Št. 325-08-2/2006-24 Ob-12238/06
, Stran 3340
I. Predmet javnega razpisa
Predmet javnega razpisa je dodelitev nepovratnih sredstev iz naslova ukrepa izboljšanje predelave in trženja kmetijskih proizvodov iz Enotnega programskega dokumenta Republike Slovenije za obdobje 2004–2006 (v nadaljevanju: EPD).
Predmet sofinanciranja so investicije, ki zadevajo predelavo in trženje proizvodov, primernih za človeško prehrano in prehrano živali, ki jih opredeljuje Aneks I k Pogodbi (razen proizvodov iz rib, proizvodov, ki posnemajo ali nadomeščajo mleko in mlečne proizvode in aktivnosti znotraj sektorja sladkorja) in spadajo v naslednje sektorje: meso, mleko, žita in druge rastline, ki se uporabljajo v mlinski industriji, vino, sadje, zelenjava, krompir, rastlinsko olje, jajca, med in hrana za živali.
Okvirna višina nepovratnih sredstev, namenjena za sofinanciranje projektov, prispelih na javni razpis za izboljšanje predelave in trženja kmetijskih proizvodov iz Enotnega programskega dokumenta 2004–2006 (EPD) drugi javni razpis za leto 2006, znaša 1.770,102.000 SIT (7,386.504 EUR), od tega okvirno:
– namenska sredstva EU – EKUJS: 885,051.000 SIT (3,693.252 EUR);
– sredstva RS: 885,051.000 SIT (3,693.252 EUR).
Možnost koriščenja 729,215.720 SIT (3,042.963 EUR) je do 15. 8. 2007 in 1.040,886.280 (4,343.541 EUR) do 31. 3. 2008.
Znesek v evrih je naveden informativno in je preračunan po centralnem paritetnem tečaju: 1 EUR je 239,64 SIT.
Sredstva bremenijo proračunski postavki 2063 in 2065 Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
II. Končni prejemniki
Končni prejemniki nepovratnih sredstev po tem razpisu so pravne in fizične osebe s stalnim prebivališčem ali sedežem v Republiki Sloveniji, ki so registrirane za opravljanje predelovalne dejavnosti v okviru naslednjih sektorjev: meso, mleko, žita in druge rastline, ki se uporabljajo v mlinski industriji, vino, sadje, zelenjava, krompir, rastlinsko olje, jajca, med in hrana za živali.
III. Predmet podpore
Predmet podpore so investicije:
– v izgradnjo ali obnovo nepremičnin z namenom izboljšanja predelave in trženja kmetijskih proizvodov;
– v nakup novih strojev in opreme, vključno z računalniško programsko opremo.
Do podpore so upravičeni tudi ostali splošni stroški, ki so neposredno povezani z investicijo, kot so honorarji arhitektov in svetovalcev, stroški izdelave poslovnih načrtov in analiz trga, pridobivanje patentov in licenc, stroški postavitve obveznih orodij za označevanje projektov do višine 12% opravičljivih stroškov investicije.
IV. Pogoji za dodelitev sredstev
Splošni pogoji:
1. Vloga za dodelitev nepovratnih sredstev EPD mora biti predložena v skladu z zahtevami razpisne dokumentacije za ta ukrep.
2. Z izvedbo investicije se ne sme pričeti pred vročitvijo odločbe o dodelitvi sredstev. Kot začetek izvedbe investicije se šteje prevzem katerekoli obveznosti vlagatelja na račun morebitnih dodeljenih sredstev (sklenitev katerekoli pogodbe, naročanje materiala, opreme, storitev ali del). Za začetek del se ne šteje nastanek splošnih stroškov, kot so: honorarji arhitektov in svetovalcev, študije izvedljivosti, pridobivanje patentov in licenc do zgornje meje 12% vseh ostalih priznanih stroškov.
3. Predložen mora biti poslovni načrt v skladu s Priročnikom za izdelavo poslovnega načrta, ki je objavljen na spletnih straneh: www.gov.si/euskladi in www.arsktrp.gov.si. Priročnik definira vse zahtevane in priporočene elemente poslovnega načrta.
4. Investicija mora biti ekonomsko upravičena. Interna stopnja donosnosti mora biti višja od 8%, kar mora biti razvidno iz poslovnega načrta.
5. Predložena morajo biti dokazila o finančnem stanju vlagatelja.
6. Predložena morajo biti dokazila o finančnem pokritju investicije.
7. Predložena morajo biti dokazila, da obstajajo zadostni dokazi, da so za zadevne proizvode na voljo običajne prodajne možnosti.
8. Vlagatelj mora predložiti dokazila, da predelovalni obrati izpolnjujejo ustrezne minimalne standarde na področju okolja, oziroma mora ob zaključku investicije predložiti dokazila o izpolnjevanju teh standardov.
9. Predložena mora biti vsa potrebna gradbena dokumentacija in vsa ustrezna dovoljenja.
10. Predložena morajo biti dokazila, da investicija prispeva k izboljšanju položaja zadevnega sektorja primarne kmetijske proizvodnje.
11. Predložena mora biti notarsko overjena pogodba o najemu nepremičnin (za obdobje najmanj 10 let po zaključku investicije) in soglasje lastnika oziroma morebitnih solastnikov k investiciji, če gre za investicijo v nepremičnine, katerih vlagatelj ni lastnik.
12. Če se končni prejemnik ne šteje za naročnika iz 2.a. člena Zakona o javnih naročilih, mora za stroške vseh storitev, dobav in del, ki so višji od 10.000 EUR (preračunano v SIT po srednjem tečaju Banke Slovenije, na dan objave javnega razpisa v Uradnem listu RS), pridobiti primerljive ponudbe najmanj treh dobaviteljev. Ponudbe morajo biti vključene v poročilo, izvirniki pa morajo biti na voljo za revizijo in pregled na kraju samem.
13. Če se končni prejemnik v skladu s predpisi o javnih naročilih šteje za naročnika, mora predložiti dokazilo, da je bil postopek izbire dobavitelja izveden v skladu z Zakonom o javnih naročilih.
14. Dejavnost, za katero so bila sredstva dodeljena, se mora opravljati še vsaj naslednjih pet let po zadnjem izplačilu sredstev. V tem obdobju se ne sme uvajati bistvenih sprememb oziroma odtujiti predmeta investicije ali ga uporabljati v nasprotju z namenom dodeljenih sredstev razen v primeru višje sile.
15. Končni prejemnik mora predložiti podpisano izjavo o označevanju projektov in obveščanju javnosti (Priročnik za označevanje projektov in obveščanje javnosti je dosegljiv na sedežu Agencije ter na spletnih straneh www.gov.si/euskladi in www.arsktrp.gov.si).
16. Končni prejemnik mora za investicijo, za katero je prejel podporo, voditi dokumentacijo, določeno s tem razpisom in pogodbo, ter jo hraniti najmanj do 31. 12. 2013.
Posebni pogoji za posamezen namen:
1. Namen: Predelava živil živalskega izvora:
– dokazila, da predelovalni obrati izpolnjujejo ustrezne minimalne standarde na področju veterinarskih predpisov vključno s standardi dobrega počutja živali oziroma da bodo izpolnjevali ustrezne standarde ob zaključku investicije;
– dokazilo o vpisu obrata v seznam živilskih obratov, razen če gre z investicijo v nov obrat oziroma investiranje z namenom za izpolnjevanje veterinarskih standardov.
2. Namen: Predelava živil rastlinskega izvora:
– dokazila, da predelovalni obrati izpolnjujejo ustrezne minimalne standarde na področju higiene oziroma bodo izpolnjevali ustrezne standarde ob zaključku investicije.
Kot bistvene spremembe investicije za ta ukrep se štejejo spremembe, ki:
– bistveno vplivajo na naravo investicije ali na pogoje izvajanja ali uporabe investicije, ki dajejo gospodarski družbi ali javni instituciji neupravičeno prednost;
– so posledica spremembe v naravi lastništva infrastrukturnega objekta ali prenehanja oziroma spremembe kraja sofinanciranja proizvodne dejavnosti.
Za višjo silo za ta ukrep se šteje, če nastanejo in dokler trajajo okoliščine, ki jih ni bilo mogoče predvideti in katerih posledic ni mogoče odvrniti (potres, udar strele, samovžig, plaz in poplava).
O bistvenih spremembah ali nastopu višje sile mora končni prejemnik čim prej oziroma najpozneje v tridesetih dneh obvestiti Agencijo, ki vodi postopek.
V. Omejitve
Splošne omejitve:
Za isti namen se lahko pridobi sredstva samo iz enega ukrepa po programu EPD.
1. Sredstva se ne dodelijo vlagatelju, ki je za isto investicijo, kot jo navaja v vlogi za pridobitev sredstev po tem ukrepu, že prejel javna sredstva Republike Slovenije ali sredstva EU.
2. Podpore za investicije po tem javnem razpisu se ne dodelijo za:
– plačilo davkov, carin in dajatev pri uvozu;
– stroške poslovanja (npr. tudi stroški vzdrževanja in najema itd);
– bančne stroške in stroške garancij;
– stroške promocije;
– rabljeno opremo;
– nakup nepremičnine;
– investicije izven območja Republike Slovenije;
– stroške javne uprave (splošni upravni stroški, najemnine in plače zaposlenih v dejavnostih upravljanja, izvajanja, spremljanja in nadzora);
– stroški za plačilo storitev arhitektov, inženirjev in svetovalcev, izdelavo poslovnih načrtov in analiz trga, pridobivanje patentov in licenc, postavitev obveznih orodij za označevanje projektov, ki so neposredno povezani z investicijo in presegajo 12% vseh upravičenih stroškov investicije;
– izdatki pri investicijah, ki so nastali zaradi pristojbin za uporabo in kotizacij pred dokončanjem, pa ti zneski niso bili odšteti od upravičenih stroškov;
– investicije, katerih izvedba se je pričela pred izdajo odločbe o dodelitvi sredstev (kot začetek investicije se šteje prevzem katerekoli obveznosti morebitnega končnega prejemnika na račun morebitnih dodeljenih sredstev – sklenitev katerekoli pogodbe z izvajalci, naročanje materiala, opreme ali storitev ipd). Za začetek del se ne šteje nastanek splošnih stroškov, kot so: honorarji arhitektov in svetovalcev, študije izvedljivosti, pridobivanje patentov in licenc do zgornje meje 12% vseh ostalih priznanih stroškov.
3. Do podpore niso upravičene naslednje vrste investicij:
– investicije na ravni trgovine;
– investicije v predelavo ali trženje proizvodov iz tretjih držav (tj. držav izven EU);
– investicije, katerih cilj je povečati proizvodnjo, razen v primeru, če obstajajo zadostni dokazi, da za zadevne proizvode obstajajo običajne prodajne možnosti;
– investicije, ki ne predstavljajo zaključene celote oziroma predvidevajo še dodatna vlaganja po zaključku;
– investicije, ki spadajo v okvir programov podpor v okviru skupnih tržnih ureditev (brez izjem);
– investicije, ki spadajo v okvir ukrepov za podporo raziskovalnih projektov, ukrepov za promocijo kmetijskih proizvodov ali ukrepov za preprečevanje bolezni živali;
– investicije, za katere so prosilci prejeli kakršnokoli pomoč iz javnih sredstev;
– investicije, ki ne bodo izpolnile zahtevanega pogoja minimalnega števila točk.
VI. Finančni pogoji dodeljevanja sredstev
A. Splošni finančni pogoji
Finančna pomoč bo dodeljena v obliki nepovratnih sredstev. Podpora bo znašala do 40% upravičenih stroškov (priznane vrednosti) investicije, ob tem da znaša:
– najnižji znesek pomoči 25.000 EUR (preračunano v SIT po srednjem tečaju Banke Slovenije na dan objave javnega razpisa). Investicije s skupno priznano investicijsko vrednostjo nižjo od 62.500 EUR (preračunano v SIT po srednjem tečaju Banke Slovenije na dan na dan objave javnega razpisa v Uradnem listu RS) so izvzete iz dodelitve podpor v okviru tega ukrepa;
– najvišji znesek pomoči 1,800.000 EUR (preračunano v SIT po srednjem tečaju Banke Slovenije na dan objave javnega razpisa v Uradnem listu RS). Če skupna priznana investicijska vrednost presega 4,500.000 EUR (preračunano v SIT po srednjem tečaju Banke Slovenije na dan objave javnega razpisa v Uradnem listu RS), se izplača najvišji znesek pomoči.
Struktura financiranja je naslednja:
– 20% zagotovi EU (EKUJS – Usmerjevalni oddelek)
– 20% zagotovi Republika Slovenija
– 60% zagotovi vlagatelj/prejemnik pomoči.
Delež EU sofinanciranja kot delež vseh javnih virov znaša 50%.
Sredstva se izplačajo na osnovi enega do največ štirih zahtevkov končnega prejemnika za izplačilo sredstev. Rok za izplačilo nepovratnih sredstev znaša predvidoma 60 dni od prejema popolnega zahtevka za izplačilo. Zahtevku mora končni prejemnik priložiti originalne račune z dokazili o njihovem plačilu, originalne začasne in originalno končno gradbeno situacijo, potrjeno s strani pooblaščenega nadzornega organa in končnega prejemnika z dokazili o njihovem plačilu, ter poročilo o opravljenem delu, podpisano s strani končnega prejemnika.
Končni prejemnik, pri katerem se ugotovi, da je sredstva pridobil nezakonito ali jih porabil nenamensko oziroma del ni izvršil v skladu s poslovnim načrtom oziroma vlogo, mora vrniti vsa pridobljena sredstva skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi.
Končni prejemnik iz prejšnjega odstavka ne more pridobiti novih sredstev iz naslova ukrepov kmetijske politike za dobo dveh let od dokončne odločbe kmetijskega inšpektorja ter vrnitve vseh pridobljenih sredstev, skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi.
VII. Merila za ocenjevanje vlog
Vsaka popolna vloga, ki bo izpolnjevala merila upravičenosti, bo ocenjena na podlagi meril za izbor. Ta merila so razdeljena na dva dela:
– ekonomska ocena in
– tehnološka ocena.
V nadaljevanju so predstavljena okvirna ocenjevalna merila za vsak del posebej:
– ekonomska ocena
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
– tehnološka ocena
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
Vsebinsko ustrezni bodo le projekti, ki bodo dosegli prag vsaj 46 točk.
VIII. Razpisna dokumentacija
Razpisna dokumentacija za javni razpis za izboljšanje predelave in trženja kmetijskih proizvodov za drugi javni razpis za leto 2006 vsebuje:
– povabilo k oddaji vloge,
– navodilo vlagateljem za izdelavo vloge,
– postopek za izbor končnih prejemnikov,
– vzorec pogodbe,
– merila za ocenjevanje vlog,
– seznam opravičljivih stroškov,
– vlogo, ki vsebuje:
– prijavni obrazec za izboljšanje predelave in trženja kmetijskih proizvodov,
– seznam obveznih prilog, ki jih mora predložiti vlagatelj.
Vloga mora biti izdelana in oddana v skladu s to razpisno dokumentacijo.
Razpisna dokumentacija je vlagateljem na voljo od dneva objave javnega razpisa do vključno 29. 5. 2006, vsak delavnik med 9. in 15. uro, pri Bernardi Drobnič na Sektorju za razvoj podeželja, Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, Dunajska 160, 1000 Ljubljana.
Vlagatelji lahko pridobijo tudi elektronsko obliko razpisne dokumentacije na osnovi zahteve, poslane po elektronski pošti na naslov aktrp@gov.si in na spletnih straneh www.arsktrp.gov.si ali www.gov.si/euskladi.
IX. Rok in način prijave
Vlogo je potrebno poslati s priporočeno pošto na naslov: Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, Dunajska 160, 1000 Ljubljana, do 29. 5. 2006 (velja poštni žig 29. 5. 2006).
Vloge morajo biti oddane v zaprtih pošiljkah, opremljene z nazivom in naslovom pošiljatelja (vlagatelja) ter davčno številko in označene z oznako: ``ne odpiraj – vloga na javni razpis ŽPI``.
Informacije v zvezi z javnim razpisom je možno dobiti na Agenciji, tel. 01/580-77-32 vsak ponedeljek, sredo in petek od 9. do 12. ure, v sredo pa tudi v popoldanskem času od 14. do 16. ure. Vprašanja se lahko posredujejo tudi po elektronski pošti na naslov aktrp@gov.si ali preko foruma, kjer bodo objavljeni tudi odgovori, na internetni strani www.arsktrp.gov.si.
X. Obravnava vlog in postopek odobritve
Odpiranje pravočasno prispelih vlog bo dne 31. 5. 2006 na Agenciji. Odpiranje vlog ni javno.
Če vloga ni popolna, se vlagatelja v zakonskem roku pisno pozove na dopolnitev. Rok za dopolnitev vloge je 5 dni od dneva vročitve poziva za dopolnitev.
O vlogah odloči direktor Agencije s sklepom oziroma z odločbo. Odločba je podlaga za sklenitev pogodbe o sofinanciranju. V tej pogodbi se podrobneje uredijo način in pogoji koriščenja dodeljenih sredstev.
Agencija bo spremljala namensko porabo odobrenih sredstev pri končnem prejemniku.