Na podlagi 23. in 175. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02, 8/03 – popr. in 58/03 – ZZK-1) ter 16. člena Statuta Občine Sevnica (Uradni list RS, št. 78/05 – uradno prečiščeno besedilo) je Občinski svet Občine Sevnica na 29. redni seji dne 12. 6. 2006 sprejel
O D L O K
o spremembah in dopolnitvah Odloka
o prostorskih ureditvenih pogojih
za območje Občine Sevnica
1. člen
S tem odlokom se spremeni in dopolni Odlok o prostorskih ureditvenih pogojih za območje Občine Sevnica (Uradni list RS, št. 4/04 in 38/05 – popravek).
2. člen
III. MERILA IN POGOJI GLEDE VRSTE GRADNJE OBJEKTOV
1. Ureditvena območja naselij in razpršena gradnja
V 7. členu se pred besedo »nadomestne« doda beseda »novogradnje«, za besedo »rekonstrukcije« doda vejico, in v nadaljnjem tekstu besedilo »in adaptacija« črta, ter nadomesti z besedilom »spremembe namembnosti in odstranitve«.
3. člen
1.2 Gradnja izven ureditvenih območij,
razpršena gradnja
V 10. členu se črtata prva in druga alinea in nadomestita z novim besedilom, ki se glasi:
»– gradnja objektov, ki služijo kmetijski proizvodnji, dopolnilni dejavnosti na kmetiji in objektov za obrtno in storitveno dejavnost,
– sprememba namembnosti obstoječih objektov ali delov objektov za potrebe turističnih dejavnosti, stanovanj, dopolnilne dejavnosti na kmetiji, obrti in storitvene dejavnosti.«
V 10. členu se za prvim odstavkom doda nov odstavek, ki se glasi:
»Gradnja objektov in sprememba namembnosti za potrebe kmečkega turizma, obrtne in storitvene dejavnosti je možna pod pogojem, da se ne spreminja rabe območja in za tiste dejavnosti, ki nimajo negativnih vplivov na okolje in na bivalne pogoje sosednjih objektov. Pri tem je potrebno zagotoviti zdravstveno-tehnične zahteve (odmiki objektov, osončenje, hrup) in ostale urbanistične pogoje v zvezi ureditve dovoza, manipulativnih, parkirnih in zelenih površin okrog objektov.«
4. člen
1.3 Splošna merila in pogoji za posamezne
vrste objektov
V 12. členu drugega odstavka »Nadomestne gradnje« se drugi stavek črta in nadomesti z novim, ki se glasi: »Stari objekt se, v kolikor je potrebno za začetek gradnje novega, odstrani pred gradnjo, oziroma po izgradnji novega.«
V 12. členu drugega odstavka »Nadomestne gradnje« se za drugim stavkom doda besedilo, ki se glasi: »Za objekt, ki se odstrani, je potrebno izdelati posnetek obstoječega stanja objekta in terena tako, da se ugotovi uporabna površina in namembnost objekta. Rok za odstranitev prvotnega objekta se določi v posebnem delu projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja v skladu z načrtom odstranjevalnih del in v skladu s pogoji vezanimi na začetek uporabe nadomestnega objekta.«
V 12. členu se v nazivu odstavka »Dozidave, nadzidave ter adaptacije« beseda »adaptacije« črta in nadomesti z besedo »rekonstrukcije«.
V 12. členu se tretji stavek »Dozidave in obnove so možne le pri objektih, ki so zgrajeni v skladu s predpisi.« črta in nadomesti z novim, ki se glasi: »Dozidave, nadzidave, rekonstrukcije objektov, spremembe namembnosti in investicijsko vzdrževalna dela so dopustna pod pogojem, da so bili objekti zgrajeni pred letom 1967 ali pa so bili zgrajeni z gradbenim dovoljenjem.«
V 12. členu tretjega odstavka »Enostavni objekti« se doda besedilo, ki se glasi:
»Gradnja enostavnih objektov mora biti oblikovno in funkcionalno usklajena z osnovnim objektom. Enostavni objekti se lahko gradijo na gradbeni parceli v okviru meril za pozidanost. Izven območij poseljenosti je možna gradnja enostavnih kmetijskih objektov na grajenem območju kmetije. Ob pridobitvi mnenja pristojne kmetijsko svetovalne službe o tem, da je takšen objekt nujno potreben za obratovanje kmetije, pa tudi na pogojno zazidljivem območju kmetije.«
5. člen
2.1 Kmetijska zemljišča
V 14. členu se na koncu druge alinee doda naslednje besedilo, ki se glasi: »ob pridobitvi mnenja pristojne kmetijsko svetovalne službe o tem, da je takšen objekt nujno potreben za obratovanje kmetije,«.
V 14. členu se za drugo alineo doda nova tretja alinea, ki se glasi:
»– gradnja objektov in sprememba namembnosti objektov ali delov objektov za potrebe obrti, kmečkega turizma in dopolnilne dejavnosti kmetij v sklopu gospodarskega dvorišča kmetije ali stanovanjske stavbe, ob pogoju ureditve manipulativnih in parkirnih površin na obstoječi gradbeni parceli, brez negativnega vpliva na okolje. Sprememba namembnosti posameznega gospodarskega poslopja izven obstoječih stavbišč ni dovoljena.«
6. člen
V 16. členu se besedilo prve alinee prvega odstavka spremeni tako, da glasi:
»– gradnja in obnova zidanic na vinogradniških območjih in gradnja gospodarskih objektov za spravilo sadja ob pogoju, da je investitor za gradnjo zidanic lastnik najmanj 15 arov zemljišča, s tem da je vinograd zasajen v velikosti najmanj 10 arov, oziroma za gradnjo gospodarskega objekta za spravilo sadja, če je investitor lastnik najmanj 20 arov zemljišča s tem, da je intenzivni sadovnjak zasajen v velikosti najmanj 15 arov,«.
»V 16. členu se besedilo tretje alinee prvega odstavka spremeni tako, da glasi:
– gradnja zidanic, v katerih je možno urediti prostore za vinotoč ali preureditev obstoječih objektov za te dejavnosti ob pogoju, da ima prosilec najmanj 20 arov vinograda in da se lokacija nahaja v območju vinsko turistične ceste in ob pogoju, da lokacija zagotavlja ureditev vseh potrebnih zunanjih površin brez večjih posegov v teren (večjih odkopov ali zasutij, izpostavljenih opornih zidov) ter ob pogoju zagotovitve ustrezne infrastrukturne opreme.«
V 16. členu se za prvim odstavkom doda naslednje besedilo, ki se glasi:
»Gradnja zidanic in gospodarskih objektov za spravilo sadja je možna tudi na najboljšem kmetijskem zemljišču na parceli zraven urejenega vinograda ali sadovnjaka v zahtevani površini kot na drugem kmetijskem zemljišču, če je urbanistično sprejemljiva in ob pridobitvi pozitivnega mnenja pristojne kmetijsko svetovalne službe.«
7. člen
IV. MERILA IN POGOJI GLEDE OBLIKOVANJA OBMOČIJ IN ARHITEKTONSKEGA OBLIKOVANJA OBJEKTOV
4. Oblikovanje zunanjih in drugih ureditev
V 27. členu se v tekstu tretjega odstavka črta beseda »Dostopi« in se nadomesti z besedilom »Dovozi in cestni priključki«.
Za prvim stavkom tretjega odstavka se doda naslednje besedilo: »Urejeni morajo biti tako, da je zagotovljena potrebna varnost v prometu. Na javno cesto naj se praviloma priključuje več objektov skupno v soglasju s pristojnim upravljalcem ceste.Slepo zaključene ceste morajo imeti urejeno obračališče zadostne širine za obračanje komunalnih vozil. Obračanje vozil mora biti zagotovljeno tudi na vseh manipulativnih in dvoriščnih površinah objektov. Vsaka gradbena parcela mora imeti zagotovljen dostop in dovoz za motorna vozila.V primeru zagotovitve dovoza preko sosednjega zemljišča mora imeti investitor za to urejeno služnost.«
8. člen
IV. MERILA IN POGOJI ZA DOLOČANJE GRADBENIH PARCEL
V 29. členu se za prvim odstavkom doda naslednje besedilo:
»Vsaka lokacija na stavbnem zemljišču za gradnjo objektov mora imeti zagotovljeno minimalno komunalno opremljenost – dostop na javno cesto ter oskrbo z elektriko in neoporečno pitno vodo. V kolikor stavba zgrajena na podlagi gradbenega dovoljenja gradbene parcele nima določene, se lahko enostavni objekti za lastne potrebe gradijo znotraj 20 metrskega pasu, ki obkroža stavbo.«
9. člen
VII. MERILA IN POGOJI ZA PROMETNO, KOMUNALNO
IN ENERGETSKO UREJANJE TER ZVEZE
V 34. členu se na koncu prvega odstavka doda naslednje besedilo: »Na celotnem območju urejanja s tem odlokom je dovoljena gradnja vseh vrst gospodarske komunalne in cestne infrastrukture na gradbenih parcelah in kmetijskih ter gozdnih zemljiščih v skladu z zakonskimi in podzakonskimi akti na področju urejanja prostora ter graditve objektov in drugih materialnih, zakonskih, podzakonskih in občinskih aktov.«
10. člen
V 35. členu se za drugo alineo doda nova tretja alinea, ki se glasi:
»– Pri rekonstrukcijah cest in preplastitvah je potrebno višine cestišča in površin za pešce uskladiti z višinami urejenega terena pred objekti in višinami vhodov v objekte, tako da se dostopnost ne poslabša. Ureditve hodnikov za pešce, trgov in drugih peš površin, ter dostopi do objektov javnega značaja morajo biti brez arhitekturnih ovir in osvetljeni.«
V 35. členu se na koncu predzadnje alinee besedilo »Slovenske železnice d.d., Služba za nepremičnine« črta in nadomesti z besedilom »Javna agencija za železniški promet RS«.
11. člen
X. MERILA IN POGOJI ZA VARSTVO IN IZBOLJŠANJE OKOLJA
V 50. členu se besedilo četrtega odstavka črta in nadomesti z besedilom, ki se glasi:
»Za gradnjo objektov je obvezno predhodno pridobiti geotehnične pogoje za načrtovani poseg. Investitor je ob gradnji dolžan upoštevati vse predpisane ukrepe v zvezi z gradnjo in s sanacijo terena, ki jih predpiše geološka služba. Na plazljivih in nestabilnih območjih gradnja ni mogoča. «
12. člen
V XI. poglavju se v nazivu poglavja pred besedo »KONČNE« dodata besedi »PREHODNE IN«. Tako se naslov poglavja pravilno glasi »XI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE«.
13. člen
V 51. členu se pred prvim odstavkom doda novi odstavek, ki se glasi:
»Postopki, ki so bili začeti za gradnjo stanovanjskih in nestanovanjskih objektov v bližini obstoječe pozidave na kmetijskem zemljišču, se končajo do sprejetja prostorskega reda občine. Za začetek postopka se šteje izdana lokacijska informacija v skladu s Pravilnikom o obliki lokacijske informacije ter o načinu njene izdaje (Uradni list RS, št. 35/04).«
14. člen
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 3505-0005/2006
Sevnica, dne 12. junija 2006
Župan
Občine Sevnica
Kristijan Janc l.r.