Na podlagi 27. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list SR, št. 110/02, 8/03) in 30. člena Statuta Mestne občine Novo mesto (Uradni list RS, št. 68/01 in 44/02) sprejme župan
P R O G R A M P R I P R A V E
lokacijskega načrta za rekonstrukcijo ceste
G2-105/256 skozi Dol. Težko Vodo (od km 4.407 do km 4.900)
1. Ocena stanja, razlogi in pravna podlaga za pripravo lokacijskega načrta
Dolnja Težka Voda je strnjeno naselje stanovanjskih hiš neposredno ob vozišču glavne ceste 2. reda Novo mesto – Metlika. Prav zaradi tega je posebej nevarna točka v km 4,750 ceste.
Naselje je brez pločnika in javne razsvetljave. Promet je v nenehnem povečanju, še posebej v poletnih mesecih.
Območje ureja Odlok o prostorsko ureditvenih pogojih za zunajmestni prostor Mestne občine Novo mesto (Uradni list RS, št. 98/03), ki pa ni zadostna podlaga za izvedbo vseh predvidenih ukrepov pri rekonstrukciji (rušenje dveh stanovanjskih objektov).
Ker gre za zelo nevaren odsek, je z ukrepi nujno pohiteti, tudi zato, ker gre za eno glavnih prometnih smeri v Republiki Sloveniji (tudi za mednarodne prometne tokove).
2. Predmet in programska izhodišča lokacijskega načrta ter okvirno ureditveno območje
Strokovna podlaga za izdelavo lokacijskega načrta je izdelana in potrjena »Študija ukrepov za ureditev ceste G2-105/0256 v Dolnji Težki Vodi od km 4.200 do km 4.900« izdelovalca Acer d.o.o. iz Novega mesta, št. IŠ-R04/2003, oktober 2003. Po tej študiji investitor ni predvidel nobenih ukrepov (rekonstrukcij) do stacionaže 4.407.
Študija je izdelana po naročilu Direkcije RS za ceste, Sektorja za planiranje, revidirana po zahtevah stroke (potrdilo DRSC z dne 15. 7. 2004) in je zadostna podlaga za začetek natančnejšega projektiranja predvidenih ukrepov.
3. Nosilci urejanja prostora in drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi lokacijskega načrta
Nosilci urejanja prostora, ki morajo pred začetkom izdelave LN podati smernice za njegovo pripravo, k dopolnjenemu predlogu LN pa mnenje so:
Mestna občina Novo mesto, Oddelek za KS in komunalne zadeve
JP Komunala Novo mesto d.o.o.
JP Elektro PE Novo mesto
Telekom Slovenije PE Novo mesto
Ministrstvo za zdravstvo, zdravstveni inšpektorat RS, Enota Novo mesto
Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami
Izpostava Novo mesto
in druge občinske gospodarske javne službe, organi in organizacije v kolikor bi se v postopku priprave lokacijskega načrta izkazalo, da so tangirani.
Ta se pridobijo v skladu s 33. členom Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02).
Postopek priprave lokacijskega načrta vodi Mestna občina Novo mesto, Oddelek za prostorsko planiranje, Novi trg 6, Novo mesto (v nadaljevanju: MONM OPP).
Investitor načrtovanih prostorskih ureditev sta Direkcija RS za ceste in Mestna občina Novo mesto.
Izdelovalec LN mora izpolnjevati pogoje, ki jih določajo členi od 156. do 160. ZUreP-1 in ga izbere Oddelek za prostorsko planiranje Mestne občine Novo mesto po izvedbi javnega naročila.
Lokacijski načrt se pripravi v vsebini in na način, kot je predpisano z Zakonom o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02) in s Pravilnikom o vsebini, obliki in načinu priprave državnih in občinskih lokacijskih načrtov ter vrstah njihovih strokovnih podlag (Uradni list RS, št. 86/04).
4. Seznam potrebnih strokovnih podlag in način njihove pridobitve
Predhodno pripravljene strokovne podlage in veljavna planska in urbanistična dokumentacija, ki se jih mora upoštevati pri pripravi lokacijskega načrta so:
– Študija ukrepov za ureditev ceste G2-105/0256 v Dolnji Težki Vodi od km 4.200 do km 4.900
– vsa zgrajena in projektirana infrastruktura na območju
– načrti krajevne skupnosti
– veljavni prostorski planski akti občine
– strokovna izhodišča in študije s področja kmetijstva, gozdarstva in turizma
– strokovne podlage s področja varstva okolja, narave in kulturne dediščine.
Pred izdelavo LN mora investitor zagotoviti izdelavo naslednjih strokovnih podlag:
– natančen geodetski načrt v M 1:500 v skladu z novim pravilnikom o geod. načrtu, kateremu mora biti priložen certifikat geod. načrta, ki vključuje tudi podatke o komunalnih vodih, ter druge pomembne podatke,
– katastrski načrt območja LN, izdelan v M 1:1000 oziroma v M 1:2880
– idejne rešitve novih objektov z dostopi
– druge strokovne podlage
– idejne rešitve vseh infrastrukturnih objektov, naprav in omrežij, ki so potrebni za delovanje načrtovanih prostorskih ureditev
– idejne rešitve prestavitev, in drugih prilagoditev obstoječih objektov, naprav in ureditev, ki so potrebne zaradi realizacije načrtovanih prostorskih ureditev
– rešitve v zvezi z varovanjem okolja in rešitve za preprečitev in zmanjšanje negativnih vplivov na okolje, posebej pa:
1. ukrepi za preprečitev in sanacijo prekomernega hrupa (virov) in imisijskih obremenitev varovanih območij
2. vodnogospodarske ureditve s prikazom zaščite podtalnice, vodnih virov in površinskih voda ter ureditve strug površinskih voda in hudournikov s prikazom sistema odvodnjavanja in čiščenja meteornih in ostalih odpadnih voda
3. ukrepi za lokalno zmanjšanje onesnaženja zraka
4. ukrepi za zaščito pred prekomernim onesnaženjem zemlje in tal
5. ukrepi za omilitev vplivov na živalski in rastlinski svet
6. ureditev reliefa in zelenih površin s prikazom sprememb in končnega stanja
Morebitne druge strokovne podlage, ki bodo izhajale iz smernic nosilcev urejanja prostora; po potrebi tudi strokovne podlage v zvezi z ukrepi v času gradnje.
Smernice s področja varstva kulturne dediščine lahko slonijo le na podlagi veljavnih občinskih odlokov s tega področja in strokovnih zasnov s področja kulturne dediščine, ki jih zagotovi Ministrstvo za kulturo – Uprava RS za kulturno dediščino v skladu z 41. členom Zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 7/99).
Naravovarstvene smernice lahko slonijo le na podlagi veljavnih občinskih odlokov s tega področja in strokovnih zasnov s področja varstva okolja, ki jih zagotovi Ministrstvo za okolje, prostor in energijo – Agencija RS za okolje v skladu s 97. in 98. členom Zakona o ohranjanju narave (Uradni list RS, št. 56/99, 31/00, 119/02).
5. Roki izdelave lokacijskega načrta
V postopku priprave lokacijskega načrta je potrebno povzeti in predstaviti dosedanje vrednotenje območja ter pripraviti strokovne podlage v skladu z Navodilom o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Uradni list SRS, št. 14/85) ter 30. in 73. členom Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02).
Oddelek za prostorsko planiranje Mestne občine Novo mesto organizira in izvede prostorski konferenci v skladu z 28. členom Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02).
Izdelovalec lokacijskega načrta bo ocenil ali je bilo vrednotenje ustrezno in ga dopolnil z metodologijami posameznih resorjev (krajinska arhitektura, varstvo okolja).
Na osnovi strokovnih podlag in predhodnih mnenj bo izdelan predlog lokacijskega načrta. Pred začetkom izdelave se morajo pridobiti pogoji pristojnih organov in organizacij navedenih v točki 4. tega programa.
Investitor in izdelovalec zagotovita gradivo za pridobitev smernic (najmanj situativni prikaz prostorske ureditve v merilu 1:5000 s tehničnim poročilom v 5 dneh po sprejemu programa priprave.
MONM OPP (ali izdelovalec z njenim pooblastilom) pridobi smernice za načrtovanje s strani nosilcev urejanja prostora, določenih v 3. točki tega programa priprave.
Nosilci urejanja prostora podajo smernice v 30 dneh po prejemu vloge.
Izdelovalec LN izdela analizo smernic ter ob upoštevanju le-teh in analize prostora izdela usmeritve za načrtovanje prostorske ureditve v 15 dneh po prevzemu vseh smernic.
MONM OPP potrdi usmeritve za načrtovanje prostorske ureditve v 10 dneh po prejemu predloga izdelovalca.
Izdelava strokovnih podlag in predloga LN:
Izdelovalec in investitor zagotovita izdelavo vseh strokovnih podlag, določenih v 4. točki tega programa priprave.
Izdelovalec izdela usklajeni predlog LN za javno razgrnitev v 30 dneh po prevzemu vseh strokovnih podlag. Izdelovalec preda usklajeni predlog LN za javno razgrnitev MONM OPP.
MONM OPP izvede vse potrebne aktivnosti za javno razgrnitev predloga LN na sedežu MONM v skladu z 31. členom ZUreP-1. Izdelovalec je dolžan zagotoviti gradiva za javno razgrnitev. Župan Mestne občine Novo mesto sprejme sklep o enomesečni javni razgrnitvi lokacijskega načrta.
Javna razgrnitev traja najmanj 30 dni. Občani, organi in organizacije, krajevna skupnost ter drugi zainteresirani oziroma prizadeti lahko podajo pisne pripombe v času trajanja javne razgrnitve lokacijskega načrta.
MONM OPP v času javne razgrnitve organizira javno obravnavo na sedežu Mestne občine Novo mesto ob predhodni najavi termina v enem od lokalnih medijev.
V času javne razgrnitve Občinski svet obravnava predlog lokacijskega načrta.
Župan Mestne občine Novo mesto zavzame stališča do pripomb in predlogov, podanih v času trajanja javne razgrnitve v roku 10 dni po prejetju stališč do pripomb. V skladu z njimi izdelovalec v 15 dneh pripravi dopolnjen predlog LN in ga dostavi MONM OPP.
V skladu z 33. členom ZUreP-1 MONM OPP pozove pristojne nosilce urejanja prostora, da dajo mnenja k dopolnjenemu predlogu LN.
Po izteku predpisanega roka za pridobitev le-teh, pripravi izdelovalec v 15 dneh predlog LN za sprejem s stališči do pripomb iz javne razgrnitve in jih s posredovanjem MONM OPP dostavi v sprejem Občinskemu svetu Mestne občine Novo mesto.
Občinski svet Mestne občine Novo mesto na predlog župana sprejme lokacijski načrt za rekonstrukcijo ceste G2-105/0256 skozi Dolnjo Težko Vodo z odlokom. Odlok se objavi v Uradnem listu RS.
6. Obveznosti financiranja priprave lokacijskega načrta
Mestna občina Novo mesto zagotovi sredstva za izdelavo lokacijskega načrta.
Program priprave se objavi v Uradnem listu RS in začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu RS.
Št. 344-01-3/2002
Novo mesto, dne 26. januarja 2005.
Župan
Mestna občina Novo mesto
mag. Boštjan Kovačič l. r.