Na podlagi 27. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02 in 8/03) in 30. člena Statuta Občine Zagorje ob Savi (Uradni vestnik Zasavja, št. 6/99, 15/00, 8/03) je župan Občine Zagorje ob Savi sprejel
P R O G R A M P R I P R A V E
lokacijskega načrta za območje »Selo« v Zagorju
1. člen
(predmet programa priprave)
S tem programom se podrobneje določijo:
– ocena stanja in razlogi za pripravo lokacijskega načrta za območje »Selo« v Zagorju,
– predmet in programska izhodišča prostorskega akta,
– okvirno ureditveno območje,
– nosilci urejanja prostora, ki sodelujejo pri pripravi lokacijskega načrta, in drugi udeleženci,
– seznam potrebnih strokovnih podlag in njihov način pridobitve,
– roki za posamezne faze priprave lokacijskega načrta,
– obveznosti v zvezi s financiranjem prostorskega akta.
2. člen
(ocena stanja in razlogi za pripravo lokacijskega načrta)
Cilji urejanja območja pomembnejšega lokalnega središča naselja Zagorja so, da se bo stanovanjska gradnja usmerjena v zapolnitve obstoječih območij ter na razširjena stanovanjska območja v Selu in Dolenji vasi.
Obravnavano območje je v Urbanističnih zasnovah naselja Zagorje ob Savi opredeljeno kot območje za stanovanja z načrtovano širitvijo v drugi fazi.
Razlog za pripravo lokacijskega načrta je individualna pobuda Karla Kotnika, Polje 30, Zagorje ob Savi, da se za parc. št. 1569, 1570, 1571, 1572, 1573, 1574/1, 1574/2, 1574/3, 1574/4 in 1474/5 vse k.o. Zagorje – mesto izdela lokacijski načrt.
3. člen
(predmet in programska izhodišča prostorskega akta)
Predmet lokacijskega načrta je izgradnja soseske individualnih stanovanjskih objektov s pripadajočo prometno in komunalno infrastrukturo kar je v skladu z Urbanističnimi zasnovami naselja Zagorje ob Savi.
V skladu z določbami Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 41/04) je Ministrstvo za okolje in prostor z odločbo št. 354-09-222/2005 z dne 21. 7. 2005 ugotovilo, da v postopku priprave lokacijskega načrta Selo v Zagorju ni treba izvesti postopka celovite presoje njegovih vplivov na okolje.
4. člen
(okvirno območje)
Območje predvideno za gradnjo se nahaja južno od lokalne ceste proti Ravenski vasi. Teren je rahlo nagnjeno zahodno orientirano travnato pobočje nad potokom Kotrederščica in pod Javorjem. Ureditveno območje lokacijskega načrta se v celoti nahaja v k.o. Zagorje – mesto in vključuje zemljišča parc. št. 1569, 1570, 1571, 1572, 1573, 1574/1, 1574/2, 1574/3, 1574/4 in 1474/5.
Površina ureditvenega območja je cca 2 ha.
5. člen
(nosilci urejanja prostora in drugi udeleženci)
Nosilci urejanja prostora, ki so pristojni za podajanje smernic in mnenj ter drugi udeleženci, ki bodo sodelovali v postopku izdelave lokacijskega načrta:
– Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Trbovlje, Ulica 1. junija 2, 1420 Trbovlje,
– Elektro Ljubljana, p.o. PE Elektro Trbovlje, Gimnazijska 25, 1420 Trbovlje,
– Telekom Slovenije, Enota Trbovlje, Trg revolucije 27, Trbovlje,
– Občina Zagorje ob Savi, Oddelek za gospodarske javne službe, Zagorje ob Savi,
– Adriaplin, Dunajska cesta 7, Ljubljana,
– EVJ Elektroprom Kisovec, Loke 22, Kisovec.
Kolikor se v postopku priprave lokacijskega načrta ugotovi, da je potrebno pridobiti predhodne smernice in mnenja tudi drugih organov, ki zgoraj niso navedeni, se le-ta pridobijo v postopku.
Pristojni organi (nosilci urejanja prostora) morajo v skladu z 29. in 33. členom ZUreP-1 (Zakon o urejanju prostora, Uradni list RS, št. 110/02) podati svoje smernice za načrtovanje in mnenja v roku 30 dni od zahteve.
6. člen
(seznam potrebnih strokovnih podlag)
Podlaga za izdelavo predloga lokacijskega načrta je geodetski načrt izdelan v skladu s Pravilnikom o geodetskem načrtu (Uradni list RS, št. 40/04). Predlog načrta mora vsebovati tudi podatke o lastnikih in imetnikih drugih stvarnih pravic.
Pred izdelavo predloga lokacijskega načrta se izdelajo naslednje strokovne podlage:
– geološko geomehanske raziskave in elaborat;
– analiza stanja in teženj v prostoru ter analiza možnosti glede načrtovane prostorske ureditve (analiza razvojnih možnosti);
– idejna zasnova načrtovane prostorske ureditve, izdelana na način, ki vključuje vse funkcionalne, urbanistične, krajinske in arhitekturne rešitve in ureditve z ustreznim poročilom in utemeljitvijo;
– idejna zasnova individualnih stanovanjskih objektov;
– idejna zasnova nove prometne ureditve, tudi v odnosu do obstoječe (ukinitve, preureditve obstoječih cest, poti ipd.);
– idejna zasnova novih energetskih, vodovodnih, komunalnih in drugih infrastrukturnih priključkov in ureditev;
– morebitne druge strokovne podlage, ki bodo izhajale iz smernic nosilcev urejanja prostora, po potrebi tudi strokovne podlage v zvezi z ukrepi v času gradnje.
7. člen
(način pridobitve strokovnih rešitev)
V postopku sprejemanja lokacijskega načrta je potrebno med seboj uskladiti prostorske dokumente in strokovne podlage iz prejšnjih členov, pri čemer je obvezno upoštevati dane smernice in pogoje nosilcev urejanja prostora.
Strokovne rešitve prostorske ureditve za obravnavano območje v skladu s 158. členom ZureP-1 izdela načrtovalec, ki izpolnjuje pogoje za pooblaščenega prostorskega načrtovalca. Izbrani načrtovalec, ki ga je izbral investitor lokacijskega načrta, je AKA d.o.o.Trbovlje.
Pripravljavec lokacijskega načrta, odgovoren za njegovo pripravo, je Občina Zagorje ob Savi.
8. člen
(roki za pripravo prostorskega akta)
Roki za pripravo posameznih faz lokacijskega načrta:
– prostorska konferenca – junij 2006,
– objava programa priprave v uradnem listu – julij 2006,
– izdelava strokovnih podlag, priprava gradiva za pridobitev smernic za načrtovanje pristojnih nosilcev urejanja prostora – 60 dni po objavi programa priprave,
– pridobitev smernic za načrtovanje pristojnih nosilcev urejanja prostora – 30 dni,
– izdelava osnutka lokacijskega načrta in priprava gradiva za javno razgrnitev in javno obravnavo – 30 dni po pridobitvi smernic za načrtovanje,
– druga prostorska konferenca – 14 dni pred javno razgrnitvijo,
– javna razgrnitev in javna obravnava – 30 dni po objavi,
– priprava strokovnih stališč do pripomb iz javne razgrnitve – 15 dni po končani razgrnitvi,
– izdelava dopolnjenega predloga – 15 dni po sprejetju stališč na občinskem svetu,
– pridobitev mnenj pristojnih nosilcev urejanja prostora – 30 dni,
– priprava predloga lokacijskega načrta za sprejem na občinskem svetu – 15 dni po prejemu mnenj.
10. člen
(obveznosti v zvezi s financiranjem prostorskega akta)
Investitor izdelave lokacijskega načrta je pobudnik Karel Kotnik, Polje 30, Zagorje ob Savi. Investitor in občina sta dogovorila osnovna medsebojna razmerja glede same priprave prostorskega akta ter nameravanega opremljanja območja s komunalno infrastrukturo.
Ko bo sprejet lokacijski načrt in izdelan program opremljanja zemljišč s komunalno infrastrukturo kot sestavni del lokacijskega načrta, bosta pogodbeni stranki sklenili urbanistično pogodbo, v kateri bosta konkretno definirali vrsto in obseg komunalne infrastrukture na obravnavanem območju, ki jo je potrebno zgraditi in medsebojna finančna razmerja.
11. člen
(veljavnost programa priprave)
Program priprave se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in začne veljati naslednji dan po objavi.
Št. 350-10/2005
Zagorje, dne 28. junija 2006
Župan
Občine Zagorje ob Savi
Matjaž Švagan l.r.