Št. 306/06 Ob-14179/06
, Stran 3873
Naziv in sedež naročnika: Ministrstvo za kulturo, Maistrova 10, Ljubljana.
1. Predmet razpisa in cilji razpisa
Predmet razpisa je sofinanciranje nacionalnih predstavitev slovenskega leposlovja in humanistike na knjižnih sejmih v Leipzigu, Frankfurtu in Bologni v obdobju od 2007 do 2009. Na razpisu lahko sodelujejo nevladne in zasebne kulturne organizacije.
Ministrstvo za kulturo bo nacionalne predstavitve slovenskega leposlovja in humanistike podpiralo v skladu z naslednjimi dolgoročnimi cilji:
– zagotavljanje kakovostne in reprezentativne nacionalne predstavitve slovenskega leposlovja in humanistike v mednarodnem prostoru,
– oblikovanje dolgoročnega koncepta reprezentativne predstavitve slovenskih avtorjev s področja leposlovja in humanistike v mednarodnem prostoru,
– povečanje števila prevodov slovenskih avtorjev s področja leposlovja in humanistike v tuje jezike, s poudarkom na glavnih svetovnih jezikih.
2. Pomen izrazov in upravičenost stroškov
Nevladne in zasebne kulturne organizacije s statusom pravne osebe so: društva, ustanove in druge nevladne organizacije ter zasebni zavodi in gospodarske organizacije, ki delujejo na razpisnih področjih.
Predlagatelj nacionalne predstavitve je odgovorni nosilec v vlogi organizatorja, producenta ali založnika, ki poslovno in vsebinsko predstavlja in zastopa kulturno organizacijo.
Nacionalna predstavitev slovenskega leposlovja in humanistike je sklop kulturnih dejavnosti, ki je po vsebini, zasnovi in obsegu zaključena celota, vezana na enega izmed navedenih treh sejmov, in bo izvedena vsako leto v obdobju 2007–2009.
Vsebino in celotni obseg nacionalne predstavitve je moč razbrati iz izpolnjenega prijavnega obrazca in obveznih prilog.
Zaprošeni znesek sofinanciranja posamezne nacionalne predstavitve ne sme presegati višine sredstev, določenih pod točko 6, in 70% vseh predvidenih stroškov.
Finančna uravnoteženost pomeni, da se skupne vrednosti predvidenih odhodkov in prihodkov celotne nacionalne predstavitve, prikazanih v finančni zgradbi, ujemajo (odhodki = prihodki).
3. Pogoji za sodelovanje na razpisu
3.1 Na razpis se lahko prijavijo le predlagatelji nacionalnih predstavitev (upravičene osebe), ki izpolnjujejo naslednje pogoje:
– so pravne osebe ali samostojni podjetniki, registrirani za opravljanje kulturno-umetniških dejavnosti ter posredovanje kulturnih dobrin v Sloveniji (obvezno dokazilo: kopija izpiska iz sodnega registra, izpiska oziroma potrdila upravne enote ali izpiska AJPES-a, iz katerih je razvidno, da je predlagatelj registriran za opravljanje dejavnosti. Izpisek mora odražati aktualno stanje in ne sme biti starejši od šestih mesecev!). Organizacije, katerih razvid vodi ministrstvo (društva v javnem interesu in ustanove na področju kulture), niso dolžne predložiti dokazila;
– so v obdobju 2003–2006 najmanj enkrat izvedli nacionalno predstavitev na katerem izmed knjižnih sejmov v Evropi oziroma kak drug primerljiv mednarodni projekt ali program s področja leposlovja in humanistike (obvezno dokazilo: originalna izjava predlagatelja!);
– prijavljajo nacionalne predstavitve, ki se nanašajo na knjižne sejme v Leipzigu, Frankfurtu ali Bologni ter bodo realizirani vsako leto v obdobju 2007–2009 (obvezno dokazilo: originalna izjava predlagatelja!);
– so v primeru, da so bili pogodbena stranka Ministrstva za kulturo v letih 2004 in 2005, izpolnjevali vse svoje obveznosti do ministrstva (obvezno dokazilo: originalna izjava predlagatelja!);
– predlagajo nacionalne predstavitve, katerih zaprošeni znesek financiranja ne presega najvišje možne višine zaprošenih sredstev, ki so opredeljena pod točko 6 (obvezno dokazilo: originalna izjava predlagatelja!);
– bodo dokončno vsebino programa nacionalne predstavitve za vsako posamezno leto oblikovali v okviru Koordinacije za predstavitev slovenskega leposlovja in humanistike, ki deluje pod okriljem Ministrstva za kulturo, in pridobili o tem njeno soglasje (obvezno dokazilo: originalna izjava predlagatelja!).
3.2 Izpolnjevanje razpisnih pogojev
Izpolnjevanje pogojev ugotavlja komisija za odpiranje vlog, ki jo izmed pristojnih uslužbencev imenuje minister za področja, ki so predmet razpisa. Komisija za odpiranje vlog bo predlagala zavrženje vlog neupravičenih predlagateljev ter nepopolnih in prepoznih vlog.
Ministrstvo lahko v primeru naknadne ugotovitve o neizpolnjevanju pogojev in po že izdani dokončni Odločbi o izboru nacionalne predstavitve spremeni odločitev in z izvajalcem ne sklene pogodbe. Prav tako lahko v primeru naknadne ugotovitve o neizpolnjevanju pogodbenih obveznosti (nerealizacija programa, dela programa ali projektov) razveže že sklenjeno pogodbo, v primeru že izplačanih sredstev pa zahteva povračilo sredstev.
4. Razpisni kriteriji
4.1 Splošni razpisni kriteriji:
Kakovost, uspešnost in izvedljivost predlagane nacionalne predstavitve (skupaj 85 točk):
– aktualna in kakovostna ponudba avtorjev, avtorskih skupin ter ostalih izvajalcev in podizvajalcev ter reference predlagatelja in posameznikov, ki so udeleženi v vodenju in izvedbi – 20 točk;
– izkazovanje izvirne zasnove in ustvarjalnosti v pristopu ter izvedbi nacionalne predstavitve – 20 točk;
– stopnja celovitosti in zaokroženosti; tehtnost vsebinske obrazložitve in utemeljitve koncepta, vključenost kar največ slovenskih založb, kakovost promocijskega načrta – 20 točk;
– izkazovanje ciljev, ki napovedujejo večjo odmevnost v mednarodnem prostoru in izkazujejo trajnejše učinke nacionalne predstavitve na mednarodni ravni (vzpostavljene mednarodne povezave, katalogi predstavljenih avtorjev ipd.) – 15 točk;
– stopnja izvedljivosti predlagane nacionalne predstavitve: glede na obseg in vsebino realno ovrednoten in uravnotežen projekt – 10 točk.
4.2 Prednostni razpisni kriteriji za posamezne nacionalne predstavite: 15 točk:
– sejem v Leipzigu: reprezentativnost predlagane nacionalne predstavitve v letu 2007, ko bo Slovenija nastopila kot osrednja gostja sejma;
– sejem v Frankfurtu: reprezentativnost nacionalne predstavitve ter delež in način vključevanja nepridobitnih založb s področja leposlovja in humanistike;
– sejem v Bologni: reprezentativnost, celovitost in skladnost koncepta predstavitve založniške produkcije s področja otroškega in mladinskega leposlovja ter predstavitve ilustratorjev; zagotavljanje višje stopnje sodelovanja med slovenskimi založbami in slovenskimi ilustratorji.
5. Uporaba kriterijev
Izbrane bodo tiste nacionalne predstavitve, ki bodo v postopku izbire ocenjene oziroma ovrednotene višje.
Povzetek načina ocenjevanja: razpisni kriteriji so ovrednoteni s točkami. Najvišje število prejetih točk za posamezno nacionalno predstavitev je 100 točk. Višina odobrenih sredstev za predlagano nacionalno predstavitev je odvisna od skupne višine prejetih točk za posamezno predstavitev (od 81 do 100 točk). Ocenjevanje bo potekalo opisno po naslednji opisni vrednostni lestvici: vrhunsko (od 96 do 100 točk), kakovostno (od 81 do 95 točk), nezadovoljivo (do 80 točk).
6. Razpisna vrednost vseh razpoložljivih sredstev, namenjenih za predmet projektnega razpisa 21 (JPR21-SEJMI-2007-2009) je 104,000.000 SIT (ca. EUR). Razpisne vrednosti za posamezne nacionalne predstavitve, določene po posameznih letih, so naslednje:
6.1 Leipzig:
– 2007: 15,000.000 SIT (ca. 62.593,89 EUR),
– 2008: 10,000.000 SIT (ca. 41.729,26 EUR),
– 2009: 7,000.000 SIT (ca. 29.210,48 EUR).
6.2 Frankfurt:
– 2007: 15,000.000 SIT (ca. 62.593,89 EUR),
– 2008: 16,000.000 SIT (ca. 66.766,82 EUR),
– 2009: 17,000.000 SIT (ca. 70.939,74 EUR).
6.3 Bologna:
– 2007: 7,000.000 SIT (ca. 29.210,48 EUR),
– 2008: 8,000.000 SIT (ca. 33.383,41 EUR),
– 2009: 9,000.000 SIT (ca. 37.556,33 EUR).
7. Obdobje za porabo dodeljenih sredstev: dodeljena proračunska sredstva morajo biti porabljena v posameznem proračunskem letu v obdobju od 2007 do 2009 oziroma v plačilnih rokih, kot jih bo določal Zakon o izvrševanju proračuna RS.
8. Razpisni rok: razpis se prične 19. 5. 2006 in zaključi 19. 6. 2006.
9. Razpisna dokumentacija
Razpisna dokumentacija obsega:
– besedilo razpisa,
– prijavni obrazec 1,
– prijavni obrazec 2 (izjava o realizaciji in izpolnjevanju pogojev).
Predlagatelj mora ob prijavi na razpis priložiti naslednjo dokumentacijo:
– v celoti izpolnjen prijavni obrazec 1,
– podpisano in ožigosano izjavo o realizaciji in izpolnjevanju pogojev,
– ustrezno dokazilo o registraciji, navedeno v prvi alineji točke 3.1.
Razpisno dokumentacijo lahko predlagatelji v razpisnem roku dvignejo v vložišču ministrstva med uradnimi urami (vsak ponedeljek in petek od 9. do 12. ure ter v sredo od 9. do 12. ure in od 14. do 16. ure).
Razpisno dokumentacijo si lahko natisnejo tudi s spletne strani ministrstva www.kultura.gov.si, kjer najdejo tudi vse druge podatke, povezane z izvedbo javnega razpisa (zakonski in podzakonski akti, imena članov strokovnih komisij…).
Ministrstvo je dolžno na pisno zahtevo v času razpisnega roka zainteresiranim predlagateljem razpisno dokumentacijo tudi poslati.
10. Oddaja in dostava predlogov
10.1 Vloga mora biti izpolnjena na ustreznih razpisnih obrazcih in mora vsebovati vse obvezne priloge in podatke, določene v razpisni dokumentaciji.
Vloga mora biti predložena na naslov: Ministrstvo za kulturo, Maistrova 10, 1000 Ljubljana – do 19. 6. 2006 oziroma najkasneje ta dan oddana na pošti kot priporočena pošiljka v zaprtem ovitku z izpisom na prednji strani: Ne odpiraj – Prijava na projektni razpis 21 z oznako JPR21-SEJMI-2007-2009. Na hrbtni strani ovitka mora biti navedba vlagatelja: naziv in naslov (sedež).
10.2 Za prepozno se šteje vloga, ki ni bila oddana priporočeno na pošto do vključno 19. 6. 2006 oziroma do tega dne ni bila predložena na vložišču ministrstva.
Za nepopolno se šteje vloga, ki ne vsebuje vseh bistvenih sestavin, ki jih zahteva besedilo razpisa in razpisne dokumentacije.
Dopolnjevanje vlog je možno le v razpisnem roku z nujno oznako, na katero vlogo se dopolnitev nanaša.
Oddaja vloge pomeni, da se predlagatelj strinja z vsemi pogoji in kriteriji razpisa.
Ministrstvo bo po odpiranju vlog iz nadaljnjega postopka izločilo vse vloge predlagateljev:
– ki jih ni vložila upravičena oseba,
– prepozne vloge in prepozne dopolnitve vlog,
– vloge, ki so nepopolne.
11. Pristojni uslužbenec za dajanje informacij in pojasnil: dr. Uroš Grilc, podsekretar, uros.grilc@gov.si.
Uradne ure po telefonu in elektronskih medijih ministrstva so vsak ponedeljek, sredo in petek od 9. do 11. ure.
12. Vpogled v razpisno dokumentacijo: zainteresirane osebe se lahko tudi seznanijo z razpisno dokumentacijo oziroma vpogledajo vanjo na vložišču ministrstva (Maistrova 10, 1000 Ljubljana), kot je navedeno pod točko 10.
13. Odpiranje vlog in obveščanje o izboru
Ministrstvo bo predlagatelje o izidih razpisa obvestilo najkasneje v dveh mesecih po zaključku odpiranja vlog, ki se bo pričelo 21. 6. 2006.
Ministrstvo bo izbralo predloge za sofinanciranje nacionalnih predstavitev po postopku, kot ga določa Pravilnik o izvedbi javnega poziva in javnega razpisa, in največ do vrednosti, določenih v besedilu razpisa.