 2004, s proračunske postavke Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 5537: Podpore organizacijam proizvajalcev.
29. člen
(prehodna določba – podpora razvojno-promocijskim aktivnostim)
Najstarejši datum na dokumentaciji, ki je osnova za zahtevek iz 15. člena te uredbe, je lahko 1. avgust 2004.
30. člen
(predpisi, ki prenehajo veljati)
Z dnem uveljavitve te uredbe preneha veljati Uredba o ureditvi trga z vinskim grozdjem, moštom in vinom (Uradni list RS, št. 34/02, 27/03, 29/03-popravek in 92/03).
31. člen
(uporaba)
Določbe 22. in 23. člena te uredbe se začnejo uporabljati 1. maja 2004.
32. člen
(uveljavitev)
Ta uredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 331-16/2001-7
Ljubljana, dne 26. februarja 2004.
EVA 2004-2311-0001
Vlada Republike Slovenije
mag. Anton Rop l. r.
Predsednik

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti