Uradni list

Številka 103
Uradni list RS, št. 103/2006 z dne 6. 10. 2006
Uradni list

Uradni list RS, št. 103/2006 z dne 6. 10. 2006

Kazalo

4442. Pravilnik o hrambi podatkov o elektronskih komunikacijah policije in o dostopu do policijskih zbirk podatkov, stran 10522.

Na podlagi 57. člena Zakona o policiji (Uradni list RS, št. 3/06 – uradno prečiščeno besedilo in 78/06) in 103. člena Zakona o elektronskih komunikacijah (Uradni list RS, št. 43/04) izdaja minister za notranje zadeve
P R A V I L N I K
o hrambi podatkov o elektronskih komunikacijah policije in o dostopu do policijskih
zbirk podatkov
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem pravilnikom se ureja hramba podatkov, ki se obdelujejo zaradi telefonskih in radijskih komunikacij v informacijsko-telekomunikacijskem sistemu policije (v nadaljnjem besedilu: ITSP), o izmenjavi sporočil interne elektronske pošte policije (v nadaljnjem besedilu: EPP), o uporabi interneta uporabnikov, registriranih v domeni policija.si (v nadaljnjem besedilu: policijski internetni uporabnik), ter hramba podatkov o dostopu do podatkov policijskih evidenc in drugih zbirk podatkov policije (v nadaljnjem besedilu: policijski podatki). Ta pravilnik ureja tudi snemanja klicev na telefonsko številko 113 in govornih radijskih komunikacij ITSP ter snemanje vsebine drugih komunikacij, ki jih na podlagi 12. člena tega pravilnika s pisno odredbo določi generalni direktor policije.
Shranjeni podatki in posnetki iz prejšnjega odstavka se uporabljajo za identificiranje, registriranje in reševanje klicev v sili, ki jih prejme policija, ter da se policiji, organom, pristojnim za nadzor nad njenim delovanjem, in drugim organom, pooblaščenim z zakonom, omogoči rekonstrukcija ter preverjanje zakonitosti in strokovnosti postopkov in ukrepov, ki jih je v zvezi s posamezno nalogo izvedla policija.
2. člen
V tem pravilniku uporabljeni izrazi pomenijo:
1. »prometni podatki« pomenijo podatke o prometu, ki se obdelujejo zaradi prenosa komunikacij v okviru ITSP, in podatke o dostopu do policijskih podatkov;
2. »hramba prometnih podatkov« pomeni neposredno in avtomatsko zapisovanje prometnih podatkov v dnevnike posameznih servisov ITSP;
3. »snemanje vsebine komunikacije« pomeni zapis vsebine klica na telefonsko številko 113, vsebine govorne radijske komunikacije uporabnika ITSP, ali vsebine drugih komunikacij, ki jih je na podlagi 12. člena tega pravilnika s pisno odredbo določil generalni direktor;
4. »strokovna služba« pomeni notranjo organizacijsko enoto generalne policijske uprave, pristojno za informatiko in telekomunikacije;
5. »vodja notranje organizacijske enote policije« pomeni vodjo notranje organizacijske enote generalne policijske uprave ali direktorja policijske uprave.
II. SHRANJEVANJE PODATKOV
3. člen
V okviru ITSP se hranijo naslednji podatki:
a) pri številki 113 in določenih številkah v internem telefonskem omrežju policije:
1. klicna številka kličočega in klicanega priključka, ki se lahko izpiše v poljubni dolžini glede na števke (cifre);
2. začetek, konec in trajanje zveze v obliki datum in čas;
3. čas vzpostavljanja neuspešne zveze v obliki datum in čas (glede na čas zveze);
4. govorna, faksimilna ali ostala komunikacija;
5. posredovan klic (glede na način vzpostavitve);
 
b) pri radijski komunikaciji:
1. identifikacijska številka radijskega terminala;
2. čas klica (čas sprejema ali oddaje klica);
3. govorna ali statusna komunikacija in vrsta statusa;
4. podatki, potrebni za ugotovitev lokacije radijskega terminala;
 
c) pri EPP:
1. vrsta akcije (brisanje, prvo odpiranje, odpiranje, posredovanje, pošiljanje, tiskanje, uvrščanje v SPIS);
2. datum in čas akcije;
3. naziv EPP predala;
4. polno ime uporabnika iz EPP imenika uporabnikov;
5. ime in priimek podpisnika uradnega sporočila;
6. datum in čas podpisa uradnega sporočila;
7. podatki o pošiljatelju (predal, ime in priimek);
8. seznam prejemnikov;
9. datum in čas pošiljanja;
10. EPP ID dokumenta;
11. šifra dokumenta;
12. zadeva dokumenta;
13. stopnja tajnosti;
 
d) pri uporabi interneta s strani policijskega internetnega uporabnika:
1. dodeljeno uporabniško ime;
2. ime in organizacijsko enoto uporabnika ITSP, ki mu je bil v času komunikacije dodeljen naslov internetnega protokola, uporabniško ime ali telefonska številka;
3. uporabniško ime ali telefonska številka prejemnika internetnega telefonskega klica;
4. ime uporabnika in uporabniško ime namembnega prejemnika komunikacije;
5. datum in čas prijave ter odjave z internetnega dostopa, temelječega na določenem časovnem pasu, skupaj s statičnim ali dinamičnim IP naslovom, ki ga je strokovna služba dodelila komunikaciji, ter uporabniško ime policijskega internetnega uporabnika;
6. datum in čas prijave ter odjave z internetnih storitev elektronske pošte uporabnika domene policija.si ali internetne telefonije ITSP glede na določen časovni pas;
7. internetna storitev, ki jo je uporabil uporabnik ITSP;
8. uporabniško ime in telefonska številka, dodeljeni za vsako komunikacijo ITSP, s katero se vstopa v javno telefonsko omrežje;
9. kličoča telefonska številka za klicni dostop uporabnika ITSP do infrastrukture ITSP;
10. digitalni naročniški vod ali druga končna točka uporabnika te komunikacije v okviru ITSP;
 
e) pri dostopu do policijskih podatkov, obdelovanih na infrastrukturi ITSP:
1. ime uporabnika in uporabniška skupina ITSP;
2. datum in čas prijave in odjave uporabnika;
3. logičen naslov računalniškega terminala oziroma računalniške delovne postaje;
4. uporabljen način dostopa do policijskega podatka;
5. vsebina zahtevka za dostop do policijskega podatka;
6. opis aktivnosti na policijskem podatku, ki je bil uporabniku predstavljen kot odgovor na njegov zahtevek (npr. gledanje, vnašanje, spreminjanje ali brisanje podatka).
Podatki iz točk a), b), c) in d) se hranijo dve leti od datuma komunikacije, podatki iz točke e) pa obdobje, predpisano za hrambo policijskih podatkov.
III. SNEMANJE VSEBINE GOVORNIH KOMUNIKACIJ ITSP
4. člen
Policija snema vse klice na telefonsko številko 113 in vse govorne komunikacije v radijskih omrežjih ITSP. Policija snema tudi klice na telefonske številke ITSP, ki jih na podlagi 12. člena tega pravilnika s pisno odredbo določi generalni direktor policije.
Podatki o sredstvih ITSP (o telefonskem priključku oziroma radijskem kanalu), katerih komunikacije se snemajo, se vodijo v razvidu komunikacij.
Razvid iz prejšnjega odstavka vodi strokovna služba. Kopijo razvida hrani operativno-komunikacijski center generalne policijske uprave (v nadaljnjem besedilu: OKC GPU), kopijo razvida za območje posamezne policijske uprave pa tudi operativno-komunikacijski center policijske uprave (v nadaljnjem besedilu: OKC PU).
5. člen
Komunikacije iz prejšnjega člena se snemajo na snemalno napravo, nameščeno v OKC GPU, OKC PU in v drugih organizacijskih enotah policije, ki jih določi generalni direktor policije ali oseba, ki jo pooblasti.
Za zagotovitev izvajanja prvih nujnih ukrepov policije ob prejemu klica v sili se posnetki komunikacij na telefonsko številko 113 za največ 24 ur hranijo tudi na strežniku lokalnega informacijskega sistema OKC GPU ali OKC PU. Po preteku časa hrambe se podatki izbrišejo.
6. člen
Priključitve komunikacij na snemalne naprave in vzdrževanje snemalnih naprav izvaja strokovna služba.
Če so v vzdrževanje snemalnih naprav vključeni zunanji izvajalci, lahko vzdrževalna dela, ob izpolnjevanju pogojev iz predpisov, ki v policiji urejajo varovanje osebnih, tajnih in drugih zaupnih podatkov, izvajajo le pod nadzorom delavca strokovne službe.
7. člen
Vodje notranjih organizacijskih enot policije, v katerih so nameščene snemalne naprave, določijo delavce, ki so odgovorni za delovanje snemalnih naprav, za ravnanje s spominskimi mediji, ki se uporabljajo za snemanje, in za vodenje dnevnika snemalne naprave.
8. člen
Tehnična izvedba in namestitev snemalnih naprav mora omogočati neprekinjeno snemanje priključenih komunikacij.
Spominski mediji s posnetki komunikacij (v nadaljnjem besedilu: posnetki) morajo biti označeni z identifikacijsko številko, ki se vodi v dnevniku snemalnih naprav, hraniti pa se morajo skladno s predpisi, ki v policiji urejajo varovanje osebnih in tajnih podatkov.
Posnetki se hranijo eno leto, nato se izbrišejo.
9. člen
Kadar je treba zaradi učinkovite takojšnje izvedbe določene naloge policije neodložljivo rekonstruirati ali preveriti ukrepe oziroma postopke, ki jih je v zvezi s to nalogo policija že izvedla, lahko vodja notranje organizacijske enote policije, ki upravlja s snemalno napravo, ali oseba, ki jo pooblasti, izjemoma pisno odredi poslušanje posnetka, vezanega na določeno nalogo. Tako odrejeno poslušanje posnetka lahko obsega največ 12-urno časovno obdobje, merjeno od trenutka odredbe.
10. člen
V nujnih primerih, kadar je treba zaradi neodložljive rekonstrukcije in preverbe vsebine določene komunikacije ali postopkov in ukrepov, ki jih je pri izvrševanju posamezne naloge izvedla policija, zaradi poslušanja ali izdelave kopije posnetka uporabiti spominski medij, nameščen na snemalno napravo, zaradi česar bi bilo snemanje prekinjeno, je treba pred prekinitvijo snemanja vključiti rezervne zmogljivosti snemalne naprave.
Ukrep iz prejšnjega odstavka lahko odredi vodja notranje organizacijske enote policije, ki upravlja s snemalno napravo, ali oseba, ki jo je pooblastil.
11. člen
Notranja organizacijska enota policije, v kateri je nameščena snemalna naprava, vodi dnevnik snemalne naprave.
Dnevnik snemalne naprave vsebuje podatke o začetku snemanja (datum in čas, najmanj do sekunde natančno), identifikacijski oznaki spominskega medija, času prekinitve snemanja zaradi zamenjave spominskega medija ali napake, času prekinitve snemanja zaradi servisiranja ter podatke o okvarah snemalne naprave in obveščanju vzdrževalne službe.
Če se izvaja poslušanje posnetka na podlagi 9. člena tega pravilnika ali izdela kopijo posnetka na podlagi 13. člena tega pravilnika, je potrebno v dnevnik snemalne naprave zapisati datum in čas poslušanja ali kopiranja posnetka, dolžino poslušanega ali kopiranega posnetka, ime in priimek osebe, ki je odredila poslušanje ali kopiranje posnetka, ter kdo je poslušanje ali kopiranje posnetka izvršil. Prav tako je potrebno v dnevnik snemalne naprave napisati datum in čas trajanja odredbe iz 10. člena tega pravilnika ter navesti lokacijo rezervne snemalne naprave.
IV. SNEMANJE VSEBINE DRUGIH KOMUNIKACIJ ITSP
12. člen
Kadar je treba zaradi ugotavljanja zakonitosti in strokovnosti izvršenih nalog policije omogočiti kasnejše preverjanje postopkov in ukrepov, ki jih bo pri izvrševanju posamezne naloge izvedla policija, se lahko izjemoma snema tudi druge komunikacije ITSP.
Snemanje drugih komunikacij na predlog vodje notranje organizacijske enote policije pisno odredi generalni direktor policije ali oseba, ki jo pooblasti. Odredba o snemanju mora vsebovati razloge in utemeljitev snemanja, podatke o informacijskem ali telekomunikacijskem servisu ITSP, na katerem se bo izvajalo snemanje vsebine klicev, podatke o notranji organizacijski enoti policije, ki bo upravljala s snemanjem, podatke o obsegu in času snemanja, času hrambe posnetkov, načinu uporabe ter načinu oziroma obliki seznanitve uporabnikov informacijskih ali telekomunikacijskih servisov o odrejenem snemanju.
Odredba iz prejšnjega odstavka lahko velja največ eno leto, iz tehtnih razlogov pa jo lahko generalni direktor policije na predlog vodje notranje organizacijske enote policije podaljša, vsakič za eno leto. Vsako podaljšanje mora biti pisno utemeljeno.
Razvid komunikacij in vodenje dnevnikov snemanj komunikacij, vsebovanih v odredbi iz prejšnjega odstavka, vodi v skladu s tem pravilnikom notranja organizacijska enota policije, ki je bila odrejena za izvajalko snemanja.
V. REKONSTRUKCIJA KOMUNIKACIJ, SPOROČIL EPP, UPORABE INTERNETA IN DOSTOPA DO
POLICIJSKIH PODATKOV
13. člen
Kadar je treba zaradi ugotavljanja zakonitosti in strokovnosti izvršenih nalog policije ali zaradi varstva zakonitih interesov posameznikov oziroma drugih oseb rekonstruirati ali preveriti postopke in ukrepe, ki jih je v okviru posamezne naloge izvedla policija, lahko notranja organizacijska enota policije, pristojna za zaščito podatkov, izpiše shranjene prometne podatke iz 3. člena tega pravilnika ali izdela kopijo posnetka govorne komunikacije, sporočila EPP oziroma uporabe interneta. Izpis prometnih podatkov ali kopije posnetka pisno odredi generalni direktor policije, oseba, ki jo je pisno pooblastil, ali druga oseba, pooblaščena z zakonom. Generalni direktor policije pisno odredbo izda na predlog vodje notranje organizacijske enote policije.
Kopija oziroma izpis iz prejšnjega odstavka se uporablja in hrani skladno s pravili postopka, po katerem se obravnava zadeva, zaradi katere je bila odrejena izdelava kopije ali izpisa.
VI. VARSTVO OSEBNE INTEGRITETE
UPORABNIKOV ITSP
14. člen
Prometni podatki in posnetki, ki se hranijo po določilih tega pravilnika, morajo biti varovani tako, da so dostopni samo pooblaščenim osebam in da je vsak dostop do teh podatkov oziroma posnetkov pisno evidentiran.
Postopki in ukrepi shranjevanja ter varovanja prometnih podatkov in posnetkov vsebine komunikacij morajo biti opisani v posebnem delu informacijske varnostne politike policije in objavljeni na spletni strani policije.
15. člen
Uporabniki telefonske številke 113 ali drugih servisov ITSP, katerih prometni podatki se po določilih tega pravilnika hranijo oziroma snema vsebina komunikacij, morajo biti pred uporabo teh servisov opozorjeni na shranjevanje prometnih podatkov oziroma snemanja vsebine komunikacije.
Osebe, ki telefonsko številko 113 kličejo iz javnih komunikacijskih omrežij, se na izvajanje ukrepov iz prejšnjega odstavka opozori tako, da se v javnih telefonskih imenikih objavi obvestilo o razlogih za hrambo prometnih podatkov in snemanje vsebine komunikacije ter roku hrambe podatkov in posnetkov.
Delavce policije – uporabnike servisov ITSP iz prvega odstavka tega člena se na izvajanje ukrepov iz prvega odstavka tega člena opozori z obvestilom v internih telefonskih in radijskih imenikih ITSP, v navodilih o uporabi EPP in interneta ter navodilih o dostopu do policijskih podatkov ali z obvestilom, ki ga posamezniku pred uporabo sporoči servis ITSP. Delavci policije s pisno izjavo potrdijo, da so seznanjeni s hrambo prometnih podatkov oziroma snemanjem komunikacij v ITSP.
Druge uporabnike servisov ITSP iz prvega odstavka tega člena se na hrambo prometnih podatkov oziroma snemanje vsebine komunikacije opozori z obvestilom, ki ga posamezniku pred uporabo sporoči servis ITSP, v primeru spletne strani policije ali internetne elektronske pošte domene policija.si pa z obvestilom na spletni strani policije.
VII. PREHODNA IN KONČNA DOLOČBA
16. člen
Policija mora hrambo prometnih podatkov in snemanje vsebine komunikacij ITSP z določbami tega pravilnika uskladiti najkasneje tri mesece po njegovi uveljavitvi.
17. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Šifra: 007-553/2006/22
Ljubljana, dne 29. septembra 2006
EVA 2006-1711-0016
Dragutin Mate l.r.
Minister
za notranje zadeve

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti