Na podlagi 27. člena Zakon o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02, 8/03 – popravek) 30. člena Statuta Občine Šempeter - Vrtojba (Uradni list RS, št. 88/04 in 74/05) župan občine Šempeter - Vrtojba sprejme
P R O G R A M P R I P R A V E
lokacijskega načrta Mlake (Ledine)
v Šempetru pri Gorici – 1. faza
1. Ocena stanja, razlogi in pravna podlaga za pripravo lokacijskega načrta Mlake (Ledine) v Šempetru pri Gorici – 1. faza – v nadaljevanju: lokacijski načrt
1.1 Ocena stanja
Območje z ledinskim imenom Mlake (oziroma Ledine) je delno pozidana skoraj ravna površina v južnem delu naselja Šempeter pri Gorici med železniško progo, Vrtojbensko cesto, državno cesto in Vrtojbico. Celotno območje meri približno 5,8ha.
Območje, ki bo z lokacijskim načrtom obdelano v 1. fazi bo obsegalo južni del opisane celote v izmeri približno 2ha.
Prostorski razvoj in način urejanja območja s prostorskim aktom opredeljuje prostorski plan občine.
Kot prevladujoča namenska raba na območju Mlake oziroma Ledine so v prostorskih aktih občine opredeljene centralne dejavnosti, dopolnilne rabe pa naj bi bile določene v lokacijskem načrtu.
Parcele v območju so pretežno v lasti fizičnih oseb, nekatere v lasti družb.
Na celotnem območju prevladujejo lastniki, ki niso zainteresirani za urejanje območja, interes za pripravo in sprejem lokacijskega načrta je v večji meri prisoten med lastniki južnega dela, zato je ta del opredeljen kot 1. faza lokacijskega načrta.
1.2 Razlogi
Razlog za pričetek postopka za 1. fazo lokacijskega načrta je interes lastnikov pretežnega dela zemljišč na južnem delu območja za gradnjo oziroma prodajo zemljišč bodočim graditeljem.
1.3 Pravna podlaga
– Zakon o urejanju prostora – ZUreP-1 (Uradni list RS, št. 110/02, 8/03 – popravek),
– Zakon o varstvu okolja – ZVO (Uradni list RS, št. 41/04)
– Zakon o ohranjanju narave – ZON (Uradni list RS, št. 96/04, 41/04)
– Statut Občine Šempeter - Vrtojba (Uradni list RS, št. 88/04)
– Odlok o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega plana občine Nova Gorica za obdobje 1986–2000 (Uradno glasilo občin Ajdovščina, Nova Gorica in Tolmin št. 1/87, 3/90, 1/93) in prostorskih sestavin srednjeročnega družbenega plana občine Nova Gorica za obdobje 1986–1990 (Uradno glasilo občin Ajdovščina, Nova Gorica in Tolmin št. 7/87, 3/90, 1/93), ki velja za območje občine Šempeter Vrtojba (Uradne objave št. 11/2002).
1.4 Predhodno izvedeni postopki
Izvedenih je bilo več informativnih sestankov z lastniki zemljišč celotnega območja lokacijskega načrta, na sestankih so bile evidentirane želje in namere lastnikov oziroma njihova mnenja glede nameravanega urejanja.
Pridobljen je bil geodetski posnetek območja (GROMAP d.o.o., št. 89-5-06,221-06, april 2006) in idejna rešitev za prometno napajanje območja z južne strani (BO-MO biro d.o.o. št. naloge 2706-0, januar 2006), z državne ceste. Na podlagi te idejne rešitve je bilo pridobljeno tudi predhodno mnenje DRSC o predvidenem priključku (št. 347-09-9738/0/8, 10. 2. 2006).
Pridobljena je bila odločba Ministrstva za okolje in prostor o tem, da za potrebe lokacijskega načrta ni potrebno izvesti postopka celovite presoje vplivov na okolje (št. 35409-234/2006, 1. 9. 2006).
Na 1. prostorski konferenci dne 21. 11. 2006 ni bilo podanih priporočil k predlogu programa priprave.
2. Predmet in programska izhodišča lokacijskega načrta
Predmet lokacijskega načrta Mlake (Ledine) v Šempetru pri Gorici – 1. faza je načrtovanje novogradenj in pripadajočega komunalnega urejanja, ob tem pa tudi načrtovanje morebitnih prizidav oziroma ureditev za potrebe obstoječih objektov.
Predvidena je gradnja poslovnega centra (trgovina z živili in neživilskimi proizvodi, lokali za prodajo ostalih artiklov) s spremljajočimi dejavnostmi (poslovni prostori, gostinstvo, storitve). Poslovni center bi obsegal okvirno zazidano površino 1800m2–2400m2 ob predvideni etažnosti (K)+P oziroma (K)+P+1.
Ostale gradnje bodo manjšega obsega: dozidave, gradnje oziroma ureditve za potrebe obstoječih stanovanjskih in poslovnih objektov ter novogradnje za dopolnilne dejavnosti: predvidoma objektov s prostori za poslovne, upravne, stanovanjske in podobne dejavnosti.
Ker je območje 1. faze lokacijskega načrta del celote, bodo strokovne podlage kot predlog regulacije celote v nekaterih segmentih (predvsem prometna infrastruktura) izdelane za celotno območje lokacijskega načrta.
3. Ureditveno območje
Ureditveno območje lokacijskega načrta Mlake (Ledine) v Šempetru pri Gorici – 1. faza predstavlja južni del celotnega območja Mlake (Ledine), ki ga na vzhodu omejuje Vrtojbica, na jugu državna cesta in na zahodu Vrtojbenska cesta. Meja območja poteka po liniji severnih parcelnih mej parcel št. 460/2 (in podaljšku te p. meje proti zahodu)., 460/1, 460/6, 460/7, 463/1 k.o. Šempeter na severu, po liniji zahodne parcelne meje parcele št. 3390/1 k.o. Šempeter na vzhodu, po liniji južnih parcelnih mej parcel št. 459/1, 457/1, 455/1, 453/1, 453/2, 453/4 in 453/8 na jugu in po liniji vzhodne parcelne meje parcele št. 3436/1 k.o. Šempeter na zahodu. Območje v opisanih mejah meri približno 2 ha.
4. Nosilci urejanja prostora in drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi prostorskega akta
Nosilci urejanja prostora, ki v skladu s 29. členom ZUreP pripravijo smernice za pripravo LN ter v skladu z 33. členom ZUreP podajo mnenje k predlogu sprememb in dopolnitev PUP, so določeni s tem programom priprave in so:
1. Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, izpostava Nova Gorica, Sedejeva 9;
2. Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za okolje, Sektor za vode, Pisarna Nova Gorica, Cankarjeva 62, 5000 Nova Gorica;
3. Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, Vojkova 1b, 1000 Ljubljana
4. Zavod RS za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Nova Gorica, Nova Gorica, Delpinova 16;
5. Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Nova Gorica, Nova Gorica, Delpinova 16;
6. Komunala d.d. Nova Gorica, Nova Gorica, Cesta 25. junija 1;
7. Elektro Primorska d.d., PE Nova Gorica, Nova Gorica, Erjavčeva 22;
8. Vodovodi in kanalizacija Nova Gorica d.d., Nova Gorica, Cesta 25. junija 1b; za vodovodni in kanalizacijski sistem
9. Telekom Slovenije, PE Nova Gorica, Nova Gorica, Kidričeva 17;
10. Kabelska televizija Nova Gorica, Nova Gorica, Erjavčeva ulica 2;
11. Geoplin plinovodi d.o.o., Ljubljana, Cesta Ljubljanske brigade 11;
12. Adria plin d.o.o. Ljubljana, Dunajska c. 7; 1000 Ljubljana
13. Ministrstvo za promet, Direkcija RS za ceste, Območna pisarna Nova Gorica, Industrijska cesta 2;
14. Občina Šempeter - Vrtojba, Šempeter pri Gorici, Cesta goriške fronte 11;
V primeru, da se v postopku priprave ugotovi potreba po sodelovanju subjektov, ki niso navedeni v tem programu, lahko pripravljalec prostorskega akta k sodelovanju povabi tudi druge organe in organizacije.
Pripravljalec LN je Občina Šempeter - Vrtojba.
Investitorja LN sta Občina Šempeter - Vrtojba (50%) in družba Šturm d.o.o. (50%).
Izdelovalec lokacijskega načrta mora izpolnjevati pogoje, določene s členi 156. do 160. ZUreP.
5. Seznam potrebnih strokovnih podlag
Pri pripravi LN je potrebno smiselno upoštevati že izdelane strokovne podlage:
– projekt za gradbeno dovoljenje »Ureditev Vrtojbice na odseku Vrtojba – Šempeter (Projekt d.d., št. 4755, februar 1999)
– geodetski posnetek območja (GROMAP d.o.o., št. 89-5-06,221-06, april 2006)
– idejna rešitev za prometno napajanje območja z južne strani (BO-MO biro d.o.o. št. naloge 2706-0, januar 2006)
V postopku priprave morata investitorja zagotovita izdelavo strokovnih podlag, na katerih bodo temeljile rešitve LN:
– idejna zasnova načrtovane prostorske ureditve, izdelana na način, ki vključuje vse funkcionalne, urbanistične, krajinske, arhitekturne in okoljevarstvene rešitve in ureditve, z ustreznim poročilom in utemeljitvijo,
– idejna zasnova nove prometne ureditve, tudi v odnosu do obstoječe vključno z ureditvami mirujočega prometa,
– idejne zasnove novih energetskih, vodovodnih, komunalnih in drugih infrastrukturnih priključkov in ureditev,
– idejne zasnove zaščite, prestavitve in ukinitve obstoječih energetskih, vodovodnih in drugih komunalnih priključkov in ureditev,
– idejne zasnove rešitev in ukrepov za preprečitev negativnih vplivov na okolje, kulturno dediščino in trajnostno rabo naravnih dobrin,
– idejne zasnove in rešitve zbiranja komunalnih odpadkov,
– idejne zasnove odvodnje območja,
– idejne zasnove rešitev in ukrepov za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami,
– podatke zemljiškega katastra in katastra stavb,
– podatke iz zemljiške knjige o lastnikih in imetnikih drugih stvarnih pravic,
– strokovne zasnove varstva kulturne dediščine, kolikor se izkaže za potrebno,
– strokovne podlage s področja ohranjanje narave, kolikor se izkaže za potrebno,
– strokovne podlage glede relevantnih naravnih in ustvarjenih danosti prostora,
– strokovne podlage o vplivih načrtovane prostorske ureditve na okolje,
– variantno idejno zasnovo načrtovane prostorske ureditve, izdelano tako, da je možna primerjava variant, z ustreznim poročilom in utemeljitvijo,
– izdelavo načrta parcelacije,
– idejno zasnovo možne faznosti gradnje,
– oceno stroškov za izvedbo lokacijskega načrta.
V postopku priprave morata investitorja zagotovita tudi izdelavo idejne rešitve za regulacijo celotnega območja med železnico, Vrtojbico, državno cesto in Vrtojbensko cesto (za celotno območje Mlak oziroma Ledin), in sicer vsaj:
– idejno zasnovo nove prometne ureditve,
– idejno rešitev novih pozidav,
– kolikor se skozi izdelavo LN za 1. fazo izkaže kot nujno tudi idejno zasnovo za odvodnjo, komunalno in ostalo infrastrukturo.
V postopku priprave lokacijskega načrta se lahko določijo tudi morebitne dodatne strokovne podlage.
6. Način priprave lokacijskega načrta
Občina Šempeter - Vrtojba je odgovorna za pripravo lokacijskega načrta skladno z določili ZUreP (Uradni list RS, št. 110/02, 8/03 – popravek) in za izvajanje tega programa priprave.
7. Navedba in način pridobitve geodetskih podlag
Geodetske podlage so že pridobljene.
8. Roki za pripravo
Roki za posamezne faze v postopku sprejemanja lokacijskega načrta bodo v skladu z določili Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02, 8/03).
Predvidevamo naslednje roke za izdelavo ključnih faz lokacijskega načrta:
– izdelava predloga in javna obravnava lokacijskega načrta v roku 6 mesecev po sprejemu programa priprave,
– pričetek veljavnosti lokacijskega načrta v roku 9 mesecev po sprejemu programa priprave.
9. obveznosti v zvezi s financiranjem
Finančne obveznosti priprave lokacijskega načrta do 50% prevzame Občina Šempeter - Vrtojba, ki tudi vodi postopek priprave in sprejema, do 50% pa družba Šturm d.o.o..
10. Veljavnost programa priprave
Ta program priprave prične veljati dan po objavi v Uradnem listu RS.
Št. 033-27-2/2005-22
Šempeter pri Gorici, dne 5. december 2006
Župan
Občine Šempeter
Dragan Valenčič l.r.