Na podlagi 9. člena Zakona o financiranju občin (Uradni list RS, št. 123/06), 21. in 65. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 100/05 – uradno prečiščeno besedilo in 21/06 – odločba US), 17. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 3/07 – uradno prečiščeno besedilo) ter 7. in 16. člena Statuta Občine Komen (Uradni list RS, št. 46/01) je Občinski svet Občine Komen na 7. redni seji dne 30. 5. 2007 sprejel
O D L O K
o občinskih taksah v Občini Komen
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem odlokom se določa obveznost plačevanja občinske takse v Občini Komen (v nadaljevanju: občina), vrsto in višino takse, zavezance za plačilo takse ter postopek odmere, obračuna in plačila takse.
Prihodki od občinskih taks so lastni vir financiranja občine.
2. člen
V občini so predpisane občinske takse za uporabo naslednjih predmetov in storitve:
– uporabo javnih površin za prirejanje razstav in zabavnih prireditev;
– oglaševanje na javnih mestih;
– parkiranje na javnih površinah;
– uporabo javnega prostora za kampiranje;
– druge oblike uporabe javne površine ali javnega mesta, če tako določa zakon.
Plačilo občinske takse za dejavnosti iz prvega odstavka tega člena se ne zahteva, če je to za posamezne primere z zakonom prepovedano ali če je predpisan ali s pogodbo dogovorjen drug način plačila.
3. člen
V prejšnjem členu uporabljena izraza »javna površina« in »javno mesto« imata naslednji pomen:
Javna površina je površina, katere raba je pod enakimi pogoji namenjena vsem. Za javno površino se štejejo ceste, poti, pločniki, pešpoti, parkirišča, pokopališča, igrišča, parki, zelenice, rekreacijske površine in druge urejene in neurejene javne površine.
Javno mesto je vsako mesto v prostoru, ki je v javni rabi in na katerega je taksni predmet nameščen, tako, da je njegova sporočilnost usmerjena navzven v javni prostor. Takšna mesta so ograje, zidovi, stavbe, fasade, strehe, mostovi, stebri in druge podobne konstrukcije in površine.
4. člen
Taksni zavezanci za plačilo občinske takse so pravne osebe, samostojni podjetniki posamezniki ali posamezniki, ki samostojno opravljajo dejavnost ali fizične osebe, ki uporabljajo taksne predmete in izvajajo storitve, za katere so s tem odlokom določene takse (v nadaljevanju: taksni zavezanec).
Če ni mogoče ugotoviti uporabnika, je taksni zavezanec lastnik taksnega predmeta.
5. člen
Takse se določajo v točkah. Število točk je za posamezne taksne predmete določeno v taksni tarifi, ki je, kot posebni del, sestavni del tega odloka.
Taksa se plača po vrednosti točke na dan odmere.
6. člen
Vrednost točke na dan uveljavitve odloka znaša 0,052 EUR.
Vrednost točke za obračun občinskih taks sprejme s sklepom občinski svet do konca koledarskega leta za naslednje leto.
II. PRIGLASITEV, NASTANEK, ODMERA IN PRENEHANJE TAKSNE OBVEZNOSTI
7. člen
Taksna obveznost nastane z začetkom uporabe ali namestitve taksnega predmeta oziroma začetkom izvajanja storitve, preneha pa s potekom dneva oziroma meseca, v katerem je taksni zavezanec odstranil taksni premet oziroma ga prenehal uporabljati ter obvestil občinsko upravo o prenehanju uporabe ali odstranitvi taksnega predmeta oziroma prenehanju izvajanja storitve.
Dejstvo, da taksnega predmeta zavezanec začasno ne uporablja, ne vpliva na taksno obveznost.
8. člen
Taksni zavezanci morajo namero pričetka uporabe taksnega predmeta predhodno prijaviti občinski upravi in pred postavitvijo taksnega predmeta ali pred izvajanjem storitve na javni površini pridobiti njeno soglasje ali dovoljenje za vse taksne predmete, ki fizično posegajo na javno površino, so postavljeni na javnih napravah ali objektih ali kakorkoli vplivajo na promet.
Prijava taksne obveznosti mora vsebovati: podatke o zavezancu, čas in kraj uporabe oziroma namestitve taksnega predmeta in vrsto taksnega predmeta (površina, število, ipd.).
9. člen
Taksni zavezanec je dolžan vsako spremembo taksnega predmeta ali izvajanja storitve oziroma spremembo zavezanca prijaviti občinski upravi v roku 15 dni od nastale spremembe.
Taksnih predmetov ali izvajanje storitev, za katere je potrebno dovoljenje ali soglasje iz prejšnjega člena tega odloka, ni dovoljeno spreminjati brez dovoljenja občinske uprave.
10. člen
Taksnemu zavezancu se plačilo občinske takse odmeri z odločbo.
Občinske takse odmerja občinska uprava na podlagi prijav zavezancev, izdanih soglasij in dovoljenj iz 8. člena tega odloka ali v primeru, da taksni zavezanec ne prijavi taksne obveznosti, na podlagi uradne ugotovitve pooblaščene osebe občinske uprave.
11. člen
Občinsko takso plačujejo taksni zavezanci za določeno časovno obdobje (leto, mesec ali dan) vnaprej oziroma tako, kot je določeno z odločbo.
V primeru, ko je za uporabo taksnega predmeta določeno mesečno plačilo občinske takse, taksna obveznost pa ne nastane prvega dne v mesecu, se pri odmeri občinske takse upošteva število točk, sorazmerno številu dni, za katere je taksna obveznost nastala.
III. OPROSTITVE TAKSNE OBVEZNOSTI
12. člen
Občinske takse ne plačujejo državni ter občinski organi, javna podjetja in javni zavodi, katerih ustanovitelj ali soustanovitelj je občina, vsi v okviru opravljanja svoje dejavnosti.
13. člen
Za taksni predmet se ne šteje ena označba gospodarskega subjekta (družbe) ali poslovne enote, ki je po zakonu obvezen, pod pogojem, da po vsebini ustreza veljavnim zakonskim predpisom. Vsaka nadaljnja označba šteje kot reklamni napis.
14. člen
Glede na namen so plačila občinske takse oproščene:
– objave političnih strank in neodvisnih kandidatov v času volilne kampanje;
– taksni predmeti, ki opozarjajo na kulturne, naravne in zgodovinske znamenitosti v občini;
– objave kulturnih, športnih in humanitarnih prireditev v organizaciji društev, s sedežem v občini;
– objave prireditev, ki jih organizirajo društva, ustanovljena v javnem interesu s sedežem v občini;
– objave prireditev, ki so neprofitne narave in pomembne za razvoj turizma v občini;
– objave sponzorjev vseh navedenih prireditev na prireditvenem prostoru.
15. člen
Poleg oprostitev iz 11. člena tega odloka lahko župan, na predlog občinske uprave, s sklepom oprosti posamezne taksne zavezance plačila občinske takse, kadar gre za prireditev ali dejavnost, ki je posebnega pomena za razvoj turizma, kulture ali športa v občini.
Na predlog občinske uprave lahko župan s sklepom oprosti posameznega taksnega zavezanca plačila občinske takse iz prejšnjega odstavka, če gre za taksne predmete v zvezi:
– s prireditvami in aktivnostmi širšega promocijskega pomena, ki promovirajo občino in so sofinancirane s strani občine, pod pogojem, da se ne financirajo s strani udeležencev prireditve;
– s prireditvami in aktivnostmi humanitarnih organizacij in društev;
– s prireditvami in aktivnostmi, ki so neprofitne narave in pomembne za razvoj turizma v občini;
– s tradicionalnimi prireditvami, ki jih prirejajo društva v sodelovanju z vaško skupnostjo v kraju svojega sedeža;
– z obnovo zgodovinskih in kulturnih spomenikov na območju občine;
– z obnovo objektov v lasti občine, občinskih javnih podjetij in zavodov;
– aktivnostmi za revitalizacijo starega dela naselja Štanjel.
IV. NADZOR NAD IZVAJANJEM ODLOKA
16. člen
Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja občinska uprava.
17. člen
Obveznost prijave, uporabe oziroma namestitve taksnega predmeta ugotavlja pooblaščena oseba občinske uprave, ki preverja tudi resničnost podatkov na prijavah taksnih obveznosti in plačilo občinske takse.
V primeru ugotovitve, da taksna obveznost ni prijavljena ali da so v prijavi taksne obveznosti navedeni neresnični podatki, ki vplivajo na odmero taksne obveznosti, ali da občinska taksa ni bila plačana ali plačana v celoti, lahko pooblaščena oseba občinske uprave odredi na stroške taksnega zavezanca odstranitev taksnega predmeta z javne površine ali prekinitev izvajanja taksne storitve na javni površini, za čas do izpolnitve pogojev, ki jih za postavitev in uporabo taksnega predmeta ali za izvajanje taksne storitve na javni površini določa ta odlok.
18. člen
Če taksni zavezanec ne plača taksne obveznosti v predpisanem roku, se ta prisilno izterja. Prisilno izterjavo občinskih taks opravi organ, ki je pristojen za izterjavo davkov.
V. KAZENSKE DOLOČBE
19. člen
Z globo v znesku 800 EUR se za prekršek sankcionira pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost:
1. če ne prijavi nastanka taksne obveznosti po tem odloku (8. člen),
2. če v prijavi taksne obveznosti navaja neresnične podatke, ki vplivajo na odmero taksne obveznosti (8. člen),
3. če postavi taksni predmet brez soglasja ali dovoljenja pristojnega občinskega organa oziroma ga postavi v nasprotju s soglasjem (8. člen),
4. če ne prijavi sprememb taksnega predmeta, ki vplivajo na odmero taksne obveznosti (9. člen).
Z globo v znesku 200 EUR se sankcionira odgovorna oseba pravne osebe, posameznik ali fizična oseba, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
VI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
20. člen
Taksni zavezanci, ki na dan uveljavitve tega odloka že opravljajo taksno storitev oziroma imajo že nameščene taksne predmete v skladu z Odlokom o komunalnih taksah v Občini Komen (Uradni list RS, št. 15/98 in 26/98 – popravek), so dolžni taksno obveznost po tem odloku prijaviti občinski upravi v roku 15 dni po uveljavitvi odloka. Taksna obveznost po tem odloku se v tem primeru odmeri od dne 1. 1. 2007 dalje oziroma od dne postavitve taksnega predmeta ali pričetka izvajanja taksnih storitev.
22. člen
Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o komunalnih taksah v Občini Komen (Uradni list RS, št. 15/98 in 26/98 – popravek).
23. člen
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
VII. POSEBNI DEL
TARIFE OBČINSKIH TAKS
TARIFA Št. 1
Uporaba javnih površin za prirejanje razstav in zabavnih
prireditev
Za uporabo javnih površin in drugih javnih mest za prirejanje
razstav in drugih zabavnih prireditev znaša občinska taksa za
vsak uporabljeni m2 dnevno:
1.1. za tlakovane, asfaltirane ali betonske – 10 točk
površine
1.2. za ostale površine (makadamske, – 5 točk
travnate, zelenice)
TARIFA Št. 2
Oglaševanje na javnih mestih
Za reklamne napise, objave, oglase, ozvočevalna sredstva ter
podobna sredstva za reklamiranje in sporočila, ki so
postavljeni, pritrjeni ali drugače označeni na javnih mestih,
znaša taksa:
2.1. za panoje, table, transparente, – 60 točk
reklamne zastave in drugo podobno
oglaševanje, za vsak začeti m2, mesečno:
2.2. za panoje, table, transparente, – 40 točk
reklamne zastave in drugo podobno
oglaševanje, za vsak začeti nadaljnji m2,
mesečno:
Za osvetljene oziroma kakorkoli svetlobno opremljene taksne
predmete se število točk iz taksne tarife 2.1. in 2.2. poveča
s faktorjem 2,5.
Pri dvostranskih ali večstranskih taksnih predmetih, razen
pri svetlobnih, se vsaka stran šteje kot en taksni predmet.
2.3. za plakate, letake in druga podobna – 1 točka
obvestila ter oglaševanje, od m2 površine
na dan:
2.4. za stacionarne in mobilne ozvočevalne – 400 točk
naprave, dnevno:
TARIFA Št. 3
Parkiranje na javnih površinah
Za uporabo javnih površin za parkiranje ali
druge začasne namene znaša taksa dnevno za
vsak začeti m2:
3.1. tlakovane, asfaltirane, betonske in – 1,0 točka
podobne utrjene površine
3.2. makadamske in ostale površine – 0,5 točke
Opombe:
a) Taksni predmet je začasna uporaba javne površine za
določen namen, ki ne predstavlja izvirne namembnosti tega
prostora (npr. parkiranje ob večjih prireditvah, uporaba
javnega prostora za večje politične, zabavne ali gospodarsko-
pridobitne prireditve) in je dovoljena na podlagi ustreznega
občinskega akta.
b) Taksni predmet po tej tarifi je tudi uporaba parkirnega
prostora zaradi opravljanja dejavnosti, ne glede na to kje je
parkirni prostor.
TARIFA Št. 4
Uporaba javnega prostora za kampiranje
Za uporabo javnega prostora za kampiranje se plača dnevno za
vsak začeti m2:
4.1. tlakovane, asfaltirane, betonske in – 2 točki
podobne utrjene površine
4.2. zelene, makadamske in druge površine – 1 točka
TARIFA Št. 5
Druge oblike uporabe javne površine
Za druge oblike uporabe javne površine, kot je postavitev
gradbenih odrov, ureditev gradbišč, postavitev kioskov,
telefonskih govorilnic, stojnic, uporabo pločnikov ali trgov
v gospodarske, gostinske in trgovske namene:
5.1. za uporabo tlakovanih, asfaltiranih
ali posebej vzdrževanih površin za gradbene
namene, za ureditev gradbišč za potrebe
gradnje, rekonstrukcije ali adaptacije,
dnevno:
5.1.1. – poslovnih in drugih objektov, od – 3 točke
m2
5.1.2. – poslovno stanovanjskih objektov, – 2 točki
od m2
5.1.3. – stanovanjskih objektov, od m2 – 1 točka
5.2. za uporabo javnih površin za
gostinstvo, trgovino in podobno od m2 –
dnevno:
5.2.1. za tlakovane, asfaltirane in – 15 točk
betonske površine, od m2 dnevno
5.2.2. za makadamske in ostale vzdrževane – 10 točk
površine, od m2 dnevno
5.2.3. za uporabo površin za potujočo – 300 točk
prodajo, mesečno
5.3. Za uporabo javne površine pred
poslovnimi prostori znaša taksa od vsakega
začetega m2:
5.3.1. – letno – 500 točk
5.3.2. - mesečno – 50 točk
Opomba:
Taksni predmet pod točko 5.3. vključuje uporabo pločnika in
druge javne površine pred poslovnim prostorom oziroma v
njegovi neposredni bližini, za neposredno opravljanje iste
dejavnosti, kot se opravlja v tem prostoru in vsako drugačno
omejitev javne uporabe take površine zaradi poslovnih
interesov (npr. zagrajevanje javne površine pred poslovnim
prostorom).
Šifra: 422-02/2007
Komen, dne 30. maja 2007
Župan
Občine Komen
Uroš Slamič l.r.