Na podlagi drugega odstavka 49. člena zakona o veterinarstvu (Uradni list RS, št. 33/01 in 110/02 – ZGO-1) izdaja minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
P R A V I L N I K
o pristojbinah na področju veterinarstva
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(1) S tem pravilnikom se določa višina veterinarskih pristojbin, način njihovega obračunavanja in zavezance za plačilo, kot je to določeno v Direktivi Sveta 85/73/EGS (v nadaljnjem besedilu: direktiva), katere uradno prečiščeno besedilo je vsebovano v Direktivi Sveta 96/43/ES (Uradni list L 16, 22. 1. 1996), z vsemi spremembami.
(2) Pristojbine, katerih najnižja vrednost je določena v Prilogah A, B in C direktive, so določene kot veterinarske pristojbine Evropske unije (v nadaljnjem besedilu: EU pristojbine).
(3) Pristojbine, ki se zaračunavajo na podlagi 4. člena direktive, so nacionalne veterinarske pristojbine (v nadaljnjem besedilu: nacionalne pristojbine).
2. člen
(1) EU pristojbine se plačujejo za izvajanje veterinarskih pregledov in nadzora, predpisanih s:
– pravilnikom, ki ureja veterinarske preglede živali in živalskih proizvodov na teritoriju EU (Direktiva Sveta 90/425/EGS);
– pravilnikom, ki ureja veterinarske preglede proizvodov živalskega izvora pri trgovanju na teritoriju EU (Direktiva Sveta 89/662/EGS);
– pravilnikom, ki ureja veterinarske preglede živali pri vnosu na teritorij EU iz tretjih držav (Direktiva Sveta 91/496/EGS);
– pravilnikom, ki ureja veterinarske preglede proizvodov pri vnosu na teritorij EU iz tretjih držav (Direktiva Sveta 97/78/ES);
– pravilnikom, ki ureja ukrepe za nadziranje nekaterih snovi in ostankov škodljivih snovi v živih živalih in živalskih proizvodih (Direktiva Sveta 96/23/ES);
– Odločbo Sveta 98/728/ES (UL L 346, 22. 12. 1998).
(2) Nacionalne pristojbine se plačujejo za vse predpisane uradne veterinarske preglede in uradni veterinarski nadzor, razen pregledov in nadzora iz prejšnjega odstavka.
3. člen
(1) Pristojbine iz tega pravilnika se določajo v točkah.
(2) Vrednost točke je 18 SIT.
(3) Višina EU pristojbin po tem pravilniku se določi tako, da obseg zbranih pristojbin pokrije stroške za plače in socialno zavarovanje zaposlenih, ki izvajajo preglede in nadzor ter administrativne stroške, ki nastanejo pri opravljanju pregledov in nadzora, vključno s stroški za interno usposabljanje za preglede in nadzor iz prvega odstavka prejšnjega člena.
(4) Minister, pristojen za veterinarstvo, usklajuje vrednost točke z gibanjem stroškov za izvajanje veterinarskih pregledov in nadzora glede na rast letne inflacije.
4. člen
Za veterinarske preglede iz tega pravilnika, ki se opravijo izven delovnega časa, se plača pristojbina, določena v tem pravilniku, povečana za 50%.
5. člen
(1) Pristojbine iz tega pravilnika se nakazujejo na sklad za razvoj kmetijstva pri Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
(2) Pristojbine morajo biti vplačane takoj po opravljenem veterinarskem pregledu, v primerih, ko se pristojbine plačujejo mesečno, pa najpozneje do 15. v mesecu za pretekli mesec.
II. EU PRISTOJBINE
6. člen
(1) Za veterinarski pregled pred in po zakolu živali v klavnici se plača pristojbina za:
------------------------------------------------------------------------------
1. – govedo do vključno 250 kg žive teže 32,917 točk
– govedo nad 250 kg žive teže 59,250 točk
------------------------------------------------------------------------------
2. konja, osla, mezga ali mulo 57,933 točk
------------------------------------------------------------------------------
3. – prašiča do vključno 25 kg žive teže 6,583 točk
– prašiča nad 25 kg žive teže 17,117 točk
------------------------------------------------------------------------------
4. – ovco ali kozo do vključno 12 kg žive teže 2,304 točke
– ovco ali kozo nad 12 do vključno 18 kg žive teže 4,608 točke
– ovco ali kozo nad 18 kg žive teže 6,583 točk
------------------------------------------------------------------------------
5. – perutnino do vključno 2 kg žive teže 0,132 točke
– perutnino nad 2 kg do vključno 5kg žive teže 0,263 točke
– perutnino nad 5 kg žive teže 0,527 točke
– noja 17,117 točk
------------------------------------------------------------------------------
6. – kunca do vključno 2 kg žive teže 0,132 točke
– kunca nad 2 kg do vključno 5kg žive teže 0,263 točke
– kunca nad 5 kg žive teže 0,527 točke
------------------------------------------------------------------------------
7. – divje ptice do vključno 2 kg žive teže 0,132 točke
– divje ptice 2 kg do vključno 5kg žive teže 0,263 točke
– divje ptice nad 5 kg žive teže 0,527 točke
------------------------------------------------------------------------------
8. – divjega prašiča do vključno 25 kg žive teže 6,583 točk
divjega prašiča nad 25 kg žive teže 17,117 točk
------------------------------------------------------------------------------
9. – divji parkljarji do vključno 12 kg žive teže 2,304 točke
– divji parkljarji nad 12 do vključno 18 kg žive teže 4,608 točke
– divji parkljarji nad 18 kg žive teže 6,583 točk
------------------------------------------------------------------------------
(2) Pristojbina iz prejšnjega odstavka se plača za vsako žival.
(3) V pristojbino iz 1., 2., 3., 8. in 9. točke prvega odstavka tega člena je vštet razsek trupa na do šest osnovnih delov.
(4) Za uplenjeno divjad se plača pristojbina od trupa, sprejetega v obrat za obdelavo divjadi.
(5) V klavnicah manjše kapacitete se plača pristojbina za veterinarski pregled v višini 650 točk za prvo žival ter pristojbina iz prvega odstavka tega člena za vsako naslednjo žival.
(6) Pri klanju kopitarjev in prašičev v klavnicah manjše kapacitete se plača še dodatna pristojbina za trihinoskopsko preiskavo v višini 100 točk na žival.
7. člen
(1) Za veterinarski nadzor razseka trupa zaklane živali, ki se opravi v obratu za razkosavanje mesa z drugo registrsko številko kot klavnica, se plača pristojbina v višini 40 točk za vsako začeto tono sprejetega mesa.
(2) Če se opravi razsek trupa na manjše dele od osnovnih delov v obratu z isto registrsko številko kot jo ima klavnica, se plača pristojbina v višini 18 točk za vsako začeto tono mesa.
(3) V razsekovalnicah manjše kapacitete se plača pristojbina za veterinarski nadzor v višini 650 točk za prvo tono mesa v tednu in pristojbina iz prvega odstavka tega člena za vsako naslednjo začeto tono v tednu.
(4) Če je razsekovalnica v sklopu obrata manjše kapacitete skupaj s klavnico, se začetna pristojbina iz prejšnjega odstavka zmanjša na 300 točk za prvo tono mesa v tednu.
8. člen
Za veterinarski pregled živil živalskega izvora se plača pristojbina za:
-------------------------------------------------------------------------------
1. školjke na kg 0,20 točke
-------------------------------------------------------------------------------
2. sveže ribje proizvode na kilogram:
a) drobne modre morske ribe 0,04 točke
b) bele morske ribe in sladkovodne ribe
-------------------------------------------------------------------------------
(po ulovu ali izlovu), rake in ulov glavonožcev 0,10 točke
-------------------------------------------------------------------------------
9. člen
Za veterinarski nadzor v obratih za obdelavo, predelavo ali dodelavo ribjih proizvodov se mesečno plača pristojbina v višini 0,05 točke na kg končnih proizvodov, pri čemer znaša pristojbina najmanj 1.000 točk mesečno.
10. člen
Za veterinarski nadzor v obratih, ki samo hladijo, zamrzujejo, embalirajo oziroma skladiščijo ribje proizvode in druge morske ter sladkovodne organizme, se plača pristojbina v višini:
------------------------------------------
1. do 1 tone 300 točk
2. nad 1 do 10 ton 600 točk
3. nad 10 do 50 ton 2.500 točk
4. nad 50 do 100 ton 5.000 točk
5. nad 100 ton 8.000 točk
------------------------------------------
11. člen
(1) Za veterinarski pregled živali na mestu izvora v Republiki Sloveniji (v nadaljnjem besedilu: RS), kadar je pošiljka živali namenjena v drugo državo članico Evropske unije (v nadaljnjem besedilu: EU) ali pa v tretjo državo, se plača EU pristojbina v višini 66 točk na tono žive teže pošiljke živali, vendar ne manj kot 396 točk na pošiljko. Ta pristojbina se plača le za uradno certificiranje, ki ga opravljajo uradni veterinarji.
(2) Za uradni veterinarski pregled izvozne pošiljke živali na mejnem veterinarskem prehodu v RS oziroma na namembnem mestu v RS ob izstopni točki na ozemlju RS, se plača EU pristojbina v višini 66 točk na tono žive teže pošiljke živali, vendar ne manj kot 396 točk na pošiljko.
(3) Pri vnosu oziroma uvozu živali na teritorij EU se za popolni veterinarski pregled plača pristojbina v višini 128 točk, vendar ne manj kot 768 točk na pošiljko, za veterinarski pregled pošiljk živali, pri katerih se ne izvede fizični pregled, pa se plača EU pristojbina v višini 66 točk na tono žive teže pošiljke živali, vendar ne manj kot 396 točk na pošiljko.
12. člen
Za izvajanje nacionalnega monitoringa nad ostanki škodljivih snovi in uporabe prepovedanih substanc v skladu s pravilnikom, ki ureja ukrepe monitoringa določenih snovi in njihovih ostankov v živih živalih in živalskih proizvodih, se plača pristojbina za monitoring:
a) klavnih živali in mesa v višini 71 točk na tono pridobljenega mesa, ki jo plača nosilec dejavnosti klanja;
b) proizvodov akvakulture v višini 5 točk na tono letne proizvodnje;
c) mleka in mlečnih izdelkov v višini 1 točke na 1000 l sprejetega surovega mleka, ki jo plača mlekarna;
d) jajc za proizvodnjo jajčnih izdelkov v višini 17 točk na tono sprejetih jajc, ki jo plača nosilec dejavnosti proizvodnje jajčnih izdelkov mesečno;
e) medu, v višini 0,4 točke na kg, ki jo plača nosilec dejavnosti zbiranja medu z namenom njegovega dajanja v promet.
13. člen
(1) Za veterinarski pregled proizvodov živalskega izvora na mestu izvora v RS, kadar je pošiljka namenjena v drugo državo članico EU ali pa v tretjo državo in mora biti izvedeno uradno certificiranje se plača EU pristojbina v višini 66 točk na tono pošiljke, vendar ne manj kot 396 točk na pošiljko.
(2) Pri vnosu oziroma uvozu na teritorij EU se za popolni veterinarski pregled plača pristojbina v višini 128 točk na tono, vendar ne manj kot 768 točk na pošiljko, za veterinarski pregled pošiljk proizvodov živalskega izvora, pri katerih se ne izvede fizični pregled, pa se plača EU pristojbina v višini 66 točk na tono teže pošiljke, vendar ne manj kot 396 točk na pošiljko.
14. člen
Za odobritev in registracijo obratov in posrednikov na področju živalske prehrane se plača pristojbina v višini:
a) odobreni obrati:
– proizvajalci dodatkov in beljakovinskih proizvodov 4.000 točk
– proizvajalci premiksov 3.000 točk
– proizvajalci krmnih mešanic 2.500 točk
– kmetijska gospodarstva, ki za lastne potrebe
proizvajajo krmne mešanice 2.000 točk
b) registrirani obrati:
– proizvajalci dodatkov 1.500 točk
– proizvajalci premiksov 1.500 točk
– proizvajalci krmnih mešanic 1.500 točk
– kmetijska gospodarstva, ki za lastne potrebe
proizvajajo krmne mešanice 1.000 točk
c) odobreni posredniki, ki s proizvodi opravljajo promet, embaliranje ali
skladiščenje:
– posredniki dodatkov 2.500 točk
– posredniki premiksov 2.500 točk
– posredniki proizvodov, ki so neposredni ali posredni
vir beljakovin 2.500 točk
d) registrirani posredniki, ki s proizvodi opravljajo promet, embaliranje
ali skladiščenje:
– posredniki dodatkov 1.500 točk
– posredniki premiksov 1.500 točk
Pristojbina se plača enkrat ob registraciji oziroma odobritvi obrata ali posrednika.
II. NACIONALNE PRISTOJBINE
15. člen
(1) Za veterinarsko spričevalo za premik živali v RS se plača nacionalna pristojbina za:
1. govedo, konja, mezga, mulo 8 točk
2. žrebe, osla, tele (do 200 kg) 3 točke
3. prašiča do 25 kg, ovco in kozo 0,8 točke
4. prašiča nad 25 kg 2,2 točke
5. jagnje in kozlička do 12 kg 1,6 točke
6. – domačo perutnino in goloba 0,016 točke
– noja 10 točk
7. en dan staro perutnino:
a) do 100 živali 2 točki
b) za vsako nadaljnjo žival 0,0012 točke
8. kunca, zajca in druge male živali:
a) do 100 živali 2 točki
b) za vsako nadaljnjo žival 0.018 točke
9. psa in mačko 20 točk
10. čebelji panj:
a) do 10 panjev 8 točk
b) za vsak nadaljnji panj 1 točko
11. čebele – matice:
a) do 10 komadov 5 točk
b) za vsako nadaljnjo matico 1 točko
12. žive ribe, rake, školjke, želve, polže, žabe
(za kilogram) 0,01 točke
13. veliko divjad 4 točke
14. malo divjad 0,12 točke
15. kožuharja: 5 točk
16. sobno in eksotično ptico ter drugo hišno žival,
razen psov in mačk: 5 točk.
(2) Velika divjad iz prejšnjega odstavka je parkljasta divjad in medved, mala divjad pa so prosto živeči sesalci družine Laporidae (zajci) in prosto živeča divja perutnina, namenjena za prehrano ljudi.
(3) Pristojbina iz prvega odstavka tega člena, razen iz točk 7a), 8a), 10, 11a) in 12, se plača za vsako žival.
(4) Za veterinarsko napotnico se plača pristojbina v višini 5 točk.
16. člen
(1) Za izdajo potrdila o registraciji in cepljenju psa oziroma za podaljšanje veljavnosti potrdila se plača pristojbina v višini 150 točk.
(2) Pristojbine se ne plačajo za pse v zavetiščih.
17. člen
(1) Za veterinarski nadzor predelave mesa v obratih, ki imajo drugo registrsko številko kot jo ima klavnica ali obrat za razkosavanje mesa, kjer se meso obdeluje, predeluje ali dodeluje, se plača pristojbina v višini 3200 točk mesečno.
(2) Za veterinarski nadzor predelave mesa v obratih manjše kapacitete, kjer se meso obdeluje, predeluje ali dodeluje (brez klanja in razseka), se plača mesečno pristojbina v višini 1600 točk.
(3) Če imata razsekovalnica in obrat za predelavo mesa isto registrsko številko, se pristojbina iz prvega in drugega odstavka tega člena zmanjša za 55%.
18. člen
Za veterinarski pregled živil živalskega izvora se plača pristojbina za:
-------------------------------------------------------------------
1. jajca:
a) do 2.500 kg 200 točk
b) nad 2.500 kg do 5.000 kg 400 točk
c) nad 5.000 kg do 10.000 kg 600 točk
d) za vsak začeti nadaljnji kg nad 10.000 kg 0,02 točke
-------------------------------------------------------------------
2. jajčne izdelke 1.450 točk
-------------------------------------------------------------------
3. polže, žabe in želve na kg 0,20 točke
-------------------------------------------------------------------
Pristojbina za jajčne izdelke se plačuje mesečno.
19. člen
V obratih za obdelavo in predelavo mleka se plača pristojbina v mlekarni v višini 0,005 točke na liter sprejetega surovega mleka.
20. člen
(1) Za veterinarski nadzor obratov, posrednikov, kmetijskih gospodarstev in zastopnikov obratov iz tretjih držav v RS na področju živalske prehrane se plača pristojbina v višini:
a) odobreni obrati:
– proizvajalci dodatkov in beljakovinskih proizvodov 2.000 točk
– proizvajalci premiksov 2.000 točk
– proizvajalci krmnih mešanic 1.000 točk
Pristojbina se plačuje mesečno. Proizvajalci krmnih mešanic plačajo dodatno pristojbino 200 točk na vsakih nadaljnjih 1000 ton proizvedene krme mesečno;
b) registrirani obrati:
– proizvajalci dodatkov 500 točk
– proizvajalci premiksov 500 točk
– proizvajalci krmnih mešanic 500 točk
Pristojbina se plačuje mesečno. Proizvajalci krmnih mešanic plačajo dodatno pristojbino 100 točk na vsakih nadaljnjih 1000 ton proizvedene krme mesečno;
c) odobreni posredniki, ki s proizvodi opravljajo promet,
embaliranje ali skladiščenje:
– posredniki dodatkov 250 točk
– posredniki premiksov 250 točk
– posredniki proizvodov, ki so neposredni ali posredni
vir beljakovin 250 točk
Pristojbina se plačuje mesečno;
d) kmetijska gospodarstva, ki za lastne potrebe proizvajajo proizvajajo medicirano krmo ali krmne mešanice z dodatki ali premiksi iz skupine antibiotikov, kokcidiostatikov in pospeševalcev rasti, plačajo pristojbino v višini 500 točk letno;
e) kmetijska gospodarstva, ki za lastne potrebe proizvajajo krmne mešanice z drugimi dodatki ali premiksi, plačajo pristojbino v višini 250 točk letno;
f) zastopniki obratov iz tretjih držav v RS, ki so registrirani v skladu s pravilnikom, ki ureja pogoje za vpis v register obratov iz tretjih držav in njihovih zastopnikov na področju krme, plačajo pristojbino v višini 500 točk.
Če je obrat ali posrednik registriran za opravljanje več dejavnosti, se pristojbina zaračuna za glavno dejavnost.
(2) Za veterinarski pregled krme, dodatkov in premiksov na mestu izvora v RS, kadar je pošiljka namenjena v drugo državo članico EU ali v tretjo državo in mora biti izvedeno uradno certificiranje, se plača pristojbina 33 točk na tono pošiljke, vendar ne manj kot 198 točk na pošiljko.
(3) Pri uvozu na teritorij EU se za popolni uradni pregled plača pristojbina v višini 66 točk na tono, vendar ne manj kot 396 točk na pošiljko, za uradni pregled pošiljk krme, dodatkov in premiksov, pri katerih se ne izvede fizični pregled, pa se plača pristojbina v višini 33 točk na tono pošiljke, vendar ne manj kot 198 točk na pošiljko.
21. člen
(1) Za izvajanje veterinarsko-higienske službe se ob izdaji veterinarskega spričevala plačuje pristojbina za:
--------------------------------------------------------------------------
1. govedo, konja, mezgo, mulo 10 točk
--------------------------------------------------------------------------
2. tele do 200 kg, žrebe, osla 6 točk
--------------------------------------------------------------------------
3. prašiča, ovco, kozo 4,5 točke
--------------------------------------------------------------------------
4. jagnje in kozlička (do 12 kg) 1,5 točke
--------------------------------------------------------------------------
5. kunca 0,04 točke
--------------------------------------------------------------------------
6. perutnino 0,04 točke
--------------------------------------------------------------------------
7. enodnevne piščance 0,0017 točke
--------------------------------------------------------------------------
8. medveda 40 točk
--------------------------------------------------------------------------
9. – divjega prašiča do vključno 25 kg žive teže 8 točk
– divjega prašiča nad 25 kg žive teže 10 točk
--------------------------------------------------------------------------
10. – divji parkljarji do vključno 12 kg žive teže 8 točk
– divji parkljarji nad 12 do vključno 18 kg žive teže 10 točk
– divji parkljarji nad 18 kg žive teže 15 točk
--------------------------------------------------------------------------
11. vsakega registriranega psa 70 točk
--------------------------------------------------------------------------
(2) Pristojbina iz prejšnjega odstavka se plača za vsako žival.
(3) Pristojbina iz 11. točke prvega odstavka tega člena se plača ob cepljenju psa proti steklini.
IV. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
22. člen
(1) Do ustanovitve sklada za razvoj kmetijstva, je treba pristojbine nakazati v proračun RS, in sicer:
a) za izdajo veterinarskega spričevala in napotnice iz 15. člena tega pravilnika na: št. 01100-1000318256 – pristojbina za veterinarsko spričevalo, model 11 23124-7111096-2004;
b) za izdajo potrdila o registraciji in cepljenju psov iz 16. člena tega pravilnika na: št. 01100-1000321069 – pristojbina za veterinarsko potrdilo, model 11 23124-7111100-2004;
c) za veterinarske preglede ter nadzor iz 6. do 20. člena tega pravilnika na: št. 01100-1003192075 – pristojbina za veterinarski pregled, model 11 23124-7111118-2004;
d) iz 21. člena tega pravilnika na: št. 01100-1003192075 – pristojbine za veterinarski pregled, model 11 23124-7111118-2004.
(2) V računih iz prejšnjega odstavka se zadnja številka spreminja glede na leto nakazila.
23. člen
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o pristojbinah na področju veterinarstva (Uradni list RS, št. 26/03, 29/03 in 8/04).
24. člen
Ta pravilnik začne veljati 1. maja 2004.
Št. 323-122/2004
Ljubljana, dne 18. marca 2004.
EVA 2004-2311-0205
mag. Franc But l. r.
Minister
za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano