Uradni list

Številka 36
Uradni list RS, št. 36/2005 z dne 8. 4. 2005
Uradni list

Uradni list RS, št. 36/2005 z dne 8. 4. 2005

Kazalo

1247. Pravilnik o pogojih za delavce, ki izvajajo fizično varovanje jedrskih snovi, jedrskih objektov ali sevalnih objektov, in o pogojih za delavce, ki imajo dostop do jedrskih snovi, ter o drugih pogojih, povezanih s fizičnim varovanjem, stran 3337.

Na podlagi četrtega odstavka 119. člena Zakona o varstvu pred ionizirajočimi sevanji in jedrski varnosti (Uradni list RS, št. 102/04 – uradno prečiščeno besedilo) izdaja minister, pristojen za notranje zadeve
P R A V I L N I K
o pogojih za delavce, ki izvajajo fizično varovanje jedrskih snovi, jedrskih objektov ali sevalnih objektov, in o pogojih za delavce, ki imajo dostop do jedrskih snovi, ter o drugih pogojih, povezanih s fizičnim varovanjem
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(vsebina in namen pravilnika)
(1) Ta pravilnik določa pogoje, ki jih morajo izpolnjevati delavci, ki opravljajo fizično varovanje jedrskih snovi, jedrskih objektov ali sevalnih objektov, če so v njih viri sevanja s pomembno aktivnostjo, pogoje za delavce, ki imajo dostop do jedrskih snovi, ter druge pogoje, povezane s fizičnimi in tehničnimi ukrepi fizičnega varovanja.
(2) Pogoji, določeni v tem pravilniku, so namenjeni izdelavi programa in načrta fizičnega varovanja, upravljavcev jedrskih objektov, sevalnih objektov in prevoznikov jedrskih snovi.
2. člen
(pomen izrazov)
(1) Pomen izrazov, uporabljenih v tem pravilniku:
1. Načrt fizičnega varovanja določa ukrepe, ravnanja varnostnikov in osebja v različnih varnostnih situacijah z namenom preprečevanja kaznivih dejanj.
2. Strokovno usposabljanje je pridobitev ustreznih znanj in veščin, ki so potrebni za izvajanje nalog fizičnega varovanja.
3. Sevalni objekt z virom sevanja s pomembno aktivnostjo je tisti sevalni objekt, v katerem je vir sevanja, katerega aktivnost je večja 100*A(1) oziroma 100 A(1) ali 100 TBq. Vrednosti za A(1 )in A(2 )so določene v predpisih, ki urejajo prevoz nevarnega blaga.
4. Upravljavec je upravljavec jedrske snovi, jedrskega objekta, prevoznik jedrskih snovi ali upravljavec sevalnega objekta z virom sevanja s pomembno aktivnostjo.
(2) Drugi pojmi, uporabljeni v tem pravilniku, imajo enak pomen kot pojmi, opredeljeni v zakonu, ki ureja varstvo pred ionizirajočimi sevanji in jedrski varnosti, in v zakonu, ki ureja zasebno varovanje.
II. POGOJI ZA DELAVCE, KI IZVAJAJO FIZIČNO VAROVANJE
3. člen
(osebje)
Delavci, ki opravljajo fizično varovanje jedrskih snovi, jedrskih objektov ali sevalnih objektov z virom sevanja s pomembno aktivnostjo, so:
– odgovorna oseba za opravljanje fizičnega varovanja;
– vodja izmene fizičnega varovanja;
– operater v varnostno-nadzornem centru;
– varnostnik;
– varnostni tehnik.
4. člen
(pogoji)
Dela in naloge odgovorne osebe, vodje izmene fizičnega varovanja, operaterja v varnostno-nadzornem centru, varnostnega tehnika in varnostnika lahko opravlja delavec:
– ki izpolnjuje pogoje, določene v zakonu, ki ureja zasebno varovanje;
– ki izpolnjuje pogoje varnostnega preverjanja na način, ki ga določa zakon, ki ureja varstvo pred ionizirajočimi sevanji in jedrsko varnosti;
– ki je uspešno opravil preizkus znanja po predpisanem programu začetnega strokovnega usposabljanja.
5. člen
(program)
Program začetnega strokovnega usposabljanja in stalnega izpopolnjevanja delavcev je določen v prilogi, ki je sestavni del tega pravilnika.
6. člen
(usposabljanje in izpopolnjevanje)
Upravljavec na podlagi programa iz prejšnjega člena izdela svoj program začetnega strokovnega usposabljanja in stalnega izpopolnjevanja ter organizira in izvaja ta usposabljanja in izpopolnjevanja. Program začetnega strokovnega usposabljanja in stalnega izpopolnjevanja je veljaven, če ga potrdi ministrstvo, pristojno za notranje zadeve.
7. člen
(preizkus znanja)
(1) Delavci iz 3. člena tega pravilnika opravljajo preizkus znanja po programu začetnega strokovnega usposabljanja pred komisijo, ki jo imenuje upravljavec.
(2) Delavci iz druge, tretje in četrte alinee 3. člena tega pravilnika opravljajo preizkus znanja po programu stalnega izpopolnjevanja pred komisijo, ki jo imenuje upravljavec.
(3) Delavci iz prejšnjega odstavka, ki opravljajo fizično varovanje sevalnih objektov, v katerih so viri sevanja s pomembno aktivnostjo, opravljajo preizkus stalnega izpopolnjevanja pred osebo, odgovorno za fizično varovanje, vsako peto leto pa pred komisijo, ki jo imenuje upravljavec.
8. člen
(vsebina preizkusa znanja)
(1) Preizkus začetne strokovne usposobljenosti ali stalnega izpopolnjevanja je sestavljen iz pisnega ali ustnega in praktičnega dela in vsebuje preverjanje posameznih vsebin, določenih v programih.
(2) Pisni ali ustni del preizkusa strokovnega znanja zajema snov iz programov začetnega strokovnega usposabljanja ali stalnega izpopolnjevanja delavcev.
(3) Praktični del preizkusa strokovnega znanja za delavce od druge do četrte alinee 3. člena tega pravilnika zajema snov iz programa začetnega strokovnega usposabljanja ali stalnega izpopolnjevanja, ki se nanaša na telesno pripravljenost, ravnanje z orožjem, tehniko streljanja, izvajanje ukrepov varnostnikov, dajanje prve pomoči, uporabo zaščitnih sredstev, varstvo pred sevanji ter ukrepe in postopke ob izrednih varnostnih dogodkih in izrednih dogodkih.
9. člen
(zapisnik o preizkusu znanja)
(1) O poteku preizkusa znanja se piše zapisnik, ki ga podpišejo predsednik in člani komisije ali odgovorna oseba za opravljanje fizičnega varovanja.
(2) Uspeh kandidata pri pisnem ali ustnem preizkusu in praktičnem delu oceni komisija ali odgovorna oseba za opravljanje fizičnega varovanja upravljavca z oceno »je opravil« ali »ni opravil«.
10. člen
(ponoven preizkus znanja)
(1) Če kandidat preizkusa znanja ne opravi, ga ima pravico ponovno opravljati po poteku enega meseca od preizkusa.
(2) Če kandidat ponovnega preizkusa ne opravi uspešno, ga ima pravico opravljati po preteku enega meseca, vendar v vmesnem času kandidat nalog ne sme opravljati samostojno.
(3) Če kandidat tudi v tretje ponovnega preizkusa ne opravi, ne sme več opravljati nalog fizičnega varovanja jedrske snovi, jedrskih objektov ali sevalnih objektov, če so v njem viri sevanja s pomembno aktivnostjo.
11. člen
(potrdilo o opravljenem preizkusu)
Kandidatu, ki je preizkus znanja opravil, se izda potrdilo, ki ga podpiše predsednik komisije ali oseba, odgovorna za fizično varovanje.
12. člen
(stalno izpopolnjevanje)
(1) Upravljavec objekta izdela letni program stalnega izpopolnjevanja za delavce, ki izvajajo fizično varovanje.
(2) Program stalnega izpopolnjevanja mora vsebovati način in vsebino vzdrževanja stalne telesne pripravljenosti, ravnanje z orožjem in tehniko streljanja, izvajanje ukrepov fizičnega varovanja ob rednih ali izrednih varnostnih dogodkih, varstvo pred sevanjem, dajanje prve pomoči in uporabo zaščitnih sredstev.
(3) Upravljavec mora najmanj enkrat letno preveriti znanje in veščine, predpisane s programom stalnega izpopolnjevanja.
III. POGOJI ZA DELAVCE, KI IMAJO DOSTOP DO JEDRSKIH SNOVI
13. člen
(pogoji za delavce)
(1) Upravljavec mora delavce, ki imajo dostop do jedrskih snovi, pred nastopom dela seznaniti z navodili, ki so povezani s fizičnim varovanjem jedrskih snovi. Delavec seznanitev z navodili potrdi s svojim podpisom.
(2) Navodila iz prejšnjega odstavka so sestavni del načrta fizičnega varovanja.
IV. DRUGI POGOJI, POVEZANI S FIZIČNIMI IN TEHNIČNIMI UKREPI FIZIČNEGA VAROVANJA
14. člen
(ocena ogroženosti)
(1) Za določitev obsega obveznega fizičnega varovanja policija izdela oceno ogroženosti jedrskih snovi, objektov in naprav ter sevalnih objektov z virom sevanja s pomembno aktivnostjo v Republiki Sloveniji in jo vsako leto do 31. januarja posreduje Upravi Republike Slovenije za jedrsko varnost, Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje ter upravljavcem jedrskih snovi, jedrskih objektov in sevalnih objektov z virom sevanja s pomembno aktivnostjo.
(2) Za določitev obsega obveznega fizičnega varovanja policija po obvestilu prevoznika jedrske snovi v roku 30 dni izdela oceno ogroženosti posameznega prevoza.
(1) Na podlagi ocene ogroženosti upravljavec jedrske snovi, upravljavec jedrskega objekta ali sevalnega objekta z virom sevanja s pomembno aktivnostjo ali prevoznik jedrske snovi izdela program in načrt fizičnega varovanja.
15. člen
(program fizičnega varovanja)
Program fizičnega varovanja upravljavca objekta in upravljavca vozila mora imeti naslednje vsebine:
– namen fizičnega varovanja;
– pregled pravnih virov;
– zahteve, kriterije in merila za fizično varovanje;
– pristojnosti in dolžnosti;
– izhodišča za načrt in postopke fizičnega varovanja.
16. člen
(načrt fizičnega varovanja)
(1) Načrt fizičnega varovanja upravljavca objekta mora imeti naslednje vsebine:
– opis varovanih območij, objektov v območju in varovanih snovi;
– načrt ali skico varovanih območij z vrisanimi objekti;
– opis in skice fizičnega varovanja po varovanih območjih;
– organizacijo službe fizičnega varovanja;
– ukrepe in postopke varnostnikov ob rednih in izrednih varnostnih dogodkih;
– načrtovane ukrepe za preverjanje vseh postopkov in ukrepov službe fizičnega varovanja;
– opredeljeno tehnično varovanje po območjih;
– skice vseh oblik tehničnega varovanja;
– sodelovanje s policijo in drugimi pristojnimi institucijami;
– navodila delavcem, ki imajo dostop do jedrskih snovi.
(2) Dopolnjevanje načrta fizičnega varovanja upravljavec izvaja sprotno glede na spremenjene varnostne razmere in spremenjene ocene ogroženosti.
(3) Upravljavec mora vsako spremembo ali dopolnitev načrta poslati ministrstvu pristojnemu za notranje zadeve, v potrditev.
(4) Za namen potrditve načrta fizičnega varovanja mora upravljavec delavcem ministrstva, pristojnega za notranje zadeve, omogočiti vpogled v projektno dokumentacijo, ki je povezana s fizičnim varovanjem.
17. člen
(načrt fizičnega varovanja jedrskih snovi v cestnem prometu)
Načrt fizičnega varovanja jedrskih snovi v cestnem prometu mora imeti naslednje vsebine:
– opis varovanega vozila;
– podatke o jedrski snovi, vključno s količino in embalažo;
– načrt relacije prevoza z opisom možnih točk ogrožanja vozila z jedrsko snovjo;
– opredeljeno fizično varovanje vozila na relaciji prevoza, ob postankih in ob eventualno nastali okvari;
– predvideno možnost uporabe rezervnih poti prevoza jedrske snovi;
– skico fizičnega varovanja vozila za različne varnostne dogodke;
– način pregleda vozila;
– pisna navodila varnostnikom o dolžnostih med prevozom;
– opis tehničnega varovanja vozila in tovora;
– načrt uporabe zvez;
– ukrepe varnostnikov ob rednih in izrednih varnostnih dogodkih;
– načrtovane ukrepe za preverjanje vseh postopkov in ukrepov službe fizičnega varovanja;
– ukrepe za ugotavljanje psihofizične sposobnosti voznika za vožnjo;
– sodelovanje s policijo in drugimi pristojnimi institucijami.
18. člen
(načrt fizičnega varovanja jedrskih snovi v železniškem prometu)
Načrt fizičnega varovanja jedrskih snovi v železniškem prometu mora imeti naslednje vsebine:
– opis varovanega prevoznega sredstva;
– podatke o jedrski snovi, vključno s količino in embalažo;
– načrt relacije prevoza z opisom možnih točk ogrožanja vlaka in tovora;
– opredeljeno fizično varovanje vlaka na relaciji prevoza, ob postankih in ob eventualno nastali okvari;
– predvideno možnost uporabe rezervnih relacij prevoza jedrske snovi;
– skico fizičnega varovanja vlaka za različne varnostne dogodke;
– način pregleda vlaka in ugotavljanja psihofizične sposobnosti strojevodje za vožnjo;
– pisna navodila varnostnikom o dolžnostih med prevozom;
– opis tehničnega varovanja vlaka in tovora;
– načrt uporabe zvez;
– ukrepe varnostnikov ob rednih in izrednih varnostnih dogodkih;
– načrtovane ukrepe za preverjanje vseh postopkov in ukrepov službe fizičnega varovanja;
– sodelovanje s policijo in drugimi pristojnimi institucijami.
19. člen
(načrt fizičnega varovanja jedrskih snovi med prevozom po morju in v zračnem prometu)
Načrt fizičnega varovanja jedrskih snovi med prevozom po morju in v zračnem prometu mora imeti naslednje vsebine:
– opis prevoznega sredstva;
– podatke o jedrski snovi, vključno s količino in embalažo;
– opis ukrepov ob rednih in izrednih varnostnih dogodkih;
– način pregleda plovila;
– opis tehničnega varovanja plovila in tovora;
– sodelovanje prevoznika s policijo in drugimi pristojnimi institucijami.
V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
20. člen
(uskladitev)
Upravljavci jedrskih snovi, jedrskih objektov in sevalnih objektov, če so v njih viri sevanja s pomembno aktivnostjo, in prevozniki jedrskih snovi morajo uskladiti ali izdelati programe in načrte fizičnega varovanja ter izdelati programe začetnega strokovnega in stalnega izpopolnjevanja, določene s tem pravilnikom, do 30. junija 2006. Preizkus znanja začetnega strokovnega usposabljanja in stalnega izpopolnjevanja, določenega s tem pravilnikom, pričnejo izvajati po njihovem sprejemu, vendar najpozneje 1. julija 2006.
21. člen
(uskladitev)
Delavci, ki so na dan uveljavitve tega pravilnika opravljali fizično varovanje jedrskih snovi, jedrskih objektov ali sevalnih objektov, v katerih so viri sevanja s pomembno aktivnostjo, več kot 1 leto in so izpolnjevali pogoje, ki so bili določeni z 19. členom Pravilnika o strokovni izobrazbi, delovnih izkušnjah ter obveznem usposabljanju in izpopolnjevanju delavcev, ki opravljajo dela in naloge tehničnega in fizičnega zavarovanja radioaktivnih snovi, jedrskega goriva, jedrskih objektov in naprav, ter o načinu ugotavljanja njihove usposobljenosti (Uradni list SRS, št. 9/81), izpolnjujejo pogoje za delo po tem pravilniku.
22. člen
(prenehanje veljavnosti)
Z uveljavitvijo tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o strokovni izobrazbi, delovnih izkušnjah ter obveznem usposabljanju in izpopolnjevanju delavcev, ki opravljajo dela in naloge tehničnega in fizičnega zavarovanja radioaktivnih snovi, jedrskega goriva, jedrskih objektov in naprav, ter o načinu ugotavljanja njihove usposobljenosti (Uradni list SRS, št. 9/81).
23. člen
(začetek veljavnosti)
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 016-287/2003/47
Ljubljana, dne 15. marca 2005.
EVA 2004–1711–0090
Dragutin Mate l. r.
Minister
za notranje zadeve
PRILOGA

                            PROGRAM
začetnega strokovnega usposabljanja delavcev, ki izvajajo
 fizično varovanje jedrskih snovi, jedrskih objektov ali 
                       sevalnih objektov
 
    1. Predpisani program za novo zaposlene delavce iz druge
do pete 
alinee 3. člena pravilnika se izvaja teoretično in
praktično.
    1.1. Program mora obsegati osnovna znanja civilne 
zaščite, 
gasilske službe in poznavanje posameznih služb na jedrskih
objektih 
ali sevalnih objektih.
    1.2. Predpise, ki urejajo področje varovanja jedrskih
snovi, 
jedrskih objektov in sevalnih objektov;
    1.3. Sredstva in metode fizičnega varovanja jedrskih
snovi, 
jedrskih objektov in naprav ter sevalnih objektov;
    1.4. Osnove osebnega varstva in varstva okolja pred 
ionizirajočimi sevanji v jedrskih objektih, sevalnih objektih
in njihovi okolici;
    1.5. Jedrske objekte in sevalne objekte ter njihove
varnostno in tehnično občutljive točke;
    1.6. Organizacijo in naloge službe fizičnega varovanja;
    1.7. Pravila službe fizičnega varovanja in ukrepe
varnostnikov ob rednih ali izrednih varnostnih dogodkih;
    1.8. Alarmne sisteme in sisteme zvez, delovanje in
preizkus delovanja v različnih funkcijah in razmerah;
    1.9. Tehnično opremo službe za fizično varovanje in njeno
uporabo;
    1.10. Načrt varovanja in postopke varnostnikov službe za
fizično varovanje pri izvajanju rednih ukrepov iz načrta;
    1.11. Izdelavo načrtov službe za fizično varovanje;
    1.12. Poznavanje orožja in ravnanje z orožjem, ki ga
uporablja služba za fizično varovanje ter tehniko streljanja;
    1.13. Protipožarno zaščito in postopke v primeru požara;
    1.14. Varstvo pri delu;
    1.15. Načrt ukrepov civilne zaščite ob izrednih dogodkih;
    1.16. Prvo pomoč.
    2. Tehnološke procese v jedrskih objektih in sevalnih
objektih ter njihovo poznavanje.
    3. Za odgovorno osebo za opravljanje fizičnega varovanja,
mora program obsegati poglobljeno znanje iz točk 1.1., 1.2.,
1.3., 1.4., 1.5., 1.6., 1.7., 1.8., 1.9., 1.10., 1.11.,1.14.,
1.15., 1.16. in 2.
    4. Program začetnega strokovnega usposabljanja za
delavce, ki izvajajo fizično varovanje I in II kategorije
jedrskih snovi ali jedrskih objektov, obsega najmanj 80 ur,
za III. kategorijo najmanj 48 ur in za delavce, ki izvajajo
fizično varovanje sevalnih objektov, v katerih so viri
sevanja s pomembno aktivnostjo, najmanj 24 ur usposabljanja.
    5. Delavci, ki opravljajo fizično varovanje jedrskih
snovi med 
prevozom opravijo začetno strokovno usposabljanje po programu
iz točk 1.1., 1.2., 1.3., 1.4., 1.5., 1.7., 1.8., 1.9., 1.10
in 1.12. tega programa, ki je prilagojen vrsti prevoza
jedrske snovi. Obseg začetnega strokovnega usposabljanja
traja najmanj 24 ur.
 
 
                               PROGRAM
 
stalnega izpopolnjevanja delavcev, ki izvajajo fizično varovanje jedrskih
             snovi, jedrskih objektov ali sevalnih objektov
 
    1. Predpisani program za delavce iz druge do četrte alinee 3. člena
tega pravilnika se izvaja teoretično in praktično.
    Program mora obsegati dopolnilna znanja o delovanju sil za zaščito in
 reševanje na jedrskih ali sevalnih objektih in poznavanje posameznih
služb na jedrskih objektih.
    1.1. Osvežitev predpisov, ki urejajo področje varovanja jedrskih
snovi, jedrskih objektov in sevalnih objektov;
    1.2. Nova sredstva in metode služb fizičnega varovanja na jedrskih ali
sevalnih objektih;
    1.3. Ponovitev osnov varstva pred ionizirajočimi sevanji;
    1.4. Ponovitev znanj o jedrskih objektih ali sevalnih objektih, 
njihovih varnostno občutljivih točkah;
    1.5. Proučitev organizacije in naloge službe fizičnega varovanja;
    1.6. Osvežitev pravil službe fizičnega varovanja in ukrepov
varnostnikov ob rednih in izrednih varnostnih dogodkih s praktičnim
preizkusom;
    1.7. Praktični preizkus alarmnih sistemov in sistemov zvez v različnih
funkcijah in razmerah;
    1.8. Osvežitev znanja o tehnični opremi službe za fizično varovanje in
njeno uporabo;
    1.9. Proučevanje načrta varovanja in postopke varnostnikov službe za
fizično varovanje pri izvajanju posameznih ukrepov iz načrta;
    1.10. Dopolnjevanje načrtov službe za fizično varovanje;
    1.11. Redna telesna vzgoja z borilnimi veščinami, ki so povezane z
utrjevanjem znanj s področja uporabe pooblastil varnostnikov;
    1.12. Utrjevanje znanja s področja poznavanja orožja in ravnanja z
orožjem, ki ga uporablja služba za fizično varovanje ter tehniko
streljanja;
    1.13. Urjenje postopkov v primeru požara;
    1.14. Varstvo pri delu izbirne vsebine glede na prejeto zakonodajo;
    1.15. Proučevanje načrta ukrepov civilne zaščite ob izrednih dogodkih;
    1.16. Ponavljanje določenih vsebin iz prve pomoči.
    2. Program stalnega strokovnega izpopolnjevanja za delavce, ki
izvajajo fizično varovanje I. in II. kategorije jedrskih snovi in jedrskih
objektov, obsega najmanj 32 ur, za III. kategorijo najmanj 16 ur in za
delavce, ki izvajajo fizično varovanje sevalnih objektov z virom sevanja s
pomembno aktivnostjo, pa najmanj 8 ur usposabljanja.
    3. Delavci, ki opravljajo fizično varovanje jedrskih snovi med
prevozom, opravijo stalno izpopolnjevanje po programu iz točk 1.1., 1.2., 
1.3., 1.4., 1.7., 1.8. 1.12. tega programa, ki je prilagojen vrsti prevoza
jedrske snovi. Obseg stalnega strokovnega izpopolnjevanja traja najmanj 8
ur.


AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti