Na podlagi četrtega odstavka 65. člena Pomorskega zakonika (Uradni list RS, št. 37/04 – uradno prečiščeno besedilo, 98/05 – ZPLD-1A in 49/06) izdaja minister za promet
P R A V I L N I K
o registraciji oseb na potniških ladjah
1. člen
(vsebina)
Ta pravilnik ureja v skladu z Direktivo Sveta 98/41/ES z dne 18. junija 1998 o registraciji oseb, ki potujejo s potniškimi ladjami, ki plujejo v pristanišča držav članic Skupnosti ali iz njih (UL L št. 188 z dne 2. 7. 1998, str. 35), kot je bila nazadnje spremenjena z Direktivo 2002/84/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. novembra 2002 o spremembi direktiv o varnosti v pomorskem prometu in o preprečevanju onesnaževanja z ladij (UL L št. 324 z dne 29. 11. 2002, str. 53), način zbiranja in sporočanja podatkov o osebah na potniških ladjah za povečanje varnosti in za učinkovitejše iskanje ter reševanje potnikov in posadk na potniških ladjah ter za odpravljanje posledic nesreč.
2. člen
(pomen izrazov)
Izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, imajo naslednji pomen:
a) »osebe« pomeni vse osebe na potniški ladji, ne glede na starost;
b) »potniška ladja« pomeni morsko plovilo, ki prevaža več kot dvanajst potnikov;
c) »hitro potniško plovilo« pomeni hitro plovilo v skladu s Pravilom X/1 SOLAS konvencije, v najnovejši različici;
č) »ladjar« pomeni lastnika potniške ladje ali katero koli drugo fizično ali pravno osebo, kot je upravljalec ali zakupnik ladje, ki je od lastnika prevzel odgovornost za plovbo potniške ladje;
d) »ISM kodeks« pomeni Mednarodni kodeks za varno upravljanje ladij in preprečevanje onesnaževanja, ki ga je sprejela Mednarodna pomorska organizacija (IMO) z Resolucijo skupščine A.741(18) z dne 4. novembra 1993;
e) »popisovalec potnikov« pomeni osebo na kopnem, ki jo ladjar imenuje za izpolnjevanje obveznosti iz ISM kodeksa, ali osebo na kopnem, ki jo ladjar imenuje za odgovorno za hranjenje podatkov o osebah na potniški ladji;
g) »navtična milja« pomeni 1852 metrov;
h) »zaščiteno morsko območje« pomeni morsko območje, zavarovano pred vplivi odprtega morja, na katerem ladja ni nikoli oddaljena več kot šest navtičnih milj od mesta zatočišča, na kateri se brodolomci lahko izkrcajo, in kjer je zagotovljena bližina sredstev za iskanje in reševanje;
i) »linijski prevoz« pomeni zaporedje potovanj med dvema ali več istimi pristanišči:
– v skladu z objavljenim voznim redom; ali
– potovanj, ki so redna ali pogosta, da tvorijo prepoznavno sistematično zaporedje.
3. člen
(uporaba)
Ta pravilnik se uporablja za potniške ladje, razen za:
a) vojaške ladje;
b) plovila za prosti čas in rekreacijo, razen če imajo posadko in prevažajo več kot dvanajst potnikov v gospodarske namene.
4. člen
(preštetje oseb)
Pred izplutjem potniške ladje iz pristanišča Republike Slovenije mora ladjar zagotoviti, da:
a) so preštete vse osebe na ladji; in
b) se število oseb na ladji sporoči poveljniku in popisovalcu potnikov ali sistemu ladjarja na kopnem, ki opravlja to nalogo.
5. člen
(podatki o osebah)
(1) Če potniška ladja izpluje iz pristanišča Republike Slovenije na plovbo, daljšo od 20 milj od kraja izplutja, mora ladjar zbrati naslednje podatke o osebah na njej:
a) priimek;
b) ime ali začetnice imen;
c) spol;
č) oznako starostne skupine (odrasel ali otrok) ali starost ali leto rojstva;
d) podatke o posebni negi ali pomoči v sili, če jih oseba navede prostovoljno.
(2) Podatke iz prejšnjega odstavka mora zbrati pred izplutjem in jih sporočiti popisovalcu potnikov ali sistemu ladjarja na kopnem, ki opravlja to nalogo, najpozneje 30 minut po izplutju potniške ladje.
6. člen
(zbiranje podatkov v posebnih primerih)
(1) Ladjar mora zbrati podatke v skladu s 4. in 5. členom tega pravilnika glede potniške ladje, ki pluje pod zastavo Republike Slovenije in izpluje iz pristanišča zunaj Evropske unije ter je namenjena v pristanišče Evropske unije.
(2) Ladjar mora zbirati in hraniti podatke v skladu z a) točko 4. člena in prvim odstavkom 5. člena tega pravilnika glede potniške ladje, ki izpluje iz pristanišča zunaj Evropske unije in je namenjena v pristanišče Republike Slovenije.
7. člen
(število oseb na ladji)
Pred izplutjem potniške ladje iz pristanišča Republike Slovenije mora poveljnik potniške ladje zagotoviti, da število oseb ne presega števila, ki jih sme potniška ladja prevažati.
8. člen
(obveznosti ladjarja)
(1) Ladjar mora v skladu s 4. in 5. členom tega pravilnika:
a) vzpostaviti sistem registriranja podatkov o osebah, ki mora izpolnjevati merila iz 11. člena tega pravilnika; in
b) imenovati popisovalca potnikov, odgovornega za vodenje in prenos podatkov v sili ali pri odpravljanju posledic nesreče.
(2) Ladjar mora zagotoviti, da se podatki, ki se jih zahteva s tem pravilnikom, lahko kadarkoli posredujejo Upravi Republike Slovenije za pomorstvo (v nadaljnjem besedilu: Uprava) za potrebe iskanja in reševanja v sili ali pri odpravljanju posledic nesreče. Obveznost iz tega odstavka velja tudi za ladjarja iz drugega odstavka 6. člena tega pravilnika.
(3) Osebni podatki, zbrani v skladu s 5. členom tega pravilnika, se ne smejo hraniti dlje, kot je potrebno, da se doseže namen tega pravilnika.
(4) Ladjar mora zagotoviti, da se podatki o osebah, ki so navedle potrebo po posebni negi ali pomoči v sili, ustrezno zabeležijo in sporočijo poveljniku ladje pred izplutjem potniške ladje.
9. člen
(izjeme)
Določbe b) točke 4. člena o sporočanju števila oseb popisovalcu potnikov ali sistemu ladjarja na kopnem, ki opravlja to nalogo, in 5. člena tega pravilnika se ne uporabljajo za potniške ladje, ki opravljajo linijske prevoze izključno med pristanišči Republike Slovenije.
10. člen
(obveznosti organov)
(1) Sistem registriranja, ki je vzpostavljen v skladu z 8. členom tega pravilnika, mora odobriti Uprava.
(2) Uprava opravlja naključne preglede pravilnega delovanja sistema registriranja.
11. člen
(sistem registriranja)
(1) Sistem registriranja mora izpolnjevati naslednja funkcionalna merila:
a) čitljivosti: zahtevani podatki morajo biti lahko čitljivi;
b) dostopnosti: zahtevani podatki morajo biti dostopni vsem pristojnim organom v državah članicah Evropske unije, za katere je podatek bistven za opravljanje nalog;
c) uporabnosti: sistem mora biti načrtovan tako, da ne povzroča nikakršnih nepotrebnih zamud pri vkrcanju oziroma izkrcanju potnikov;
č) zaščite: podatki morajo biti primerno zavarovani pred naključnim ali nezakonitim uničenjem ali izgubo ali nepooblaščenim spreminjanjem, razkritjem ali dostopom.
(2) Uprava mora zagotoviti, da se sistemi registriranja na istih ali podobnih linijah ne prekrivajo.
12. člen
(začetek veljavnosti)
Ta pravilnik začne veljati trideseti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-63/2006/11
Ljubljana, dne 29. junija 2006
EVA 2006-2411-0045
mag. Janez Božič l.r.
Minister
za promet