Uradni list

Številka 114
Uradni list RS, št. 114/2004 z dne 22. 10. 2004
Uradni list

Uradni list RS, št. 114/2004 z dne 22. 10. 2004

Kazalo

4711. Uredba o okoljski dajatvi zaradi starih bremen odpadne električne in elektronske opreme iz gospodinjstev, stran 13581.

Na podlagi 112. in prvega odstavka 113. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 41/04) izdaja Vlada Republike Slovenije
U R E D B O
o okoljski dajatvi zaradi starih bremen odpadne električne in elektronske opreme
iz gospodinjstev
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta uredba določa okoljsko dajatev zaradi starih bremen odpadne električne in elektronske opreme iz gospodinjstev (v nadaljnjem besedilu: okoljska dajatev), način določanja njene višine, način obračunavanja in plačevanja ter vračilo vplačane okoljske dajatve.
2. člen
(1) Okoljska dajatev je v celoti prihodek proračuna Republike Slovenije.
(2) Okoljska dajatev se ne plačuje za električno in elektronsko opremo, iz katere nastaja odpadna električna in elektronska oprema, ki ni odpadna električna in elektronska oprema iz gospodinjstev, v skladu s predpisom, ki ureja ravnanje z odpadno električno in elektronsko opremo.
3. člen
Pojmi po tej uredbi imajo naslednji pomen:
1. električna in elektronska oprema (v nadaljnjem besedilu: EE oprema) je oprema iz predpisa, ki ureja ravnanje z odpadno električno in elektronsko opremo;
2. odpadna električna in elektronska oprema (v nadaljnjem besedilu: odpadna EE oprema) je električna in elektronska oprema, ki je odpadek v skladu s predpisom, ki ureja ravnanje z odpadki, vključno z vsemi sestavinami, podsklopi in potrošnim materialom, ki so del opreme, ko se jo zavrže;
3. odpadna EE oprema iz gospodinjstev je odpadna EE oprema, ki nastaja v gospodinjstvih ali v industriji, obrti in storitvenih dejavnosti in je zaradi svoje narave in količine podobna EE opremi iz gospodinjstev;
4. pridobitelj je oseba, ki zaradi izvajanja dejavnosti trgovine z EE opremo pridobi EE opremo v drugi državi članici EU in jo vnese na ozemlje Republike Slovenije;
5. proizvajalec je vsaka oseba, ki ne glede na način prodaje, vključno s prodajo preko svetovnega spleta oziroma interneta:
– proizvaja in prodaja EE opremo pod svojim blagovnim znakom,
– prodaja pod svojim blagovnim znakom EE opremo, ki so jo proizvedli drugi dobavitelji EE opreme, pri čemer pa se prodajalec ne šteje za proizvajalca, če je na opremi blagovni znak izvornega proizvajalca v skladu s prejšnjo alineo;
6. stara bremena odpadne EE opreme iz gospodinjstev so okoljska bremena zaradi nastajanja odpadne EE opreme iz gospodinjstev iz EE opreme, ki je dana v promet pred 13. avgustom 2005;
7. uvoz po tej uredbi je sprostitev blaga v prost promet ali katerikoli drug carinski postopek ali dejanje, pri katerem nastane carinski dolg v skladu s carinskimi predpisi;
8. uvoznik EE opreme je carinski dolžnik, določen v skladu s carinskimi predpisi.
II. OBRAČUNAVANJE IN PLAČEVANJE OKOLJSKE DAJATVE
4. člen
(1) Obveznost plačila okoljske dajatve nastane, ko je na ozemlju Republike Slovenije proizvedena EE oprema, iz katere nastaja odpadna EE oprema iz gospodinjstev, dana prvič v promet, ob pridobitvi te EE opreme v drugi državi članici EU ali ob uvozu, če gre za uvoz te EE opreme.
(2) Zavezanec za obračunavanje in plačevanje okoljske dajatve je proizvajalec, pridobitelj ali uvoznik EE opreme, iz katere nastaja odpadna EE oprema iz gospodinjstev.
(3) Ne glede na določbe prvega odstavka tega člena se okoljska dajatev ne plačuje za EE opremo, iz katere nastaja odpadna EE oprema iz gospodinjstev, če se proizvede, pridobi v drugi državi članici EU ali uvozi za namen izvoza te opreme iz območja Skupnosti ali njenega iznosa iz Republike Slovenije ali izvoza oziroma iznosa izdelkov, v katerega je ta EE oprema vgrajena.
5. člen
(1) Osnova za obračunavanje okoljske dajatve je masa proizvedene, pridobljene ali uvožene količine EE opreme, iz katere nastaja odpadna EE oprema iz gospodinjstev, izražena v kilogramih.
(2) Višino okoljske dajatve določi Vlada Republike Slovenije s sklepom.
(3) Vlada Republike Slovenije lahko določi diferencirano višino okoljske dajatve glede na razred, v katero se razvršča odpadna EE oprema iz gospodinjstev, ki nastaja iz proizvedene, pridobljene ali uvožene EE opreme, ali glede na posamezno vrsto proizvoda EE opreme iz seznama proizvodov, ki se štejejo za odpadno EE opremo iz gospodinjstev, v skladu s predpisom, ki ureja ravnanje z odpadno električno ali elektronsko opremo, če se stroški predelave odpadne EE opreme iz gospodinjstev ali odstranjevanja ostankov predelave razlikujejo zaradi razlik pri postopkih obdelave ali vsebnosti snovi, pripravkov ali sestavnih delov z nevarnimi lastnostmi v odpadni EE opremi iz gospodinjstev.
6. člen
(1) Proizvajalec, ki daje EE opremo, iz katere nastaja odpadna EE oprema iz gospodinjstev, v promet ali jo uporabi zaradi opravljanja dejavnosti, in pridobitelj morata obračunati obveznost plačila okoljske dajatve za koledarski mesec.
(2) Proizvajalec in pridobitelj morata v svojih evidencah zagotoviti podatke po vrstah EE opreme, na podlagi katerih obračunavata in plačujeta okoljsko dajatev ali za katere je oproščen plačila okoljske dajatve.
(3) Na podlagi evidenc iz prejšnjega odstavka sestavi proizvajalec oziroma pridobitelj mesečni obračun okoljske dajatve, ki ga mora predložiti davčnemu organu do zadnjega dne naslednjega meseca po poteku meseca, za katerega je sestavil obračun.
(4) Iz obračuna iz prejšnjega odstavka morajo biti razvidni: obdobje, za katero se plačuje okoljska dajatev, opravljen promet EE opreme ter zneski obračunane okoljske dajatve in količine EE opreme, ki jo je iznesel oziroma izvozil in za katere okoljske dajatve ni obračunal.
(5) Proizvajalec ali pridobitelj mora obračunano okoljsko dajatev plačati do zadnjega dne naslednjega meseca po poteku meseca, v katerem je nastala obveznost za obračun okoljske dajatve.
(6) Proizvajalec ali pridobitelj mora predložiti davčnemu organu mesečni obračun okoljske dajatve na obrazcu 1 OKOLJSKA DAJATEV-EE oprema, ki je kot priloga sestavni del te uredbe.
(7) Če proizvajalec ali pridobitelj preneha obstajati, ali če preneha opravljati dejavnost, zaradi katere je dolžan obračunavati ali plačevati okoljsko dajatev, je treba predložiti davčnemu organu ob zadnjem obračunu okoljske dajatve iz prejšnjega odstavka tudi obvestilo o prenehanju obstoja oziroma opravljanja dejavnosti na obrazcu 2 OKOLJSKA DAJATEV-EE oprema-Prijava, ki je kot priloga sestavni del te uredbe.
7. člen
(1) Pri uvozu EE opreme, iz katere nastaja odpadna EE oprema iz gospodinjstev, obračunava okoljsko dajatev pristojni carinski organ, okoljska dajatev pa se obračunava in plačuje kot uvozna dajatev po carinskih predpisih.
(2) V skladu s prejšnjim odstavkom se okoljske dajatve ne plačuje od EE opreme, sproščene v prost promet, za katere je v skladu s carinskimi predpisi uveljavljena oprostitev plačila carinskih dajatev.
8. člen
Glede obračunavanja zamudnih obresti, pravnih sredstev, doplačila in povračila okoljske dajatve, postopka prisilne izterjave ter vseh drugih vprašanj postopka, stvarne in krajevne pristojnosti davčnega oziroma carinskega organa se uporabljajo predpisi, ki urejajo davčni postopek in davčno službo oziroma carinski predpisi in predpisi, ki urejajo carinsko službo.
III. PRIJAVA DEJAVNOSTI IN EVIDENCA PROIZVAJALCEV IN PRIDOBITELJEV
9. člen
(1) Proizvajalec ali pridobitelj je dolžan davčnemu organu prijaviti, kdaj se njegova dejavnost, zaradi katere je zavezan obračunavanju in plačevanju okoljske dajatve, prične, spremeni ali preneha.
(2) Proizvajalec ali pridobitelj, ki prvič postane zavezanec, mora pri davčnem organu vložiti prijavo za evidentiranje najmanj 15 dni pred začetkom proizvodnje EE opreme, iz katere nastaja odpadna EE oprema iz gospodinjstev.
(3) Proizvajalec ali pridobitelj mora v roku iz prejšnjega odstavka prijaviti tudi predvideno prenehanje opravljanja dejavnosti, prekinitev oziroma ustavitev proizvodnje zaradi nepredvidenih razlogov pa mora prijaviti nemudoma.
(4) Proizvajalec ali pridobitelj mora predložiti davčnemu organu prijavo na obrazcu 2 OKOLJSKA DAJATEV-EE oprema-Prijava iz priloge te uredbe.
10. člen
Če proizvajalec preneha z dajanjem EE opreme v promet ali pridobitelj preneha opravljati dejavnost trgovine z EE opremo, davčni organ odloči o izbrisu iz evidence iz 11. člena te uredbe po uradni dolžnosti ali na zahtevo proizvajalca oziroma pridobitelja.
11. člen
(1) Davčni organ vzpostavi in vodi posebno evidenco proizvajalcev oziroma pridobiteljev.
(2) Evidenca iz prejšnjega odstavka vsebuje naslednje podatke:
– ime in naslov proizvajalca oziroma pridobitelja,
– razred EE opreme v skladu s predpisom, ki ureja ravnanje z odpadno EE opremo, na katere se nanaša prijava dejavnosti, zaradi katere je zavezan obračunavanju in plačevanju okoljske dajatve.
IV. VRAČILO OKOLJSKE DAJATVE
12. člen
(1) Do vračila okoljske dajatve je upravičen proizvajalec, pridobitelj, uvoznik EE opreme ali druga pravna oseba za EE opremo, ki jih iznese v države članice EU ali izvozi, če k zahtevku za vračilo okoljske dajatve priloži dokumente, ki dokazujejo, da je bila okoljska dajatev za EE opremo plačana in da je bilo blago izneseno iz območja Republike Slovenije ali izvoženo iz območja Skupnosti.
(2) Zahtevek za vračilo okoljske dajatve iz prejšnjega odstavka vlagatelj predloži ministrstvu, pristojnemu za okolje, v roku 30 dni po nastanku vzroka za vračilo okoljske dajatve. Zahtevku mora vlagatelj predložiti kopije dokumentov, ki dokazujejo upravičenost do vračila okoljske dajatve, kot so dokazilo o vplačilu okoljske dajatve, račun, ki ga je izstavil kupcu EE opreme in prevozno listino, iz katere sta razvidna ime in naslov prejemnika EE opreme, ali izvozno carinsko deklaracijo, če gre za izvoz.
(3) Ministrstvo, pristojno za okolje, vrne vlagatelju zahtevka vračilo okoljske dajatve v 30 dneh po prejemu zahtevka.
V. NADZOR
13. člen
Izvajanje te uredbe nadzirata pristojna davčni in carinski organ.
VI. KAZENSKA DOLOČBA
14. člen
(1) Z globo od 1,000.000 tolarjev do 10,000.000 tolarjev se za prekršek kaznuje pravna oseba, ki je zavezanec za plačilo okoljske dajatve, če pri uvozu EE opreme carinskemu organu ne predloži pravilnih podatkov o uvoženem blagu, če to povzroči ali bi lahko povzročilo, da se okoljska dajatev ne plača ali da bi se plačala v manjšem znesku, kot je določeno s to uredbo.
(2) Z globo od 1,000.000 tolarjev do 10,000.000 tolarjev se kaznuje pravna oseba, ki stori prekršek, če kot proizvajalec ali pridobitelj EE opreme:
– proda EE opremo, iz katere nastaja odpadna EE oprema iz gospodinjstev, brez plačila okoljske dajatve,
– ne prijavi dejavnosti, za katero je zavezan plačevati okoljsko dajatev,
– ne predloži pravočasno obračuna okoljske dajatve,
– z obračunom ne predloži podatkov, ki so potrebni za obračun okoljske dajatve, oziroma predloži neresnične podatke.
(3) Z globo od 1,000.000 tolarjev do 10,000.000 tolarjev se kaznuje tudi samostojni podjetnik posameznik, če stori prekršek iz prejšnjega odstavka.
(4) Z globo od 30.000 tolarjev do 150.000 tolarjev se za prekršek iz prvega in drugega odstavka tega člena kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe in odgovorna oseba samostojnega podjetnika.
VII. PREHODNI IN KONČNA DOLOČBA
15. člen
(1) Okoljska dajatev se začne obračunavati 1. avgusta 2005.
(2) Obstoječi proizvajalec in pridobitelj morata pri davčnem organu prijaviti svojo dejavnost, zaradi katere sta zavezana obračunavanju in plačevanju okoljske dajatve, najkasneje do 31. marca 2005.
16. člen
Ta uredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 423-20/2004-1
Ljubljana, dne 14. oktobra 2004.
EVA 2003-2511-0230
Vlada Republike Slovenije
mag. Anton Rop l. r.
Predsednik

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti