Uradni list

Številka 18
Uradni list RS, št. 18/2005 z dne 25. 2. 2005
Uradni list

Uradni list RS, št. 18/2005 z dne 25. 2. 2005

Kazalo

636. Pravilnik o dodeljevanju socialno varstvene pomoči v Občini Oplotnica, stran 1450.

Na podlagi 99. člena Zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 36/04), 20. člena Zakona o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter o urejanju pokopališč (Uradni list SRS, št. 34/84, 26/90), 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98, 70/00 in 51/02) ter 16. člena Statuta Občine Oplotnica (Uradni list RS, št. 29/99 in 1/02), je Občinski svet občine Oplotnica, na 11. redni seji dne 10. 2. 2005 sprejel
P R A V I L N I K
o dodeljevanju socialno varstvenih pomoči
v Občini Oplotnica
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem pravilnikom se določajo kriteriji in postopki za dodelitev socialno varstvenih pomoči v Občini Oplotnica.
Socialno varstvene pomoči po tem pravilniku so:
– denarna socialna pomoč,
– pomoč pri kritju pogrebnih stroškov.
2. člen
Občina Oplotnica sredstva za socialno varstvene pomoči po tem pravilniku zagotavlja v vsakoletnem proračunu občine na posebni proračunski postavki Socialno varstvene pomoči, in sicer ločeno za Denarne socialne pomoči in ločeno za Pogrebne stroške.
II. DENARNE SOCIALNE POMOČI
3. člen
Do denarnih socialnih pomoči po tem pravilniku so upravičeni občani Občine Oplotnica, ki jim je zaradi trenutne materialne ogroženosti nujno potrebna pomoč občine, izkoristili pa so že vse zakonske možnosti za rešitev socialne stiske.
4. člen
Kriterij za dodelitev denarnih socialnih pomoči je minimalni dohodek, določen v 22. členu Zakona o socialnem varstvu, ki je glede na socialne razmere upravičenca lahko povečan za 50%.
5. člen
Denarna socialna pomoč se lahko upravičencu dodeli v nižjem znesku, kot bi mu pripadal po tem pravilniku, ali se mu ne dodeli, če:
– se ugotovi, da kljub izkazanemu nizkemu dohodku ni ogrožena socialna varnost upravičenca in družinskih članov,
– se ugotovi, da z upravičencem živijo osebe, ki niso družinski člani po Zakonu o socialnem varstvu, pa pridobivajo dohodke iz 27. člena Zakona o socialnem varstvu skupaj z upravičencem.
6. člen
Denarne socialne pomoči po tem pravilniku so:
– enkratna denarna pomoč,
– plačilo oziroma doplačilo socialne oskrbe v kriznem centru oziroma zavetišču.
II. A) Enkratna denarna pomoč
7. člen
Enkratna denarna pomoč je namenjena za:
– plačilo šolskih kosil osnovnošolcem,
– plačilo šole v naravi osnovnošolcem,
– plačilo letovanj otrokom,
– nakup šolskih potrebščin,
– doplačilo zdravstvenih storitev, ki so nujno potrebne, pa jih Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije ne pokriva,
– kritju drugih stroškov in izdatkov za premostitev trenutne materialne ogroženosti z upoštevanjem materialnih razmer upravičenca.
8. člen
Enkratna denarna pomoč za plačilo šolskih kosil in šole v naravi osnovnošolcem se dodeli največ do višine dejansko nastalega stroška, ki ga zaračuna šola, vendar največ do višine minimalnega dohodka iz 22. člena Zakona o socialnem varstvu na osebo ali družino, povišanega za 50%. Stroški se poravnajo neposredno šoli, ki jo obiskuje upravičenec.
Enkratna denarna pomoč za plačilo letovanj otrokom se dodeli največ do višine dejansko nastalega stroška, ki ga zaračuna organizator letovanja, vendar največ do višine minimalnega dohodka iz 22. člena Zakona o socialnem varstvu na osebo ali družino, povišanega za 50%. Stroški se poravnajo neposredno organizatorju letovanja.
Enkratna denarna pomoč za ostale namene iz 7. člena tega pravilnika se dodeli občanu največ do višine minimalnega dohodka iz 22. člena Zakona o socialnem varstvu na osebo ali družino, povišanega za 50%. Praviloma se upravičencu izplača v gotovini, razen v primeru, ko Center za socialno delo odloči drugače, ker obstaja možnost, da bi bila sredstva nenamensko porabljena.
9. člen
Višina denarne pomoči iz 8. člena tega pravilnika, se za upravičence, ki prejemajo dohodke, določi kot razlika med minimalnim dohodkom iz 22. člena Zakona o socialnem varstvu na osebo ali družino, povišanega za 50%, ki pripada upravičencu in njegovimi dohodki, ugotovljenimi na način, ki ga določa Zakon o socialnem varstvu.
Pri določitvi višine denarne socialne pomoči se upoštevajo vsi dohodki in prejemki posameznika ali družine.
10. člen
Enkratna denarna pomoč se praviloma dodeli enkrat letno.
Izjemoma se denarna pomoč lahko odobri dvakrat letno, vendar le pod pogojem, da upravičenec v upravnem postopku obravnave vloge dokaže namensko porabo sredstev iz prve dodelitve enkratne denarne pomoči. Ponovna denarna pomoč se poravna neposredno organizaciji, ki bo upravičencu nudila blago oziroma storitve.
II. B) Oskrba v kriznem centru oziroma zavetišču
11. člen
Do doplačila oziroma plačila oskrbe v kriznem centru oziroma zavetišču je upravičen občan, ki se je znašel v trenutni stiski glede nastanitve, ob izpolnjevanju pogojev iz 3. člena tega pravilnika.
12. člen
Višina doplačila je odvisna od materialnih pogojev upravičenca in dejansko nastalih obveznosti do kriznega centra oziroma zavetišča za upravičenca, vendar ne sme preseči višine minimalnega dohodka iz 22. člena Zakona o socialnem varstvu.
13. člen
Oskrba se plačuje oziroma doplačuje najdalj tri mesece, z možnostjo podaljšanja, če se razmere niso spremenile, neposredno kriznemu centru oziroma zavetišču.
III. POMOČ PRI KRITJU POGREBNIH STROŠKOV
14. člen
Vlogi za plačilo oziroma doplačilo pogrebnih stroškov se odobri za pokojnika:
– ki je imel stalno prebivališče na območju Občine Oplotnica, in je bil prejemnik denarne socialne pomoči po Zakonu o socialnem varstvu ali ni imel lastnih prihodkov, nima premoženja in zavezancev, ki bi bili dolžni kriti pogrebne stroške.
– ki je bil najden, oziroma je umrl na območju Občine Oplotnica in za njega ni bilo mogoče ugotoviti občine stalnega bivališča,
– ki je imel stalno prebivališče na območju Občine Oplotnica in je bil prejemnik denarne socialne pomoči po Zakonu o socialnem varstvu ali ni imel lastnih prihodkov, in zavezanci oziroma dediči niso sposobni poravnati stroškov pokopa.
Šteje se, da zavezanci oziroma dediči niso sposobni poravnati stroškov pokopa, kadar so tudi sami upravičeni do denarne socialne pomoči po Zakonu o socialnem varstvu ali nimajo lastnih prihodkov.
15. člen
Center za socialno delo določi vrsto in obseg pogrebnih storitev ter maksimalni znesek stroškov, ki so lahko predmet plačila oziroma doplačila iz sredstev proračuna Občine Oplotnica.
Center za socialno delo Slovenska Bistrica je o vrsti in obsegu ter maksimalnem znesku pogrebnih storitev dolžan obveščati vse izvajalce pokopališke dejavnosti na območju Občine Oplotnica.
16. člen
Strokovna služba Centra za socialno delo lahko na osnovi ocene dejanskega materialnega stanja dedičev oziroma zavezancev odkloni plačilo pogrebnih stroškov ali ga odobri le delno, ne glede na izpolnjevanje pogoja iz zadnjega odstavka 14. člena tega pravilnika.
Plačilo pogrebnih stroškov iz sredstev občinskega proračuna ni možno v primeru pogodbenih obveznosti iz naslova izročitve premoženja s strani umrlega.
17. člen
V primeru, da je bil pokojnik lastnik premičnega ali nepremičnega premoženja, je občina upravičena do priglasitve terjatve iz naslova plačila oziroma doplačila pogrebnih stroškov v zapuščinskem postopku.
IV. POSTOPKI
18. člen
Postopke za pridobitev pravic po določbah tega pravilnika, po pooblastilu Občine Oplotnica, vodi in o njih odloča Center za socialno delo Slovenska Bistrica.
19. člen
Občani vlagajo zahtevke za dodelitev socialno varstvene pomoči na obrazcu »Vloga za dodelitev občinske socialne pomoči« pri Centru za socialno delo Slovenska Bistrica.
Vlogi so dolžni priložiti vsa potrebna dokazila o izpolnjevanju pogojev v skladu z Zakonom o socialnem varstvu in s tem pravilnikom.
20. člen
Center za socialno delo Slovenska Bistrica preveri podatke iz vloge in dokazil in v roku tridesetih dni odloči o upravičenosti do občinske socialno varstvene pomoči z odločbo.
Ne glede na določilo prejšnjega odstavka, Center za socialno delo Slovenska Bistrica, v primeru prve in druge aliee 14. člena tega pravilnika, izda odločbo takoj in jo v vednost posreduje izvajalcu pogrebnih storitev.
21. člen
Zoper odločbo Centra za socialno delo Slovenska Bistrica je možna pritožba, ki jo občan vloži v roku osmih dni po sprejemu sklepa na naslov: Center za socialno delo Slovenska Bistrica, Ljubljanska 16, 2310 Slovenska Bistrica.
O pritožbi zoper odločbo Centra za socialno delo Slovenska Bistrica odloča župan Občine Oplotnica.
V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
22. člen
Pri dodeljevanju socialno varstvenih pomoči v Občini Oplotnica se upoštevajo določbe tega pravilnika. Za primere, ki niso urejeni s tem pravilnikom pa se smiselno uporabljajo določila Zakona o socialnem varstvu.
23. člen
Z dnem pričetka veljavnosti tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o dodeljevanju socialnih pomoči v Občini Oplotnica, ki je bil objavljen v Uradnem listu RS, št. 36/00.
24. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 11.9.1/2005
Oplotnica, dne 11. februarja 2005.
Župan
Občine Oplotnica
Vladimir Globovnik l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti