Uradni list

Številka 5
Uradni list RS, št. 5/2007 z dne 19. 1. 2007
Uradni list

Uradni list RS, št. 5/2007 z dne 19. 1. 2007

Kazalo

172. Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o strokovnem izpitu za imenovanje v naziv, stran 479.

Na podlagi tretjega odstavka 167. člena Zakona o javnih uslužbencih (Uradni list RS, št. 32/06 – UPB2, v nadaljevanju ZJU) izdaja minister, pristojen za upravo,
P R A V I L N I K
o spremembah in dopolnitvah Pravilnika
o strokovnem izpitu za imenovanje v naziv
1. člen
Drugi odstavek 2. člena Pravilnika o strokovnem izpitu za imenovanje v naziv (Uradni list RS, št. 63/03, 88/03 in 114/03) se črta.
2. člen
4. člen se spremeni tako, da se glasi:
»4. člen
(1) Program strokovnega izpita za imenovanje v naziv obsega naslednja področja:
1. ustavna ureditev s poudarkom na temeljnih načelih ustavne ureditve, človekovih pravicah in temeljnih svoboščinah, gospodarskih in socialnih razmerjih, oblikah neposredne in posredne demokracije, organizacije državne oblasti in ustavnem sodstvu;
2. sistem zakonodajne, izvršilne in sodne funkcije oblasti ter razmerij med njimi;
3. organizacija in funkcijo lokalne samouprave;
4. sistem javnih financ;
5. ureditev institucij Evropske unije in njenega pravnega sistema;
6. sistem upravnega prava, upravni postopek in upravni spor;
7. poslovanje organov javne uprave.
(2) Podrobnejši program strokovnega izpita za imenovanje v naziv je določen posebej za državni izpit iz javne uprave in posebej za strokovni upravni izpit. Določi ga minister, pristojen za upravo, in ga objavi na spletnih straneh ministrstva, pristojnega za upravo.«
Tretji odstavek se črta.
3. člen
3. točka drugega odstavka 6. člena se spremeni tako, da se glasi:
»(3) Izpraševalec za področje iz 6. točke prvega odstavka 4. člena pravilnika mora biti univerzitetni diplomirani pravnik oziroma imeti izobrazbo pravne smeri, pridobljeno po študijskem programu druge stopnje v skladu z zakonom, ki ureja visoko šolstvo.«
4. člen
8. člen se spremeni tako, da se glasi:
»8. člen
(1) Odgovorna oseba organa, pri katerem je kandidat zaposlen, vloži prijavo k strokovnemu izpitu za imenovanje v naziv, upoštevaje rok, v katerem je dolžan kandidat opraviti izpit, in možnost dvakratnega pristopa na izpit na stroške organa.
(2) Prijava mora vsebovati ime in priimek kandidata, EMŠO, stalno prebivališče (ulica, kraj, pošta), organ zaposlitve, telefonsko številko, na kateri je kandidat dosegljiv, stopnjo izobrazbe, vrsto izpita in navedbo o morebitnih oprostitvah. Ko kandidata prijavlja organ, se upoštevajo le prijave z uradnega elektronskega naslova organa.
(3) Ministrstvo, pristojno za upravo, zagotovi možnost sprejemanja prijave na strokovni izpit za imenovanje v naziv po elektronski pošti in preko spleta.
(4) Ko se k strokovnemu izpitu prijavi kandidat sam, mora pred pristopom k izpitu predložiti potrdilo o plačilu izpita.«
5. člen
Prvi odstavek 9. člena se spremeni tako, da se glasi:
»(1) Ministrstvo, pristojno za upravo, po prejemu prijave kandidata na izpit preveri, ali kandidat izpolnjuje pogoje za pristop k opravljanju strokovnega izpita za imenovanje v naziv. Če kandidat ne izpolnjuje pogojev za opravljanje strokovnega izpita za imenovanje v naziv, o tem obvesti kandidata oziroma organ, ki je kandidata prijavil.«
Drugi in tretji odstavek se črtata.
Četrti odstavek postane drugi odstavek.
6. člen
Doda se nov, 9.a člen, ki se glasi:
»9.a člen
(priznavanje vsebin izpita)
(1) O priznavanju vsebin izpita kandidatom odloča predstojnik organa, ki je kandidata prijavil na strokovni izpit za imenovanje v naziv. Ob prijavi na izpit se navede, katere vsebine izpita so bile kandidatu priznane.
(2) O priznavanju vsebin izpita kandidatom, ki se na strokovni izpit za imenovanje v naziv prijavljajo sami, odloča pooblaščena oseba na ministrstvu, pristojnem za upravo. Vlogo za priznavanje vsebin mora kandidat nasloviti na ministrstvo, pristojno za upravo, 60 dni pred rokom, na katerega se želi prijaviti na izpit.
(3) Kandidatu, ki je opravil pravosodni ali državni pravniški izpit, se prizna opravljen strokovni izpit za imenovanje v naziv v celoti.«
7. člen
Četrti in peti odstavek 14. člena se črtata.
8. člen
16. člen se spremeni tako, da se glasi:
»16. člen
(1) Uspeh pisnega in ustnega dela strokovnega izpita za imenovanje v naziv ocenjuje izpitna komisija z oceno »uspešno« ali »neuspešno«.
(2) Strokovni izpit za imenovanje v naziv se oceni tako, da se vsako posamezno področje na pisnem in ustnem delu oceni z oceno »uspešno« ali »neuspešno«.
(3) Za skupno oceno »uspešno« mora biti kandidat uspešno ocenjen tako na pisnem kot tudi na ustnem delu strokovnega izpita za imenovanje v naziv.
(4) Če je kandidat na največ dveh področjih na pisnem ali ustnem delu izpita ocenjen z oceno »neuspešno«, se mu dovoli, da iz teh dveh področij opravlja popravni izpit.
(5) Če je kandidat neuspešen na popravnem izpitu iz enega ali obeh področij, ponoven popravni izpit ni mogoč in opravlja strokovni izpit za imenovanje v naziv v celoti znova.
(6) Kandidat, ki strokovnega izpita za imenovanje v naziv ni opravil, ga sme na stroške organa opravljati še enkrat.«
9. člen
Prvi odstavek 18. člena se spremeni tako, da se glasi:
»(1) Kandidatu, ki je opravil strokovni izpit za imenovanje v naziv, se izda potrdilo. Potrdilo podpiše predsednik izpitne komisije.«
10. člen
19. člen se spremeni tako, da se glasi:
»19. člen
(1) Če kandidat odstopi iz neupravičenega razloga, ko je že začel opravljati strokovni izpit za imenovanje v naziv, se šteje, da strokovnega izpita za imenovanje v naziv ni opravil.
(2) Kandidat lahko odstopi iz upravičenega razloga. Upravičenost razloga potrdi vodja organizacijske enote, ki je pristojna za organizacijo strokovnih izpitov. V tem primeru se šteje, da kandidat k opravljanju izpita ni pristopil.
(3) Če vodja organizacijske enote, ki je pristojna za organizacijo strokovnih izpitov, potrdi, da so razlogi odstopa upravičeni, se šteje, da kandidat ni pristopil k opravljanju strokovnega izpita za imenovanje v naziv.«
11. člen
20. člen se spremeni tako, da se glasi:
»20. člen
(1) Kandidat, ki je po končanem pisnem in ustnem delu strokovnega izpita ocenjen z oceno »neuspešno«, lahko vloži ugovor pri ministrstvu, pristojnem za upravo, v skladu z drugim odstavkom 168. člena ZJU.
(2) V primeru pravočasno podanega ugovora kandidat najkasneje v treh delovnih dneh ponovno opravlja strokovni izpit za imenovanje v naziv pred novo komisijo, v kateri mora biti tudi en član prejšnje komisije. Zoper odločitev, sprejeto po preizkusu ocene, je dovoljena pritožba. O pritožbi odloča komisija iz 1. točke drugega odstavka 35. člena ZJU.«
12. člen
V 27. členu se dodajo novi drugi, tretji, četrti in peti odstavek, ki se glasijo:
»(2) Kandidati, ki se prijavijo na strokovni izpit za imenovanje v naziv do uveljavitve tega pravilnika, opravljajo strokovni izpit po dosedanjih predpisih.
(3) Če se kandidat, ki se je prijavil na strokovni izpit za imenovanje v naziv pred uveljavitvijo tega pravilnika, v 30 dneh od njegove uveljavitve iz katerihkoli razlogov odjavi od strokovnega izpita za imenovanje v naziv, ga lahko opravlja po dosedanjih predpisih.
(4) Kandidati, ki so opravljali strokovni izpit za imenovanje v naziv in imajo popravni izpit, ga v 60 dneh od uveljavitve tega pravilnika opravljajo po dosedanjih predpisih, kasneje pa po tem pravilniku, in sicer iz področja, v katero so vključene vsebine področja, na katerem je bil kandidat neuspešen.
(5) Če kandidat ne opravi popravnega izpita iz prejšnjega odstavka, opravlja strokovni izpit za imenovanje v naziv v celoti po tem pravilniku.«
13. člen
Ta pravilnik začne veljati 1. aprila 2007.
Št. 007-799/2006/24
Ljubljana, dne 10. januarja 2007
EVA 2006-3111-0004
dr. Gregor Virant l.r.
Minister
za javno upravo

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti