Uradni list

Številka 121
Uradni list RS, št. 121/2005 z dne 30. 12. 2005
Uradni list

Uradni list RS, št. 121/2005 z dne 30. 12. 2005

Kazalo

5543. Uredba o izdaji potrdil o izvoru električne energije, stran 14111.

Na podlagi drugega odstavka 29.a člena Energetskega zakona (Uradni list RS, št. 26/05 – uradno prečiščeno besedilo) izdaja Vlada Republike Slovenije
U R E D B O
o izdaji potrdil o izvoru električne energije
1. člen
S to uredbo se določata vsebina in način izdaje potrdil o izvoru električne energije (v nadaljnjem besedilu: potrdila o izvoru) proizvedene iz obnovljivih virov energije ali v soproizvodnji v skladu z Direktivo 2001/77/ES Evropskega Parlamenta in Sveta z dne 27. septembra 2001 o spodbujanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov energije na notranjem trgu z električno energijo (UL L št. 283 z dne 27. 10. 2001; v nadaljnjem besedilu: Direktiva 2001/77/ES) in Direktivo 2004/8/ES Evropskega Parlamenta in Sveta z dne 11. februarja 2004 o spodbujanju soproizvodnje, ki temelji na rabi koristne toplote, na notranjem trgu z energijo in o spremembi Direktive 92/42/EGS (UL L št. 52 z dne 21. 2. 2004; v nadaljnjem besedilu: Direktiva 2004/8/ES).
2. člen
Izrazi, uporabljeni v tej uredbi, imajo naslednji pomen:
– potrdilo o izvoru: dokazilo o proizvodnji določene količine električne energije iz obnovljivih virov energije ali v soproizvodnji, izdano na podlagi te uredbe ter Direktive 2001/77/ES ali Direktive 2004/8/ES;
– certifikat: vsako dokazilo o proizvodnji določene količine električne energije z navedbo energetskega vira in proizvodne tehnologije v elektronski ali papirnati obliki, vključno s potrdilom o izvoru;
– objekt soproizvodnje: objekt za soproizvodnjo toplote in električne energije, ki dosega nadpovprečni dejansko doseženi izkoristek pri soproizvodnji,
– kombinirani proizvodni objekt: proizvodni objekt, ki kot vir energije za proizvodnjo električne energije uporablja poleg obnovljivih virov energije tudi druge vire energije;
– unovčenje: uveljavitev potrdila o izvoru, s katerim preneha možnost menjave lastništva tega potrdila o izvoru.
3. člen
Za električno energijo, proizvedeno iz obnovljivih virov energije ali v soproizvodnji toplote in električne energije, lahko proizvajalec električne energije zahteva izdajo potrdila o izvoru. Izdajo potrdila o izvoru lahko po proizvajalčevem pooblastilu zahtevajo tudi trgovec, posrednik ali zastopnik na trgu z električno energijo.
Potrdila o izvoru predstavljajo dokaz, da je bila v določenem proizvodnem objektu v določenem obdobju proizvedena določena količina električne energije na način, kot ga določa potrdilo o izvoru električne energije.
Potrdila o izvoru se praviloma izdajajo v elektronski obliki. Na zahtevo proizvajalca električne energije, ki ne razpolaga z ustreznimi tehničnimi zmožnostmi, se potrdilo o izvoru lahko izda tudi v tiskani obliki.
Potrdilo o izvoru vsebuje podatke, ki so prikazani v Prilogi, ki je sestavni del te uredbe.
Potrdila o izvoru se izdajajo za nazaj, in sicer največ za tri leta od vložitve zahteve za izdajo potrdila o izvoru električne energije. Veljavnost potrdila o izvoru je 5 let od izdaje.
Potrdilo o izvoru se izda za osnovno enoto, ki je 1 kWh električne energije. Potrdilo se lahko izda tudi za več osnovnih enot skupaj.
4. člen
Potrdila o izvoru izdaja Javna agencija Republike Slovenije za energijo (v nadaljnjem besedilu: agencija za energijo).
5. člen
Za podporo sistemu izdajanja potrdil o izvoru se vzpostavi ustrezna centralna podatkovna baza.
Za vzpostavitev podatkovne baze je odgovorna agencija za energijo, ki pripravi in objavi navodila za uporabo podatkovne baze.
Podatkovna baza mora vsebovati vsaj naslednje:
– seznam proizvodnih objektov, ki imajo veljavno deklaracijo o objektu za proizvodnjo električne energije, ki vključuje ime objekta, nazivno električno moč in energetski vir, ločeno za obnovljive vire in soproizvodnjo,
– seznam proizvedene električne energije po posameznih proizvodnih objektih na mesečnem nivoju,
– seznam imetnikov potrdil o izvoru s podatki o vseh potrdilih, ki jih ima posamezen imetnik, vključno s podatkom o državi, v kateri je bilo posamezno potrdilo izdano,
– seznam o vseh prenosih lastništva posameznega potrdila o izvoru,
– seznam unovčenih potrdil o izvoru z vsemi podatki o posameznem potrdilu in podatki o lastniku unovčenega potrdila,
– seznam potrdil o izvoru, ki so bila izvožena in uvožena.
Podatki iz prve alinee prejšnjega odstavka sestavljajo javni del podatkovne baze.
Seznami iz druge, tretje, četrte, pete in šeste alinee tretjega odstavka tega člena se nahajajo v zaprtem delu podatkovne baze, ki je dostopen posameznemu uporabniku. Posamezni uporabnik oziroma po njegovem pooblastilu tudi trgovec, posrednik ali zastopnik na trgu z električno energijo, ima vpogled le v podatke, ki se nanašajo na njegove objekte in potrdila o izvoru.
Podatki v podatkovni bazi se obnavljajo vsak 15. delovni dan v mesecu za pretekli mesec.
6. člen
Vsak proizvajalec električne energije v Republiki Sloveniji, ki je priključen na javno elektroenergetsko omrežje, je dolžan mesečno sporočati sistemskemu operaterju omrežja, na katerega je njegov proizvodni objekt priključen, podatke o stanju števcev o proizvedeni električni energiji. Obdobje sporočanja podatkov sovpada z obdobjem sporočanja podatkov za potrebe obračuna v omrežje oddane električne energije. V primeru, da je proizvodni objekt opremljen s števci za daljinsko odčitavanje, poteka prenos teh podatkov avtomatično.
Sistemski operater omrežja je dolžan podatke o proizvodnji vsakega proizvodnega objekta vnesti v podatkovno bazo potrdil o izvoru.
7. člen
Lastnik oziroma upravljavec objekta za proizvodnjo električne energije vloži pri agenciji za energijo zahtevo za izdajo potrdila o izvoru.
Zahteva se pošlje v elektronski obliki na naslov agencije za energijo, izjemoma po pošti ali po telefaksu.
Zahteva za izdajo potrdila o izvoru mora vsebovati vsaj naslednje podatke:
– vlagatelj zahteve,
– identifikacijska številka objekta,
– obdobje, v katerem je bila električna energija, za katero želi pridobiti potrdila o izvoru, proizvedena: od vključno (datum) do vključno (datum),
– količina električne energije, proizvedena v tem obdobju.
Podrobnejšo vsebino zahteve za izdajo potrdila o izvoru določi agencija za energijo.
Pri kombiniranih proizvodnih objektih mora zahteva vsebovati še:
– delež celotne proizvedene električne energije, ki je bila proizvedena na način, za katerega se izdaja potrdilo o izvoru električne energije;
– količino vse proizvedene električne energije;
– podatke o porabljenem gorivu v obdobju, na katerega se zahteva nanaša.
Agencija za energijo mora v desetih delovnih dneh po prejetju zahteve lastnika oziroma upravljavec objekta za proizvodnjo električne energije izdati zahtevano potrdilo o izvoru. Podatki o izdanem potrdilu o izvoru se vpišejo v seznam izdanih potrdil o izvoru v podatkovni bazi. V seznamu proizvedene električne energije v podatkovni bazi se ustrezno označi tudi količina električne energije, za katero je bilo izdano potrdilo o izvoru, da se prepreči morebitno dvojno ali večkratno štetje te energije.
8. člen
Pred prvo izdajo potrdila o izvoru mora lastnik ali upravljavec objekta agenciji za energijo predložiti odločbo o statusu kvalificiranega proizvajalca električne energije.
Na podlagi odločbe o statusu kvalificiranega proizvajalca električne energije agencija za energijo lastniku oziroma upravljavcu objekta za proizvodnjo električne energije odpre račun v podatkovni bazi in proizvodnim objektom dodeli identifikacijske številke.
Račun v podatkovni bazi je del podatkovne baze, v katero so vneseni uporabnikovi podatki o njegovih potrdilih o izvoru.
Račun v podatkovni bazi imajo lahko vsi potencialni imetniki potrdil o izvoru.
Pogoje in način odprtja računa v podatkovni bazi določi agencija za energijo.
9. člen
Potrdila o izvoru in računi v podatkovni bazi so brezplačni.
10. člen
Vsakokratni imetnik potrdila o izvoru lahko sam prenese lastništvo potrdila o izvoru na katero koli osebo, ki ima odprt račun v podatkovni bazi.
Prenos lastništva se izvede s prenosom elektronskih zapisov o potrdilih v podatkovni bazi potrdil o izvoru.
Način prenosa lastništva določi agencija za energijo.
11. člen
Imetnik potrdila o izvoru lahko le-tega unovči za potrebe dokazovanja porabe ali dobave določene količine električne energije iz obnovljivih virov energije ali iz objekta soproizvodnje.
Po unovčitvi se vsa unovčena potrdila prenesejo v seznam unovčenih potrdil, v skladu z določili, ki so določena za bazo podatkov o potrdilih. Unovčenje izvede Agencija za energijo kot izdajatelj potrdil o izvoru električne energije.
Imetnik potrdila o izvoru električne energije lahko ob unovčenju potrdila pri izdajatelju zahteva izdajo pisnega potrdila o unovčitvi.
12. člen
O pretvorbi certifikatov drugih sistemov za dokazovanje izvora električne energije v potrdila o izvoru oziroma obratno presoja agencija za energijo po predložitvi ustreznega zahtevka in dokazil. Pretvorba je možna za certifikate, ki izvirajo iz proizvodnih objektov na ozemlju Republike Slovenije, in za certifikate, ki izvirajo iz proizvodnih objektov na ozemlju drugih držav.
13. člen
Potrdila o izvoru električne energije iz drugih držav članic Evropske Unije in tretjih držav, ki so izdana v skladu z določbami Direktive 2001/77/ES in Direktive 2004/8/ES, veljajo tudi v Republiki Sloveniji.
14. člen
Za dokazovanje izvora električne energije, proizvedene pred uveljavitvijo te uredbe, se uporabljajo do uveljavitve te uredbe izdani certifikati (na primer: RECS certifikat).
15. člen
Ta uredba začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 00713-54/2005/5
Ljubljana, dne 22. decembra 2005
EVA 2005-2111-0121
Vlada Republike Slovenije
Janez Janša l.r.
Predsednik
    PRILOGA

              Podatki na potrdilu o izvoru električne energije

    Potrdilo o izvoru električne energije iz obnovljivih virov vsebuje
naslednje podatke:
    – vrsto potrdila o izvoru;
    – ime in naslov lastnika/upravljavca proizvodnega objekta;
    – vir energije, iz katerega je bila proizvedena električna energija;
    – začetni in končni datum proizvodnje električne energije, za katero se
potrdilo izdaja;
    – ime proizvodnega objekta, v katerem je bila električna energija, za
katero se izdaja potrdilo o izvoru, proizvedena;
    – moč na pragu proizvodnega objekta;
    – količina proizvedene električne energije, za katero je izdano potrdilo
o izvoru električne energije;
    – ime izdajatelja potrdila o izvoru;
    – identifikacijska številka potrdila;
    – veljavnost potrdila o izvoru.
    V primeru kombiniranih elektrarn mora potrdilo dodatno vsebovati:
    – količino fosilnega goriva porabljenega v elektrarni v obdobju, za
katerega se potrdilo izdaja;
    – količino goriva iz obnovljivih virov porabljenega v elektrarni v
obdobju, za katerega se potrdilo izdaja.
    Potrdilo o izvoru električne energije iz učinkovitih objektov
soproizvodnje vsebuje naslednje podatke:
    – ime in naslov lastnika/upravljavca proizvodnega objekta;
    – vir energije, iz katerega je bila proizvedena električna energija;
    – začetni in končni datum proizvodnje električne energije, za katero se
potrdilo izdaja;
    – ime proizvodnega objekta, v katerem je bila električna energija, za
katero se izdaja potrdilo o izvoru, proizvedena;
    – moč na pragu proizvodnega objekta;
    – količina proizvedene električne energije, za katero je izdano potrdilo
o izvoru električne energije;
    – spodnja kalorična vrednost goriva, iz katerega je bila električna
energija proizvedena;
    – namen uporabe toplote, ki je bila proizvedena skupaj z električno
energijo;
    – prihranek primarne energije pri proizvodnji električne energije, za
katero se izdaja potrdilo o izvoru;
    – ime izdajatelja potrdila o izvoru;
    – identifikacijska številka potrdila;
    – veljavnost potrdila o izvoru.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti