Št. 328-10-3/2006-12 Ob-27113/06
, Stran 7687
I. Predmet javnega razpisa
Predmet javnega razpisa je sofinanciranje programov akcij informiranja in promocije kmetijskih proizvodov na notranjem trgu EU. Namen ukrepa kmetijske politike je finančno podpreti upravičence pri akcijah informiranja in promocije kmetijskih proizvodov s ciljem povečanja ugleda kmetijskih proizvodov porekla Evropske unije, še posebej glede kakovosti, hranilne vrednosti in varnosti kmetijskih proizvodov in živil ter načinov njihove proizvodnje.
Okvirna višina nepovratnih sredstev, namenjena za sofinanciranje potrjenih programov, prispelih na javni razpis, je 336,000.000 SIT, od tega:
– sredstva EU: 240,000.000 SIT,
– sredstva Republike Slovenije: 96,000.000 SIT.
Sredstva bremenijo proračunski postavki 7150 in 9864 Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
II. Upravičenci
Upravičenci (v nadaljevanju: predlagateljice programov) do sredstev so pravne osebe s sedežem v Republiki Sloveniji, ki glede na svojo organiziranost in dejavnost predstavljajo pridelovalce in predelovalce kmetijskih proizvodov in so na nacionalni ravni reprezentativne za posamezni sektor pridelave ali predelave v Republiki Sloveniji.
Za reprezentativne se štejejo predlagateljice programov, ki predstavljajo proizvajalce ali predelovalce z vsaj 50% proizvodnim deležem kmetijskih proizvodov, razen če ni z drugimi predpisi drugače predpisano.
III. Predmet podpore: predmet podpore so teme in proizvodi, določeni v Prilogi I Uredbe Komisije 1071/2005 ter členu 1 Uredbe Komisije 1022/2006. Usmeritve za sporočila, ciljne skupine in sredstva, ki bi morali zavzemati osrednje mesto pri informativnih in promocijskih programih za različne kategorije proizvodov so opredeljeni v Prilogi II Uredbe Komisije 1071/2005 ter Prilogi k Uredbi Komisije 1022/2006.
IV. Pogoji za dodelitev sredstev
1. Predlagani programi morajo biti pripravljeni v skladu z Uredbo Sveta 2826/2000, Uredbo Komisije 1071/2005, Uredbo Komisije 1022/2006 in nacionalno uredbo ter morajo upoštevati v tej zakonodaji navedena določila za predložitev programov, dodelitev sredstev in izvedbo programov.
2. Sredstva se ne dodelijo za:
a) programe tistih upravičencev, zoper katere je začet postopek prisilne poravnave ali stečajni postopek,
b) programe tistih upravičencev, ki nimajo naslova oziroma sedeža v Republiki Sloveniji.
Za točko a) je potrebno priložiti potrdilo pristojnega sodišča, za točko b) pa potrdilo o registraciji, ki nista starejša od 2 mesecev.
3. V primeru predložitve predloga programa, ki zajema več držav članic EU, se mora poleg slovenskega originala in kopije predložiti še kopija predloga sodelujočih(e) držav(e).
4. V primeru izbire izvajalca(cev) pred predložitvijo programa, se mora predložiti kopija izbirnega postopka. Kolikor je(so) izvajalec(ci) izbran(ni) kasneje, se mora kopija predložiti pred podpisom pogodbe.
V. Finančni pogoji za dodelitev sredstev
1. V prid urejenega finančnega poslovanja in za preprečitev kakršne koli nevarnosti, da bi se s tekočimi izplačili izčrpal celoten finančni prispevek Skupnosti in bi tako odpadlo izplačilo preostalega zneska, je treba določiti, da predplačila in vmesna plačila ne smejo preseči 80% prispevka Skupnosti in držav članic. Z istim namenom mora pristojni nacionalni organ prejeti vlogo za izplačilo preostalega zneska v določenem roku.
2. Kadar k financiranju programa prispeva več držav članic, njihov delež dopolnjuje finančni prispevek organizacije predlagateljice, ki ima sedež na ozemlju zadevnih držav. V tem primeru, brez poseganja v člen 9 Uredbe Sveta 2826/2000, financiranje Skupnosti ne presega 50% celotne vrednosti programa.
3. Višina dodeljenih sredstev za programe informiranja in promocije se financira iz treh virov:
a) predlagateljice programov najmanj 20% dejanskih stroškov;
b) Republika Slovenija največ 30% dejanskih stroškov;
c) Evropska unija največ 50% dejanskih stroškov.
4. Podpore Republike Slovenije se dodeljujejo do porabe za ta namen razpoložljivih sredstev. V primeru, da predlagani prispevki Republike Slovenije v programih, ki jih je odobrila Evropska komisija, presegajo razpoložljiva sredstva, se ti prispevki k vsakemu od programov proporcionalno znižajo, tako da ostanejo razmerja med prispevki Republike Slovenije k vsakemu od programov nespremenjena.
5. Sredstva se izplačajo na podlagi zahtevkov, ki so natančno določeni v Uredbi Komisije 1071/2005.
6. Nepravilna izplačila prejemnik vrne skupaj s pripadajočimi obrestmi od dneva prejema do dneva vračila sredstev. Uporabi se obrestna mera, ki je določena v skladu s členom 86(2)(b) Uredbe (ES, Euratom) št. 2342/2002 (UL L št. 357, z dne 31. 12. 2002, str. 1–71).
VI. Merila za ocenitev programov
Pravočasne prispele in popolne vloge bodo ocenjene na osnovi spodaj navedenih meril za ocenitev, ki so podrobneje določena v nacionalni uredbi.
Pozitivno ocenjene predloge programov ARSKTRP posreduje Evropski komisiji, ki jih preuči in oceni skladno s postopkom iz člena 8 Uredbe Komisije 1071/2005.
1. Merila za dodelitev sredstev
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
Ocene
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
Komisija bo strokovno ocenila vse pravočasne in popolne vloge. Za vse vloge, ki bodo dosegle minimalno 50% od maksimalnega števila točk in ob upoštevanju izločitvenih kriterijev, bo komisija predlagala generalnemu direktorju Agencije, da jih predloži Evropski komisiji v nadaljnji pregled.
Kolikor izvajalec v fazi ocenjevanja vlog še ni izbran, se končni seštevek temu prilagodi.
2. Merila za izključitev
(1) Akcije informiranja in promocije ne smejo biti usmerjene k blagu določene znamke, niti ne smejo spodbujati potrošnje proizvoda na osnovi njegovega porekla. Vsako sklicevanje na poreklo proizvodov mora ostati v ozadju osrednjega sporočila.
(2) Navedba porekla je dovoljena le pri akcijah/ali kmetijskih proizvodov in živil, ki so registrirana z uradnim zaščitnim znakom kakovosti ali pri navedbi lastnosti o značilnosti proizvodov, ko je to potrebno zaradi ponazoritve kampanje informiranja in/ali promocije.
(3) Navajanje kakršnihkoli pripomb, primerjav ali negativnih ocen v povezavi z drugimi proizvodi ni dovoljeno
(4) Akcije informiranja in promocije morajo biti sprejemljive iz etičnega vidika, v nasprotnem primeru jih komisija izloči.
3. Merila za izbiro: izbor programov bo izveden v skladu s smernicami Priloge II Uredbe Komisije 1071/2005 in Priloge k Uredbi Komisije 1022/2006.
VII. Razpisna dokumentacija
Razpisna dokumentacija za javni razpis za sofinanciranje programov akcij informiranja in promocije kmetijskih proizvodov v tretjih državah vsebuje:
1. povabilo k oddaji vloge;
2. navodilo vlagateljem za izdelavo vloge;
3. postopek za izbor končnih prejemnikov;
4. prijavni obrazec;
5. merila za ocenitev programov;
6. vzorec pogodbe.
Vloga mora biti izpolnjena in oddana z vsemi prilogami v skladu z razpisno dokumentacijo.
Razpisna dokumentacija je vlagateljem na voljo od dneva objave javnega razpisa do zaključka javnega razpisa, vsak delavnik med 9. in 12. uro, vsako sredo pa tudi med 14. in 15. uro na Agenciji Republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja (v nadaljevanju: Agencija), Ljubljana, Dunajska 160, ter na internetni strani www.arsktrp.gov.si.
Vse informacije v zvezi z javnim razpisom je mogoče dobiti pri Alini Cunk Perklič, vsak delavnik med 9. in 15. uro na tel. 01/478-92-59 ali na elektronskem naslovu alina.cunk-perklic@gov.si.
VIII. Roki in način prijave: vlogo je potrebno poslati na predpisanem obrazcu, ki je sestavni del razpisne dokumentacije, s priporočeno pošto na naslov: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, Dunajska 160, 1000 Ljubljana, in sicer najkasneje do 30. 11. 2006 do 12. ure (velja vhodni žig Agencije). Pisne vloge (obrazec s prilogami) morajo biti poslane v zaprtih ovojnicah, opremljene z naslovom pošiljatelja in označene z oznako: »Ne odpiraj – Vloga za javni razpis za sofinanciranje programov akcij informiranja in promocije kmetijskih proizvodov na notranjem trgu EU – »naziv teme ali proizvoda iz Priloge I Uredbe Komisije 1071/2005 in Priloge k Uredbi Komisije 1022/2006«.
IX. Obravnava vlog in postopek odobritve
Odpiranje pravočasno prispelih vlog bo najkasneje v 14 dneh od poteka roka za predložitev vloge na Agencijo. Odpiranje vlog ni javno. Prispele vloge bo pregledala in strokovno ocenila izvedenska komisija, ki jo za ta namen imenuje generalni direktor Agencije.
Prepozno prispele in neprimerno naslovljene vloge se zavrže, neutemeljene pa zavrne. Vlagatelje nepopolnih vlog komisija v roku osmih dni od odpiranja vlog pisno pozove, da jih dopolnijo. Rok za dopolnitev je 8 dni od vročitve poziva za dopolnitev.
Na podlagi predloga komisije o primernosti posameznega programa odloči generalni direktor Agencije v roku 80 dni po izteku razpisnega roka z odločbo. Agencija primerne programe posreduje Evropski komisiji najkasneje do 15. 2. 2007. Evropska komisija odloči o programih najkasneje do 30. 6. 2007. Agencija obvesti predlagateljice o odločitvi Evropske komisije. Generalni direktor Agencije izda odločbo o višini sredstev, ki so prispevek Republike Slovenije. Istočasno so upravičenci pozvani tudi k podpisu pogodbe.