Za izvajanje petega odstavka 126. člena Zakona o graditvi objektov (Uradni list RS, št. 110/02 in 97/03 – odl. US) izdaja minister za okolje, prostor in energijo
P R A V I L N I K
o pogojih za izdajo mnenja v postopku za priznanje kvalifikacije odgovornega projektanta arhitekture
1. člen
(vsebina pravilnika)
(1) Ta pravilnik določa pogoje in predpisana dokazila za izdajo mnenja v postopku za priznanje kvalifikacij kandidata, ki je pridobil kvalifikacijo arhitekta v državi članici Evropske unije ali v tretji državi, s katero je Evropska unija sklenila sporazum o vzajemnem priznavanju kvalifikacij (v nadaljnjem besedilu: države EU).
(2) Ta pravilnik se uporablja za arhitekte iz držav EU, ki v Republiki Sloveniji (v nadaljnjem besedilu: RS) nameravajo nastopati kot odgovorni projektanti arhitekture kot zaposlene ali kot samozaposlene osebe.
(3) Ta pravilnik določa tudi način posredovanja podatkov državam EU v zvezi s posamezniki, ki v Republiki Sloveniji nastopajo kot odgovorni projektanti arhitekture ter način potrjevanja skladnosti diplom, spričeval in drugih dokazil (v nadaljnjem besedilu: dokazila), ki jih izdajajo pristojni organi v Republiki Sloveniji, z direktivo sveta 85/384/EGS (v nadaljnjem besedilu: direktiva).
2. člen
(izdaja mnenja)
(1) Ministrstvo, pristojno za prostor, v postopku priznavanja kvalifikacij pripravi obrazloženo mnenje o ustreznosti dokazil, ki jih arhitektom izdajajo države EU.
(2) Ministrstvo, pristojno za prostor, izda mnenje iz prejšnjega odstavka v skladu s predpisi, ki urejajo postopek priznavanja kvalifikacij in v skladu s tem pravilnikom.
3. člen
(splošne zahteve)
(1) Ministrstvo, pristojno za prostor, izda pozitivno mnenje o priznanju kvalifikacije, če so dokazila, priložena zahtevi za priznanje kvalifikacije, glede izobraževanja in usposabljanja v skladu z zahtevami iz 3. in 4. člena direktive, in če jih je izdala država EU.
(2) V prilogi 1 tega pravilnika je seznam dokazil, ki ustrezajo kriterijem glede izobraževanja in usposabljanja iz 3. in 4. člena direktive, in ki jih izdajajo države EU.
(3) Priloga 1 se spreminja oziroma dopolnjuje v skladu z aktualnimi seznami dokazil s področja arhitekture, ki bodo potem, ko jih sprejme Evropska komisija, objavljene v Uradnem listu Evropske unije.
4. člen
(dokazila o pridobljenih pravicah)
(1) Ministrstvo, pristojno za prostor, izda pozitivno mnenje o priznanju kvalifikacije na podlagi dokazila o pridobljenih pravicah, ki jih podeljujejo druge države EU državljanom držav EU, tudi če pridobljena izobrazba ne izpolnjuje minimalnih zahtev za izobraževanje in usposabljanje iz 3. in 4. člena direktive.
(2) Seznam dokazil o pridobljenih pravicah iz prejšnjega odstavka je v prilogi 2 tega pravilnika in se na podlagi takšnih dokazil izda pozitivno mnenje o priznanju kvalifikacije, če so imeli državljani držav EU ob začetku uporabe direktive že pridobljeno takšno dokazilo ali se je njihov študij, ki se konča s pridobitvijo takega dokazila, začel najpozneje tretje akademsko leto po začetku uporabe direktive
(3) Za začetek uporabe direktive se štejejo naslednji datumi:
– v vseh državah EU 5. 8. 1985 oziroma akademsko leto 1987/1988,
– na Švedskem, v Finskem in Avstriji 1. 1. 1985 oziroma akademsko leto 1997/1998,
– v državah članicah Evropskega ekonomskega prostora 1. 1. 1994 oziroma akademsko leto 1996/1997,
– v Švici 1. 6. 2002 oziroma akademsko leto 2004/2005,
– na Češkem, v Estoniji, na Cipru, v Latviji, v Litvi, na Madžarskem, na Malti, na Poljskem, v Sloveniji in na Slovaškem 1. 5. 2004.
(4) Ministrstvo, pristojno za prostor, izda pozitivno mnenje o priznanju kvalifikacije na podlagi:
– dokazil, ki jih državljanom držav EU izdajo tiste države EU, v katerih ob začetku uporabe direktive obstajajo predpisi, ki urejajo pogoje za opravljanje dejavnosti na arhitekturnem področju pod poklicnim nazivom »arhitekt« in ki potrjujejo, da je imetnik pred začetkom uporabe direktive lahko uporabljal poklicni naziv »arhitekt« in da je dejansko opravljal omenjene dejavnosti po teh predpisih najmanj tri zaporedna leta v petih letih pred izdajo dokazila,
– dokazil, izdanih državljanom držav EU v tistih državah EU, ki so med objavo in začetkom uporabe te direktive sprejele predpise, ki urejajo pogoje za opravljanje dejavnosti na področju arhitekture pod poklicnim nazivom »arhitekt«, in ki potrjujejo, da imetnik ob začetku uporabe direktive lahko uporablja poklicni naziv »arhitekt« in da je dejansko opravljal omenjene dejavnosti po teh predpisih najmanj tri zaporedna leta v zadnjih petih letih pred izdajo dokazila.
(5) Ministrstvo, pristojno za prostor, izda pozitivno mnenje o priznanju kvalifikacije tudi na podlagi naslednjih dokazil o pridobljenih pravicah, ki se nanašajo na dokazila, pridobljena v državah, katerih del so bile nekatere države EU pred pristopom k EU in ki morajo potrjevati tudi, da je posameznik zakonito ter učinkovito opravljal poklic arhitekta najmanj tri zaporedna leta v zadnjih petih letih pred izdajo potrdila:
– dokazil na področju arhitekture, ki so bila podeljena, ali za katerih pridobitev se je usposabljanje začelo na nekdanjem Češkoslovaškem pred 1. januarjem 1993, če je predloženo potrdilo čeških organov, da imajo te kvalifikacije na njihovem ozemlju isti učinek kot češke kvalifikacije v arhitekturi iz priloge 2 tega pravilnika,
– dokazil na področju arhitekture, ki so bila podeljena, ali za katerih pridobitev se je usposabljanje začelo v nekdanji Sovjetski zvezi pred 20. avgustom 1991, če estonski organi potrdijo, da imajo te kvalifikacije na njihovem ozemlju isti učinek kot estonske kvalifikacije v arhitekturi iz priloge 2 tega pravilnika,
– dokazil na področju arhitekture, ki so bila podeljena, ali za katerih pridobitev se je usposabljanje začelo v nekdanji Sovjetski zvezi pred 21. avgustom 1991, če latvijski organi potrdijo, da imajo te kvalifikacije na njihovem ozemlju isti učinek kot latvijske kvalifikacije v arhitekturi iz priloge 2 tega pravilnika,
– dokazil na področju arhitekture, ki so bila podeljena, ali za katerih pridobitev se je usposabljanje začelo v nekdanji Sovjetski zvezi pred 11. marcem 1990, če litovski organi potrdijo, da imajo te kvalifikacije na njihovem ozemlju isti učinek kot litovske kvalifikacije v arhitekturi iz priloge 2 tega pravilnika,
– dokazil na področju arhitekture, ki so bila podeljena, ali za katerih pridobitev se je usposabljanje začelo na nekdanjem Češkoslovaškem pred 1. januarjem 1993, če slovaški organi potrdijo, da imajo te kvalifikacije na njihovem ozemlju isti učinek kot slovaške kvalifikacije v arhitekturi,
– dokazil na področju arhitekture, ki jih izda pristojni organ v Zvezni republiki Nemčiji in potrjujejo enakovrednost kvalifikacij in formalne izobrazbe iz priloge 2, ki jih je po 8. maju 1945 podelil pristojni organ Nemške demokratične republike, in se priznajo pod enakimi pogoji kot dokazila iz priloge 2.
5. člen
(dokazila za priznanje kvalifikacije državljanom z izjemnimi dosežki na arhitekturnem področju)
(1) Šteje se, da državljani države EU s pridobljenim poklicnim nazivom »arhitekt« na podlagi zakona, ki pristojnemu organu države EU omogoča podeliti ta naziv državljanom z izjemnimi dosežki na arhitekturnem področju, izpolnjujejo zahteve, določene za opravljanje dejavnosti na tem področju s poklicnim nazivom »arhitekt«.
(2) V primeru, da zaprosi za priznanje kvalifikacije oseba iz prejšnjega odstavka, ministrstvo, pristojno za prostor, izda pozitivno mnenje o priznanju kvalifikacije, če je vlogi za priznanje kvalifikacije predloženo dokazilo, ki ga državljanu izda matična država EU ali država EU, iz katere imetnik dokazila prihaja in iz katerega izhaja, da ima ta oseba status arhitekta.
6. člen
(vpis v imenik pristojne poklicne zbornice)
Državljan države EU se mora pred začetkom opravljanja storitev odgovornega arhitekturnega projektiranja v Republiki Sloveniji vpisati v imenik pristojne poklicne zbornice, v skladu s predpisi, ki urejajo postopek vpisa v imenik pristojne poklicne zbornice.
7. člen
(dokazila državljanov RS, ki nameravajo opravljati dejavnost arhitekta v državah EU)
(1) Državljani Republike Slovenije, ki želijo v državi EU opravljati dejavnosti arhitekture, morajo predložiti pri pristojnemu organu države EU dokumentacijo v skladu z zahtevami direktive.
(2) Ministrstvo, pristojno za prostor, izda državljanom Republike Slovenije ali drugim državljanom EU, potrdilo, da dokazila, ki jih izdajajo pristojni organi v Republiki Sloveniji, ustrezajo dokazilom iz seznamov v prilogi 1 in 2 tega pravilnika.
(3) Ministrstvo, pristojno za prostor, izda tudi potrdilo, da imajo diplome, spričevala in druga dokazila o formalnih kvalifikacijah na področju arhitekture, podeljene ali za katerih pridobitev se je usposabljanje začelo v Jugoslaviji pred 25. junijem 1991, isti učinek kot slovenske kvalifikacije v arhitekturi iz priloge 2 in da je posameznik zakonito ter učinkovito opravljal poklic arhitekta najmanj tri zaporedna leta v zadnjih petih letih pred izdajo potrdila.
(4) Če prejmeta ministrstvo, pristojno za prostor ali pristojna poklicna zbornica od države EU podatke o sumu oziroma storjenih nepravilnostih, preverita točnost posredovanih podatkov in izvedeta ustrezne ukrepe. Pristojna poklicna zbornica posreduje zahtevane podatke državi EU preko ministrstva, pristojnega prostor. Republika Slovenija mora zahtevane podatke posredovati državi EU v roku treh mesecev od prejema zahteve. S posredovanimi podatki je potrebno ravnati tako, da se zagotovi zaupnost podatkov.
8. člen
(usklajevanje s predpisi EU)
Ministrstvo, pristojno za prostor, mora pri pripravi pisnega mnenja upoštevati sezname iz priloge 1 in 2 tega pravilnika in tudi prečiščene sezname, ki jih na podlagi drugega odstavka 7. člena direktive periodično objavlja Evropska komisija v Uradnem listu Evropske unije.
9. člen
(medsebojno sodelovanje)
Če so za pripravo pisnega mnenja potrebne informacije, s katerimi razpolaga pristojna poklicna zbornica ali druge institucije, jih morajo na zaprosilo ministrstva, pristojnega za prostor, nemudoma posredovati.
10. člen
(prepoved opravljanja dejavnosti)
Kadar je iz kakršnihkoli razlogov tujemu arhitektu v Republiki Sloveniji prepovedano opravljanje poklicne dejavnosti, lahko pristojna poklicna zbornica preko ministrstva, pristojnega za prostor, o tem obvesti pristojne organe v državi EU, iz katere tuji arhitekt prihaja.
11. člen
(zagotavljanje informacij)
(1) Ministrstvo, pristojno za delo, ministrstvo, pristojno za prostor in pristojna poklicna zbornica zagotavljajo zainteresiranim državljanom držav EU, ki bi želeli v Republiki Sloveniji samostojno opravljati storitve, ustrezne informacije o pogojih za izvajanje poklica arhitekta in o slovenski zakonodaji, ki ureja to področje.
(2) Ministrstvo, pristojno za prostor sprotno obvešča Evropsko komisijo o vseh spremembah predpisov s področja priznavanja kvalifikacij.
12. člen
(uveljavitev pravilnika)
Ta pravilnik začne veljati z dnem pristopa Republike Slovenije k EU.
Št. 351-00-10/2002
Ljubljana, dne 8. aprila 2004.
EVA 2004-2511-0069
mag. Janez Kopač l. r.
Minister
za okolje, prostor in energijo
* Ta pravilnik vsebinsko povzema direktivo Sveta 85/384/EGS o medsebojnem priznavanju diplom, spričeval in drugih dokazil o formalni arhitekturni izobrazbi, vključno z ukrepi za učinkovitejše uresničevanje pravice do ustanavljanja podjetij in svobodo opravljanja storitev.