Na podlagi 12. člena Zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 7/99) in 11., 12. in 18. člena Statuta Občine Metlika (Uradni list RS, št. 34/99, 71/01 in 62/02) je Občinski svet Občine Metlika na 19. redni seji dne 12. 10. 2005 sprejel
O D L O K
o začasni razglasitvi Hiše Bare Juričine
za kulturni spomenik lokalnega pomena
1. člen
Za kulturni spomenik lokalnega pomena se začasno, za dobo dveh let, razglasi naslednja enota kulturne dediščine:
– Metlika – Hiša Bare Juričine (EŠD 457).
Enota se razglasi za kulturni spomenik lokalnega pomena z lastnostmi etnološkega spomenika.
2. člen
Kulturni spomenik stoji na parcelni št. 4304, k.o. Metlika, ki predstavlja varovano območje kulturnega spomenika.
3. člen
Lastnosti, ki utemeljujejo razglasitev za spomenik lokalnega pomena:
1. Stavba je v svoji tlorisni zasnovi v obliki črke L, etažnosti in izgledu izjemen primer ohranjenosti ljudskega stavbarstva tako v Beli krajini kot na Dolenjskem.
2. Hiša je s svojo materialno substanco odličen primer pričevalnosti gradbenega materiala, njegove rabe in obdelave ter spretnosti in znanja domačih mojstrov.
3. Ohranjena notranja oprema je dodaten argument za prezentacijo nekdanjega načina življenja in izvedbo strokovno korektne rekonstrukcije ureditve notranjih prostorov.
4. Hiša je odličen primer osebenjske hiše oziroma hiše določenega socialnega stanu. Priča nam o socialni različnosti in materialnih možnosti pri gradnji stavb znotraj mestnega območja.
5. Hiša je izredno pomemben in redek vezni člen za poznavanje razvoja in življenja ob starem mestnem jedru in v mestu tako v Metliki kot širše na Slovenskem.
6. Argument za njeno ohranjanje je tudi njena starost, saj je hiša vrisana že v Franciscejskem katastru iz leta 1824.
4. člen
Kulturni spomenik ima varovano območje.
V varovanem območju kulturnega spomenika se varujejo spomeniško pričevalne kvalitete hiše. Za te potrebe je dopustna izvedba sanacijskih, obnovitvenih, rekonstrukcijskih in ostalih del, ki ohranjajo in dopolnjujejo obstoječe kvalitete stavbe. Vsi posegi se lahko izvajajo na podlagi pravnih predpisov ter kulturnovarstvenih pogojev, smernic in soglasja pristojne spomeniškovarstvene službe.
V varovanem območju kulturnega spomenika ni dopustno:
– postavljati vidnih energetskih in komunikacijskih vodov ter opornih zidov,
– ograjevati območja spomenika,
– povzročati vibracij in eksplozij,
– posegati v prostor z novogradnjami,
– zasajati neavtohtonih drevesnih vrst,
– postavljati reklamnih in drugih obvestil, ki niso v skladu z namembnostjo spomenika.
5. člen
Na podlagi tega odloka pristojni organ občinske uprave, v 30 dneh od uveljavitve odloka, predlaga zaznambo nepremičnega spomenika v zemljiško knjigo.
Pristojni organ mora v treh mesecih po uveljavitvi tega odloka izdati lastniku spomenika odločbo o varstvu spomenika na podlagi zakona o varstvu kulturne dediščine.
Odločba iz prejšnjega odstavka določa pogoje za raziskovanje, načine vzdrževanja, pogoje za posege, fizično varovanje, pravni promet, način upravljanja in rabe spomenika, dostopnost spomenika za javnost in časovne okvire dostopnosti, posamezne druge ukrepe in prepovedi za čim bolj učinkovito varstvo spomenika. Varstveni pogoji lahko omejujejo lastninsko pravico le v obsegu, ki je nujen za varstvo spomenika.
6. člen
Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo kulturne dediščine.
7. člen
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 66000-2/2005
Metlika, dne 12. oktobra 2005
Župan
Občine Metlika
Slavko Dragovan l.r.