Na podlagi četrtega odstavka 25. člena Zakona o preprečevanje korupcije (Uradni list RS, št. 2/04) in 13. člena Poslovnika komisije za preprečevanje korupcije (Uradni list RS, št. 105/04) je komisija na seji dne 10. 2. 2005 sprejela
P R A V I L N I K
o načinu razpolaganja z darili, ki jih sprejme funkcionar
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta pravilnik ureja način razpolaganja z darili, ki jih v zvezi z opravljanjem funkcije sprejme funkcionar, vodenje seznama daril in druga izvedbena vprašanja v zvezi z omejitvami in dolžnostmi funkcionarjev in organov, v katerih funkcionarji opravljajo svojo funkcijo.
2. člen
Posamezni izrazi, uporabljeni v tem pravilniku imajo za potrebe tega pravilnika naslednji pomen:
1. darilo je stvar, pravica ali storitev, ki jo je mogoče finančno ovrednotiti,
2. protokolarna darila so darila, ki jih izročijo predstavniki drugih držav in mednarodnih organizacij ob obiskih, gostovanjih ali drugih priložnostih ter druga darila, dana v podobnih okoliščinah,
3. priložnostna darila manjše vrednosti so darila, ki so funkcionarjem izročena ob priložnostih, v katerih se ljudje tradicionalno obdarujejo in katerih vrednost ne presega 15.000 tolarjev, oziroma katerih skupna vrednost v posameznem koledarskem letu ne presega 30.000 tolarjev, če so prejeta od iste osebe,
4. spominski znaki, kot so plakete, značke, zastavice in podobno, niso darila po tem pravilniku,
5. vrednost darila je tržna cena darila oziroma razlika med tržno in plačano ceno darila,
6. organ je državni organ ali organ lokalne skupnosti,
7. seznam daril je po časovnem zaporedju vodena zbirka obrazcev za evidentiranje prejetega darila funkcionarja.
II. PREPOVED OZIROMA OMEJITVE SPREJEMANJA DARIL
3. člen
Funkcionar ne sme sprejemati daril v zvezi z opravljanjem funkcije, razen protokolarnih daril in priložnostnih daril manjše vrednosti.
Priložnostna darila manjše vrednosti postanejo last funkcionarja.
Protokolarna darila in priložnostna darila, za katera se po sprejemu ugotovi, da presegajo vrednost 15.000 tolarjev, oziroma katerih skupna vrednost presega 30.000 tolarjev, če so prejeta od iste osebe, postanejo last države oziroma lokalne skupnosti.
Med priložnostna darila manjše vrednosti ne štejejo darila:
– katerih izročitev oziroma sprejem bi pomenila kaznivo dejanje,
– katerih izročitev ali sprejem je prepovedan s predpisi,
– izročena v obliki denarja, vrednostnih papirjev ali dragocenih kovin,
– katerih sprejem bi bil kako drugače v nasprotju z etičnimi standardi, ki veljajo za posamezne vrste funkcionarjev.
Darila iz prejšnjega odstavka ne morejo postati last funkcionarja in ne države ali lokalne skupnosti in jih je potrebno zavrniti, vrniti darovalcu oziroma z njimi ravnati v skladu s predpisi.
Prepoved in omejitve iz tega člena veljajo tudi v primerih, če bi se darilo v zvezi z opravljanjem funkcije funkcionarja izročilo njegovim družinskim članom.
III. RAVNANJE V PRIMERU SPREJEMA DARILA
4. člen
Funkcionar mora v primeru sprejema darila, takoj, ko je to mogoče, izpolniti obrazec za evidentiranje prejetega darila in ga izročiti organu, v katerem opravlja funkcijo.
V obrazec mora vpisati naslednje podatke: svoje osebno ime in funkcijo, ki jo opravlja, ime, priimek in naslov darovalca oziroma naziv in sedež pravne osebe ali organa, če je bilo darilo dano v imenu pravne osebe ali organa, datum sprejema darila, navedbo ali gre za protokolarno ali priložnostno darilo, vrsto darila, vrednost darila, navedbo, na kakšen način se je določila vrednost darila, razlogi za izročitev darila in okoliščine, v katerih je bilo darilo izročeno, navedbo ali je darilo postalo last funkcionarja ali države oziroma lokalne skupnosti in skupno vrednost daril, ki jih je funkcionar že prejel od istega darovalca v koledarskem letu, datum izpolnitve obrazca in podpis funkcionarja.
Če darilo sprejme družinski član funkcionarja, je funkcionar dolžan izpolniti obrazec in ga izročiti osebi, zadolženi za vodenje seznama pri organu, kjer funkcionar opravlja funkcijo.
Protokolarna darila in priložnostna darila, ki postanejo last države ali lokalne skupnosti mora funkcionar takoj po prejemu, oziroma takoj, ko je to mogoče, izročiti osebi, ki je zadolžena za vodenje seznama daril pri organu, kjer funkcionar opravlja funkcijo.
O izročitvi obrazca o evidentiranju prejetega darila ali izročitvi darila organu, kjer funkcionar opravlja funkcijo, se funkcionarju na njegovo zahtevo izda pisno potrdilo.
5. člen
Organ, v katerem funkcionar opravlja funkcijo, opremi izpolnjen obrazec z zaporedno številko in ga vloži v seznam daril.
Organ je dolžan poskrbeti, da se darilo, ki je postalo last države ali lokalne skupnosti, evidentira v ustrezni evidenci in poskrbi za pravilno uporabo, hrambo in morebitno zavarovanje darila.
Kolikor vrednosti darila ne določi funkcionar, je to dolžan storiti organ.
Če je darilo takšno, da se ne da določiti njegove tržne vrednosti, se vrednost določi po nestrokovni oceni funkcionarja ali osebe, ki vodi seznam daril.
Če je darilo umetniško delo ali stvar, ki predstavlja zgodovinsko vrednost ali drugo vrednost, ki se je ne da oceniti po tržnih merilih, se vrednost darila določi na podlagi ocene strokovnjaka.
6. člen
Način razpolaganja z darilom, ki je postalo last države oziroma lokalne skupnosti, določi predstojnik organa, v katerem funkcionar, ki je sprejel darilo, opravlja funkcijo. Kolikor je darilo sprejel predstojnik organa, način uporabe darila določi njegov namestnik.
Če se po sprejemu priložnostnega darila, ki je postalo last države oziroma lokalne skupnosti, ugotovi, da glede na svoje lastnosti ni primerno za uporabo ali hrambo, se darilo odstopi organizaciji, ki je pooblaščena za proizvodnjo ali promet s takšnimi stvarmi ali humanitarni organizaciji.
O predaji darila je organ dolžan pridobiti potrdilo s strani prejemnika in ga priložiti v seznam daril.
7. člen
Če funkcionar prejme darilo po pošti ali na drug posreden način, to dejstvo navede v obrazcu za evidentiranje prejetega darila.
V tem primeru v obrazec vpiše podatke, ki so mu ob prejemu darila znani.
IV. SEZNAM DARIL
8. člen
Seznam daril predstavljajo z zaporedno številko označeni in po časovnem zaporedju vodeni izpolnjeni obrazci za evidentiranje prejetega darila funkcionarja in potrdila o prevzemu daril drugih subjektov iz tretjega odstavka 6. člena tega pravilnika.
Seznami daril se vodijo za časovno obdobje koledarskega leta.
Vsak funkcionar ima pravico do vpogleda v seznam daril glede podatkov, ki se nanašajo nanj.
9. člen
Predstojniki državnih organov in organov lokalnih skupnosti so dolžni določiti najmanj eno osebo, ki bo odgovorna za pravilno vodenje seznama daril ter evidentiranje, hrambo in zavarovanje daril.
Državni organi in organi lokalnih skupnosti so dolžni kopije seznamov daril posredovati komisiji za preprečevanje korupcije do 31. marca za preteklo leto.
Na podlagi zbranih podatkov komisija za preprečevanje korupcije izdela javni katalog daril, sprejetih v preteklem letu in ga objavi na svoji spletni strani.
V. NADZOR NAD IZVAJANJEM DOLOČB PRAVILNIKA
10. člen
Notranji nadzor nad izvajanjem odločb tega pravilnika izvajajo predstojniki organov, v katerih funkcionar opravlja svojo funkcijo. Za nadzor lahko predstojniki organov pooblastijo tudi drugo osebo.
Zunanji nadzor nad izvajanjem določb pravilnika izvaja komisija za preprečevanje korupcije v skladu s pooblastili, ki so določena v zakonu o preprečevanju korupcije.
VI. KONČNI DOLOČBI
11. člen
Obrazec za evidentiranje prejetega darila funkcionarja je sestavni del tega pravilnika.
12. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 001-1/2005,1
Ljubljana, dne 10. februarja 2005.