Uradni list

Številka 44
Uradni list RS, št. 44/2004 z dne 28. 4. 2004
Uradni list

Uradni list RS, št. 44/2004 z dne 28. 4. 2004

Kazalo

2037. Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o zdravniških licencah, stran 5638.

Na podlagi 38. člena Zakona o zdravniški službi (Uradni list RS, št. 98/99, 67/02, 86/02 – ZOZPEU, 15/03, 63/03 – odl. US in 2/04) ter 9. in 27. člena statuta Zdravniške zbornice Slovenije (Uradni list RS, št. 64/96, 22/98, 113/00, 30/01, 43/02 in 124/03) je Skupščina Zdravniške zbornice Slovenije na korespondenčni seji dne 25. 3. 2004, v soglasju z ministrom za zdravje, sprejela
P R A V I L N I K
o spremembah in dopolnitvah Pravilnika
o zdravniških licencah
1. člen
V pravilniku o zdravniških licencah (Uradni list RS, št. 109/99, 107/00 in 45/02) se v celotnem besedilu besedi »zobozdravnik« in »stomatolog« v vseh sklonih nadomestita z besedilom »doktor dentalne medicine«, beseda »stomatologija« pa z besedama »dentalna medicina« v ustreznem sklonu.
2. člen
Drugi odstavek 8. člena se spremeni tako, da se glasi:
»Zdravniško službo smejo v skladu s svojo strokovno usposobljenostjo samostojno opravljati zdravniki specialisti, doktorji dentalne medicine in doktorji dentalne medicine specialisti, če izpolnjujejo z zakonom določene pogoje.«
Doda se nov tretji odstavek, ki se glasi:
»Zdravniki specialisti smejo opravljati zdravniško službo v skladu s svojo strokovno usposobljenostjo, če so si pridobili strokovni naslov doktorji medicine z navedbo specialnosti in izpolnjujejo z zakonom določene pogoje. Doktorji dentalne medicine smejo opravljati zdravniško službo v skladu s svojo strokovno usposobljenostjo, če so si pridobili strokovni naslov doktorji dentalne medicine oziroma doktorji dentalne medicine specialisti, če so si pridobili strokovni naslov doktorji dentalne medicine z navedbo specialnosti in izpolnjujejo z zakonom določene pogoje.«
3. člen
Za 8. členom se doda nov 8.a člen, ki se glasi:
»Ne glede na določbe tega pravilnika zdravnik, državljan države EU, ki opravlja zdravniške storitve na območju druge države EU in želi občasno opravljati zdravniške storitve v Republiki Sloveniji, lahko opravlja te storitve brez podeljene licence, skladno z zakonom, ki ureja občasno opravljanje zdravstvenih storitev državljanov držav EU. Zdravnik mora biti pri zbornici začasno registriran.«
4. člen
9. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Zdravnik pridobi kvalifikacijo za samostojno opravljanje dela, če je po končanem najmanj šestletnem ali 5.500 ur trajajočem univerzitetnem študiju s teoretičnim in praktičnim izobraževanjem na medicinski fakulteti v Republiki Sloveniji (v nadaljnjem besedilu: medicinska fakulteta) pridobil diplomo ali pridobil potrdilo o nostrifikaciji diplome tuje univerze in je opravil specializacijo in ima potrdilo o nostrifikaciji specializacije od zbornice.
Doktor dentalne medicine pridobi kvalifikacijo za samostojno opravljanje dela, če je po končanem najmanj petletnem univerzitetnem študiju s teoretičnim in praktičnim izobraževanjem na medicinski fakulteti pridobil diplomo ali pridobil potrdilo o nostrifikaciji diplome tuje univerze, in je opravil:
– doktor dentalne medicine: pripravništvo in strokovni izpit,
– doktor dentalne medicine specialist: specializacijo. Kolikor pa je bila opravljena specializacija v tujini, pa tudi nostrifikacijo specializacije od zbornice.
Ne glede na prvi in drugi odstavek tega člena se zdravniku oziroma doktorju dentalne medicine, skladno s posebnim zakonom, ki ureja postopek priznavanja kvalifikacij, prizna kvalifikacija, če jo je pridobil v drugi državi članici Evropske unije ali v državi, s katero je Evropska unija sklenila pogodbo o vzajemnem priznavanju kvalifikacij v skladu z njenimi predpisi.
Zdravnik, ki želi pridobiti licenco, mora podpisati izjavo, da se ne bo ukvarjal z zdravilstvom in mazaštvom ter izpolnjevati obveznosti, ki jih imajo člani zbornice.
Zdravnik, ki je državljan druge države članice Evropske unije (v nadaljnjem besedilu: država članica EU), mora za pridobitev licence zbornici predložiti:
– odločbo o priznanju kvalifikacij za opravljanje poklica v Republiki Sloveniji, pridobljeno v postopku za priznavanje kvalifikacij po posebnem zakonu, s prilogami, na podlagi katerih je bila izdana ta odločba;
– potrdilo pristojnega organa države članice EU, da lahko opravlja svoj poklic,
– dokazilo o nekaznovanosti ter potrdilo o dobrem imenu in ugledu, ki ne smeta biti starejša od treh mesecev od datuma izdaje;
– podati mora zahtevo za vpis v zdravniški register in podpisati izjavo, da se ne bo ukvarjal z zdravilstvom in mazaštvom.«
Če je na podlagi predložene dokumentacije oziroma dosedanjega dela zdravnika mogoče dvomiti v njegovo usposobljenost za delo na določenem strokovnem področju, lahko zbornica predpiše preizkus usposobljenosti. Ta določba ne velja za zdravnike iz prejšnjega odstavka.
5. člen
11. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Zdravnik uporablja pri opravljanju zdravniške službe slovenski jezik, na dvojezičnem mešanem območju italijanske in madžarske narodne skupnosti pa uporablja tudi italijanski oziroma madžarski jezik.
Znanje jezika se dokazuje s spričevalom o končani srednji šoli ali s potrdilom izobraževalnega zavoda.
Prvi odstavek tega člena velja tudi za zdravnika, državljana druge države EU, delodajalec pa v svojih aktih določi stopnjo znanja jezika in način preverjanja izpolnjevanja tega pogoja za posamezna delovna mesta.
Določba drugega odstavka tega člena se ne uporablja za državljane drugih držav EU.«
6. člen
Tretji odstavek 22. člena se spremeni tako, da se glasi:
»Zdravnik mora doseči najmanj 20% potrebnih kreditnih točk na podlagi stalnega podiplomskega izpopolnjevanje iz prve alinee 24. člena tega pravilnika. Vsaj 70% pridobljenih kreditnih točk mora zdravnik pridobiti na svojem strokovnem področju.«
7. člen
V 24. členu se v prvi alinei črta beseda »domačem«.
Črta se druga alinea 24. člena.
Sedanja tretja, četrta, peta in šesta alinea postanejo druga, tretja, četrta in peta alinea.
8. člen
V prvem in drugem odstavku 25. člena se črta beseda »domačega«.
9. člen
Drugi odstavek 26. člena se spremeni tako, da se glasi:
»Za organiziranje stalnega podiplomskega izpopolnjevanja iz druge, tretje in četrte alinee 24. člena tega pravilnika organizator ne potrebuje pooblastila zbornice. V teh primerih lahko zdravnik pri zbornici vloži vlogo z dokazili za priznanje stalnega podiplomskega izpopolnjevanja in odobritve kreditnih točk.«
10. člen
V naslovu pod 3.2.1. se črta beseda »domača«.
11. člen
Besedilo 31. člena se spremeni tako, da se glasi:
»Vlogo za priznanje števila kreditnih točk za določeno strokovno srečanje organizator vloži pri zbornici najmanj 2 meseca pred izvedbo strokovnega srečanja.«
12. člen
Drugi odstavek 40. člena se spremeni tako, da se glasi:
»Za vsako uro predavanja se praviloma določi ena kreditna točka.«
13. člen
V 53. členu se peta alinea prvega odstavka spremeni tako, da se glasi:
»– če se po podelitvi licence ugotovi, da zdravnik ni pridobil dokazil o izpolnjevanju pogojev na veljaven način ali da pri svojem delu s pacienti ne uporablja jezika v skladu s 5. členom tega pravilnika.«
Doda se nov drugi odstavek, ki se glasi:
»Določba iz pete alinee prejšnjega odstavka se ne uporablja za državljane drugih držav članic EU v delu, v katerem določa sankcijo odvzema licence zaradi obvezne uporabe jezika pri delu s pacienti v skladu z 11. členom pravilnika.«
14. člen
Ne glede na določbe 2. člena tega pravilnika lahko zdravnik, ki mu je bila izdana licenca za delo na področju splošne medicine do 1. 1. 2000, opravlja zdravniško službo brez opravljene specializacije.
15. člen
Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, določbe 3. člena, tretjega in petega odstavka 4. člena, tretjega odstavka 5. člena in drugi odstavek 13. člen pa se uporabljajo od 1. maja 2004.
Št. 216-1/04
Ljubljana, dne 26. marca 2004.
prim. Anton Židanik, dr. med. l. r.
Predsednik skupščine
zdravniške zbornice Slovenije
Soglašam!
prof. dr. Dušan Keber, dr. med. l. r.
Minister za zdravje RS

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti