Na podlagi druge alineje 26. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93) in 16. člena Statuta Občine Bled – uradno prečiščeno besedilo (Uradni list RS, št. 119/03) je Občinski svet Občine Bled na nadaljevanju 28. redne seje dne 22. 6. 2006 sprejel
O D L O K
o merilih in kriterijih za izračun prispevka ob priključitvi na javni vodovod in kanalizacijo ter čistilno napravo v Občini Bled
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(1) S tem odlokom se določajo merila in kriteriji, po katerih se določa višina prispevka, ki ga plačajo investitorji ob novogradnjah ter lastniki obstoječih objektov (v nadaljevanju: uporabniki) ob posegih za priključitev objektov na javni vodovod in kanalizacijo ter čistilno napravo, način pobiranja in namen porabe sredstev.
(2) Uporabljata ga upravljalec javnega vodovoda in upravljalec javne kanalizacije ter čistilne naprave v Občini Bled (v nadaljevanju: upravljalec).
II. OBVEZNOSTI UPORABNIKOV
2. člen
(1) Uporabniki se morajo obvezno priključiti na javni vodovod in kanalizacijo ter čistilno napravo in sicer v skladu z veljavno zakonodajo na tem področju in s tem odlokom.
(2) Za priklop na javni vodovod in kanalizacijo ter čistilno napravo mora investitor pred izdajo soglasja za gradbeno dovoljenje poravnati prispevek za priključitev na javni vodovod in kanalizacijo ter čistilno napravo, lastniki obstoječih objektov pa pred izdajo soglasja k priključitvi.
(3) Lastniki obstoječih objektov, kateri so že plačali prispevek za priključitev na javno kanalizacijo, so ob priključitvi na čistilno napravo in po predhodnem pisnem obvestilu upravljalca, dolžni plačati še 30% cene prispevka za priključitev na javno kanalizacijo ter čistilno napravo, ki velja za novogradnje.
(4) Uporabniki plačajo obvezno oba prispevka, za priključitev na javni vodovod in na javno kanalizacijo ter čistilno napravo. Če uporabnik nima možnosti priklopa na javno kanalizacijo ter čistilno napravo ali je to zelo zahtevno (gravitacijsko preko 150 m, tlačno preko 100 m dolžine z višino črpanja nad 10 m), se lahko dopušča greznica, kolikor to dopuščajo ekološke zahteve na tem področju. V tem primeru uporabnik plača prispevek samo za priključitev na javni vodovod.
III. MERILA IN KRITERIJI ZA IZRAČUN PRISPEVKA
3. člen
(1) Prispevek za priključitev na javni vodovod in kanalizacijo ter čistilno napravo se določi glede na velikost vodovodnega priključka oziroma vodomera in glede na namembnost objekta po naslednji formuli:
P = Kh. Kn. f
kjer pomeni:
Kh – hidravlični koeficient (tabela l)
Kn – koeficient namembnosti (tabela 2)
DN (mm) – notranji premer cevi in vodomera v mm
Qkrit – kritični pretok
f – faktor po sklepu
(2) DN Qkrit Kh
(mm (l/s)
15 0.3 0.5
20 0.75 1.0
25 1.2 2.3
32 1.7 4.5
40 2.3 7.1
50 4.0 18.7
65 8.0 63.0
80 12.0 128.0 ... tabela 1
(3) Kn = 1 – za stanovanjsko gradnjo brez drugih dejavnosti
Kn = 2 – za dejavnosti, kjer se voda uporablja zgolj za sanitarne potrebe zaposlenih kot nebistvena za tehnološki postoprek, ter za kmetijstvo
Kn = 3 – za ostale dejavnosti, kjer se voda pojavlja kot bistvena v tehnološkem procesu.
Priključki za različne dejavnosti morajo biti ločeni. Kolikor niso, se obračuna priključek z večjim Kn.
Tabela 2
--------------------------------------------------------------------------
Vrsta dejavnosti Faktor Kn
--------------------------------------------------------------------------
individualne hiše 1
bloki in druga stanovanjska gradnja
(na eno stanovanjsko enoto)
--------------------------------------------------------------------------
individualne kmetije 2
dejavnosti: trgovina
biroji
sakralni objekti
obrtne dejavnosti, pri katerih
se voda uporablja zgolj v sanitarne
namene
--------------------------------------------------------------------------
gostinski in turistični objekti 3
športni, rekreacijski objekti
tenis igrišča
bazeni
campi
bencinske črpalke
šole, vrtci
zdravstvene ustanove
pralnice, čistilnice
frizerski saloni
avtomehanične delavnice
skladišča in trgovine z nevarnimi snovmi
gradbena dejavnost
klavnice,mesnopredelovalni obrati
in prodajalne
vsa industrijska dejavnost
ostale dejavnosti, kjer se voda pojavlja kot
bistvena v tehnološkem procesu.
--------------------------------------------------------------------------
(4) Vse dejavnosti, ki v tej tabeli niso naštete in se bodo pri izdaji soglasij dodatno pojavile, bo v soglasju z županom v okviru teh faktorjev in tabele opredelil upravljalec.
(5) Za individualne kmetije se uporabnikom, ki obnavljajo ali dograjujejo gospodarski del in bodo imeli velikost skupnega priključka za stanovanjski in gospodarski del do DN 20, prispevek za priključitev na javni vodovod in kanalizacijo ter čistilno napravo obračuna s koeficientom namembnosti Kn = 1.
4. člen
(1) Kjer je potreben priključek DN 50 ali večji samo zaradi hidrantnega omrežja, je potrebno vgraditi kombinirani vodomer. Za te primere se prispevek P izračuna na naslednji način:
Po Briksu se ugotovi maksimalni pretok (Qkrit), ki je osnova za koeficient Kh in se odčita iz tabele l.
P = (Kh. Kn + Kp). f
kjer je Kp požarni koeficient in je:
3 – za en notranji hidrant DN 50
5 – za dva ali več notranjih hidrantov DN 50
5 – za en zunanji hidrant z vodomerom (interni)
10 – za en zunanji in dva ali več notranjih hidrantov
15 – za dva ali več zunanjih in dva ali več notranjih hidrantov
Kn – koeficient namembnosti iz tabele 2.
(2) Če uporabnik predvideva naknadno povečanje odvzema vode, se mu lahko na posebno zahtevo na odseku pred vodomerom vgradi vodovodna cev, ki bo zadoščala za bodoče potrebe odvzema vode. Zaradi tega pa se cev pred vodomerom reducira na trenutne potrebe, po katerih uporabnik tudi plača prispevek.
5. člen
(1) Uporabnik, ki poveča priključek in/ali spremeni njegovo namembnost, plača prispevek po izračunu:
P = (Kh novi. Kn novi – Kh stari. Kn stari). f
(2) Če priključki po širitvi ne bodo ločeni, se kot Kn novi uporablja največji v objektu.
(3) Za uporabnike, ki spreminjajo namembnost obstoječega priključka v lastni stanovanjski hiši in težko ločijo vodovodno instalacijo na stanovanjsko in poslovno ter nimajo večjega priključka kot DN 20, ter se predvidevajo zelo majhne porabe vode na področju dejavnosti ali uporabljajo sanitarne naprave v stanovanjskem delu, se faktor namembnosti (Kn) ne spremeni.
6. člen
(1) Meteorne vode je potrebno odvodnjavati ločeno od sušnih odpadnih voda. Mehansko očiščene naj se vodijo v naravne odvodnike ali v podtalnico.
(2) Uporabnik lahko zgradi tudi ločeno meteorno kanalizacijo po zahtevanih pogojih in soglasjih sanitarne, vodnogospodarske inšpekcije in upravljavca kanalizacije ter čistilne naprave.
(3) Priključitev meteorne vode v kanalski sistem, ki vodi na čistilno napravo ni dovoljen.
(4) Kolikor je možno priključiti meteorne vode v mešan kanalski sistem in stranka to želi, mora uporabnik plačati dodatni prispevek M. Odvisen je od reducirane površine v m2, ki se odvodnjava v mešan kanalski sistem.
M = 0.003. Ar. f
Ar – površina, s katere se odvodnjava meteorna voda v mešano kanalizacijo v m2 (projekcija površine).
(5) Za posebno nevarna področja (pretakališča, skladišča kemičnih snovi, gnojevka …) se predpišejo posebni ukrepi odvodnavanja teh površin.
IV. NAČIN POBIRANJA
7. člen
Ceno – vrednost faktorja (f) iz 3. člena tega odloka za izračun prispevka ob priključitvi na javni vodovod in kanalizacijo ter čistilno napravo, s sklepom določi Občinski svet Občine Bled, na predlog upravljalca ali župana Občine Bled.
8. člen
Prispevek ob priključitvi na javni vodovod in kanalizacijo ter čistilno napravo ne zajema stroškov izvedbe priključkov.
9. člen
Prispevek ob priključitvi na javni vodovod in kanalizacijo ter čistilno napravo zaračunava upravljalec. Prispevek se lahko plača tudi v obrokih, vendar morajo biti vsi obroki plačani pred izdajo soglasja k gradbenemu dovoljenju oziroma za obstoječe objekte v skladu s pogodbo o obročnem odplačevanju, ki jo skleneta uporabnik in upravljalec. Plačilo prispevka ali sklenjena pogodba o obročnem odplačevanju je osnova za pridobitev soglasja za priklop na javni vodovod in kanalizacijo ter čistilno napravo.
V. NAMEN PORABE SREDSTEV
10. člen
(1) Sredstva, ki jih upravljalec zbere po tem odloku, so prihodek proračuna Občine Bled in se uporabljajo izključno za posodobitev in širitev javnega vodovoda in kanalizacije ter čistilnih naprav na območju Občine Bled.
(2) Program porabe teh sredstev po tem odloku pripravi upravljalec v soglasju z občinskimi strokovnimi službami in ga vsako leto pred sprejemom proračuna Občine Bled posreduje v potrditev Občinskemu svetu Občine Bled.
11. člen
Oprostitev prispevka lahko odobri le Občinski svet Občine Bled na predlog upravljalca ali župana.
VI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
12. člen
Z dnem, ko prične veljati ta odlok, znaša vrednost faktorja (f) za izračun prispevka ob priključitvi na javni vodovod in kanalizacijo ter čistilno napravo na območju Občine Bled, v višini 120,000.000 SIT.
13. člen
Z dnem, ko prične veljati ta odlok, preneha veljati Odlok o merilih in kriterijih za izračun prispevka ob priključitvi na javni vodovod in kanalizacijo v občini Radovljica (Uradni list RS, št. 39/93).
14. člen
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 039-4/2006
Bled, dne 22. junija 2006
Župan
Občine Bled
Jože Antonič l.r.