Na podlagi 71.f člena Zakona o orožju (Uradni list RS, št. 23/05, uradno prečiščeno besedilo) izdaja minister za notranje zadeve v soglasju z ministrom za zunanje zadeve,
N A V O D I L O
o načinu in vrsti izdajanja orožnih listin članom tujih misij in konzulatov v Republiki Sloveniji
1. člen
(1) To navodilo ureja postopek za izdajo orožnih listin naslednjim upravičencem:
– članom tujih misij v Republiki Sloveniji;
– članom konzulatov v Republiki Sloveniji, razen častnim konzularnim funkcionarjem;
– članom mednarodnih organizacij s sedežem v Republiki Sloveniji oziroma članom predstavništev mednarodnih organizacij v Republiki Sloveniji, če v Republiki Sloveniji uživajo enak status kot člani tujih misij.
(2) Določbe tega navodila se ne uporabljajo za osebe, ki so državljani Republike Slovenije oziroma imajo v Republiki Sloveniji stalno prebivališče.
2. člen
(1) Upravičencu se pod pogojem vzajemnosti lahko izda orožna listina za lovsko ali športno orožje kot ga opredeljuje 5. člen Zakona o orožju (Uradni list RS, št. 23/05, uradno prečiščeno besedilo) v nadaljnjem besedilu zakon.
(2) K vlogi za izdajo orožne listine za lovsko ali športno orožje mora biti priloženo dokazilo, da ima upravičenec veljavno orožno listino, izdano od pristojnega organa države katere državljan je oziroma potrdilo, da za orožje, ki ga poseduje po predpisih njegove države ni potrebna orožna listina.
3. člen
(1) Vlogo za izdajo orožne listine se vloži pri Ministrstvu za zunanje zadeve Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo).
(2) V primeru obstoja vzajemnosti pošlje ministrstvo zahtevek za izdajo orožne listine v reševanje Upravni enoti Ljubljana (v nadaljnjem besedilu: pristojni organ). Ministrstvo k zahtevku priloži tudi pojasnilo o statusu prosilca.
(3) Pristojni organ pošlje izdano orožno listino ministrstvu, ki jo vroči prosilcu.
4. člen
Orožne listine, ki se izdajo upravičencem so:
– dovoljenje za nabavo orožja ali streliva;
– dovoljenje za nabavo in vnos orožja ali streliva v Republiko Slovenijo;
– dovoljenje za posest orožja;
– orožne listine izdane po mednarodnih sporazumih.
5. člen
(1) Vloga za izdajo dovoljenja za nabavo orožja ali streliva se poda na obrazcu št. 1, dovoljenje za nabavo pa se izda na obrazcu št. 2., ki sta sestavni dela tega navodila.
(2) Dovoljenje za nabavo orožja ali streliva dovoljuje upravičencu nabavo orožja oziroma streliva v Republiki Sloveniji in se izda z veljavnostjo treh mesecev. Nabavo orožja mora imetnik dovoljenja prijaviti ministrstvu v roku 8 dni po njegovi nabavi in zaprositi za izdajo dovoljenja za posest orožja oziroma zaprositi za vpis nabavljenega orožja v to listino, kolikor jo upravičenec že poseduje. Ministrstvo vlogo posreduje v reševanje pristojnemu organu.
(3) Priloga k izdanemu dovoljenju za nabavo orožja vsebuje obrazec potrdila o prodaji oziroma odsvojitvi orožja in obrazec vloge za registracijo orožja ter izdajo dovoljenja za posest orožja oziroma za vpis orožja v dovoljenje. Potrdilo o prodaji oziroma odsvojitvi orožja izpolni prodajalec oziroma odsvojitelj in izpolnjenega vrne kupcu (upravičencu) ob predaji orožja. Potrdilo služi upravičencu kot dokazilo o pravici do posesti in prenosu orožja do registracije orožja ter je sestavni del vloge za registracijo orožja in izdajo orožne listine oziroma vpisa orožja v orožno listino.
(4) Če imetnik ne izkoristi dovoljenja, ga mora v roku 8 dni po prenehanju njegove veljavnosti vrniti ministrstvu, ki ga posreduje pristojnemu organu.
(5) Dovoljenje za nabavo streliva se lahko izda upravičencu, ki ima dovoljenje za posest orožja. Nabavo streliva imetniku ni potrebno prijaviti.
6. člen
V primeru nabave orožja ali streliva v eni izmed držav članic Evropske unije se smiselno uporablja tudi določba 33. člena Pravilnika za izvajanje Zakona o orožju (Uradni list RS, št. 40/05).
7. člen
(1) Dovoljenje za nabavo in vnos orožja ali streliva v Republiko Slovenijo dovoljuje upravičencu nabavo in vnos orožja oziroma streliva v Republiko Slovenijo iz držav, ki niso članice Evropske Unije in se izda z veljavnostjo treh mesecev. Imetnik dovoljenja mora ob kontroli prehoda državne meje vnos orožja oziroma streliva takoj priglasiti organu, pristojnemu za mejno kontrolo. V naslednjih 8 dneh pa mora vnos orožja prijaviti ministrstvu in zaprositi za izdajo dovoljenja za posest orožja oziroma zaprositi za vpis nabavljenega orožja v to listino, kolikor jo upravičenec že poseduje. Ministrstvo vlogo posreduje v reševanje pristojnemu organu.
(2) Dovoljenje za nabavo in vnos orožja ali streliva se izda na obrazcu št. 3, ki je sestavni del tega navodila. Priloga k izdanemu dovoljenju za nabavo in vnos orožja ali streliva vsebuje obrazec potrdila o vnosu orožja in obrazec vloge za registracijo orožja ter izdajo orožne listine oziroma vpis orožja v orožno listino. Nabavo streliva imetniku ni potrebno prijaviti.
8. člen
(1) V primeru, da upravičenec vnese lovsko ali športno orožje in strelivo v Republiko Slovenijo na podlagi dovoljenja izdanega v skladu z 71. b členom zakona, mora vnos orožja v roku 8 dni prijaviti ministrstvu in zaprositi za izdajo dovoljenja za posest orožja. Ministrstvo vlogo posreduje reševanje pristojnemu organu.
(2) Dovoljenje za vnos orožja in streliva se izda na obrazcu, ki je določen s 40. členom Pravilnika za izvajanje zakona o orožju (Uradni list RS, št. 40/05).
9. člen
(1) Dovoljenje za posest lovskega orožja dovoljuje upravičencu posest posameznega kosa orožja v Republiki Sloveniji, uporabo tega orožja v lovišču ali na strelišču ter prenos orožja prek državne meje.
(2) Dovoljenje za posest športnega orožja dovoljuje upravičencu posest posameznega kosa orožja v Republiki Sloveniji, uporabo tega orožja na strelišču in prenos orožja prek državne meje.
(3) Izven lovišča oziroma strelišča se orožje iz prvega in drugega odstavka tega člena lahko prenese zaprto v embalaži, pri čemer mora biti strelivo ločeno od orožja. Upravičenec sme uporabljati orožje v lovišču oziroma na strelišču, če ima pri sebi dovoljenje za posest orožja.
10. člen
Dovoljenje za posest orožja se izda na obrazcu, ki je določen s 13. členom Pravilnika za izvajanje zakona o orožju s tem, da je veljavnost omejena na čas službovanja v Republiki Sloveniji.
11. člen
Upravičenec, ki odsvoji orožje, za katero je izdano dovoljenje za posest orožja, v skladu z 42. členom zakona, oziroma to orožje trajno iznese iz Republike Slovenije, mora odsvojitev oziroma iznos orožja prijaviti ministrstvu in mu hkrati priložiti dovoljenje za posest orožja. Ministrstvo posreduje prijavo pristojnemu organu, ki orožje briše iz evidence.
12. člen
To navodilo začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 1323/01-216-90/2005
Ljubljana, dne 15. junija 2005.
EVA 2005-1711-0015
Dragutin Mate l. r.
Minister
za notranje zadeve
Soglašam!
dr. Dimitrij Rupel l. r.
Minister
za zunanje zadeve