Na podlagi drugega in tretjega odstavka 42. člena Zakona o Banki Slovenije (Uradni list RS, št. 58/02, 85/02 – popr. in 39/06) je Svet Banke Slovenije na 334. seji dne 21. 6. 2006 sprejel
P R A V I L N I K
o pravicah, obveznostih in odgovornostih članov Sveta Banke Slovenije in delavcev
s posebnimi pooblastili Banke Slovenije
I. UVODNE DOLOČBE
1. člen
Ta pravilnik določa pravice, obveznosti in odgovornosti članov Sveta Banke Slovenije (v nadaljevanju: člani Sveta BS) in delavcev s posebnimi pooblastili, ki izvirajo iz delovnega razmerja.
Delavci s posebnimi pooblastili so: generalni sekretar, direktorji oddelkov, svetovalci guvernerja, tiskovni predstavnik in vodja Kabineta guvernerja.
2. člen
S tem pravilnikom so urejene pravice, obveznosti in odgovornosti članov Sveta BS in delavcev s posebnimi pooblastili, ki izvirajo iz delovnega razmerja. Za pravice, obveznosti in odgovornosti, ki jih ne ureja ta pravilnik, se uporabljajo določbe zakona, ki ureja delovna razmerja, Kolektivna pogodba Banke Slovenije ter določbe drugih notranjih aktov Banke Slovenije.
S pogodbo o zaposlitvi se lahko določijo dodatne pravice iz delovnega razmerja članov Sveta BS in delavcev s posebnimi pooblastili, dodatne obveznosti in odgovornosti pa, če ne nasprotujejo prisilnim predpisom.
3. člen
V pravilniku uporabljeni izrazi, zapisani v moški spolni obliki, so uporabljeni kot nevtralni izrazi za ženski in moški spol.
II. PRAVICE, OBVEZNOSTI IN ODGOVORNOSTI ČLANOV SVETA BANKE SLOVENIJE
4. člen
Član Sveta BS je imenovan za 6-letni mandat. Ob nastopu mandata član Sveta BS podpiše posebno izjavo, s katero jamči, da v njegovem primeru ni podan razlog nezdružljivosti s funkcijo člana Sveta BS po 38. členu Zakona o Banki Slovenije.
Član Sveta BS lahko po imenovanju nastopi svojo funkcijo, ko svoj status uskladi s tretjim odstavkom 38. člena Zakona o Banki Slovenije.
Član Sveta BS lahko sklene z Banko Slovenije pogodbo o zaposlitvi, ko izpolni pogoje iz prejšnjega odstavka tega člena. Član Sveta BS nastopi delovno razmerje z dnem, ki je določen v pogodbi o zaposlitvi.
5. člen
Pogodbo o zaposlitvi sklene član Sveta BS z Banko Slovenije za polni delovni čas.
6. člen
Pogodbo o zaposlitvi člana Sveta BS podpišeta član Sveta BS in v imenu Banke Slovenije guverner.
Pogodbo o zaposlitvi guvernerja podpiše v imenu Banke Slovenije viceguverner, ki je imenovan za namestnika. Če noben od viceguvernerjev ni imenovan za namestnika guvernerja, pogodbo o zaposlitvi z guvernerjem v imenu Banke Slovenije podpiše viceguverner, ki najdlje opravlja funkcijo viceguvernerja.
7. člen
Za svoje delo po pogodbi o zaposlitvi član Sveta BS prejema plačo. Plača člana Sveta BS je sestavljena iz osnovne plače, dela plače za delovno uspešnost in dodatkov.
Osnovna plača člana Sveta BS se določi v razmerju do povprečne bruto osnovne plače, izplačane po Kolektivni pogodbi Banke Slovenije za tekoči mesec.
Osnovna plača člana Sveta BS ne more biti nižja od najvišje osnovne plače direktorja oddelka, povečane za 20%.
Višina plače se določi s pogodbo o zaposlitvi.
Za dodatke, povračila stroškov v zvezi z delom, jubilejne nagrade, odpravnino ob upokojitvi in druge pravice članov Sveta BS se uporabljajo določbe zakona, ki ureja delovna razmerja, ter določbe Kolektivne pogodbe Banke Slovenije in splošnih aktov Banke Slovenije.
8. člen
Član Sveta BS ima pravico do povračila stroškov v zvezi s službenimi potovanji (dnevnica, stroški prevoza in prenočevanja), pri čemer se dnevnica izplača v skladu s podzakonskim aktom, ki ureja povračilo stroškov in drugih prejemkov v zvezi z delom.
9. člen
Dolžina letnega dopusta člana Sveta BS se določi v pogodbi o zaposlitvi, pri čemer pa ta ne sme biti krajši od letnega dopusta, ki bi članu Sveta BS pripadal po Kolektivni pogodbi Banke Slovenije.
10. člen
Članu Sveta BS preneha mandat z iztekom mandata oziroma z dnem, ko Državni zbor Republike Slovenije v skladu z zakonom ugotovi, da je nastopil razlog za predčasno razrešitev člana Sveta BS.
Če član Sveta BS sam zahteva razrešitev, se šteje, da je dal odpoved pogodbe o zaposlitvi z dnem, ko Državni zbor Republike Slovenije sprejme sklep o njegovi razrešitvi, razen, če je dogovorjeno drugače.
Če Državni zbor Republike Slovenije predčasno razreši člana Sveta BS iz drugega razloga, kot je naveden v prejšnjem odstavku tega člena, Banka Slovenije začne postopek odpovedi pogodbe o zaposlitvi v skladu z zakonom, ki ureja delovna razmerja, razen v primeru, če Banka Slovenije in razrešeni član Sveta BS skleneta pisni sporazum o razveljavitvi pogodbe o zaposlitvi.
11. člen
Članu Sveta BS, ki mu je prenehal mandat in ni bil ponovno imenovan, mora Banka Slovenije z iztekom mandata ponuditi sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi za delovno mesto, ki ustreza vrsti in stopnji njegove izobrazbe in njegovim delovnim izkušnjam.
Članu Sveta BS, ki po poteku mandata odkloni sklenitev pogodbe o zaposlitvi za delovno mesto, ki ustreza vrsti in stopnji njegove izobrazbe in delovnim izkušnjam, in mu zato preneha delovno razmerje, pripada odpravnina v višini 6 – kratnika njegove bruto povprečne mesečne plače v zadnjih treh mesecih pred iztekom mandata.
V primeru, da delovno razmerje preneha zaradi upokojitve, pripada članu Sveta BS ob odhodu v pokoj odpravnina v skladu s Kolektivno pogodbo Banke Slovenije.
III. PRAVICE, DOLŽNOSTI IN ODGOVORNOSTI DELAVCEV S POSEBNIMI POOBLASTILI
12. člen
Delavca s posebnimi pooblastili imenuje Svet Banke Slovenije na predlog guvernerja za dobo 4 let (v nadaljevanju: mandat) in je lahko ponovno imenovan.
13. člen
Delavec s posebnimi pooblastili iz drugega, četrtega, petega in šestega odstavka tega člena je razporejen v organizacijsko enoto Vodstvo Banke Slovenije in je za svoje delo neposredno odgovoren guvernerju Banke Slovenije.
Generalni sekretar aktivno sodeluje pri pripravi sej Sveta BS in sej kolegija guvernerja, ki ga sestavljajo člani Sveta BS, ki imajo z Banko Slovenije sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas, predseduje in koordinira delo Direktorija banke ter vodi, organizira in usmerja delo oddelkov, za katere je zadolžen in o delu neposredno poroča guvernerju. Generalni sekretar sodeluje pri urejanju in izvajanju protokolarnih zadev banke ter po pooblastilu guvernerja opravlja tudi druge naloge.
Direktor oddelka organizira, vodi, planira, koordinira, spremlja, nadzoruje in povezuje delo oddelka ter opravlja druga dela, ki so povezana z delovanjem oddelka.
Svetovalci guvernerja opravljajo naloge, ki jih je potrebno organizirati v okviru vodstva Banke Slovenije, ali jih je glede na zahtevana specialna znanja ali zaradi narave svetovanja, ki zahteva samostojnost in visoko stopnjo neodvisnosti, bolj primerno organizirati izven drugih organizacijskih enot Banke Slovenije.
Tiskovni predstavnik je uradna oseba za dostop do informacij javnega značaja v skladu z 9. členom Zakona o dostopu do informacij javnega značaja (Uradni list RS, št. 96/05 in 28/06). Odgovoren je za stike z javnostjo in daje izjave za javnost. Po pooblastilu guvernerja pa opravlja tudi druge naloge.
Vodja kabineta organizira delo Kabineta guvernerja, opravlja korespondenco Kabineta guvernerja z drugimi centralnimi bankami in mednarodnimi finančnimi organizacijami, sodeluje pri urejanju in izvajanju protokolarnih zadev za Kabinet guvernerja, po pooblastilu guvernerja pa opravlja tudi druge naloge.
14. člen
Podrobnejše pravice in obveznosti delavca s posebnimi pooblastili so določene z delovnim listom, ki je sestavni del pogodbe o zaposlitvi.
15. člen
Banka Slovenije najkasneje tri mesece pred predvidenim potekom mandata posameznega delavca s posebnimi pooblastili prične s postopkom izbire delavca s posebnimi pooblastili tako, da v dnevnem tisku objavi razpis za prosto delovno mesto.
Guverner najkasneje v 30 dneh po objavi razpisa za prosto delovno mesto posreduje Svetu Banke Slovenije obrazložen predlog za imenovanje delavca s posebnimi pooblastili. Svet Banke Slovenije odloči o predlogu guvernerja najkasneje v 30 dneh po prejemu predloga.
Če Svet Banke Slovenije ne sprejme predloga guvernerja o imenovanju delavca s posebnimi pooblastili, se postopek imenovanja delavca s posebnimi pooblastili ponovi tako, da se v 8 dneh, šteto od zavrnitve predloga na Svetu Banke Slovenije, ponovno objavi prosto delovno mesto, za ostala dejanja pa se smiselno skrajšajo roki iz drugega odstavka tega člena za polovico.
Če je tudi ponovljeni razpis neuspešen, sme Svet Banke Slovenije dosedanjega delavca s posebnimi pooblastili, ob njegovem pisnem soglasju, začasno imenovati za delavca s posebnimi pooblastili, vendar največ za dobo 12 mesecev.
16. člen
Kadar je delavec s posebnimi pooblastili ponovno imenovan, sklene novo pogodbo o zaposlitvi.
Pogodbo o zaposlitvi podpišeta delavec s posebnimi pooblastili, ki sklepa delovno razmerje, in guverner ali od njega pooblaščena oseba, kot predstavnik delodajalca.
17. člen
Osnovna plača delavca s posebnimi pooblastili se določi v razmerju do povprečne bruto osnovne plače, izplačane po Kolektivni pogodbi Banke Slovenije za tekoči mesec.
Osnovna plača generalnega sekretarja in direktorja oddelka ne more biti nižja od najvišje osnovne plače namestnika direktorja oddelka, povečane za 20%.
Osnovna plača svetovalcev guvernerja, tiskovnega predstavnika in vodje Kabineta guvernerja ne more biti nižja od najvišje osnovne plače namestnika direktorja oddelka.
18. člen
Delavec s posebnimi pooblastili ima pravico do povračila stroškov v zvezi s službenimi potovanji (dnevnica, stroški prevoza in prenočevanja), pri čemer se dnevnica izplača v skladu s podzakonskim aktom, ki ureja povračilo stroškov in drugih prejemkov v zvezi z delom.
19. člen
Dolžina letnega dopusta delavca s posebnimi pooblastili se določa v pogodbi o zaposlitvi, pri čemer pa ta ne sme biti krajši od letnega dopusta, ki bi delavcu s posebnimi pooblastili pripadal po Kolektivni pogodbi Banke Slovenije.
20. člen
Svet Banke Slovenije lahko na predlog guvernerja razreši delavca s posebnimi pooblastili pred potekom mandata iz poslovnega razloga ali iz razloga nesposobnosti.
V primeru predčasne razrešitve iz prejšnjega odstavka tega člena, mora Banka Slovenije delavcu s posebnimi pooblastili ponuditi sklenitev pogodbe o zaposlitvi za delovno mesto, ki ustreza vrsti in stopnji njegove strokovne izobrazbe in delovnim izkušnjam. V primeru, če delavec s posebnimi pooblastili ne sprejme ponudbe za sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi za ustrezno delo in nedoločen čas, je upravičen do odpravnine, delovno razmerje pa mu preneha v skladu z določili zakona, ki ureja delovna razmerja. Delavec s posebnimi pooblastili je v primeru odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga upravičen do odpravnine po Kolektivni pogodbi Banke Slovenije.
V primeru, da je bil delavec s posebnimi pooblastili razrešen iz krivdnih razlogov, Banka Slovenije začne postopek odpovedi pogodbe o zaposlitvi v skladu z določili zakona, ki ureja delovna razmerja.
21. člen
Delavcu s posebnimi pooblastili, ki mu je prenehal mandat in ni bil ponovno imenovan, mora Banka Slovenije ponuditi sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi za delovno mesto, ki ustreza vrsti in stopnji njegove izobrazbe in njegovim delovnim izkušnjam.
Delavec s posebnimi pooblastili, ki po poteku mandata odkloni sklenitev pogodbe o zaposlitvi na delovnem mestu, ki ustreza vrsti in stopnji njegove izobrazbe in delovnim izkušnjam, in mu zato preneha delovno razmerje, pripada odpravnina v višini 6-kratnika njegove povprečne mesečne bruto plače v zadnjih treh mesecih pred iztekom mandata.
Če je Svet BS dosedanjega delavca s posebnimi pooblastili imenoval, da začasno opravlja dela in naloge delavca s posebnimi pooblastili, mu odpravnina pripada, če mu preneha delovno razmerje z dnem, ko preneha začasno opravljati dela in naloge delavca s posebnimi pooblastili.
V primeru, da delovno razmerje preneha zaradi upokojitve, pripada delavcu s posebnimi pooblastili ob odhodu v pokoj odpravnina v skladu s Kolektivno pogodbo Banke Slovenije.
IV. SKUPNE DOLOČBE O PRAVICAH, OBVEZNOSTIH IN ODGOVORNOSTIH ČLANOV SVETA BS IN DELAVCEV S POSEBNIMI POOBLASTILI
22. člen
Ne glede na določila Kolektivne pogodbe Banke Slovenije, pripada članu Sveta BS in delavcu s posebnimi pooblastili regres za letni dopust, najmanj v višini povprečnega regresa v Banki Slovenije, izplačanega po Kolektivni pogodbi Banke Slovenije za tekoče leto.
23. člen
Člani Sveta BS in delavci s posebnimi pooblastili so dolžni ravnati skladno z določili Kodeksa ravnanja zaposlenih v Banki Slovenije.
24. člen
Člani Sveta BS in delavci s posebnimi pooblastili ne smejo biti lastniki delnic ali kupovati delnic bank, hranilnic ali drugih oseb pod nadzorom Banke Slovenije.
Člani Sveta BS in delavci s posebnimi pooblastili morajo Banki Sloveniji prijaviti vsak nakup ali prodajo vrednostnih papirjev iz prejšnjega odstavka tega člena, če jih je opravil njihov ožji družinski član.
Banka Slovenije hrani podatke o uresničevanju pravic in obveznosti članov Sveta BS in delavcev s posebnimi pooblastili iz tega člena kot zaupne podatke, ki jih razkrije samo na zahtevo sodišča ali organov pregona v okviru sodnega postopka ali s privoljenjem člana Sveta BS oziroma delavca s posebnimi pooblastili.
Svet BS lahko z internim aktom določi način in postopek poročanja o obveznostih članov Sveta BS in delavcev s posebnimi pooblastili po tem členu.
25. člen
Članu Sveta BS ne pripada pravica do odpravnine, če je bil razrešen iz razloga po 39. členu ZBS. Delavcu s posebnimi pooblastili ne pripada pravica do odpravnine, če je sam odpovedal pogodbo o zaposlitvi, oziroma, če mu je delovno razmerje prenehalo iz krivdnih razlogov.
V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
26. člen
Nove pogodbe o zaposlitvi se sklepajo skladno z določili tega pravilnika.
Pogodbe o zaposlitvi, ki urejajo delovno razmerje med Banko Slovenije in guvernerjem, viceguvernerjem, članom Sveta BS ali delavcem s posebnimi pooblastili in veljajo na dan uveljavitve tega pravilnika, se uskladijo z določili Zakona o Banki Slovenije in določbami tega pravilnika, najkasneje ob morebitnem ponovnem imenovanju.
27. člen
Ta pravilnik prične veljati 15. dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o pravicah, obveznostih in odgovornostih članov Sveta Banke Slovenije in delavcev s posebnimi pooblastili Banke Slovenije (Uradni list RS, št. 107/03).
Ne glede na določila tega pravilnika se za člane Sveta BS – visokošolske učitelje, do izteka njihovih mandatov uporabljajo določbe drugega, tretjega, in četrtega odstavka 5. člena, tretjega odstavka 7. člena in drugega odstavka 8. člena Pravilnika o pravicah, obveznostih in odgovornostih članov Sveta Banke Slovenije in delavcev s posebnimi pooblastili Banke Slovenije (Uradni list RS, št. 107/03), ki so veljale do uveljavitve tega pravilnika.
Ljubljana, 21. junija 2006
Mitja Gaspari l.r.
Predsednik
Sveta Banke Slovenije