Na podlagi petega odstavka 298. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 104/05 – uradno prečiščeno besedilo) izdaja minister za finance
P R A V I L N I K
o izračunu povprečne donosnosti do dospetja državnih vrednostnih papirjev
1. člen
Ta pravilnik določa pravila za izračun povprečne donosnosti do dospetja državnih vrednostnih papirjev (v nadaljnjem besedilu: povprečna donosnost).
2. člen
(1) Povprečna donosnost se izračuna dvakrat letno iz letnih povprečnih donosnosti za predhodnih 12 mesecev in velja šest mesecev od dneva izračuna (od januarja do junija oziroma od julija do decembra vsakega leta).
(2) Povprečne donosnosti za predhodna obdobja se izračunajo na podlagi 3., 4., 5., 6. in 7. člena tega pravilnika.
3. člen
(1) Za vrednostne papirje po tem pravilniku se štejejo vrednostni papirji, ki jih je izdala Republika Slovenija (v nadaljnjem besedilu: vrednostni papirji) in so uvrščeni v borzno kotacijo na domačem ali tujem trgu in so nominirani v tolarjih ali v evrih.
(2) Za izračun povprečne donosnosti se upoštevajo vrednostni papirji iz prejšnjega odstavka, katerih dospelost na dan izračuna, za katerega se računa povprečna donosnost, presega eno leto (v nadaljnjem besedilu: premoženje).
(3) V primeru objave namere izdajatelja, da predčasno odplača celotno glavnico vrednostnega papirja, za dan dospelosti vrednostnega papirja, šteje dan predčasnega odplačila, ki je objavljen v nameri.
4. člen
(1) Letna povprečna donosnost se računa kot tehtano povprečje letnih donosnosti do dospetja posameznih vrednostnih papirjev, izračunanih v skladu s 6. členom tega pravilnika, tehtanih z višino tržne vrednosti izdaje posameznega vrednostnega papirja.
(2) Utež je delež tržne vrednosti posamezne izdaje v tržni vrednosti premoženja, pri čemer se vrednost posamezne izdaje evro nominiranih vrednostnih papirjev preračuna na tolarsko protivrednost po srednjem tečaju Banke Slovenije, ki velja na dan izračuna.
(3) Za ugotavljanje tržne vrednosti posameznega vrednostnega papirja se:
– za vrednostni papir, s katerim se trguje preko uradnih vzdrževalcev likvidnosti vrednostnih papirjev Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: TUVL), uporablja podatek o zadnjem enotnem tečaju na TUVL-u na dan izračuna;
– za vrednostni papir, s katerim se trguje samo preko borznega trgovalnega sistema (v nadaljnjem besedilu: BTS), uporablja podatek o zadnjem enotnem tečaju na BTS-u na dan izračuna;
– za vrednostni papir, ki kotira na tuji borzi, uporablja podatek o zadnjem enotnem tečaju na dan izračuna, ki je bil objavljen v sistemu Bloomberg.
(4) Kolikor na dan izračuna ni bilo trgovanja, se uporabi podatek o zadnjem enotnem tečaju pred dnem izračuna.
(5) Kolikor za posamezen vrednostni papir še ni bilo sklenjenega posla v ustreznem sistemu, se uporablja cena 100.
5. člen
Dan izračuna je zadnji dan v obdobju, za katerega se povprečna donosnost izračunava.
6. člen
(1) Letna stopnja donosnosti do dospetja vrednostnega papirja pri tržni vrednosti se računa na podlagi enačbe za računanje donosnosti ISMA 6.3 in uporabe tržne cene, kot je definirana v tretjem, četrtem in petem odstavku 4. člena tega pravilnika, ter je enaka:
pri čemer je:
– P – čista tržna vrednost posameznega vrednostnega papirja (tečaj krat vrednost lota),
– Denarni tok(i) – denarni tok vrednostnega papirja (obresti in glavnice) ob časih i (do zapadlosti),
– Donosnost – letna stopnja donosnosti do dospetja vrednostnega papirja,
– L(i) – število let od dneva izračuna do dneva denarnega toka.
(2) Za indeksirane vrednostne papirje, nominirane v tolarjih, se donosnost izračuna ob predpostavki ničelne vrednosti indeksa v prihodnje.
(3) Za vrednostne papirje s spremenljivo obrestno mero se donosnost izračuna ob predpostavki, da se uporabi zadnji znani mesečni TOM.
(4) Za vrednostne papirje, nominirane v evrih, se donosnost izračuna ob predpostavki nespremenjene vrednosti evra v prihodnje, ki je enaka vrednosti evra na dan vrednotenja.
7. člen
(1) Letna povprečna donosnost v obdobju je enaka:
pri čemer je:
– LD – letna povprečna donosnost,
– Donosnost(i) – donosnost do dospetja posameznega vrednostnega papirja i, ki se izračuna za vsak instrument i na podlagi 6. člena tega pravilnika,
– Utež(i) – delež tržne vrednosti posameznega vrednostnega papirja i v skupni tržni vrednosti vseh vrednostnih papirjev.
(2) Letna povprečna donosnost se zaokroži na štiri decimalna mesta.
8. člen
Povprečna donosnost iz prvega odstavka 2. člena tega pravilnika je enaka:
pri čemer je:
– PD – povprečna donosnost,
– LD(i) – letna povprečna donosnost za posamezno obdobje v predhodnem obdobju, kjer gre i=1, …, 12.
9. člen
(1) Letna minimalna zajamčena donosnost je enaka produktu med povprečno donosnostjo iz 8. člena tega pravilnika in 0,4.
(2) V primeru, da je višina jamstva upravljavca, določena v pokojninskem načrtu (v nadaljnjem besedilu: G), višja od letne minimalne zajamčene donosnosti (40% povprečne donosnosti), je letna zajamčena donosnost v obdobju računanja enaka produktu med G in povprečno donosnostjo iz 8. člena tega pravilnika.
(3) Zajamčena donosnost iz prvega in drugega odstavka tega člena se zaokroži na štiri decimalna mesta.
10. člen
(1) Mesečna (minimalna) zajamčena donosnost je enaka:
pri čemer je:
– ZD(m) – mesečna (minimalna) zajamčena donosnost,
– ZD(l) – letna (minimalna) zajamčena donosnost.
(2) Mesečna (minimalna) zajamčena donosnost se zaokroži na štiri decimalna mesta.
11. člen
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o izračunu povprečne donosnosti državnih vrednostnih papirjev (Uradni list RS, št. 64/04 in 138/04).
12. člen
Ta pravilnik začne veljati dne 1. januarja 2006 in se prvič uporabi za izračun povprečne donosnosti za obdobje od januarja do junija 2006.
Št. 481-50-4/2004/12
Ljubljana, dne 21. decembra 2005
EVA 2005-1611-0195
dr. Andrej Bajuk l.r.
Minister
za finance