Na podlagi 27. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02, 8/03 – popr., 58/03 – ZZK-1) in 30. člena Statuta Občine Bled – uradno prečiščeno besedilo (Uradni list RS, št. 119/03) je župan Občine Bled dne 29. 8. 2006 sprejel
P R O G R A M P R I P R A V E
sprememb in dopolnitev Odloka o prostorsko ureditvenih pogojih za središče Bleda
1. člen
(predmet in cilj sprememb in dopolnitev PUP)
S tem programom se podrobneje določijo:
– vsebina in obseg sprememb in dopolnitev PUP;
– nosilci urejanja prostora, ki sodelujejo pri pripravi sprememb in dopolnitev PUP;
– način njihovega sodelovanja, njihove naloge in obveznosti, ki jih morajo pri tem opraviti;
– roki za posamezne faze priprave sprememb in dopolnitev PUP;
– sredstva, potrebna za njihovo pripravo;
– nosilci strokovnih aktivnosti priprave sprememb in dopolnitev PUP.
2. člen
(ocena stanja, razlogi in pravna podlaga za spremembo
in dopolnitev PUP)
Pravno podlago predstavlja Odlok o prostorsko ureditvenih pogojih za središče Bleda (Uradni list RS, št. 90/98, 4/02, 39/02, 99/02, 120/05, 121/05), v katerem je obravnavano območje opredeljeno z oznako H – 4 (Bellevue – rezervat za dolgoročni razvoj) in ureditveno enoto Z4 (Park pod Bellevuejem).
3. člen
(predmet in programska izhodišča)
Predmet sprememb in dopolnitev PUP je sprememba in dopolnitev Odloka, kjer bodo opredeljeni in dopustni posegi in pogoji za oblikovanje novogradenj v ureditvenih enotah H – 4 (Bellevue – rezervat za dolgoročni razvoj) Z4 (Park pod Bellevuejem).
1. prostorska konferenca je bila v prostorih Občine Bled 21. 8. 2006. Na prostorski konferenci so bila podana sledeča priporočila:
– Priporočilo DRSC, Sektor za upravljanje, vzdrževanje in varstvo cest, Območje Kranj, je bilo posredovano po pošti;
– Pri načrtovanju parkirnih površin naj se upoštevajo maksimalne obremenitve novonačrtovanega območja;
– Pri načrtovanju dostopov in dovozov naj se preveri širša urbanistična zasnova območja, predvsem v navezovanju na predvideno parkirno hišo pod avtobusnim postajališčem;
– Ogrevanje naj se predvidi z zemeljskim plinom;
– Predvidena sprehajalna pot na območju “Z 4” naj se ohrani;
– Pri umestitvi objektov na zemljišče naj se upošteva okoliški procent pozidave;
– Načrtovanje objekta naj povzame identiteto vilske gradnje na Bledu, predvsem v odnosu do gradbene mase novonačrtovanih objektov. Predhodno naj se izdela variantna urbanistična zasnova območja.
4. člen
(okvirno ureditveno območje sprememb in dopolnitev PUP)
Ureditveno območje sprememb in dopolnitev PUP se nanaša na zemljišču parc. št. 362, 363/5,363/6, 363/7 in 363/9 vse k.o. Bled. Na zemljišču danes stojita objekta Cesta svobode 1 in 3.
5. člen
(nosilci urejanja prostora in drugi udeleženci)
Postopek priprave in sprejemanja sprememb in dopolnitev vodi Občina Bled, Oddelek za okolje in prostor, Cesta svobode 13, 4260 Bled, na pobudo Gradis skupina G d.d., Gradbene storitve in inženiring, Šmartinska 134 a, Ljubljana.
Načrtovalca sprememb in dopolnitev izbere pobudnik za spremembo akta.
Nosilci urejanja prostora, ki sodelujejo v postopku priprave sprememb in dopolnitev PUP so:
1. Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Gorenjska, Gorenjska 15, Radovljica;
2. Ministrstvo za okolje in prostor; Agencija Republike Slovenije za okolje, Urad za upravljanje z vodami, Sektor za vodno območje Donave, Oddelek območja Zgornje Save, Mirka Vadnova 5, Kranj;
3. Ministrstvo za promet, Direkcija RS za ceste, Jezerska 20, 4000 Kranj;
4. Zavod RS za varstvo narave, območna enota Kranj, Tomšičeva 9, Kranj;
5. Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, območna enota Kranj, Tomšičeva 7, Kranj;
6. Telekom Slovenije, področna enota Kranj, Mirka Vadnova 13, Kranj;
7. Elektro Gorenjska, Mirka Vadnova 3, 4000 Kranj;
8. WTE d.o.o.;
9. Infrastruktura d.o.o., Rečiška cesta 2, 4260 Bled;
10. Telemach d.o.o., Podružnica Gorenjske, Kidričeva 41, Jesenice;
11. Adriaplin, podjetje za distribucijo zemeljskega plina d.o.o., Dunajska c. 7, Ljubljana;
12. Občina Bled, Oddelek za gospodarske javne službe, Cesta Svobode 13, 4260 Bled;
13. Krajevna skupnost Bled;
Kolikor se v postopku priprave posebnih strokovnih podlag ugotovi, da je potrebno pridobiti smernice in mnenja tudi drugih nosilcev urejanja prostora, ki niso našteti v prejšnjem odstavku, se le-te pridobi v postopku.
Pred javno razgrnitvijo se v skladu z 28. členom in z namenom, da se pridobijo in uskladijo priporočila, usmeritve in legitimni interesi lokalne skupnosti, gospodarstva in interesnih združenj ter organizirane javnosti glede predvidene prostorske ureditve, skliče in izvede druga prostorska konferenca. Mnenja navedenih se soočijo s predlogi in mnenji naročnika in pripravljavca ter drugih nosilcev urejanja prostora.
6. člen
(seznam potrebnih strokovnih podlag)
Predhodno pripravljene strokovne podlage in veljavna urbanistična dokumentacija, ki se mora upoštevati pri izdelavi sprememb in dopolnitev PUP:
– Odlok o prostorskih sestavinah dolgoročnega in družbenega plana Občine Bled (Uradni list RS, št. 95/02);
– Odlok o prostorsko ureditvenih pogojih za središče Bleda (Uradni list RS, št. 90/98, 4/02, 39/02, 99/02, 120/05, 121/05);
– analiza stanja ustvarjenih razmer in naravnih lastnosti prostora, ki vplivajo na določitev prostorskih ureditev;
– načrtovano prostorsko ureditev kot celovito urbanistično in arhitekturno ureditev;
– zasnova ureditve prometnega omrežja – proučitev navezave območja na obstoječo državno cesto;
– zasnova ureditve infrastrukturnega omrežja na celotnem vplivnem območju (ureditev energetskih, vodovodnih in drugih komunalnih ureditev);
– geološko-geotehnični pogoji;
– zasnova rešitev in ukrepov za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami;
– podatki o lastnikih in imetnikih drugih stvarnih pravic;
– načrt parcelacije;
– ocena o vplivu načrtovanih prostorskih ureditev na okolje.
Izdelava morebitnih dodatnih strokovnih podlag se določi v postopku priprave. Poleg naštetih se upoštevajo izdelane strokovne podlage, ki so bile pripravljene za izdelavo strateških prostorskih aktov občine;
– vsa strokovna gradiva in podatke sodelujočih nosilcev urejanja prostora v postopku priprave iz 5. člena tega programa priprave.
Načrtovalec bo izdelal vse dodatne potrebne strokovne podlage, ki bodo zahtevane s strani sodelujočih nosilcev urejanja prostora.
7. člen
(način pridobitve strokovnih rešitev)
V postopku se uporabijo variantne rešitve, ki jih zagotovi pobudnik za spremembo prostorskega dokumenta.
8. člen
(navedba in način pridobitve geodetskih podlag)
Podloga je geodetsko topografski načrt, ki mora vključevati tudi podatke o komunalnih vodih, ter druge geodetske podloge, izdelane v skladu s Pravilnikom o geodetskem načrtu (Uradni list RS, št. 40/04), ki jih izdela geodetsko podjetje in digitalni katastrski načrt, ki se pridobi pri Geodetski upravi RS.
9. člen
(roki za postopek sprejemanja)
1. Dne 21. 8. 2006 je bila izvedena prva prostorska konferenca.
2. Župan sprejme program priprave.
3. Objava programa priprave v uradnem glasilu.
4. Pripravljavec pozove pristojne nosilce urejanja prostora, da v roku 30 dni, oziroma rokih, ki jih določajo posebni zakoni, po prejemu poziva podajo smernice za načrtovanje sprememb in dopolnitev PUP.
5. Načrtovalec v roku 60 dni po pridobitvi vseh podatkov s strani investitorja in podatkov o prostoru dni izdela geodetski načrt, strokovne podlage,variantne rešitve in osnutek sprememb in dopolnitev PUP.
6. Variantne rešitve se predstavijo na Odboru za prostor in varstvo okolja.
7. Po izdelavi osnutka sprememb in dopolnitev PUP pripravljavec v skladu z 28. členom ZUreP-1 skliče in izvede drugo prostorsko konferenco, datum, kraj in čas konference se objavi v sredstvih javnega obveščanja.
8. Pripravljavec sprejme sklep o javni razgrnitvi predloga sprememb in dopolnitev PUP. Javna razgrnitev variantnih rešitev z obrazložitvijo izbora najustreznejše rešitve mora trajati najmanj 30 dni.
9. V času javne razgrnitve pripravljavec organizira javno obravnavo. O razgrnitvi in javni obravnavi mora pripravljavec javnost obvestiti z objavo v uradnem glasilu ter na krajevno običajen način najmanj en teden pred začetkom javne razgrnitve. Z javnim naznanilom se o javni razgrnitvi in javni obravnavi obvesti lastnike nepremičnin na območju obravnavanega prostorskega akta.
10. V času javne razgrnitve predlog sprememb in dopolnitev PUP obravnava tudi Občinski svet.
11. Po končani javni razgrnitvi pripravljavec sprememb in dopolnitev PUP dopolni s stališči do pripomb in predlogov. Lastnike nepremičnin se pisno seznani s stališči do morebitnih pripomb in predlogov.
12. Pripravljavec pozove nosilce urejanja prostora, da v roku 30 dni po prejemu poziva podajo mnenja k v skladu s stališči do pripomb in predlogov dopolnjenemu predlogu sprememb in dopolnitev PUP.
13. Načrtovalec izdela usklajen dopolnjen predlog.
10. člen
(celovita presoja vplivov na okolje)
V skladu z 40.–47. členom Zakona o varstvu okolja (ZVO-1 Uradni list RS, št. 41/04) je potrebno posredovati obvestilo MOP o nameri sprememb in dopolnitev PUP, glede celovite presoje vplivov na okolje.
11. člen
(prostorski ukrepi)
Na obravnavanem območju ni predvidenih prostorskih ukrepov.
12. člen
(obveznosti v zvezi s financiranjem)
Financer sprememb in dopolnitev akta je pobudnik za spremembo in dopolnitev PUP, Gradis skupina G d.d., Gradbene storitve in inženiring, Šmartinska 134 a, Ljubljana.
13. člen
(končna določba)
Ta program priprave se uradno objavi, začne pa veljati takoj.
Št. 007-0012/2006
Bled, dne 28. avgusta 2006
Župan
Občine Bled
Jože Antonič l.r.