Na podlagi drugega odstavka 26.a člena Zakona o financiranju občin (Uradni list RS, št. 80/94, 45/97 – odl. US, 56/98, 1/99 – ZNIDC, 59/99 – odl. US, 61/99 – odl. US, 79/99 – ZJF in 89/99 – odl. US in 90/05) izdaja minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko v soglasju z ministrom za finance
P R A V I L N I K
o namenih, kriterijih, načinu in postopku dodelitve dodatnih sredstev občinam
po 26.a členu Zakona o financiranju občin
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem pravilnikom se določajo nameni, kriteriji, način in postopek za dodelitev dodatnih sredstev za sofinanciranje investicij na področju regionalnih razvojnih programov in izvajanja strukturne, kohezijske ali predpristopne politike na lokalni ravni (v nadaljnjem besedilu: sredstva).
2. člen
Sredstva se zagotovijo na posebni proračunski postavki Službe Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko.
II. NAMENI PORABE SREDSTEV
3. člen
Sredstva so namenjena:
1. Sofinanciranju investicij v lokalno infrastrukturo razvojnega pomena in investicij regionalnih razvojnih programov, in sicer za:
– občinsko prometno infrastrukturo,
– nakup in komunalno opremljanje stavbnih zemljišč,
– komunalno infrastrukturo.
2. Sofinanciranju investicij, ki so povezane s koriščenjem sredstev skladov Evropske unije (v nadaljnjem besedilu: EU), in sicer za:
– stroške izdelave predhodnih študij ter investicijske in projektne dokumentacije,
– sredstva lastne udeležbe občine.
III. KRITERIJI ZA DOLOČITEV VIŠINE IN POGOJI
ZA KORIŠČENJE SREDSTEV
4. člen
Za vsako proračunsko leto se vnaprej izračuna višina razpoložljivih sredstev, ki jih lahko v tem letu, na osnovi in pod pogoji iz tega pravilnika, koristi posamezna občina.
Celotna sredstva iz 2. člena tega pravilnika se razdelijo, kot sledi:
– 20% sredstev predstavlja kvoto »Finančna izravnava«
– 30% sredstev predstavlja kvoto »Občinske ceste«
– 10% sredstev predstavlja kvoto »Obmejno območje«
– 20% sredstev predstavlja kvoto »Omejeni naravni dejavniki«
– 10% sredstev predstavlja kvoto »Natura 2000«
– 10% sredstev predstavlja kvoto »Redkost poseljenosti«
Višina razpoložljivih sredstev, ki jih lahko v posameznem letu koristi občina se izračuna po naslednji enačbi:
SVSo = ((FIo x KFI): ∑FI) + ((OCo x KOC): ∑OC) +
+ ((OOo x KOO): ∑OO) + ((ODo x KOD): ∑OD) +
+ ((NAo x KNA): ∑NA) + ((√(Po: ŠPo) x Po) x KRP): ∑RP)
Pri tem je:
SVSo – Skupna višina sredstev, ki jih občina lahko koristi v posameznem letu
FIo – zadnja veljavna finančna izravnava občine po podatkih ministrstva, pristojnega za finance
KFI – kvota »Finančna izravnava«
∑FI – skupna višina sredstev zadnje veljavne finančne izravnave občin po podatkih ministrstva, pristojnega za finance
OCo – dolžina občinskih cest (lokalnih cest in javnih poti) v občini po podatkih ministrstva, pristojnega za promet
KOC – kvota »Občinske ceste«
OCd – skupna dolžina občinskih cest (lokalnih cest in javnih poti) v državi po podatkih ministrstva, pristojnega za promet
OOo – površina desetkilometrskega obmejnega pasu v občini po podatkih Urada za makroekonomske analize in razvoj
KOO – kvota »Obmejno območje«
∑OO – skupna površina desetkilometrskega obmejnega pasu v državi po podatkih Urada za makroekonomske analize in razvoj
ODo – površina kmetijskih zemljišč v uporabi na območjih z omejenimi naravnimi dejavniki v občini po podatkih ministrstva, pristojnega za kmetijstvo
KOD – kvota »Omejeni naravni dejavniki«
∑OD – skupna površina kmetijskih zemljišč v uporabi na območjih z omejenimi naravnimi dejavniki v državi po podatkih ministrstva, pristojnega za kmetijstvo
NAo – površina območja Nature 2000 v občini po podatkih ministrstva, pristojnega za okolje in prostor
KNA – kvota »Natura 2000«
∑KNA – skupna površina območja »Natura 2000« v državi po podatkih ministrstva, pristojnega za okolje in prostor
Po – površina občine po podatkih Geodetske uprave RS
ŠPo – število prebivalcev občine po podatkih Statističnega urada RS
KRP – Kvota »Redkost poseljenosti«
∑RP – vsota faktorjev redkosti poseljenosti po posameznih občinah, ki so rezultat formule √(Po:ŠPo) x Po; bazo podatkov predstavljajo podatki Geodetske uprave RS in Statističnega urada RS
5. člen
Občini se v okviru razpoložljivih sredstev, izračunanih v skladu s prejšnjim členom, odobrijo sredstva za namene iz 3. člena tega pravilnika, če je:
– s strani pristojnega organa sprejeta investicijska dokumentacija, izdelana v skladu z uredbo, ki določa enotno metodologijo za izdelavo investicijske dokumentacije oziroma področnimi metodologijami,
– izdano ustrezno dovoljenje po zakonu, ki ureja graditev objektov (gradbeno dovoljenje oziroma lokacijska informacija, kadar gre za enostavni objekt),
ali
– podpisano pismo o nameri izvedbe investicije s predvideno finančno konstrukcijo in terminskim načrtom izvedbe investicije, kadar kandidira za sredstva za stroške predhodnih študij ter investicijske in projektne dokumentacije,
ali
– podpisana pogodba o odobrenih sredstvih sklada oziroma skladov EU, kadar kandidira za sredstva lastne udeležbe pri projektih, financiranih iz EU.
Občina mora imeti, poleg razpoložljivih sredstev občine po tem pravilniku, v ustrezni višini zagotovljena sredstva za izvedbo investicije.
IV. ODOBRITEV SREDSTEV
6. člen
Pogoj za začetek postopka so zagotovljena namenska sredstva v proračunu.
Po izpolnitvi pogoja iz prejšnjega odstavka Služba Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko, ob upoštevanju določb tega pravilnika, izračuna višine razpoložljivih sredstev, ki jih lahko koristijo posamezne občine ter vsako posamezno občino pisno obvesti o razpoložljivih sredstvih in povabi k oddaji načrta porabe teh razpoložljivih sredstev (v nadaljnjem besedilu: načrt porabe).
Povabilo iz prejšnjega odstavka mora vsebovati:
– namene koriščenja razpoložljivih sredstev,
– navedbo dokumentov, ki jih je treba predložiti kot dokazilo o izpolnjevanju pogojev iz 5. člena tega pravilnika; minimalni obseg dokumentacije določa pravilnik, ki ureja izdajanje soglasij k finančnemu pokritju investicijskih projektov občin,
– rok za vložitev načrta porabe,
– vzorce pogodb,
– naslov in druge potrebne podatke, pomembne za pripravo in predložitev načrta porabe.
7. člen
Služba Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko po prejemu načrtov porabe s strani posamezne občine preveri, ali je:
– načrt porabe posredovan pravočasno oziroma do roka, ki je določen v povabilu,
– načrt porabe popoln oziroma ali vsebuje vse v povabilu zahtevane dokumente oziroma dokazila in
– iz načrta porabe nedvoumno razviden namen porabe sredstev iz 3. člena tega pravilnika.
8. člen
Če načrt porabe ni posredovan Službi Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko v roku, določenem v povabilu iz tretjega odstavka 6. člena tega pravilnika, se zavrne in vrne pošiljatelju.
Če načrt porabe ne vsebuje vseh v povabilu zahtevanih dokumentov oziroma dokazil, se občino v roku 8 dni od prejema pozove, da ga dopolni. Rok za dopolnitev ne sme biti daljši od 15 dni. Šteje se, da je načrt porabe popoln, ko Služba Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko od občine prejme vse dokumente oziroma dokazila, zahtevana v pozivu za dopolnitev. Če občina načrta porabe v roku ne dopolni, se ta zavrne.
Če je iz načrta porabe razviden namen porabe sredstev, ki ni skladen z določbami 3. člena tega pravilnika, se zavrne.
Kadar se ob preverjanju načrta porabe pojavi dvom o namenu oziroma kadar so navedbe nejasne in dvoumne, se lahko občino pozove k dodatnim obrazložitvam.
9. člen
Služba Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko v roku 15 dni od prejema pravočasnega, pravilnega in popolnega načrta porabe pripravi predlog sklepa o znesku sofinanciranja investicijskega projekta občine v okviru razpoložljive višine sredstev občine in pristopi k pridobitvi soglasja ministrstva, pristojnega za finance, v skladu s pravilnikom, ki ureja izdajanje soglasij k finančnemu pokritju investicijskih projektov občin.
10. člen
V roku 5 dni po prejemu soglasja ministrstva, pristojnega za finance, k finančnemu pokritju investicijskih projektov, Služba Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko izda sklep sklepa o znesku sofinanciranja investicijskega projekta občine in ga skupaj s pogodbo posreduje občini ter jo pozove k sklenitvi pogodbe v določenem roku. Če občina v določenem roku pogodbe ne podpiše, se šteje, da se odobrenim sredstvom odpoveduje.
Sklep o znesku sofinanciranja investicijskega projekta občine mora vsebovati pravni pouk.
11. člen
Po preteku roka za oddajo načrtov porabe Služba Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko ugotovi višino sredstev, za katera občine niso oddale pravočasnih, pravilnih in popolnih načrtov porabe.
Po preteku roka za sklenitev pogodb Služba Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko ugotovi višino sredstev, ki s pogodbami niso bila razporejena.
Po preteku roka za porabo sredstev, določenega s pogodbo, Služba Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko ugotovi višino sredstev, ki niso bila porabljena.
12. člen
Na osnovi ugotovitev iz prejšnjega člena Služba Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko ugotovi višino neodobrenih, nerazporejenih oziroma neporabljenih sredstev (v nadaljnjem besedilu: preostanek sredstev).
Služba Vlade RS za lokalno samoupravo in regionalno politiko lahko za preostanek sredstev:
– ponovno povabi občine k oddaji načrta porabe in jim po postopku, opredeljenem v tem pravilniku odobri sredstva, do višine, določene v skladu s 4. členom tega pravilnika,
– s sklepom prerazporedi sredstva posamezne občine med odobrenimi investicijami, opredeljenimi v predloženem načrtu porabe, in sicer največ za razliko sredstev med vrednostjo investicije in že odobrenimi sredstvi.
V. PORABA SREDSTEV IN ZAGOTAVLJANJE NAMENSKE PORABE SREDSTEV
13. člen
Pogodba mora vsebovati določila v zvezi z zagotavljanjem namenske porabe sredstev in možnostjo izvajanja kontrole o namenski porabi sredstev. Poraba sredstev se realizira v skladu z določili pogodbe.
V primeru, da se ugotovi poraba sredstev v nasprotju s pogodbo, je občina dolžna sredstva, dodeljena na podlagi tega pravilnika, vrniti v državni proračun.
VI. PREHODNA IN KONČNA DOLOČBA
14. člen
V letu 2006 lahko občine kandidirajo za sredstva po tem pravilniku tudi za že pričete investicije, če je bilo za te investicije pred njihovim začetkom pridobljeno soglasje ministrstva, pristojnega za finance. V tem primeru je omenjeno soglasje obvezna priloga načrta porabe.
15. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 017-13/2005-49
Ljubljana, dne 9. februarja 2006
EVA 2005-1536-0041
dr. Ivan Žagar l.r.
Minister,
pristojen za lokalno samoupravo
in regionalno politiko