Uradni list

Številka 54
Uradni list RS, št. 54/2005 z dne 3. 6. 2005
Uradni list

Uradni list RS, št. 54/2005 z dne 3. 6. 2005

Kazalo

2346. Program priprave občinskega lokacijskega načrta Benetke vis-a-vis, stran 5397.

Na podlagi 27. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02, popr. 8/03) ter 38. člena Statuta Občine Škofja Loka (Uradni list RS, št. 37/95 in 47/98) je župan Občine Škofja Loka dne 16. 5. 2005 sprejel
P R O G R A M P R I P R A V E
občinskega lokacijskega načrta Benetke
vis-a-vis
Ocena stanja, razlogi in pravna podlaga za pripravo lokacijskega načrta
1. člen
Podjetje TCG Unitech LTH-ol d.o.o., si na obstoječi lokaciji v Vincarjih ne more zagotoviti nadaljnjega razvoja dejavnosti in s tem povezane širitve proizvodnje, zato načrtuje preselitev celotne dejavnosti, tako proizvodnje kot uprave na novo lokacijo. Zato se na obstoječi lokaciji podjetja v Vincarjih sprostijo relativno velike površine, ki jih skladno s tem lokacijskim načrtom namenjamo za stanovanjsko-poslovno gradnjo.
Območje je v neposredni bližini starega mestnega jedra, ki je zaščiteno kot kulturni spomenik, ter tik nad Selško Soro, ki je evidentirana kot območje naravnih vrednot. Zaradi naravnih danosti in bližine mesta predstavlja to območje eno vitalnejših območij nove stanovanjske gradnje in povratno vpliva na življenje in razvoj starega mestnega jedra.
Območje predvidenega lokacijskega načrta je po sedanji namenski rabi mešano območje s plansko oznako: VIN – MP 01 in VIN –MP 02. Območji sta namenjeni za stanovanjske, trgovske, proizvodne stavbe in stavbe za opravljanje storitev.
V obravnavanem prostoru je trenutno tovarna TCG Unitech LTH-ol d.o.o. Po preselitvi le-te bo to degradirano urbano območje.
2. člen
Pravna podlaga za izdelavo občinskega lokacijskega načrta za stanovanjsko–poslovno območje Benetke vis-a-vis so prostorske sestavine dolgoročnega plana občine Škofja Loka za obdobje od leta 1986 do leta 2000 ter prostorske sestavine srednjeročnega družbenega plana občine Škofja Loka za obdobje od leta 1986 do leta 1990 (Uradni vestnik Gorenjske, št. 14/86, 3/89, ter Uradni list RS, št. 47/93, 8/94, 13/99, 43/99, 115/00, 28/01, 116/02 in 113/04).
Občinski lokacijski načrt mora biti pripravljen tako, da bo njegov tekstualni in grafični del v skladu z določili Zakona o urejanju prostora in veljavnimi podzakonskimi akt v zvezi s pripravo občinskega lokacijskega načrta ter Zakonom o varstvu okolja.
Predmet in programska izhodišča za izdelavo lokacijskega načrta
3. člen
Predmet lokacijskega načrta je izdelava novega občinskega izvedbenega akta za območje »Benetke vis–a–vis«, s katerim bodo določeni lokacijski pogoji za pripravo projektov za pridobitev gradbenega dovoljenja, zlasti glede namena, lege, funkcije, velikosti in oblikovanja objektov.
Programska izhodišča
V lokacijskem načrtu je potrebno zagotoviti:
– stanovanjsko-poslovno naselje, maks. gostote 150 preb./ha,
– gabarite maks. višine P+2+M,
– navezavo na strukturo zazidave starega mestnega jedra,
– parkirne površine,
– parkovno in javne površine,
– zunanjo ureditev objektov,
– oblikovanje in sanacijo vodnega roba,
– formalno in oblikovno razmejitev med javnim in zasebnim.
Pri urejanju območja in oblikovanju stanovanjsko-poslovnega naselja je potrebno upoštevati:
– neposredno bližino obvodnega prostora »Benetke«,
– brežino Selške Sore,
– bližino kulturnega spomenika starega mestnega jedra in grajskega vrta,
– obstoječe naselje Vincarje,
– javno dobro.
Sestavni del lokacijskega načrta je tudi program opremljanja zemljišč s komunalno infrastrukturo.
Okvirno ureditveno območje lokacijskega načrta
4. člen
Lokacijski načrt vključuje območji s plansko oznako: VIN – MP 01 in VIN – MP 02.
Nosilci urejanja prostora
5. člen
Pripravljavec lokacijskega načrta je Občina Škofja Loka.
Investitor lokacijskega načrta je TCG Unitech LTH-ol d.o.o.
6. člen
Nosilci urejanja prostora, ki morajo podati smernice in mnenja za pripravo predloga lokacijskega načrta, so:
1. Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Agencija RS za okolje, Enota Kranj;
2. Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Kranj;
3. Zavod za varstvo narave, Območna enota Ljubljana;
4. Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Ljubljana;
5. Elektro Gorenjske p.o. Kranj, PE Kranj;
6. Telekom Slovenije, PE Kranj;
7. Loška komunala za področje vodooskrbe, kanalizacije in plinovoda;
8. Občina Škofja Loka;
9. Krajevna skupnost.
Če se v postopku priprave lokacijskega načrta ugotovi, da je potrebno pridobiti smernice in mnenja nosilcev urejanja prostora, ki niso našteti v prejšnjem odstavku, se le-ti pridobijo v postopku. Nosilci urejanja prostora iz prejšnjega odstavka določijo pred začetkom priprave lokacijskega načrta smernice, ki jih mora pripravljavec lokacijskega načrta upoštevati pri njegovi pripravi.
7. člen
Pristojni nosilci urejanja prostora morajo podati svoje smernice za načrtovanje predvidene prostorske ureditve v roku 30 dni. V smernicah morajo konkretizirati določbe veljavnih predpisov in drugih pravnih aktov, ki se nanašajo na predvideno prostorsko ureditev. Če tega ne storijo, jih pripravljavec ni dolžan upoštevati, mora pa razloge za neupoštevanje utemeljiti.
V primeru molka nosilca urejanja prostora se šteje, da nimajo smernic, pri čemer mora izdelovalec upoštevati vse zahteve, ki jih za načrtovanje predvidene prostorske ureditve določajo veljavni predpisi in drugi pravni akti.
K dopolnjenemu predlogu prostorskega akta podajo nosilci urejanja prostora v roku 30 dni mnenja, v katerih ugotovijo, ali so bile upoštevane njihove smernice ali ne oziroma ali so rešitve v skladu z zahtevami veljavnih predpisov. V mnenju ne morejo postavljati novih ali drugačnih pogojev, kot so jih podali v smernicah. Zavrnitev mnenja mora nosilec urejanja prostora utemeljiti, v nasprotnem primeru ga pripravljavec ni dolžan upoštevati.
Seznam potrebnih strokovnih podlag
8. člen
Pri izdelavi lokacijskega načrta se upoštevajo izdelane strokovne podlage, ki so bile pripravljene za izdelavo strateških prostorskih aktov občine in za izvedbene akte občine Škofja Loka, podatki o obstoječih infrastrukturnih vodih, podatki o naravnih lastnostih prostora in strokovne podlage za varstvo naravne in kulturne dediščine. Obstoječe strokovne podlage se dopolni z ažurnimi podatki in študijami.
Obvezne strokovne podlage, ki jih je poleg navedenih obvezno izdelati oziroma upoštevati:
– prometna študija,
– poročilo o vplivih na okolje,
– geotehnično poročilo,
– kataster komunalnih naprav,
– Zazidalni načrt prenove starega mestnega jedra Škofje Loke (Uradni vestnik Gorenjske, št. 10/84, in Uradni list RS, št. 92/03).
Ena od podlag za izdelavo lokacijskega načrta bodo tudi priporočila in smernice, pridobljene na prvi prostorski konferenci.
Način pridobitve strokovnih rešitev
9. člen
Za lokacijski načrt je obvezna izvedba natečaja.
Natečaj se izvede po postopku, predvidenem v Zakonu o graditvi objektov. Izbrana strokovna rešitev je podlaga za pripravo prostorskega akta.
Vrsta geodetskih prodlag ter način njihove pridobitve
10. člen
Lokacijski načrt se pripravi na podlagi geodetskega načrta. Situacija mora biti prikazana na digitalnem katastrskem načrtu.
Geodetske podlage pridobi Občina Škofja Loka.
Roki za pripravo lokacijskega načrta
11. člen
– Na podlagi osnutka programa priprave Občina skliče prostorsko konferenco, in sicer najmanj 8 dni pred sprejemom programa priprave. Kraj in datum konference se objavita vsaj v dveh sredstvih javnega obveščanja.
– Program priprave sprejme župan in se objavi v Uradnem listu RS.
– Nosilci urejanja prostora morajo v roku 30 dni podati smernice za načrtovanje predvidene prostorske ureditve.
– Izvede se javni natečaj za lokacijski načrt.
– Na podlagi izbrane natečajne rešitve se pripravi predlog lokacijskega načrta.
– Najmanj 14 dni pred javno razgrnitvijo predloga pripravljavec skliče prostorsko konferenco, katere kraj in datum sta objavljena vsaj v dveh sredstvih javnega obveščanja.
– Predlog lokacijskega načrta s prilogami (oceno stanja, razlogi in pravno podlago za pripravo akta, predmetom in programskimi izhodišči prostorskega akta, okvirnim ureditvenim območjem ter smernicami nosilcev urejanja prostora) se javno razgrne za najmanj 30 dni.
– V času javne razgrnitve se izvede javna obravnava na sedežu občine.
– Čas in kraj javne razgrnitve in javne razprave se objavi v Uradnem listu RS ter na krajevno običajen način najmanj en teden pred začetkom javne razgrnitve.
– Po končani javni razgrnitvi pripravljavec zavzame stališča do pripomb in predlogov, podanih v času trajanja javne razgrnitve, ter zagotovi dopolnitev prostorskega akta v skladu s stališči do pripomb in predlogov.
– Če se predlog lokacijskega načrta na podlagi stališč do pripomb in predlogov tako spremeni, da nove rešitve niso več skladne s programskimi izhodišči iz programa priprave, se ponovno razgrne in obravnava. Javna razgrnitev mora trajati najmanj en teden. Kraj in čas javne razgrnitve morata biti objavljena najmanj en teden pred začetkom javne razgrnitve.
– Po javni razgrnitvi pripravljavec pozove pristojne nosilce urejanja prostora, da podajo mnenja k dopolnjenemu predlogu prostorskega akta.
– Stališča skupaj s pripombami in predlogi pripravljavec priloži predlogu prostorskega akta, ki ga posreduje v sprejem občinskemu svetu.
– Odlok se objavi v Uradnem listu RS.
Financiranje lokacijskega načrta
12. člen
Finančna sredstva za lokacijski načrt in izvedbo natečaja zagotovi investitor.
Končne določbe
13. člen
Program priprave se objavi v Uradnem listu RS in začne veljati naslednji dan po objavi.
Z dnem sprejema tega programa priprave preneha veljati Odlok o ureditvenem načrtu za ureditveno območje P1/7-LTH-OL Vincarje (Uradni list RS, št. 4/99, popr. 48/00, 67/01).
Št. 35013-2/2005
Škofja Loka, dne 16. maja 2005.
Župan
Občine Škofja Loka
Igor Draksler l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti