Št. 434/06 Ob-20356/06
, Stran 5672
1. Predmet javnega razpisa
Evropsko mesto kulture je 13. junija 1985 uvedel Svet ministrov. Do leta 2004 so Evropska mesta kulture izbirali na medvladni ravni, pri čemer so države članice soglasno izbrale mesta, primerna za gostitev dogodka.
Evropski parlament in Svet pa sta na podlagi 151. člena Pogodbe o ustanovitvi Evropske unije 25. maja 1999 sprejela Sklep 1419/1999 o vzpostavitvi nove aktivnosti EU, imenovane »Evropska prestolnica kulture«. Namen aktivnosti je opozoriti na bogastvo in raznolikost evropskih kultur in na značilnosti, ki si jih delijo, prav tako pa tudi spodbujati večjo medsebojno poznavanje med evropskimi državami (Sklep 1419/1999, člen 1).
Sklep je določil način izbire in imenovanja prestolnice kulture od leta 2005 naprej. Dne 26. novembra 2003 je Svet k temu sklepu sprejel amandma 3003/0274 (COD), v katerem je določeno, da bosta od leta 2009 do 2018 vsako leto izbrani dve mesti za kulturno prestolnico. Tako so se v projekt lahko vključile tudi nove članice EU. S Sklepom Evropskega parlamenta in Sveta 649/2005 z dne 4. maja 2005 je bila kot upravičenec za leto 2012 pri nominiranju za evropsko prestolnico kulture določena tudi Slovenija skupaj s Portugalsko.
Zaradi želje EU po izboljšanju kakovosti izbiranja “Evropskih kulturnih prestolnic” in uveljavljanju evropske razsežnosti projekta je trenutno v procesu sprejemanja nov sklep o izbiri in določitvi evropske prestolnice kulture, ki uvaja novosti predvsem pri uvajanju tekmovalnosti med mesti kandidatkami, spremljanju s svetovanjem v obdobju od imenovanja do začetka izvajanja akcije in podeljevanje »nagrad« kot poenostavljenega načina subvencioniranja (ki ga je mogoče izvesti že v času priprav na akcijo in ne kot doslej v obliki običajnega sofinanciranja, ki ga je mogoče izpeljati šele po dogodku) in bo začel veljati 1. januarja 2007.
Prehodne določbe tega sklepa pa določajo, da bo Slovenija nominiranca izbrala in kandidirala še po starem, v skladu s Sklepom 1419/1999.
S tem javnim razpisom bo Ministrstvo za kulturo, ki ga je Vlada RS s sklepom, št. 61000-1/2006/4 z dne 20. 4. 2006 pooblastila, da izpelje postopek izbora mesta za naslov Evropska prestolnica kulture 2012, izbralo nominiranca za ta naslov (za nadaljnji postopek glej 6. točko besedila razpisa).
2. Namen in cilji razpisa
– utrditi vlogo mesta v Sloveniji in promovirati to mesto v Evropi, razviti njegovo lastno vizijo urbanega življenja tudi kot oblike kulturnega bivanja,
– spodbujati trajno kulturno sodelovanje, pospeševati dialog med evropskimi kulturami in tistimi iz drugih delov sveta ter čezmejno sodelovanje,
– izdelati program dolgoročnega trajnostno naravnanega razvoja mesta, ki se bo izvajal prek obsežnih kulturnih, prometnih, turističnih, storitvenih, informacijskih in infrastrukturnih projektov na podlagi celostnega koncepta v skladu s strateškimi prostorskimi in drugimi cilji in vizijo zadevne regije,
– z uporabo učinkov, ki jih ima kultura kot razvojni dejavnik, spodbujati rast gospodarstva, razvoj neprofitnega javnega in nevladnega sektorja, povečati konkurenčnost prebivalstva regije ter odpirati dostop do virov kreativnosti, znanja in do kulturnih dobrin,
– vplivati na gospodarski oziroma trajnostni razvoj regije ob upoštevanju dosežkov kulturnih in ustvarjalnih sektorjev,
– s sodelovanjem kulturnega in ustvarjalnega sektorja ustvariti nova delovna mesta, ki bodo omogočala nadaljnji dolgoročni razvoj mesta (regije).
3. Pogoj za sodelovanje na razpisu
– prijavitelj ima status mestne občine v skladu s 16. členom Zakona o lokalni samoupravi (uradno prečiščeno besedilo Ur. l. RS, št. 100/05).
4. Presoja prijav prijaviteljev
Ministrstvo za kulturo bo za presojo prijav imenovalo mednarodno ocenjevalno komisijo, ki bo sestavljena iz domačih in tujih, vabljenih strokovnjakov. Ocenjevalna komisija bo prijave presojala na podlagi naslednjih ključnih izhodišč:
– uvrstitev mesta in njegove okolice v vseevropski okvir [evropski okvir];
– celostna, utemeljena in prepričljiva gradiva, izdelana na podlagi koncepta, ki temelji na značilnostih mesta in regije [koncept];
– kulturni program mora biti zasnovan na podlagi značilnega glavnega vsebinskega poudarka, iz katerega je razvidno osnovno sporočilo, ki ga mesto želi poudariti [rdeča nit];
– medsebojno usklajene zamisli o razvoju mesta in regije na podlagi kulture, vključno z razvojem kulturne, turistične in prometne infrastrukture [razvoj mest na podlagi kulture];
– koncept mora biti v skladu z razvojnimi dokumenti RS (Strategija prostorskega razvoja Slovenije, Strategija turističnega razvoja), razvojnimi in prostorskimi akti in dokumenti na regionalni in lokalni ravni (Lokalni kulturni program in vključenost v Regionalni razvojni program), veljavnimi prostorskimi akti oziroma prostorskimi akti, ki so v pripravi in Operativnimi programi za področje Evropskega sklada za regionalni razvoj in razvoja človeških virov [regionalni razvoj];
– koncept mora imeti pozitiven vpliv na razvoj turizma, storitev ter posledično na nastanek novih delovnih mest ter mora biti primeren za zagotovitev dolgoročne rasti mesta in regije z močnim poudarkom na trajnosti uporabe po letu 2012 [vpliv na gospodarsko rast, rast turizma in drugih storitev, nova delovna mesta in trajnost uporabe];
– koncept mora predvidevati uporabo naravne in kulturne dediščine ter revitalizacijo kulturne dediščine, vključno s tehniško in industrijsko dediščino [naravna in kulturna dediščina];
– vključenost projektov inovativnih arhitekturnih in kulturnih oblik ob opiranju na nove možnosti, ki jih omogočajo nove informacijske tehnologije [inovativnost];
– vključenost projektov, ki se osredotočajo na razširjanje kulturnih in izobraževalnih možnosti za otroke in mlade, na razvoj spretnosti in veščin otrok in zviševanje splošne stopnje izobrazbe, ter projektov, ki se osredotočajo na tretje življenjsko obdobje s konceptom kreativnega staranja [socialna kohezija];
– zagotavljanje širokega sodelovanja vse družbe in zahtevnejše oblike sodelovanja civilne družbe [sodelovanje vse družbe in najširše sodelovanje civilnega sektorja];
– sofinanciranje projekta s strani mestne občine in zasebnih virov [javno-zasebno partnerstvo].
5. Merila za izbor projektov
(Merila so podrobneje razdelana in ovrednotena v ocenjevalnem listu)
5. 1. Splošna merila
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
5. 2. Specifična merila
5. 2. 1. Kakovost projekta
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
5. 2. 2. Dodatna specifična merila
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
6. Postopek ocenjevanja
Popolne, pravočasne vloge in vloge, ki jih je vložila upravičena oseba (prijavitelj, ki ima status mestne občine), bo ocenjevala mednarodna ocenjevalna komisija, ki jo bo imenovalo Ministrstvo za kulturo v skladu s Sklepom Vlade RS, št. 61000-1/2006/4 z dne 20. 4. 2006.
Komisija bo na podlagi izhodišč in meril, navedenih v točkah 4 in 5 tega razpisa, ter na podlagi ocenjevalnih listov, ki so priloga razpisni dokumentaciji in kjer so merila podrobneje razdelana po točkah, oblikovala in predložila ministru za kulturo strokovno priporočilo v zvezi z izbiro mest, ki izpolnjujejo pogoje za ta naziv.
Po poteku faze ocenjevanja bo Ministrstvo za kulturo Vladi RS predložilo ime mesta, ki naj bi mu podelili naziv Evropska prestolnica kulture. Vlada RS bo na podlagi predloga ministra za kulturo odločila, katero mesto se izbere za nominacijo za naziv Evropska prestolnica kulture 2012. Po odločitvi vlade bo Slovenija posredovala ponudbo izbranega mesta pristojnim organizacijam Evropske unije.
Uradni predlog nominiranega mesta, ki ga nato izberejo držav članice, je treba predložiti Evropskemu parlamentu, Evropski komisiji in Odboru regij najkasneje do 31. 12. 2007.
7. Razpisni roki
Razpis se prične dne 14. julija 2006 in traja do vključno 28. februarja 2007.
8. Oddaja in dostava predlogov
Vloga mora biti izpolnjena na ustreznih razpisnih obrazcih in mora vsebovati vse obvezne priloge in podatke, določene v razpisni dokumentaciji. Vloga mora biti oddana v slovenščini in angleščini na zgoščenki in kot izpis v 3 v slovenščini in v 3 izvodih v angleščini.
Vloga mora biti poslana oziroma predložena na naslov: Ministrstvo za kulturo, Maistrova 10, 1000 Ljubljana, do dne 28. 2. 2007, oziroma najkasneje na ta dan oddana na pošti kot priporočena pošiljka v zapečatenem ovitku z izpisom na sprednji strani: Ne odpiraj – vloga na javni razpis za »Evropska kulturna prestolnica 2012« (oznaka JPR24-EKP-2012).
Na hrbtni strani mora biti navedba vlagatelja: naziv in naslov (sedež).
Za prepozno se šteje vloga, ki ni bila oddana priporočeno na pošto do vključno 28. 2. 2007 oziroma do tega dne ni bila predložena na vložišču Ministrstva za kulturo.
Za nepopolno se šteje vloga, ki ne vsebuje vseh sestavin, ki jih zahteva besedilo razpisa in razpisne dokumentacije.
Za vlogo, ki jo je vložila neupravičena oseba, se šteje vloga, ki jo je vložila oseba, ki ne izpolnjuje pogojev, določenih v besedilu javnega razpisa.
Dopolnjevanje vlog ali delov vloge je možno le v razpisnem roku za oddajo vlog z nujno oznako, na katero vlogo se dopolnitev nanaša.
Oddaja vloge pomeni, da se predlagatelj strinja z vsemi pogoji in merili razpisa.
Ministrstvo za kulturo bo po odpiranju vlog iz nadaljnjega postopka izločilo vse vloge prijaviteljev:
– ki jih ni vložila upravičena oseba,
– prepozne vloge,
– nepopolne vloge.
9. Razpisna dokumentacija
Razpisna dokumentacija vsebuje:
– besedilo javnega razpisa,
– prijavne obrazce:
Prijavni obrazec 1 (podatki o prijavitelju),
Prijavni obrazec 2 (opis projekta; poglobljena izdelava zamisli s programsko strukturo),
Prijavni obrazec 3 (finančni načrt z razdelavo operativnih stroškov (stroški programov, organizacijsko-operativni stroški, stroški trženja, promocije in obveščanja) in investicij),
– Ocenjevalni list z razdelavo meril,
– Navodila za prijavitelje z navedbo dokazil.
10. Posredovanje informacij
Za vse dodatne informacije se lahko obrnete na Barbaro Vodopivec in Vesno Jurca Tadel, Ministrstvo za kulturo, elektronski naslov: barbara.vodopivec@gov.si in vesna.jurca@gov.si. Informacije so na voljo tudi v času uradnih ur na sedežu Ministrstva za kulturo, Maistrova 10, 1000 Ljubljana, tel. 369-59-00.
Ministrstvo za kulturo bo predvidoma v septembru pripravilo delavnico, na kateri bo predstavilo primere dobrih praks.
11. Uradne ure
Uradne ure ministrstva so vsak ponedeljek in petek od 9. do 12. ure ter v sredo od 9. do 12. ure in od 14. do 16. ure, po telefonu in elektronskih medijih ministrstva pa vsak ponedeljek, sredo in petek od 9. do 11. ure.
Zainteresiranim osebam je omogočen vpogled v razpisno dokumentacijo v vložišču Ministrstva za kulturo, Maistrova 10, 1000 Ljubljana.
12. Odpiranje vlog in obveščanje o izboru
Ministrstvo za kulturo bo predlagatelje o izidu razpisa obvestilo najkasneje v roku dveh mesecev od zaključka odpiranja vlog. Rezultati razpisa so informacije javnega značaja in bodo objavljeni na spletnih straneh Ministrstva za kulturo.